Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 листопада 2010 р. справа № 2а-23859/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10:10
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Шальєвої В.А.
при секретаріДєєвій С.В.
за участю представника позивача Сулімової С.О.
представника відповідача Посметної М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку, по вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Армлит-Донбасс” до Державної податкової інспекції у м. Харцизьку, Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженої відповідальністю „Армлит-Донбасс” звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Харцизьку, Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що позивачем подані до ДПІ у м. Харцизьку податкові декларації з податку на додану вартість за квітень та травень 2010 р. з розрахунком суми бюджетного відшкодування і заявою про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок платника податку в банку в загальному розмірі 426514 грн.
Податковим органом були проведені позапланові перевірки з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, за результатами яких були складені довідки, якими підтверджені суми, які підлягали поверненню позивачу.
В порушення вимог ч. 2 пп. 7.7.5 п. 7.7 ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість” податковий орган не надав органу державного казначейства у пятиденний термін по закінченні перевірки висновок із зазначенням суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню. Оскільки строк надання для висновку та перерахуванню бюджетного відшкодування з податку на додану вартість по деклараціям за квітень та травень 2010 р. сплинув, виникла сума боргу з бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 426514 грн.
Позивач просить стягнути з Державного бюджету України заборгованість з податку на додану вартість по деклараціям за квітень та травень 2010 р. у розмірі 426514 грн.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача ДПІ у м. Харцизьку позовні вимоги не визнав, вказуючи на те, що після проведення камеральних перевірок були підтверджені суми бюджетного відшкодування в розмірі 426514 грн., підготовлені висновки про суми відшкодування податку на додану вартість та надані до управління Державного казначейства у м. Харцизьку. Оскільки перерахування коштів з бюджетного рахунку на рахунок платника податків здійснюється органом Державного казначейства, просить відмовити у задоволенні позову.
Представник відповідача ГУ ДКУ в Донецькій області до судового засідання не зявився, про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить поштове повідомлення про отримання судової повістки, клопотання про відкладення розгляду справи суду не надав. З урахуванням положень ст. 128 КАС України суд визнав за можливе розглянути справу за відсутністю представника відповідача.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю „Армлит-Донбасс” є субєктом господарювання, зареєстроване в якості юридичної особи на підставі свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, державна реєстрація проведена 19.09.2001 р. виконавчим комітетом Донецької міської ради, включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 31649644, є платником податку на додану вартість відповідно до свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість № 06747977.
Відповідач Державна податкова інспекція у м. Харцизьку є субєктом владних повноважень, якій в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.
Відповідач Головне управління Державного казначейства України в Донецької області у відповідності до ч. 2 ст. 50 Бюджетного кодексу України веде бухгалтерський облік всіх надходжень, що належать Державному бюджету України, та за поданням органів стягнення здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету.
Судом встановлено, що за результатами господарської діяльності у квітні 2010 р. ТОВ „Армлит-Донбасс” задекларовано відємне значення різниці між сумою податкового зобовязання звітного податкового періоду і сумою податкового кредиту звітного податкового періоду у сумі 135345 грн., про що свідчить податкова декларація з податку на додану вартість за квітень 2010 р. Також позивачем у податковій декларації з податку на додану вартість за квітень 2010 р. задекларований залишок відємного значення попереднього податкового періоду, який включений до складу податкового кредиту звітного податкового періоду, в розмірі 302529 грн. Відповідно до рядка 25.1 податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2010 р. сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, складає 257478 грн.
За результатами господарської діяльності у травні 2010 р. ТОВ „Армлит-Донбасс” задекларовано відємне значення різниці між сумою податкового зобовязання звітного податкового періоду і сумою податкового кредиту звітного податкового періоду у сумі 117416 грн., про що свідчить податкова декларація з податку на додану вартість за травень 2010 р. Також позивачем у податковій декларації з податку на додану вартість за травень 2010 р. задекларований залишок відємного значення попереднього податкового періоду, який включений до складу податкового кредиту звітного податкового періоду, в розмірі 180396 грн. Відповідно до рядка 25.1 податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2010 р. сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, складає 180396 грн.
Здійснення господарських операцій, за наслідками яких позивачем сформований податковий кредит у спірних податкових періодах, підтверджено в судовому засіданні первинними документами (податковими накладними, видатковими накладними, рахунками-фактурами тощо).
Згідно з пп. 7.7.2 п 7.7 ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість” якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг);
б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
В даному випадку платник податку прийняв рішення про відшкодування сум податку на додану вартість в зазначених розмірах шляхом зарахування на його рахунок, про що свідчить рядок 25.1 податкових декларацій з податку на додану вартість за квітень, травень 2010 р.
У відповідності до пп. 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 вказаного Закону платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування.
20.05.2010 р. ТОВ „Армлит-Донбасс” надало до ДПІ у м. Харцизьку податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2010 р. з розрахунком суми бюджетного відшкодування і заявою про повернення суми бюджетного відшкодування в розмірі 257478 грн.
21.06.2010 р. ТОВ „Армлит-Донбасс” надало до ДПІ у м. Харцизьку податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2010 р. з розрахунком суми бюджетного відшкодування і заявою про повернення суми бюджетного відшкодування в розмірі 180396 грн.
Відповідно до пп. 7.7.5 п. 7.7 ст. 7 цього Закону протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Підпунктом 7.7.6 п. 7.7 ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість” встановлено, що на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
На виконання зазначених вимог ДПІ у м. Харцизьку були проведені документальні невиїзні перевірки ТОВ „Армлит-Донбасс” з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за квітень та травень 2010 р., за результатами яких були складені довідки № 1675/15-2-3649644 від 18.06.2010 р. та № 1847/15-2-31649644 від 20.07.2010 р. відповідно.
У відповідності до пп. 7.7.7 п. 7.7 ст. 7 цього Закону, якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган:
а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної податковим органом унаслідок таких перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з підпунктом 7.7.3 цього пункту у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів;
б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, податковий орган надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;
в) у разі з'ясування внаслідок проведення таких перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови у наданні бюджетного відшкодування.
Перевірками не була виявлена невідповідність сум бюджетного відшкодування сумам, заявленим у податкових деклараціях. Більш того, перевірками встановлено, що бюджетне відшкодування податку на додану вартість в сумі 257478 грн., задеклароване платником у податковій декларації з податку на додану вартість за квітень 2010 р., та бюджетне відшкодування податку на додану вартість в сумі 169036 грн., задеклароване платником у податковій декларації з податку на додану вартість за травень 2010 р., відповідають сумам бюджетного відшкодування, визначеним за результатами документальних невиїзних перевірок. Податковим органом не приймалось рішення про зменшення суми бюджетного відшкодування.
Крім того, 05.11.2010 р. ДПІ у м. Харцизьку надало управлінню Державного казначейства у м. Харцизьку висновки про суми відшкодування податку на додану вартість, відповідно до яких підлягає відшкодуванню з бюджету ТОВ „Армлит-Донбасс” сума податку на додану вартість по податковій декларації за квітень 2010 р. в розмірі 257478 грн. та сума податку на додану вартість по податковій декларації за травень 2010 р. в розмірі 169036 грн.
На час розгляду справи позивачу не відшкодована з бюджету сума податку на додану вартість по податковим деклараціям за квітень 2010 р. в розмірі 257478 грн. та за травень 2010 р. в розмірі 169036 грн., загалом 426514 грн.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п. 1.8. ст. 1 Закону України “Про податок на додану вартість” бюджетне відшкодування - це сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у звязку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до пп. 7.7.3. п. 7.3. ст. 7 цього Закону України у разі, коли за результатами звітного періоду сума, визначена як різниця між загальною сумою податкових зобовязань, що виникли у звязку з будь-якою поставкою товарів (робіт, послуг) протягом звітного періоду, та сумою податкового кредиту звітного періоду, має від'ємне значення, така сума підлягає відшкодуванню платнику податку з Державного бюджету України протягом місяця, наступного після подачі декларації.
Отже, підставою для отримання відшкодування є дані тільки податкової декларації за звітний період.
Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області притягнуте в справі в якості другого відповідача. При отриманні відповідних висновків від податкового органу з огляду на пп. 7.7.6 п. 7.7 ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість” ГУ ДКУ не має підстав, передбачених законом, для відмови у відшкодуванні податку на додану вартість.
Суд вважає, що на теперішній час відсутні передбачені Законом України „Про податок на додану вартість”, іншими законами про оподаткування підстави для відмови у поверненні суми бюджетного відшкодування позивачу.
З урахуванням вищевикладеного, суд задовольняє позовні вимоги та стягує з Державного бюджету України бюджетну заборгованість з податку на додану вартість по податковим деклараціям з податку на додану вартість за квітень та травень 2010 р. в загальному розмірі 426514 грн.
Згідно ст. 94 КАС України з Державного бюджету України на користь позивача підлягають стягненню судові витрати.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю „Армлит-Донбасс” до Державної податкової інспекції у м. Харцизьку, Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість задовольнити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Армлит-Донбасс” бюджетну заборгованість з податку на додану вартість по податковим деклараціям за квітень та травень 2010 р. в загальному розмірі 426514 (чотириста двадцять шість тисяч пятсот чотирнадцять) грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Армлит-Донбасс” судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) грн.
Повний текст постанови виготовлений 16 листопада 2010 р.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання особами, які беруть участь у справі, копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Шальєва В.А.