Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 листопада 2010 року Справа №12/1862
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Грачова В.М., при секретарях Кадусі Н.В., Луговій І.В., за участю представників сторін: позивача –Варфоломеєвої І.Є. за довіреністю, відповідача –Парфенюка П.С. за посадою (сільський голова), у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду в м. Черкаси, розглянувши справу за позовом Державної екологічної інспекції у Черкаській області до Юрківської сільської ради про стягнення 4605 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Державна екологічна інспекція у Черкаській області, звернувся в господарський суд з позовом до Юрківської сільської ради про відшкодування шкоди, завданої внаслідок незаконного знесення дерев різних порід на території с. Юрківка біля сільської ради та на сільському кладовищі, в кількості 14 штук, в сумі 4605 грн. та відшкодування судових витрат.
У судовому засіданні представник позивача позов з підстав, викладених в позовній заяві, підтримала і просила суд задовольнити.
Відповідач подав письмовий відзив на позов (а. с. 23). Із письмового відзиву і пояснень представника відповідача в судовому засіданні 05.10.2010 року, слідує, що 11 знесених дерев росли біля адмінбудинку на підземних магістралях водотеплоелектропостачання, що є грубим порушенням експлуатації таких споруд, одне біля асфальтної дороги і руйнувало її, 2 дерева акації на сільському кладовищі були зрізані по зверненню громадян за наказом сільського голови, каштан зрізано невідомо ким без дозволу сільського голови, знесення дерев здійснене відповідачем з метою благоустрою території, тому, з урахуванням зазначених обставин, в задоволенні грошового стягнення просив суд позивачу відмовити.
Відповідач в судове засідання 11.11.2010 року не з’явився, через канцелярію суду надіслав клопотання, в якому розгляд спору поклав на розсуд суду та просив розглядати справу у відсутність його представника. Неявка представника відповідача не перешкоджає вирішенню спору, тому, відповідно до ст. 75 ГПК України, судом розглянуто справу без його участі за наявними в ній матеріалами.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в справі письмові докази та оцінивши їх у сукупності, суд позовні вимоги задовольняє повністю з наступних підстав.
Проведеною позивачем плановою перевіркою виявлено порушення відповідачем природоохоронного законодавства та встановлено на обстеженій території відповідача с. Юрківка Уманського району факт несанкціонованого (без ордеру) знесення відповідачем дерев в кількості 14 штук діаметрами пнів згідно перелікових відомостей (а. с. 9). За наслідками перевірки складено акт від 17.09.2008 року, протокол про адміністративне правопорушення № 001908 від 17.09.2008 року стосовно сільського голови Парфенюка П.С. та винесено припис №3 від 18.09.2008 року про недопущення вчинених правопорушень (а. с. 4-5, 10).
Постановою позивача від 18.09.2008 року № 001516 (а. с. 6) сільський голова Парфенюк П.С. притягнутий до адміністративної відповідальності за ст. 153 Кодексу України про адміністративні правопорушення у виді штрафу.
Згідно розрахунку позивача, проведеному у відповідності з постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 року № 1789, розмір шкоди, заподіяної внаслідок незаконного знесення дерев відповідачем, складає 4605 грн.
Відповідно до ч. 4 ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Особливості застосування відповідальності за порушення природоохоронного законодавства визначено у ст. 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, в якій, зокрема, визначено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Відповідно до п. п. 2 - 4 Порядку видалення дерев кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1045 від 01.08.2006 року, видалення зелених насаджень здійснюється в чітко регламентованій процедурі. Зокрема, після надання підтверджуючих сплату відновної вартості зелених насаджень документів заявнику надається ордер на видалення зелених насаджень. Зразок ордера затверджений наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України за № 302 від 09.09.2006 року. Зазначений документ у відповідача на час складення адміністративного протоколу та винесення постанови був відсутній.
Згідно з п. 4.2 Правил утримання зелених насаджень міст та інших населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 29.07.1994 року № 70, державний контроль у галузі охорони міських зелених насаджень здійснюється радами народних депутатів та їх виконавчими і розпорядчими органами, Міністерством охорони навколишнього природного середовища, його органами на місцях та іншими спеціально уповноваженими органами. Пунктом 4.6 зазначених Правил передбачено, що знесення та пересадка дерев, чагарників, газонів, квітників може здійснюватись лише у разі наявності спеціального дозволу (ордера). Ордер видається на підставі обстеження зелених насаджень, погодженого з місцевими органами Мінприроди України, і рішення місцевого органу державної виконавчої влади. В силу п. п. 3, 4 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого постановою КМУ від 01.08.2006 року №1045, видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради на підставі ордера.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.1999 року № 559, зі змінами і доповненнями внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 року № 1789, затверджено такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної підприємствами, установами, організаціями та громадянами зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів внаслідок знищення або пошкодження дерев і чагарників, а також встановлено, що розмір шкоди за даних обставин обчислюється працівниками Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки, його органів на місцях та інших спеціально уповноважених органів виконавчої влади, до яких відноситься і позивач.
Розрахунок розміру збитків, що підлягає відшкодуванню відповідачем, позивачем здійснено у відповідності до норм вищеназваного законодавства, судом перевірений і визнаний вірним.
Судом, відповідно до ст. 22 ГПК України, було запропоновано сторонам подати докази в обґрунтування позову і заперечень проти нього, брати участь в засіданнях суду, вони своїми правами скористались на свій розсуд, подали всі наявні у них докази і на їх підставі судом прийнято рішення у справі.
Відповідно до ст.ст. 33 ч. 1, 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, обставини справи повинні підтверджуватись лише належними і допустимими доказами.
Заперечення відповідача не спростовують твердження позивача про наявність події порушення вимог природоохоронного законодавства і вини відповідача у його вчиненні, розрахунок розміру збитків позивачем здійснено у відповідності до вимог вищенаведеного законодавства, тому позов суд визнає обґрунтованим, доказаним і задовольняє повністю, заперечення відповідача –безпідставними і відхиляє.
Відповідно до статті 49 ГПК України, з відповідача в доход бюджету підлягають стягненню судові витрати, від сплати яких позивач звільнений - державне мито в розмірі 102 грн. та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Керуючись ст.ст. 49, 82-84 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Юрківської сільської ради, с. Юрківка, Уманський район, Черкаська область, ідентифікаційний код 26261353 на користь:
бюджету із зарахуванням на с/р Юрківської сільської ради № 33118331700451, ОКПО 22809216, отримувач –УДК в Уманському районі, банк отримувача ГУДКУ у Черкаській області, МФО 854018, код платежу 24062100 –4605 грн. відшкодування шкоди;
в доход державного бюджету України на рахунок 31117095700002, банк ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018, код бюджетної класифікації –22090200, символ звітності банку - 095, отримувач –УДК м. Черкаси, код 22809222 через Уманську ОДПІ –державне мито в сумі 102 грн.;
на р/р 31216264700002 в ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018, код 22809222, УДК в м. Черкаси –236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня його прийняття.
Суддя В.М. Грачов