Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 жовтня 2010 р. № 2а-8249/10/1370
року Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді - Потабенко В.А.,
за участю секретаря Зановяк О.П.,
за участю представника позивача Мацюк Н.М., згідно довіреності,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Новояворівського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів, отриманих як допомога по безробіттю,
встановив:
Новояворівський міський центр зайнятості (надалі Новояворівський МЦЗ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить стягнути зі ОСОБА_2 суму коштів, отриманих як допомога по безробіттю, в розмірі 1812,74 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач покликається на те, що відповідачкою було безпідставно отримано кошти як допомога з безробіття. Безпідставність нарахування позивач мотивує фактом подання ОСОБА_2 неправдивих відомостей до МЦЗ, зокрема про те, що вона не є підприємцем. Відповідачка пройшла процедуру реєстрації в Новояворівському МЦЗ та їй було надано статус безробітної. У цей же час, в порушення вимог законодавства про надання статусу безробітної, остання була зареєстрована як фізична особа - субєкт підприємницької діяльності і про цю обставину не повідомила Новояворівський МЦЗ, чим, відповідно до п. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, завдала позивачеві матеріальної шкоди у розмірі 1812,74 грн. На адресу відповідачки направлялася претензія про відшкодування коштів, така була залишена відповідачкою без уваги. Відтак, позивач змушений звернутись до суду.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю, просить позов задовольнити.
Відповідачка в судове засідання не з'явилася, хоча належним чином була повідомлена про час та місце розгляду справи, заяви про розгляд справи у його відсутності суду не надходило. Відтак, суд вважає, що справу можливо розглядати без участі відповідача на підставі наявних в матеріалах справи доказів, відповідно до ст. 71 КАС України.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
ОСОБА_2 була зареєстрована в Новояворівському МЦЗ 27.10.2006 року. На підставі її особистої заяви до Новояворівського МЦЗ від 21.10.2006 року, копія якої долучена до матеріалів справи, відповідачці було надано статус безробітної. В згаданій заяві відповідачка зазначає, що на момент звернення до Новояворівського МЦЗ не зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує.
Відповідно до довідки позивача від 12.08.2010 року, відповідачка ОСОБА_2 отримала від Новояворівського МЦЗ допомогу по безробіттю за період з 27.10.2006 року по 24.12.2007 року в сумі 1817,74 грн.
За результатами розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення ОСОБА_2 встановлено, що, згідно інформації Державної податкової інспекції у Яворівському районі від 13.08.2010 року № 2649/110/29-010/1350, позивачку (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) взято на облік як фізичну особу-підприємця з 05.06.1997 року.
Згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 12.08.2010 року, ОСОБА_2 зареєстрована фізичною особою-підприємцем, реєстрація не скасована.
На підставі акта № 537 про розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" Новояворівським МЦЗ видано наказ від 13.08.2010 року № 195 про повернення коштів громадянкою ОСОБА_2, які були незаконного нею отримані як матеріальне забезпечення на випадок безробіття за період з 27.10.2006 року по 21.10.2007 року у розмірі 1817,74 грн.
Наказом від 22.10.2007 року № НТ071022 відповідачці припинено виплату допомоги по безробіттю у зв'язку з призначенням виплати на підставі документів, що містять неправдиві відомості відповідно до п.п. 8 ч. 1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
Відповідно до абз. "б" ч. 3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" від 1 березня 1991 року N 803-XII, з наступними змінами та доповненнями, в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, зокрема, громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно доЗакону України "Про особисте селянське господарство".
Згідно положень п. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»від 02.03.2000 року N 1533-III, з наступними змінами та доповненнями, застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно положень п. 3 ст. 36 вказаного Закону, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно п. 12 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затв. Постановою КМУ від 14 лютого 2007 р. N 219 «Про затвердження Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних», для одержання статусу безробітного громадянин особисто подає у день, що настає після закінчення встановленого строку для пошуку підходящої роботи, до центру зайнятості заяву із зазначенням у ній інформації про те, що він не займається видами діяльності, що визначені частиною третьою статті 1 Закону України "Про зайнятість населення". Тобто, поданням такої заяви громадянин засвідчує, що не є таким, що самостійно забезпечує себе роботою, включаючи те, що він не є підприємцем.
Згідно абз. 13 п. 20 того ж Порядку, виявлення факту подання недостовірних даних, що мав місце під час перебування особи на обліку як безробітної, або неповідомлення державної служби зайнятості про виїзд за межі України з метою працевлаштування чи провадження іншої діяльності, спрямованої на отримання прибутку є підставою для знаття з обліку.
Новояворівський міський центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, діє відповідно до Законів України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», "Про зайнятість населення", "Про державну службу в Україні", а, відтак, має право звертатись з позовами про стягнення коштів, витрачених як виплата допомоги по безробіттю.
Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до приписів Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", фізична особа позбавляється статусу підприємця з моменту внесення до Єдиного державного реєстру запису про скасування державної реєстрації фізичної особи-підприємця.
Враховуючи все наведене, суд прийшов до висновку про правомірність та обґрунтованість позовних вимог, оскільки в судовому порядку було встановлено, що відповідачка ОСОБА_2 при зверненні до Новояворівського міського центру зайнятості не повідомила факт реєстрації її як фізичної особи-підприємця, в результаті чого отримала в період з 27.10.2006 року по 24.12.2007 року допомогу по безробіттю в сумі 1817,74 грн.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення»від 1 березня 1991 року N 803-XII, зі змінами та доповненнями, ст. 31, 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” від 2 березня 2000 року N 1533-III, зі змінами та доповненнями, та керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 69-71, 86, 94, 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Новояворівського міського центру зайнятості (місцезнаходження: 81053, м. Новояворівськ, вул. Січ. Стрільців, 16, код ЄДРПОУ 26413047) на р/р 37175001003768, одержувач Новояворівський МЦЗ, Банк ГУДКУ у Львівській області, МФО 825014, ЗКПО 26413047, КЕКВ 1341.50 - повернення допомоги, отриманої обманним шляхом) 1817 (одну тисячу вісімсот сімнадцять) гривень 74 коп.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.ст. 186, 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлений 03.11.2010 року.
Суддя Потабенко В.А.