Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
10 листопада 2010 року 13:40 № 2а-6341/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., за участю секретаря ХижнякІ.В. та представників:
позивача: Бескоровайного М.Є.;
відповідача: Мартинюка Ю.В.
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю “Компанія “Будівельний дім”
доДержавної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва
проскасування податкових повідомлень-рішень
На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 10 листопада 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:
21 квітня 2010 року (відповідно до відмітки служби діловодства суду) Товариство з обмеженою відповідальністю “Компанія “Будівельний дім” (далі по тексту позивач, ТОВ “Компанія “Будівельний дім”) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва (далі по тексту відповідач, ДПІ у Шевченківському районі м. Києва), в якому просить скасувати податкові повідомлення-рішення ДПІ у Шевченківському районі м. Києва від 29 березня 2010 року №074921502/0 та №074931502/0.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 квітня 2010року відкрито провадження в адміністративній справі №2а-6341/10/2670, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 21 червня 2010 року.
В судовому засіданні 21 червня 2010 року, в звязку з зобовязанням надати докази, оголошено перерву до 03 серпня 2010року. 03 серпня 2010 року суд оголосив про відкладення розгляду справи на 08 жовтня 2010 року. В звязку з неявкою представників сторін 08 жовтня 2010 року суд оголосив про відкладення розгляду справи на 05 листопада 2010 року. В судовому засіданні 05 листопада 2010 року на стадії судових дебатів оголошено перерву до 10 листопада 2010 року.
В судовому засіданні 10 листопада 2010 року представник позивача позовні вимоги підтримав, представник відповідача проти задоволення адміністративного позову заперечив.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
Податковим повідомленням-рішенням ДПІ у Шевченківському районі м. Києва від 29березня 2010 року №074921502/0 на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” за затримку на 18 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 41 055,71 грн. ТОВ “Компанія “Будівельний дім” зобовязано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 4 105,57 грн. за платежем податок на додану вартість.
Податковим повідомленням-рішенням ДПІ у Шевченківському районі м. Києва від 29березня 2010 року №074931502/0 на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” за затримку на 44 календарні дні граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 12,29 грн. ТОВ “Компанія “Будівельний дім” зобовязано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 2,46 грн. за платежем податок на додану вартість.
Зазначені податкові повідомлення-рішення прийняті на підставі акта від 29 березня 2010 року №173/15-235/35465341 “Про результати перевірки дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності подання платіжних доручень до установ банку ТОВ“Компанія “Будівельний дім” код 35465341, м. Київ, вул. Гоголівська, 39-а за період з 01.02.2010 р. по 16.03.2010 р.” (далі по тексту Акт перевірки).
В Акті перевірки зазначено, що під час перевірки дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності подання платіжних доручень до установ банку встановлено порушення строків сплати податкових зобовязань по податку на додану вартість за грудень 2009 року, передбачених підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, а саме: сума боргу 36 568,00 грн. з граничним строком сплати 01 лютого 2010 року, фактично сплачена 02 лютого 2010 року, тобто із затримкою 1 день; сума боргу 4 487,71 грн. з граничним строком сплати 01 лютого 2010 року, фактично сплачена 18 лютого 2010 року, тобто із затримкою 18 днів; сума боргу 12,29 грн. з граничним строком сплати 01 лютого 2010 року, фактично сплачена 16 березня 2010 року, тобто із затримкою 44 дні.
Позивач вважає, що висновки Акта перевірки не відповідають фактичним обставинам справи та обґрунтовує позовні вимоги тим, що днем сплати податкового зобовязання є не день зарахування грошових коштів на рахунок державного казначейства, а є день списання грошових коштів з рахунку підприємства.
Доводи відповідача, викладені в письмовому запереченні проти позову, співпадають з висновками Акта перевірки.
Окружний адміністративний суд міста Києва частково погоджується з висновками Акта перевірки, які стали підставою для прийняття спірних рішень, виходячи з наступних мотивів.
Відповідно до пункту 1.2 статті 1 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами” податкове зобовязання - зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Згідно з підпунктом 4.1.1 пункту 4.1 статті 4 цього Закону платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом “г” підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.
Абзацом першим пункту 5.1 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами” передбачено, що податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до абзацу першого підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами” платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно з підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами” податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а)календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом “г” підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г)календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Відповідно до абзацу другого пункту 5.1 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами” податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Підпункт 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами” встановлює, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Матеріали справи підтверджують, що позивач 20 січня 2010 року подав до ДПІ у Шевченківському районі м. Києва податкову декларацію з податку на додану вартість за грудень 2009 року, в якій визначив суму податкового зобовязання у розмірі 41 068,00 грн.
Таким чином, граничним днем сплати визначеного податкового зобовязання є 01лютого 2010 року.
Згідно з підпунктом 16.5.2 пункту 16.5 статті 16 “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами” днем подання до установ банків платіжного доручення за всіма видами податкових платежів вважається день його реєстрації у цих установах.
Матеріали справи підтверджують наступне:
- сума податку на додану вартість за грудень 2009 року у розмірі 36 568,00 грн. сплачена згідно платіжного доручення від 29 січня 2010 року №1, яке зареєстроване у банку 02 лютого 2010 року, тобто із затримкою один день;
- сума податку на додану вартість за грудень 2009 року у розмірі 4 500,00 грн. сплачена згідно платіжного доручення від 18 лютого 2010 року №2, яке зареєстроване у банку 18 лютого 2010 року, тобто із затримкою 18 днів.
Враховуючи викладене, висновки Акта перевірки про порушення строків сплати податкового зобовязання у розмірі 36 568,00 грн. та 4 487,19 грн. є правомірними.
Разом з тим, висновок Акта перевірки про сплату боргу у розмірі 12,29 грн. 16 березня 2010 року не відповідає фактичним обставинам справи, оскільки сума боргу у розмірі 12,29грн. сплачена одночасно із сумою боргу у розмірі 4 487,19 грн. 18 лютого 2010 року одним платіжним дорученням, тобто із затримкою 18 днів, а не 44 дні, як помилкового зазначено в Акті перевірки.
Відповідно до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.
З огляду на викладене, застосування до ТОВ “Компанія “Будівельний дім” штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 4 105,57 грн. згідно з податковим повідомленням-рішенням від 29 березня 2010 року №074921502/0 є обґрунтованим, тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають; застосування штрафних (фінансових) санкцій згідно з податковим повідомленням-рішенням від 29 березня 2010 року №074931502/0 є обґрунтованим у розмірі 1,23 грн., а тому позовні вимоги про в цій частині підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, ДПІ у Шевченківському районі м. Києва частково доведена правомірність та обґрунтованість прийняття податкових повідомлень-рішень від 29 березня 2010 року №074921502/0 та №074931502/0 з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ТОВ “Компанія “Будівельний дім” підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до частини третьої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1.Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Компанія “Будівельний дім” задовольнити частково.
2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва від 29 березня 2010 року №074931502/0 в частині визначення податкового зобовязання зі сплати штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1,23 грн.
3.В іншій частині у задоволенні адміністративного позову відмовити.
4.Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Компанія “Будівельний дім” судові витрати у розмірі 1,70 грн. (одна гривня сімдесят копійок).
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.А. Кузьменко
Постанову складено в повному обсязі та підписано 17 листопада 2010 року.