Постанова № 12384850, 15.11.2010, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.11.2010
Номер справи
9293/10/2070
Номер документу
12384850
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

15 листопада 2010 р. № 2-а- 9293/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Волошина Д.А.,

за участю секретаря судового засідання Боклаг А.С.,

за участю представників : позивача Серкової І.І., відповідачане прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення суми,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2, в якому просить стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 на користь Харківського міського центру зайнятості, розташованого за адресою: вул. Шевченка,137 - А, м. Харків, 61013, безпідставно отримані кошти в сумі 1763,72 грн.

В ході судового розгляду справи, були надані уточнення до позовної заяви відповідно до яких позивач просить стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, на користь Харківського міського центру зайнятості, безпідставно отримані кошти в сумі 263,72 грн. В обґрунтування зменшених позовних вимог зазначив, що ОСОБА_2 з 15.05.2009 року зареєстрований у Харківському міському центрі зайнятості як безробітний з відкриттям персональної картки та згідно наданої довідки про середню заробітну плату з останнього місця роботи йому призначена виплата допомоги по безробіттю на період з 22.05.2009 року по 16.05. 2010 року в розмірі 70 відсотків середньої заробітної плати, отримуваної ним за останнім місцем роботи. Наказом № НТ 091207 від 07.12.2009 року відповідача знято з обліку, як безробітного, у зв'язку з невідвідуванням безробітним центру зайнятості без поважних причин 30 календарних днів і більше. При проведенні звірки центра зайнятості з Державною податковою адміністрацією було виявлено факт працевлаштування відповідача на підприємство Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрцентр-ГАЗ» під час перебування на обліку в службі зайнятості, про що складено акт перевірки розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття ” № 382 ДПА від 21 травня 2010 року. Відповідач даних до Харківського міського центру зайнятості про працевлаштування не надав. З вказаного підприємства відповідач був звільнений 21.05.2010 року. Однак враховуючи той факт, що ОСОБА_2 приховав відомості про працевлаштування в порушення вимог п. 2 ст. 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття ” не повідомив своєчасно про обставини , що впливають на умови виплати йому забезпечення та надання соціальних послуг, таким чином, вбачаються підстави для стягнення з ОСОБА_2 безпідставно отриманої допомоги по безробіттю за період з 01.06.2009 року (дата ненадання даних про трудову діяльність) по 28.10.2009 року (дата припинення виплати допомоги по безробіттю) в сумі 1763,72 грн. Станом на 19.10.2010 року заборгованість у сумі 1350 грн. відповідачем сплачена. Також згідно з квитнацією від 12.11.2010 року було сплачено додатково 150,0 грн.Залишок заборгованості складає 263,72 грн.

Представник позивача у судове засідання зявився, позов з урахуванням уточнень, просив задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві

Відповідач у судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, надав через канцелярію до суду заяву в якій просить розглядати справу за його відсутності, позовні вимоги визнає в повному обсязі.

Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 12 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття ” від 02 березня 2000 року № 1533-ІІІ функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття покладаються на органи державної служби зайнятості, які мають право діяти від імені Фонду. Статтею 16 вищевказаного Закону передбачено, що кошти Фонду використовуються на виплату забезпечення та надання соціальних послуг, передбачених цим Законом. Харківський обласний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду.

Відповідно до положень ст. 22 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу. Допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості. Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років.

Згідно зі ст. 23 зазначеного закону допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: перші 90 календарних днів - 100 відсотків; протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків; у подальшому - 70 відсотків.

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_2 15.05.2009 року звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського районного центру зайнятості, де був зареєстрований як шукаючий роботу з відкриттям персональної картки № 201101509051500007 та 22.05.2009 року подав заяву про надання статусу безробітного.(а.с. 7,8)

Згідно поданої заяви, відповідачу наказом від 22.05.2009 року № НТ 090522 з 22.05.2009 року було надано статус безробітного та призначена допомога по безробіттю з 22.05.2009 року по 16.05. 2010 року.(а.с. 9)

При проведенні звірки центра зайнятості з Державною податковою адміністрацією було виявлено факт працевлаштування відповідача до Товариства з обмеженою відповідальністю “Укрцентр-ГАЗ” під час перебування на обліку в службі зайнятості.

Згідно до п.п. 13 п. 1 ст. 31 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття ” ОСОБА_2 наказом від 07.12.2009 року №НТ 091207 припинено виплату допомоги по безробіттю та знято з обліку у звязку з невідвідуванням безробітним ДСЗ без поважних причин 30 і більше календарних днів .

Згідно зі статтею 2 Закону України “Про зайнятість населення” від 01 березня 1991 року № 803-ХІІ безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Виходячи з аналізу зазначеної норми, а також того, що відповідач у період з 01.06.2009 року по 21.05.2010 року отримував доходи на підставі цивільно-правового договору від ТОВ «Укрцентр-ГАЗ» суд приходить до висновку, що статус відповідача в період з 01.06.2009 року по 21.05.2010 року не може бути визначений як безробітного, що є підставою для віднесення ОСОБА_2 до зайнятого населення.

З розрахунку коштів, які підлягають поверненню, виплачених безробітному ” ОСОБА_2 за період з 01.06.2009 року по 28.10.2009 року вбачається, що відповідачу за вказаний період була нарахована та виплачена допомога по безробіттю в сумі 1763,72 грн.

Згідно Акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” №382 ДПА від 21 травня 2010 року встановлено, що безробітний ОСОБА_2 приховав факт працевлаштування .(а.с. 14-15).

Директором Харківського міського центру зайнятості 28.05.2010 року прийнято наказ про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_2 за №235, який був направлений відповідачу з листом-претензією №70243 від 28.05.2010 року.(а.с. 19,20)

Згідно з п. 20 Положення про порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року за № 219, відповідач 05.12.2009 року був знятий з обліку. (а.с. 10)

Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 36 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Абзацом 1 ч.3 ст. 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття ” передбачено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 357 від 20 березня 2006 року (далі Порядок), у разі встановлення центрами зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи особи, на підставі яких призначено матеріальне забезпечення, є недостовірними з вини роботодавця, центри зайнятості проводять перерахунок страхових виплат з дня їх призначення. Суми незаконно виплачених коштів відшкодовуються роботодавцем. Виплата коштів, недоотриманих особою внаслідок заниження суми страхових виплат, здійснюється за рахунок коштів Фонду. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених з дня призначення виплат стягуються з такої особи відповідно до пункту 7 цього Порядку.

Відповідно до п. 7 Порядку Рішення про повернення коштів особою та відшкодування коштів роботодавцем приймається директором центру зайнятості і оформляється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення про відшкодування коштів роботодавцем центр зайнятості надсилає роботодавцю повідомлення про необхідність відшкодування незаконно виплачених особі коштів протягом 10 календарних днів після отримання повідомлення. Повернення коштів особою здійснюється протягом 10 робочих днів після її ознайомлення під особистий підпис з прийнятим рішенням про повернення коштів. У разі відмови особи повернути кошти або відмови роботодавця відшкодувати кошти, а також у разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.

Судом встановлено, що згідно інформації про дебіторську заборгованість ОСОБА_2 наданої Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості станом на 19.10.2010 року заборгованість у сумі 1350,00 грн. відповідачем сплачена, окрім того 12.11.2010 року також частково в рахунок погашення боргу сплачено суму у розмірі 150 грн. Отже таким чином залишок заборгованості складає 263,72 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України передбачено, що позивач може відмовитись від адміністративного позову, а відповідач визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.

Відповідно до ч. 4 т. 112 КАС України передбачено, що суд не приймає відмови від адміністративного позову, визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

З наданої до суду заяви відповідача про визнання позову вбачається, що визнання позову не суперечить закону чи порушує чиї-небудь права, свободи або інтереси, сума боргу підтверджується матеріалами справи.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення з відповідача незаконно отриманої допомоги по безробіттю в сумі 263,72 грн, а тому позовні вимоги Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України передбачено, що у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” від 02.03. 2000 року № 1533-ІІІ, Законом України “Про зайнятість населення” від 01 березня 1991 року № 803-ХІІ, Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 357 від 20 березня 2006 року, ст. ст. 8-14, 71, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення суми задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) безпідставно отримані кошти у сумі 263.72 грн. (двісті шістдесят три гривні 72 коп.) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (61013, м. Харків вул. Шевченка буд. 137-А , р/р 37177300802007 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код ЄДРПОУ 36224721).

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 19 листопада 2010 року.

Суддя Волошин Д.А.