Постанова № 12334589, 02.11.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2010
Номер справи
2а-21805/10/0570
Номер документу
12334589
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 листопада 2010 р. справа № 2а-21805/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10.40

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Михайлик А.С.

при секретаріГончар О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом Макіївської обєднаної державної податкової інспекції

доТовариства з обмеженою відповідальністю «Упрагропром»

про стягнення заборгованості в сумі 17734,07 грн.

за участю:

від позивача: Колосова Ж.Ю. (за дов. № 45190/10/10-213 від 29.10.2010 р.)

від відповідача: не зявився

Макіївська обєднана державна податкова інспекція звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Упрагропром» про стягнення заборгованості з податку на додану вартість в сумі 17734,07 грн. В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначав, що станом на 01 вересня 2010 року за Товариством з обмеженою відповідальністю «Упрагропром» обліковується сума податкового боргу у розмірі 17734,07 грн., яка виникла через несплату останнім самостійно узгоджених податкових зобовязань з податку на додану вартість за звітні податкові періоди травень серпень 2010 року у розмірі 17563,21 гривень та суми нарахованих податкових зобовязань за податковим повідомлення рішенням № 0000211640/0 від 31.05.2010 року в сумі 170,86 гривень. Позивач зазначав, що прийняті ним заходи, направлені на погашення наявної суми боргу відповідача не призвели до позитивних результатів, що стало підставою для звернення позивача до суду із позовом про стягнення з відповідача наявної суми боргу.

Посилаючись на порушення відповідачем вимог статті 9 Закону України «Про систему оподаткування», якою на платників податків покладений обовязок щодо своєчасної та повної сплати податків та зборів у встановлені законом терміни, приписи підпункту 3.1.1. пункту 3.1 статті 3, підпункту 5.4.1 пункту 5.4., підпункту 5.3.1. пункту 5.3., статті 5, підпункту 4.1.4 пункту 4.1. статті 4 Закону України «Про порядок погашення заборгованості перед бюджетом та державними цільовими фондами», позивач просив суд стягнути з відповідача суму заборгованості з податку на додану вартість в сумі 17734,07 грн.

В судовому засіданні представник позивача в повному обсязі підтримав заявлені в позовній заяві вимоги.

Відповідач про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, проте, до судового засідання не зявився, уповноваженого представника не направив, причин неявки суду не повідомив, будь-яких клопотань чи заяви про розгляд справи за його відсутності не надав.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю «Упрагропром» є юридичною особою, зареєстрований та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 32698865, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців № 5282264 та довідкою з Головного управління статистики у Донецькій області, копії яких наявні в матеріалах справи (арк. справи 6-11, 27). Відповідно до довідки про взяття на облік платника податків № 11470/10/2-29-011 від 01.09.2010 року, як платник податків відповідач перебуває на обліку у Червоногвардійському відділенні Макіївської обєднаної державної податкової інспекції (арк. справи 28).

31 травня 2010 року податковою інспекцією було прийнято податкове повідомлення рішення № 0000211640/0 від 31.05.2010 року на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1. статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкових зобовязань з податку на додану вартість в сумі 170,86 гривень, яке було отримано директором відповідача 04 червня 2010 року, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією корінця податкового повідомлення рішення.

Податковий борг в сумі 17563,21 гривень виник внаслідок несплати відповідачем суми самостійно узгоджених податкових зобовязань за податковими деклараціями : у сумі 3599,21 грн. згідно декларації № 7275 від 19.05.2010 року; у сумі 5962,00 грн. згідно декларації № 8058 від 18.06.2010 року; у сумі 3826,00 грн. згідно декларації № 11298 від 16.07.2010 року; у сумі 4176,00 грн. згідно декларації № 13081 від 19.08.2010 року (арк. справи 19-26).

04 серпня 2010 року на адресу відповідача позивачем було направлено першу податкову вимогу № 1/211 на суму 12437,43 грн., яку було отримано відповідачем 18.08.2010 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, копія якого наявна в матеріалах справи (арк. справи 15).

22 вересня 2010 року на адресу відповідача позивачем було направлено другу податкову вимогу № 2/251 на суму 28362,00 грн., яка була отримана відповідачем 20.10.2010 року, про що свідчить підпис уповноваженої особи на корінці податкової вимоги (зворотній бік арк. справи 15).

Станом на 01 вересня 2010 року за інформацією зворотного боку облікової картки відповідача з податку на додану вартість сума заборгованості відповідача складає 17734,07 грн. (арк. справи 13-14).

Пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону України "Про систему оподаткування", яким визначені принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також права, обов'язки і відповідальність платників, передбачено сплату податку на додану вартість.

Визначення платників податку на додану вартість, об'єкти, база та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету визначені Законом України «Про податок на додану вартість».

Згідно підпункту а пункту 2.1. статті 2 Закону України «Про податок на додану вартість», платником податку є, зокрема, будь-яка особа, яка здійснює або планує здійснювати господарську діяльність та реєструється за своїм добровільним рішенням як платник цього податку.

Принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також права, обов'язки і відповідальність платників встановлені Законом України «Про систему оподаткування».

Облік платників податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства.

Згідно статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) та сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, порядок оскарження дій органів стягнення визначені Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами».

Відповідно до пунктів 1.2, 1.3. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» податковим зобов'язанням є зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України. Податковим боргом (недоїмкою) є зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Згідно пункту 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до підпункту 7.8.1. пункту 7.8. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» податковим періодом, за який платник податку на додану вартість зобов'язаний проводити розрахунки податку та сплачувати його до бюджету є один календарний місяць, крім випадків, особливо визначених цим Законом.

Пунктом 5.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Як вбачається з наявних в матеріалах справи документів, сума самостійно визначеного та узгодженого податкового зобовязання відповідача з податку на додану вартість за звітний податковий період травень серпень 2010 року складає 17563,21 грн. Сума зазначеного зобовязання не була сплачена у встановлені строки.

Відповідно до пункту 17.1. статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством.

Штрафні санкції накладаються контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків.

Податковим повідомленням-рішенням № 0000211640/0 від 31.05.2010 року до відповідача був застосований штраф в сумі 170,86 грн. на підставі підпункту 17.1.7. пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами»

Пунктом 5.2.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» встановлено, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

Як вбачається з матеріалів справи податкове повідомлення рішення № 0000211640/0 від 31.05.2010 року вручено відповідачу 04 червня 2010 року, про що свідчить його підпис на корінці податкового повідомлення-рішення, в адміністративному порядку та до суду, у встановлені Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» строки, не оскаржено. Отже, сума податкових зобов'язань із заявлених платежів вважається узгодженою. Протягом встановленого Законом N 2181 строку сума податкового зобов'язання відповідачем не погашена.

Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону N 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 вказаного Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Наявними в матеріалах справи документами підтверджено, що на день звернення позивача до суду сума узгоджених податкових зобовязань відповідача з податку на додану вартість за даними зворотного боку облікової картки платника податку, складає 17734,07грн. Проте, на день судового розгляду, сума податкового боргу відповідачем не сплачена.

Відповідно до підпункту "а" підпункту 6.2.3 пункту 6.2. статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк.

Відповідно до підпункту "б" підпункту 6.2.3 пункту 6.2. статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» друга податкова вимога направляється не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Відповідно до підпункту 10.1.1 пункту 10.1 статті 10 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» у разі коли інші, передбачені цим Законом, заходи не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності - шляхом продажу інших активів такого платника податків.

Наявними в матеріалах справи документами підтверджено, що вжиті податковим органом заходи направлені на погашення податкового боргу відповідача не призвели до погашення суми податкового боргу.

Підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» встановлено, що підставою для примусового стягнення активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу є виключно рішення суду.

Згідно статті 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Відповідно до пунктів 1, 2, 11 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Тобто, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків суми самостійно визначеного зобовязання з плати податку на додану вартість, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені Законом України «Про державну податкову службу в Україні».

Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно приписів частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

З огляду на зазначене, на підставі положень Закону України «Про державну податкову службу в Україні», Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Закону України «Про систему оподаткування» загальнообовязкове державне пенсійне страхування», та керуючись ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 112, 136, 158 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Макіївської обєднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Упрагропром» про стягнення заборгованості з податку на додану вартість в сумі 17734,07 грн. задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Упрагропром» (код ЄДРПОУ 32698865, адреса: 86123, Донецька область, м. Макіївка, вул. Териконна, 1) на користь Державного бюджету в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість грошові кошти в розмірі 17734,07 грн. (сімнадцять тисяч сімсот тридцять чотири гривні 07 копійок) на р/р 31115029700065, код платежу 14010100, МФО 834016; банк ГУДКУ у Донецькій області, код ЗКПО 34686737.

В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину постанови.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 08 листопада 2010 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Михайлик А.С.