Постанова № 12356245, 09.11.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.11.2010
Номер справи
2а-8875/10/2670
Номер документу
12356245
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

09 листопада 2010 року 15:15 № 2а-8875/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., за участю секретаря ХижнякІ.В. та представників:

позивача: Ковалика Ю.А.;

відповідача: Перепелюка О.В.

розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу

за позовомЗакритого акціонерного товариства “Київгазпостач”

доДержавної податкової інспекції у Подільському районі міста Києва

провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 09 листопада 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:

07 червня 2010 року (відповідно до відмітки служби діловодства суду) Закрите акціонерне товариство “Київгазпостач” (далі по тексту позивач, ЗАТ “Київгазпостач”) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Подільському районі міста Києва (далі по тексту відповідач, ДПІ у Подільському районі м. Києва), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0001552380/1 від 30 грудня 2009 року; присудити з Державного бюджету судові витрати.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 червня 2010року відкрито провадження в адміністративній справі №2а-8875/10/2670, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 10 серпня 2010 року.

10 серпня 2010 року, в звязку з клопотанням позивача про відкладення розгляду справи та його неявкою в судове засідання, судом оголошено про відкладення розгляду справи на 13 жовтня 2010року.

В судовому засіданні 13 жовтня 2010 року на стадії надання пояснень оголошено перерву до 09 листопада 2010 року.

В судових засіданням представник позивача позовні вимоги підтримав, представник відповідача проти задоволення адміністративного позову заперечив.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В С Т А Н О В И В:

Податковим повідомленням-рішенням ДПІ у Подільському районі м. Києва від 30грудня 2010 року №0001552380/1 на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” за затримку на 6 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 62 788,00 грн. ЗАТ“Київгазпостач” зобовязано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 6 278,80 грн. за платежем збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ.

Зазначене податкове повідомлення-рішення прийняте на підставі акта від 04листопада 2009 року №183/23-811/31608063 “Про результати планової виїзної перевірки ЗАТ “Київгазпостач”, код за ЄДРПОУ 31608063 з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2006р. по 31.03.2009р., валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2006р. по 31.03.2009р.” (далі по тексту Акт перевірки) та рішення ДПІ у Подільському районі м. Києва про результати розгляду первинної скарги від 25 грудня 2009року №28103/10/25-007.

В Акті перевірки зазначено, що перевіркою дотримання термінів сплати збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ за період з 01 квітня 2006 року по 31березня 2009 року встановлено порушення підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами” у частині несвоєчасної сплати збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, зокрема, за березень 2008 року в сумі 62 788,00 грн., а саме: на підставі розрахунку за березень 2008 року від 21 квітня 2008 року сума податкового зобовязання у розмірі 62 788,00 грн. з граничним терміном сплати 30 квітня 2008 року, фактично сплачена 06 травня 2008 року, тобто із затримкою 6 днів.

Позивач не погоджується зі спірним податковим повідомленням-рішення, виходячи з того, що розрахунок суми збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ не є податковою декларацією і на нього не можуть поширюватися норми Закону України “Пропорядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами” щодо штрафів за його неподання чи несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобовязання.

Відповідач підтримує висновки Акта перевірки та в письмовому запереченні проти позову зазначає, що відповідно до Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами” розрахунок і декларація є тотожними поняттями та узагальнюються одним терміном “податкова декларація”.

Окружний адміністративний суд міста Києва не погоджується позовними вимогами ЗАТ “Київгазпостач”, вважає їх необґрунтованими, виходячи з наступних мотивів.

Відповідно до пункту 28 частини першої статті 14 Закону України “Про систему оподаткування” збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності належить до загальнодержавних податків і зборів (обовязкових платежів).

Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення, є Закон України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами”.

За визначенням пункту 1.11 статті 1 цього Закону податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обовязкового платежу).

З наведеної норми суд вбачає, що під поняттям податкова декларація розуміється як власне податкова декларація так і будь-який розрахунок, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

Враховуючи те, що нарахування збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, який належить до загальнодержавних податків і зборів, здійснюється у розрахунку суми збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, на думку суду, такий розрахунок повністю відповідає визначенню податкової декларації.

Згідно з підпунктом 4.1.1 пункту 4.1 статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами” платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом “г” підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.

Абзацом першим пункту 5.1 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами” передбачено, що податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до абзацу першого підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами” платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Згідно з пунктом 3 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 червня 2005 року №442, платники подають розрахунок суми збору до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку щомісяця протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду, за формою згідно з додатком.

Матеріали справи підтверджують, що позивач подав до ДПІ у Подільському районі м.иєва розрахунок суми збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності за березень 2008 року 21 квітня 2010 року, граничний строк сплати узгодженого податкового зобовязання, визначеного позивачем у такому розрахунку 30 квітня 2008 року; фактично суму податкового зобовязання у розмірі 62 788,00 грн. позивачем сплачено 06 травня 2008 року, тобто з порушенням встановлених строків.

Відповідно до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.

Оскільки суд встановив несвоєчасність сплати позивачем узгодженої суми податкового зобовязання, а саме збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності за березень 2008 року, застосування до нього штрафних санкцій на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” є правомірним.

Аналогічна правова позиція підтримана ухвалою Вищого адміністративного суду України від 20 березня 2008 року у справі №К-18283/06.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що ДПІ у Подільському районі м. Києва доведена правомірність та обґрунтованість прийняття податкового повідомлення-рішення від 30 грудня 2009 року №0001552380/1 з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, в задоволенні адміністративного позову ЗАТ “Київгазпостач” слід відмовити.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Закритому акціонерному товариству “Київгазпостач” відмовити.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.А. Кузьменко

Постанову складено в повному обсязі та підписано 17 листопада 2010 року.