ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" листопада 2010 р. Справа № 65/271-10
вх. № 8108/3-65
Суддя господарського суду
при секретарі судовогозасідання
за участю представників сторін:
позивача - Коваленко Ю.М. (дов. № 40 від 01.01.2010 р.)
відповідача - Шелехань М.В. (дов. № 07/10 від 12.01.2010 р.)
розглянувши справу за позовом Державного підприємства "Придніпровська залізниця", м. Дніпропетровськ
до Відкритого акціонерного товариства "Євроцемент -Україна", м. Балаклія
про стягнення 21 035,00 грн.
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ДП "Придніпровська залізниця", звернувся до господарського суду Харківської області з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з відповідача, ВАТ "Євроцемент-Україна", на його користь штраф у розмірі 21 035,00 грн. за неправильно зазначену в документах (накладній) масу вантажу. Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач не сплачує суму штрафу у добровільному порядку.
Представник позивача у судовому засіданні 11 жовтня 2010 року підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні 11 жовтня 2010 року проти позовних вимог не заперечував та у наданому клопотанні просив суд зменшити суму штрафу на 50% відповідно до п. 3 ст. 83 ГПК України.
Представник позивача у судовому засіданні 11 жовтня 2010 року проти клопотання відповідача про зменшення суми штрафу на 50% відповідно п. 3 ст. 83 ГПК України заперечував.
Справа розглядається з оголошенням перерви з 11 жовтня 2010 року до 26 жовтня 2010 року до 10:50 год. та з 26 жовтня 2010 року до 08 листопада 2010 року до 10:00 год.
Представник позивача у судовому засіданні 08 листопада 2010 року та у наданому запереченні на відзив відповідача просить суд стягнути з останнього штраф за неправильно зазначену масу вантажу у розмірі 21 035,00 грн. та витрати по сплаті державного мита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу.
Представник відповідача у судовому засіданні 08 листопада 2010 року проти позовних вимог заперечує та наполягає на задоволенні клопотання про зменшення суми штрафу на 50% відповідно п. 3 ст. 83 ГПК України.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, встановив наступне.
У березні 2010 року зі станції Краматорськ Донецької залізниці ВАТ "Євроцемент-Україна", згідно накладної № 52355349, здійснило відправлення вагону № 97256168 на станцію Сімферопіль-Вантажний Придніпровської залізниці.
При проходженні вагону через станцію Синельникове -1 Придніпровської залізниці, на підставі ст. 24 Статуту залізницею проведено перевірку маси вантажу, під час якої було виявлено, що маса вантажу у вищезазначеному вагоні не відповідає масі вказаній відправником у накладній.
Законом України "Про залізничний транспорт", статтею 3, визначається, що законодавство про залізничний транспорт загального користування складається з Закону України "Про транспорт", Закону України "Про залізничний транспорт", Статуту залізниць України (Статут) та інших актів законодавства України. Нормативні документи, що визначають порядок і умови перевезень, користування засобами залізничного транспорту загального користування... є обов'язковими для всіх юридичних і фізичних осіб на території України.
Відповідно до ч. 5 ст. 307 ГК України умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб'єктів господарювання за цими перевезеннями встановлюються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами.
Статут залізниць України визначає обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, які користуються залізничним транспортом (ст. 2 Статуту). На підставі цього Статуту затверджені Мінтрансом Правила перевезень вантажів, які є обов'язковими для всіх юридичних осіб (ст. 5 Статуту).
Згідно до ст. 6 Статуту залізниць України накладна є основним перевізним документом встановленої форми, оформленим відповідно до цього Статуту та Правил і наданими залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача. Накладна супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станції призначення.
Правилами перевезень вантажів, а саме п.1.1. розділу 4 "Правила оформлення перевізних документів", зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 р. за № 863/5084, а також ст. 23 Статуту передбачено, що відправник повинен надати станції навантаження на кожне відправлення вантажу заповнену накладну (комплект перевізних документів). У відповідності до цих Правил, а саме п. 2.1 та п. 2.2, графи "Маса вантажу, визначена відправником, кг" та "Спосіб визначення маси" заповнюються вантажовідправником. Так, у вказаній накладній, у вагоні вантажовідправником вказана маса вантажу нетто 72 000 кг, спосіб визначення маси - на 150т. вагонних вагах. Маса вантажу згідно ст. 37 Статуту та п. 5 "Правила приймання вантажів до перевезення", зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 р. за № 861/5082, визначається відправником.
Правильність внесених у накладну відомостей, як це передбачено п. 2.3 "Правила оформлення перевізних документів", зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 р. за № 863/5084, своїм підписом підтверджує представник відправника. Так, правильність внесених відомостей до вищевказаної накладної підтвердив своїм підписом представник відправника Коломієць.
Згідно п. 28 "Правила приймання вантажів до перевезення", зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 р. за № 861/5082, вантажі, завантажені відправником у вагони відкритого типу (платформи, на піввагони тощо), а у даному випадку спірний вагон є на піввагоном, приймаються залізницею до перевезення шляхом візуального огляду вагона, вантажу, його маркування (у т.ч. захисного) та кріплення у вагоні без перевірки маси та кількості вантажу.
Відповідно до статті 24 Статуту залізниць України, залізниця має право перевірити правильність відомостей про вантаж, зазначений відправником у накладній на станції відправлення, під час перевезення та на станції призначення.
Так, під час перевезення на станції Синельникове-1, при переважуванні вагону на вагонних вагах було виявлено, що маса вантажу зазначена у накладній не відповідає фактичній масі вантажу у вагоні. У відповідності до ст. 129 Статуту залізниць України, про даний факт було складено комерційний акт № АА 035684/16 від 07.03.10 р.
Невідповідність маси вантажу була підтверджена при повторному переважуванні спірного вагону на станції призначення, про що мається відмітка у відповідному розділі комерційного акту № АА 035684/16/2 від 07.03.10 р. (п. 12 "Правил складання актів").
Пунктом 22 "Правила видачі вантажів", зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000р. за № 862/5083, передбачено, що перевірка маси вантажу на станції призначення провадиться, як правило, таким самим способом, яким цю масу було визначено на станції відправлення. Так, згідно складеного вищезазначеного комерційного акту контрольне переважування спірного вагону проводилось на 150 тонних вагонних вагах, тобто таким же самим способом, яким цю масу було визначено на станції відправлення. Перевіркою було виявлено, що в накладній у вагоні вказана маса вантажу складає 72 000 кг, фактично ж встановлено що маса вантажу складає 74 000 кг, що на 2000 кг більше ніж вказано у накладній та 2000 кг більше ніж вантажопід'ємність вагону.
Статтею 24 Статуту залізниць України відзначається, що вантажовідправники несуть відповідальність за всі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених ними у накладній. В свою чергу, статтею 122 Статуту встановлено, що за неправильно зазначені у накладній масу, кількість місць вантажу, його назву, код та адресу одержувача з відправника, порта стягується штраф у розмірі згідно із статтею 118 Статуту, у зв'язку з чим відповідачеві був нарахований штраф у розмірі 21 035,00 грн.
Отже, за розрахунком позивача сума штрафу за неправильно зазначену масу вантажу становить 121 035,00 грн., яку просить стягнути останній з відповідача.
Відповідач надав клопотання про зменшення суми нарахованого позивачем штрафу на 50 %, посилаючись на важке фінансове становище, яке сталося внаслідок фінансової кризи в будівельній галузі економіки України з посиланням на незначну різницю між зазначеною в накладній і фактичною масою, а також посилаючись на те, що позивачем не понесено збитків.
Заперечуючи проти наданого клопотання позивач зазначає, що дії відповідача не є винятковими і створюють аварійно-безпечні ситуації. Відповідно до Правил технічної експлуатації залізниць України, розділу 15 "Організація технічної роботи станції", підрозділу "Формування поїздів", п. 15.26 поїзди мають формуватися відповідно до цих Правил, графіку руху та плану формування поїздів. Ст. 23 Статуту залізниць України на відправника покладено обов'язок щодо оформлення накладної. За внесення до накладної недостовірної інформації, відправник несе відповідальність. Порушення відповідачем свого зобов'язання щодо неповноти, неточності або неповноти відомостей, зазначених у накладній при перевезенні вантажів залізницею, дійсно не завдало збитків ДП «Придніпровська залізниця», однак, ст.ст. 122. 118 Статуту передбачено стягнення штрафу у його повному розмірі, а саме у п'ятикратному, не залежно від того, чи завдано залізниці у зв'язку з цим збитків.
Згідно п. З ст. 83 ГПК України, господарський суд має право зменшувати у виняткових випадках розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає зі сторони, що порушила зобов'язання.
В пункті 2.4 роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 29.04.94 р. №02-5/293 "Про деякі питання практики застосування майнової відповідальності за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань" та пункті 3.9.2 роз'яснення Вищого арбітражного суду від 18.09.1997р. № 02-5/289 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України" зазначено, що вирішуючи питання про зменшення розміру неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання (п. З ст. 83 ГПК України), господарський суд повинен об'єктивно оцінити, чи є даний випадок винятковим, виходячи з інтересів сторін, які заслуговують на увагу, ступеню виконання зобов'язання, причини (причин) неналежного виконання або невиконання зобов'язання, незначності прострочення виконання, наслідків порушення зобов'язання, невідповідності розміру стягуваної неустойки (штрафу, пені) таким наслідкам, поведінки винної сторони (в тому числі вжиття чи невжиття нею заходів до виконання зобов'язання, негайне добровільне усунення нею порушення та його наслідків) тощо.
Дослідивши клопотання відповідача, суд вважає за необхідне у його задоволенні відмовити, оскільки економічна криза в країні, що носить загальний характер, у повній мірі стосується обох сторін, а тяжкий фінансовий стан боржника відповідно до законодавства не може розглядатися як підстава для зменшення неустойки, а у відповідності до п. 24 Статуту залізниць України вантажовідправники несуть відповідальність за всі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених ними у накладній.
Таким чином, комерційний акт № АА 035684/16/2 від 07.03.2010 року є підставою для покладання відповідальності на відправника, передбаченої ст.122 Статуту.
Відповідно до п. 11 "Правил приймання вантажів до перевезення", зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 24.11.2000 р. за № 861/5082: "У разі зважування вантажів на вагонних вагах відправник у разі потреби провадить дозування вантажу (довантаження або часткове вивантаження). Для цього він повинен безпосередньо біля вагонних ваг організувати дозувальний майданчик, забезпечити його необхідним інвентарем, а при відправленні масових вантажів (вугілля, руди, цементу тощо) - додатковими механізмами для виконання дозувальних операцій в процесі зважування. Тобто відповідач має можливість запобігти подібних порушень і провадити чітке зважування та вказувати у перевізних документах вірну інформацію стосовно маси вантажу.
Враховуючи вищевказані обставини, суд дійшов висновку про те, що позовна вимога позивача в частині стягнення з відповідача штрафу за неправильно зазначену масу вантажу у розмірі 21 035,00 грн. правомірна, обґрунтована та така, що не спростована відповідачем, а тому підлягає задоволенню.
У відповідності зі ст.49 ГПК України суд вважає необхідним витрати по сплаті державного мита у сумі 210,35 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236 грн. покласти на відповідача, оскільки з його вини спір доведено до суду.
На підставі ст.ст. 6, 8, 19, 55, 124, 129 Конституції України, ст. 307 Господарського кодексу України, ст. 3 Закону України "Про залізничний транспорт", ст.ст. 2, 5, 6, 23, 24, 37, 118, 122, 129 Статуту залізниць України, керуючись ст.ст. 1, 4, 12, 33, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Євроцемент-Україна" (64200, Харківська область, Балаклійський район м. Балаклія, Проммайданчик ВАТ "Євроцемент-Україна", р/р 260080231212 у відділенні "ХРУ" ПАТ "СБЕРБАНК РОСІЇ", МФО 320627, ЄДРПОУ 00293060) на користь Державного підприємства "Придніпровська залізниця" (49600, м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, 108, р/р 26006000012 ДФ АБ "Експрес-Банк", МФО 306964, ЄДРПОУ 01073828) штраф за неправильно зазначену масу вантажу у розмірі 21 035,00 грн., витрати по сплаті державного мита у сумі 210,35 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя
Повний текст рішення підписаний 15 листопада 2010 року.