Постанова № 12326731, 15.09.2010, Київський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
15.09.2010
Номер справи
17/169-17/216
Номер документу
12326731
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

01025, м.Київ, пров. Рильський, 8                                                            т. (044) 278-46-14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.09.2010                                                                                           № 17/169-17/216

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого:          Пашкіної С.А.

суддів:           

при секретарі:           

За участю представників:

Від позивача - Поліщук В.В. – директор (наказ №1-к від 19.10.04);

                               Коваленко В.Є. ( довір. №310910 від 31.09.10);

Від відповідача 1 – Тхорик С.М. ( довір. №225-КР-767 від 20.07.10);

Від відповідача 2 – Строжук А.В. ( довір. №06-34/28317 від 09.10.09);

Від прокуратури м. Києва - не з’явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Київської міської ради

на рішення Господарського суду м.Києва від 07.07.2010

у справі № 17/169-17/216 ( .....)

за позовом                               Товариства з обмеженою відповідальністю „Автех-К”

до                                                   1. Київської міської ради

                                                  2. Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)

За участю Прокуратури міста Києва           

          

про                                                   зобов"язання укласти договір оренди земельних ділянок та зобов"язання зареєструвати договір оренди земельних ділянок

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду міста Києва від 07.07.2010р. у справі №17/169-17/216 позов до відповідача 1 задоволено повністю. Зобов’язано Київську міську раду укласти договір оренди земельних ділянок для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно-розважального комплексу з господарськими офісними приміщеннями на вул. Героїв Дніпра, 30-б в Оболонському районі міста Києва між Товариством з обмеженою відповідальністю „Автех-К” та Київською міською радою в редакції Товариства з обмеженою відповідальністю „Автех-К”, яка відповідає вимогам Закону України „Про оренду землі” та Типовому договору оренди землі, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004р. №220. Стягнуто з Київської міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Автех-К” 85,00 грн. витрат по оплаті державного мита та 59,00 грн. витрат на ін формаційно-технічне забезпечення судового процесу. У позові до відповідача 2 відмовлено повністю.

           Рішення господарського суду міста Києва грунтується на тому, що проект договору оренди земельних ділянок, який був надісланий позивачем відповідачу 1, відповідає вимогам Закону України „Про оренду землі” та Типовій формі договору оренди землі, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України №220 від 03.03.2004р.

           Місцевий господарський суд зазначає й про те, що оскільки реєстрація договору є похідною дією від його укладення, яке відбувається за результатами вирішення переддоговірного спору, відсутні підстави вважати порушеними на момент звернення до суду прав позивача, які пов’язані з не реєстрацією договору.

Не погоджуючись із вказаним рішенням суду відповідач й звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить Київський апеляційний господарський суд скасувати рішення Господарського суду міста Києва в повному обсязі та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову в повному об’ємі.

В апеляційній скарзі відповідач 1 зазначає , що за висновком позивача, відповідно до Закону України „Про оренду землі”, підставою для укладання договору оренди і набуття права на оренду земельної ділянки, що перебуває у комунальній власності, є рішення орендодавця, а в разі прийняття рішення укладення договору оренди є обов’язковим в силу закону він не погоджується, оскільки, як зазначає скаржник, має місце укладення договору не через пряму вказівку закону, а на підставі правового акту місцевого самоврядування, яким є рішення Київської міської ради від 12.07.2007р. №1080/1741, в зв’язку з чим переддоговірний спір підлягає вирішенню в суді в силу ст. 649 ЦК України.

Крім того, скаржник зазначає й про те, що заявлена вимога про зобов’язання укласти договір оренди земельної ділянки за своїм характером є вимогою зобов’язального характеру до суб’єкта владних повноважень, а тому має розглядатись в порядку адміністративного судочинства.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 25.08.2010р. розгляд апеляційної скарги відкладено на 15.09.2010р.

15.09.2010р. в судове засідання апеляційного суду не з’явився прокурор.

Враховуючи те, що всі учасники судового процесу були належним чином повідомлені (розписка від 25.08.2010р.) про місце та час судового засідання, колегія суддів вважає можливим розгляд апеляційної скарги за відсутності прокурора.

Дослідивши доводи апеляційної скарги, наявні матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін колегія суддів встановила наступне.

Відповідно до ст. 60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

          Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Відповідно до ч.5 ст. 16 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Порядок надання земельних ділянок у користування в м. Києві затверджений рішенням Київради від 26.06.2003р. №512/672 та діє з урахуванням рішень Київської міської ради №457/1867 від 15.07.2004р. та №1205/4038 від 08.11.2007р.

           Рішенням Київської міської ради від 12.07.2007 р. № 1080/1741 «Про передачу товариству з обмеженою відповідальністю «Автех-К» земельних ділянок для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно-розважального комплексу з господарськими офісними приміщеннями на вул. Героїв Дніпра, 30-б в Оболонському районі м. Києва», затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу та передано останньому у короткострокову оренду на 10 років земельної ділянки загальною площею 0,14 га (в т.ч. ділянку №1 площею 0,08 га для будівництва першого корпусу і ділянка №2 площею 0,06 га) та в короткострокову оренду на 5 років земельної ділянки в межах червоних ліній загальною площею 0,05 га на період будівництва об’єкта, зокрема, ділянку №3 площею 0,03 га і ділянку №4 площею 0,02 га на вул. Героїв Дніпра,30-б в Оболонському районі м. Києва за рахунок міських земель, не наданих у власність чи користування, для будівництва другого корпусу, для будівництва, експлуатації та обслуговування торгівельно-розважального комплексу з господарськими офісними приміщеннями.

Також позивача зобов’язано у місячний термін звернутися до Головного управління земельних ресурсів з клопотанням щодо організації робіт по винесенню меж земельної ділянки в натуру (на місцевості) та виготовленню документа, що посвідчує право користування земельними ділянками.

                    Відповідно до частини 6 статті 123 Земельного кодексу України проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об’єктам, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.

                    Позивач звернувся до Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації з клопотанням про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

          25.12.2007 р. виготовлена технічна документація з землеустрою щодо складання договорів оренди земельних ділянок (кадастрові номери: № 8 000 000 000:78:043:0192, № 8000000000:78:043:0193, № 8000000000:78:043:0194, № 8000000000:78:043:0199), які передаються позивачу, була перевірена та прийнята до бази даних Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської державної адміністрації (інв. № ІД-002594).

           Як вбачається з матеріалів справи проект відведення земельних ділянок був погоджений позивачем з відповідними органами, про що свідчать позитивні висновки, які знаходяться у матеріалах справи.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про оренду землі» орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

          Відповідно до частини 2 ст. 125 Земельного кодексу України право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

          Статтею 181 Господарського кодексу України визначений загальний порядок укладення господарських договорів, відповідно до якого господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками.

                    Частиною 2 статті 181 Господарського кодексу України передбачено, що проект договору може бути запропоновано будь-якою із сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.

                    Відповідно до пункту 6 рішення Київської міської ради від 29.05.2003р. № 433/593 «Про забезпечення ефективного землекористування в місті Києві» Київська міська рада доручила Головному управлінню земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у повному обсязі здійснювати підготовку документів, що посвідчують право власності та право користування відповідно до пункту «з» статті 9 та пункту «є» статті 184 Земельного кодексу України.

          Позивач звернувся до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) з листом від 17.03.2008 р. вих. № 41, в якому повідомив, що підприємством позивача були виконані роботи по визначенню меж земельної ділянки в натурі, а також підписано договір оренди земельної ділянки. Зазначені роботи були виконані КП «Київський міський центр земельного кадастру та приватизації землі», договір оренди земельної ділянки був переданий до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у лютому 2008 року для подальшого підписання іншою стороною (Київською міською радою), одночасно було висловлено прохання укласти договір оренди земельних ділянок, а також надіслано два підписані примірники проекту договору оренди для відповідного оформлення. Зазначений лист отримано Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) 17.03.2008 р., про що свідчить відмітка канцелярії.

          Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) листом від 25.03.2008р. (вих. № 05-358/10831) повідомило позивача, що підписані двома сторонами (орендарем та орендодавцем) та нотаріально посвідчені договори земельних ділянок на вул. Героїв Дніпра, 30-б в Оболонському районі до Головного управління станом на 25.03.2008 р. не надходили.

           На виконання вимог ухвал місцевого господарського суду відповідач-2 оригіналів зазначених листів не надав, та не заперечував проти отримання останніх.

           На час звернення позивача до суду договір оренди був не підписаний.

Частиною 3 статті 181 Господарського кодексу України передбачено, що сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини 1 цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні.

           Судом встановлено, що договір оренди земельної ділянки відповідачем-1 не було підписано та не було повернуто з зауваженнями позивачу.

Колегія суддів Київського апеляційного господарського суду погоджується з висновком місцевого господарського суду про те, що проект договору оренди земельних ділянок, який був надісланий позивачем відповідачу-1, відповідає рішенню Київської міської ради від 12.07.2007 р. № 1080/1741 «Про передачу товариству з обмеженою відповідальністю «Автех-К» земельних ділянок для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно-розважального комплексу з господарськими офісними приміщеннями на вул. Героїв Дніпра, 30-б в Оболонському районі м. Києва»,5 вимогам Закону України «Про оренду землі»та Типовій формі договору оренди землі, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України № 220 від 03.03.2004 р.

           Відповідно до частини 1 статті 187 Господарського кодексу України, спори, що виникають при укладенні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов’язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

                    Доводи відповідача 1 в апеляційній скарзі про те, що заявлена вимога про зобов’язання укласти договір оренди земельної ділянки за своїм характером є вимогою зобов’язального характеру до суб’єкта владних повноважень, має розглядатись в порядку адміністративного судочинства не приймається до уваги колегією суддів з огляду на наступне.

          До компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхньою посадовою чи службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.

          Відповідно до статті 172 Цивільного кодексу України територіальні громади набувають і здійснюють цивільна права та обов’язки через органи місцевого самоврядування у межах їхньої компетенції.

           Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до вимог ст. 16 Закону України «Про оренду землі» та статті 123 Земельного кодексу України позивач розробив та погодив в установленому порядку проект відведення земельної ділянки та отримав позитивний висновок державної землевпорядної експертизи; відповідно до ст. 181 Господарського кодексу України надіслав до Київради пропозиції про укладення договору оренди земельної ділянки, але Київська міська рада не підписала зі своєї сторони договір та не надала зауважень до договору.

Отже, як вірно зазначає місцевий господарський суд, Київська міська рада у даному випадку виступає як суб’єкт цивільних правовідносин, не здійснює владних управлінських функцій та не виступає суб’єктом владних повноважень у цих відносинах, що виключає розгляд вказаної справи в порядку адміністративного судочинства.

          Відповідно до положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), що затверджено рішенням Київської міської ради від 19.12.2002 р. № 182/342, дане управління організовує видачу державних актів на право власності на землю і право користування землею, оформлення та видачу договорів оренди земельних ділянок та здійснює їх реєстрацію.

Згідно з частиною 1 ст. 20 Закону України «Про оренду землі» укладений договір оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації.

Статтею 1 ГПК України передбачено, що підприємства, установи, організації звертаються до господарського суду за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.

Отже, як вірно зазначає місцевий господарський суд, вимога про зобов’язання зареєструвати договір оренди земельної ділянки повинна кореспондуватися з наведеними підставами звернення до суду, тобто носити характер захисту порушених прав.

Доведення факту порушення прав, відповідно до ст. 33 ГПК України, покладається на позивача. Вважаючи свої права порушеними та обираючи спосіб їх захисту, позивач визначає особу відповідача, до якої спрямовані вимоги.

У той же час, звернення до суду має на меті укладення договору в редакції позивача.

Оскільки реєстрація договору є похідною дією від його укладення, яке відбувається за результатами вирішення переддоговірного спору, відсутні правові підстави вважати порушеними на момент звернення до суду прав позивача, які пов’язані з реєстрацією договору.

Таким чином, вимоги позивача про зобов’язання Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) зареєструвати договір оренди земельних ділянок з усіма додатками, що є його невід’ємними частинами, між орендодавцем –Київською міською радою та орендарем –ТОВ «Автех-К» у встановленому порядку, не підлягають задоволенню.

За таких обставин колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не спростовує висновків суду та не доводить їх протилежність, а тому відсутні підстави для скасування рішення.

          Керуючись ст.ст.101-105 Господарського процесуального кодексу, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Київської міської ради залишити без задоволення.

2. Резолютивну частину рішення Господарського суду міста Києва у справі № 17/169-17/216 від 07.07.2010р. змінити, та викласти її у наступній редакції:

„Позов до відповідача -1 задовольнити. Укласти договір оренди земельних ділянок для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно-розважального комплексу з господарськими офісними приміщеннями на вул. Героїв Дніпра, 30-б в Оболонському районі міста Києва між Київською міською радою (01044, м.Київ, вул. Хрещатик, 36, код 22883141) та Товариством з обмеженою відповідальністю „Автех-К” (04209, м. Київ, вул. Героїв Дніпра,38, кв. 113, код 32979827) в редакції Товариства з обмеженою відповідальністю „Автех-К”, яка відповідає вимогам Закону України „Про оренду землі” та Типовому договору оренди землі, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004р. №220:

ДОГОВІР

оренди земельної ділянки

Київська міська рада, ( м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код 22883141) (далі у тексті –«Орендодавець»), в особі Київського міського голови Черновецького Леоніда Михайловича, який діє на підставі ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з однієї сторони, та товариство з обмеженою відповідальністю «Автех-К»(04209, м. Київ, вул. Героїв Дніпра, 38, кв. 113, код 32979827, зареєстроване Оболоською районною у м. Києві державною адміністрацією 19.05.2004 р. за № 10691050001001067) (далі у тексті – «Орендар»), в особі директора Поліщука В’ячеслава Борисовича , який діє на підставі Статуту, з другої сторони, уклали договір оренди земельних ділянок (далі у тексті –Договір) про нижченаведене:

1. Предмет Договору

1.1. Орендодавець, на підставі рішення Київської міської ради від 12 липня 2007 року №1080/1741, за Актом приймання-передачі передає, а Орендар приймає в оренду (строкове платне користування) земельні ділянки (далі –об'єкт оренди або земельні ділянки), визначену цим Договором.

2. Об'єкт оренди

2.1. Об'єктом оренди відповідно до цього Договору є Земельні ділянки з наступними характеристиками:

-місце розташування –вул. Героїв Дніпра, 30-б в Оболонському районі м. Києва;

-земельна ділянка № 1 –0,0782 (нуль цілих і сімсот вісімдесят дві десятитисячних) га

-земельна ділянка № 2 –0,0629 (нуль цілих і шістсот двадцять дев’ять десятитисячних) га

-цільове призначення – для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно-розважального комплексу з господарськими офісними приміщеннями, зокрема, ділянку № 1 – для будівництва першого корпусу і ділянку № 2 для будівництва другого корпусу;

-кадастровий номер ділянки № 1 –8000000 00:78:043:0192;

-кадастровий номер ділянки № 2 –8000000 00:78:043:0193;

2.2. Згідно з витягом з технічної документації № Ю-18084/2008 і №Ю-18091/2008 Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) від 02.02.2008 № 79 та № 80 нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить: земельної ділянки площею 0,0782 га –2337709,47 (два мільйони триста тридцять сім тисяч сімсот дев’ять) грн. 47 коп. та земельної ділянки площею 0,0629 га –1880331,53 (один мільйон вісімсот вісімдесят тисяч триста тридцять одна) грн. 53 коп.

2.3. Земельні ділянки, які передаються в оренду, не мають недоліків, що можуть перешкоджати їх ефективному використанню.

3. Строк дії Договору

3.1. Договір укладено на 10 (десять) років.

4. Орендна плата

4.1. Визначена цим Договором орендна плата за Земельну ділянку становить платіж, який Орендар самостійно розраховує та вносить Орендодавцеві за користування Земельною ділянкою у грошовій формі.

4.2.Річна орендна плата за Земельну ділянку встановлюється у розмірі 3 (трьох) відсотків від її нормативної грошової оцінки. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

4.3.Розмір орендної плати може змінюватись за згодою сторін шляхом прийняття відповідного рішення Київською міською радою та внесення змін до цього Договору.

4.4.Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього Договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України.

4.5. Орендна плата вноситься Орендарем рівними частинами за базовий податковий(звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно рівними частинами протягом тридцяти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на рахунок 33210812700006, КЕКД 13050200 в ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019. Отримувач: УДК у Оболонському р-ні м. Києва, ідентифікаційний код 26077916. Питання сплати податку на додану вартість та інших податкових платежів, що пов'язані з виконанням Договору, вирішуються Орендарем в установленому законодавством України порядку.

4.6. Зміна отримувача орендної плати та його банківських реквізитів може здійснюватися Орендодавцем в односторонньому порядку і не потребує внесення змін до цього Договору. Орендар зобов'язується уточнювати банківські реквізити і назву отримувача орендної плати.

4.7. Розмір орендної плати може переглядатись у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством та у випадках, передбачених законом, за згодою сторін, але не частіше, ніж один раз у рік.

4.8. За несвоєчасне внесення орендної плати справляється пеня в розмірі 120 (ста двадцяти) відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого боргу або на день його (його частини) погашення, при цьому для розрахунку використовується більша із зазначених ставок. Розрахунок пені здійснюється на дату погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу, включаючи день такого погашення. 4.9. Контроль за правильністю обчислення і справляння орендної плати, нарахування пені за несвоєчасну сплату орендної плати та її стягнення здійснює районний податковий орган за місцем розташування земельної ділянки.

5. Умови використання та обмеження (обтяження) щодо використання

земельної ділянки

5.1. Умови збереження стану об'єкта оренди:

- на Земельній ділянці не дозволяється діяльність, не пов'язана з цільовим призначенням Земельної ділянки. Зміна цільового призначення Земельної ділянки можлива лише в разі прийняття Київською міською радою рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення Земельної ділянки у зв'язку зі зміною цільового призначення Земельної ділянки та внесення відповідних змін до Договору. Роботи по розробці проекту землеустрою щодо відведення сплачує Орендар.

5.2. Обмеження та сервітути щодо Земельної ділянки на день підписання цього Договору відсутні.

6. Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду

6.1 Передача Земельних ділянок здійснюється за Актом приймання-передачі об’єкта оренди в день державної реєстрації цього Договору.

6.2. Право на оренду Земельних ділянок виникає після державної реєстрації цього Договору.

7. Умови повернення земельної ділянки

7.1. Після припинення дії Договору Орендар повертає Орендодавцеві Земельні ділянки у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав їх в оренду .

Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованих земельних ділянок, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.

8. Права та обов'язки Сторін

8.1. Орендодавець має право вимагати від Орендаря:

-використання земельних ділянок за цільовим призначенням згідно з цим Договором; - дотримання місцевих правил забудови; -своєчасного внесення орендної плати;

-дострокового розірвання цього Договору;

-відшкодування понесених збитків, в тому числі неотриманих доходів, відповідно до чинного законодавства у разі розірвання цього Договору.

8.2. Орендодавець зобов'язаний:

-повідомити в письмовій формі Орендаря про намір продати земельні ділянки третій особі із зазначенням їх ціни та інших умов, на яких вони продаються;

-не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендарю користуватися Земельними ділянками,

-передати в користування земельні ділянки у стані, що відповідає умовам цього Договору.

8.3. Орендар має право:

-самостійно господарювати на землі з дотриманням вимог чинного законодавства України та умов цього Договору;

-за письмовою згодою Орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди;

-у разі розірвання цього Договору, за погодженням сторін, має право вимагати відшкодування нанесених збитків відповідно до чинного законодавства;

-після закінчення строку, на який було укладено цей Договір, при умові належного виконання обов'язків відповідно до умов цього Договору, Орендар має за інших рівних умов переважне право на поновлення Договору;

-переважне право на купівлю Земельних ділянок у разі їх продажу.

8.4. Орендар зобов'язаний:

-приступати до використання земельних ділянок в строк, встановлений цим Договором, та після підписання цього Договору і Акту приймання-передачі земельних ділянок та державної реєстрації Договору;

-завершити забудову Земельної ділянки в строки, встановлені проектною документацією на будівництво, затвердженою в установленому порядку, але не пізніше, ніж через три роки з моменту державної реєстрації Договору;

-використовувати земельні ділянки відповідно до їх цільового призначення;

-своєчасно вносити орендну плату;

-при зміні функціонального використання об’єкта нерухомості, що розташований на земельних ділянках, у десятиденний термін в письмовій формі замовити у Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) витяг з технічної документації про нову нормативну грошову оцінку земельних ділянок або їх частин з урахуванням зазначених змін та після одержання цього витягу передати його до податкового органу за місцем розташування земельних ділянок;

-письмово повідомити Орендодавця про відчуження об’єктів (їх частин), що розташовані на земельних ділянках і належать Орендарю, на протязі десяти днів з моменту вчинення відповідного правочину, а також повідомити про наміри подальшого використання земельних ділянок. У випадку, якщо Орендар має намір припинити право користування земельною ділянкою (її частиною), цей Договір розривається за згодою сторін, або до цього Договору вносяться відповідні зміни, з моменту укладання Договору оренди земельних ділянок з новим власником об’єктів, які були відчужені;

-забезпечити вільний доступ до земельних ділянок представнику контролюючих органів;

-повернути Земельні ділянки Орендодавцю у стані, придатному для їх подальшого використання після припинення дії цього Договору;

-у строки, встановлені чинним законодавством, звітувати перед податковими органами району за місцем розташування Земельних ділянок про сплату орендної плати;

-забезпечити вільний доступ для прокладання нових, ремонту та експлуатації існуючих інженерних мереж і споруд, розміщених у межах земельних ділянок;

-питання майнових відносин вирішувати в установленому порядку;

-питання пайової участі вирішити до початку будівництва відповідно до рішення Київради від 27.02.2003 № 271/431 «Про пайову участь (внески) інвесторів (забудовників) у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва»;

-виконати вимоги, викладені у листах Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 21.12.2005 № 09-11099, Державного управління екології та природних ресурсів в м. Києві від 08.07.2005 № 06-6-25/630, Київської міської санепідемстанції від 22.02.2005 № 1231, Головного управління культури, мистецтв та охорони культурної спадщини від 11.02.2005 № 001-09/605 та Дочірнього підприємства «Інститут генерального плану міста Києва» від 04.05.2005 № 940;

-у п'ятиденний строк після державної реєстрації Договору оренди земельних ділянок надати копію цього Договору до районного податкового органу за місцем розташування земельних ділянок.

8.5. Сторони також мають інші права і несуть інші обов'язки, визначені законодавством України.

9.Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини.

Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе Орендар.

10. Страхування об'єкта оренди

Сторони домовилися про те, що Орендар має право застрахувати об'єкт оренди.

11. Зміна умов договору та припинення і поновлення Договору

11.1.Всі зміни та/або доповнення до цього Договору вносяться за згодою сторін. Згодою або запереченням Орендодавця на зміни та/або доповнення до цього Договору, є його рішення, прийняте в установленому законодавством порядку.

11.2.Витрати, пов'язані з внесенням зміни та/або доповнення до цього Договору, сплачує Орендар.

11.3.Договір оренди припиняється в разі:

-закінчення строку, на який його було укладено;

-викупу Земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження Земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законодавством України;

-поєднання в одній особі власника Земельних ділянок та Орендаря;

-ліквідації юридичної особи –Орендаря.

Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

11 . 4. Припинення Договору шляхом розірвання.

Договір може бути розірваний:

- за взаємною згодою сторін;

- за рішенням суду, в порядку, встановленому законом;

- в односторонньому порядку за ініціативою Орендодавця, із звільненням Орендодавця від відповідальності, згідно з Господарським кодексом України, в разі, коли Орендар використовує земельні ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам, не за цільовим призначенням, систематично не сплачує орендну плату (протягом півроку), порушення строків завершення забудови Земельних ділянок, встановлених п.8.4 Договору, здійснення без згоди Орендодавця передачі або відчуження права користування земельними ділянками третім особам;

11.5. Договір може бути достроково розірваний у разі невиконання або неналежного виконання Орендарем обов'язків, визначених у пунктах 5.1 та 8.4 цього Договору.

11.6. Розірвання цього Договору не потребує укладення додаткової угоди. Договір вважається розірваним з моменту прийняття Орендодавцем відповідного рішення, якщо інше не встановлено рішенням.

11.7. Поновлення Договору:

-Після закінчення строку, на який було укладено цей Договір, Орендар, за умови належного виконання своїх обов'язків, має за інших рівних умов переважне право на поновлення Договору. У цьому разі Орендар повинен не пізніше, ніж за 3(три) місяці до закінчення строку дії Договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію;

-У разі поновлення Договору на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін.

11.8. У разі припинення або розірвання цього Договору Орендар зобов'язаний повернути Орендодавцеві земельні ділянки, на умовах, визначених цим Договором. У разі невиконання Орендарем обов'язку щодо умов повернення Орендодавцеві земельних ділянок Орендар зобов'язаний відшкодувати Орендодавцеві завдані збитки.

11.9. Перехід права власності на орендовану земельні ділянки до третьої особи, а також реорганізація юридичної особи-Орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання Договору.

12. Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання Договору та вирішення спорів

12.1. У разі невиконання своїх зобов'язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, визначену цим Договором та законодавством. 12.2.У разі невиконання Орендарем умов цього Договору та обов'язків, передбачених законодавством України, Договір може бути достроково розірваний.

12.3.Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

12.4 Усі спори, що пов'язані із виконанням умов цього Договору, вирішуються судами України, при неможливості досудового врегулювання спорів, що виникають при виконанні умов цього Договору.

13. Суборенда Земельної ділянки

13.1.Орендар має право передати земельні ділянки або їх частину у суборенду виключно за письмовою згодою Орендодавця.

13.2.Орендодавець надає свою згоду чи заперечення щодо передачі Земельних ділянок або їх частини у суборенду шляхом прийняття в установленому законодавством порядку відповідного рішення.

13.3. Умови договору суборенди земельних ділянок повинні обмежуватися умовами даного Договору і не суперечити йому.

14. Прикінцеві положення

14.1.Витрати, пов’язані з нотаріальним посвідченням цього договору, сплачує Орендар.

14.2.Цей Договір складений у трьох примірниках. Один примірник –для зберігання у Орендаря, один –для Орендодавця (знаходиться на зберіганні у Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).

14.3.Невід'ємною частиною цього Договору є:

-плани Земельних ділянок;

-кадастрові плани Земельних ділянок;

-акт визначення меж Земельних ділянок в натурі (на місцевості);

-акт приймання-передачі Земельних ділянок.

Орендодавець –Київська міська рада

Орендар –Товариство з обмеженою відповідальністю «Автех-К»

В іншій частині рішення залишити без змін”.

3. Матеріали справи №17/169-17/216 повернути до Господарського суду міста Києва .

Головуючий суддя                                                                      

Судді                                                                                          

20.09.10 (відправлено)