Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №2.11.17
ПОСТАНОВА
Іменем України
12 листопада 2010 року Справа № 2а-6156/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Ковальової Т.І.
при секретарі: Скрипкіній А.О.
за участю:
представника позивача: Матлаєвої О.В.
представника позивача: Грибанової Ю.П.
представника відповідача: Коваленко В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного підприємства «Ремікс» до Краснодонської обєднаної державної податкової інспекції про визнання противоправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій
ВСТАНОВИВ:
16 серпня 2010 року приватне підприємство «Ремікс» звернулося з позовною заявою до Краснодонської обєднаної державної податкової інспекції про визнання противоправним та скасування рішення від 26.02.2010 року № 0000442343 про застосування штрафних санкцій у розмірі 1293322,25 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 01.02.2010 року співробітники державної податкової адміністрації в Луганській області провели планову перевірку за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари(послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій структурного підрозділу ПП «Ремікс» кафе «Україна», що розташоване за адресою Луганська область, м. Красно дон, пл.. Леніна 6.
Під час перевірки було встановлено порушення:
реєстратором розрахункових операцій роздруковувались розрахункові документи невідповідної форми;
видано розрахункові документи невідповідної форми;
незабезпечене щоденне друкування фіскальних звітних чеків;
розрахункові операції проводились без режиму попереднього програмування найменування, ціни товарів та обліку їх кількості.
На підставі акту перевірки від 01.02.2010 року було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 26.02.2010 року за № 0000442343 у сумі 1294342,25 грн., яке було отримане ПП «Ремікс» 02 березня 2010 року.
Штрафні санкції згідно рішення Краснодонської ОДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000442342 від 26.02.2010 р. складаються з наступних сум:
згідно п.1 ст.17 Закону №265/95-ВР нараховані штрафні санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (послуг) у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції ((258354,40+293,09)*5=1293237,45грн); згідно п.4 ст.17 Закону №265/95-ВР нараховані штрафні санкції за невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку двадцять неоподаткованих мінімумів доходів громадян за кожний випадок (17грн*20=340 грн*3випадки=1020 грн).^ згідно п.5 ст.17 Закону №265/95-ВР застосовано фінансові санкції у розмірі десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян (17грн* 10=170грн) у разі не зберігання протягом встановленого терміну контрольних стрічок або невиконання друку контрольної стрічки. Сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків відповідає денному звіту реєстратора розрахункових операцій (296,80 грн). Під час перевірки було зроблено закупку на суму 41,40 грн. Операція здійснена через реєстратор розрахункових операцій (далі по тексту РРО), покупцю видано фіскальний касовий чек, в якому зазначена адреса господарської одиниці, як пл. Леніна, 6. За 01 лютого 2010 року було видано всього 10 (десять) фіскальних чеків на загальну суму 293,09 грн, тобто всі здійсненні 01 лютого 2010 року розрахункові операції зареєстровано через касовий апарат у встановленому законом порядку. Фактів проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (послуг) або не проведення розрахункових операцій через РРО перевіркою не встановлено. При досліджені контрольних стрічок за період часу з 01 липня 2009 року по 31 січня 2010 року перевіряючими було встановлено проведення 761 (сімсот шістдесят однієї) розрахункової операції на загальну суму 258 354 (двісті пятдесят вісім тисяч триста пятдесят чотири) грн. 40 коп. Перевіркою від 01.02.2010 року достовірно встановлено факт видачі одного фіскального касового чеку на суму 41,40 грн, який не містив повної адреси господарської одиниці. Так, у чеку вказано адресу: пл. Леніна,6 без зазначення «м. Каснодон». Факт видачі інших 10 фіскальних касових чеків за 01 лютого поточного року на загальну суму 251,69 грн невідповідної форми та проведення 761 розрахункової операції із застосуванням фіскальних касових чеків невстановленої форми на загальну суму 258354,40 грн. матеріалами перевірки не підтверджено.
Краснодонською ОДПІ до ПП «Ремікс» було застосовано штрафні санкції в розмірі 1 293 237,45 грн - п'ятикратний розмір всіх наданих послуг з 01 липня 2009 року по 01 лютого 2010 року включно, а не на суму вартості послуг, на яку видано фіскальний чек невстановленого зразка.
Приватним підприємством «Ремікс» протягом липня 2009 року - січня 2010 року до КОДПІ надавались звіти про використання реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок). Так, протягом вказаного періоду по РРО Датекс МР-50 № 1207001407 згідно вищевказаних звітів загальна сума розрахунків склала 258 354,60 грн, тобто факт проведення ПП «Ремікс» розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (послуг) або не проведення розрахункових операцій через РРО не підтверджується первинними документами.
Застосування штрафних санкцій вважають незаконними, так як касовий апарат, за допомогою якого РРО Датекс МР-50 № 1207001407 здійснює реєстрацію розрахункових операцій, зареєстрований, опломбований та переведений у фіскальний режим роботи. Застосування штрафних санкцій у сумі 1020,00 (одна тисяча двадцять) гривень 00 копійок згідно п.4 ст.17 Закону №265/95-ВР за невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку приватним підприємством «Ремікс» не оскаржуються.
Застосування штрафних санкцій у сумі 85 гривень 00 копійок згідно п.5 ст.17 Закону №265/95-ВР за не зберігання або невиконання друку контрольної стрічки протиправне та підлягає скасуванню з наступних причин.
Краснодонською ОДПІ до ПП «Ремікс» було застосовано штрафні санкції згідно п. 5 ст. 17 Закону №265/95-ВР за порушення, яке не було встановлено актом перевірки від 01.02.2010 року.
При встановлені фактів роздрукування фіскальних чеків невстановленого зразка перевіряючи в акті перевірки від 01.02.2010 року посилаються на контрольні стрічки з 01 липня 2009 року, тобто з дати початку заповнення книги обліку розрахункових операцій (далі КОРО) за № 1207001407р/6, зареєстрованої КОДШ 29.05.2009 року.
Фактів, що приватним підприємством «Ремікс» протягом липня 2009 року - січня 2010 року не виконувався друк контрольних стрічок або не забезпечено їх зберігання, перевіряючими не встановлено. При проведенні планової виїзної перевірки фахівцями КОДПІ з питань податкового, валютного та іншого законодавства за період часу з 01.10.2007 року по 31.12.2009 року фактів не зберігання або невиконання друку контрольних стрічок по РРО з фіскальним номером 1207001407 не встановлено.
Проте, актом перевірки встановлено порушення п. ст.3 Закону №265/95-ВР за проведення розрахункових операцій без режиму попереднього програмування найменування, ціни товарів та обліку їх кількості.
За дане правопорушення згідно п.6 ст.17 Закону №265/95-ВР застосовується штрафна санкція у розмірі п'яти неоподаткованих мінімумів доходів громадян (17грн*5=85 грн). З арифметичного підрахунку всіх застосованих штрафних (фінансових) санкцій згідно рішення КОДПІ від 26.02.2010 року № 0000442343.
Фактично до ПП «Ремікс» було застосовано штрафну санкцію у розмірі 85,00 грн, передбачену п.6 ст.17 Закону №265/95-ВР (1293 237,45+1020,00+85,00=1294 342,45).
Таким чином, в акті перевірки від 01.02.2010 р. не вказано, що було порушено вимоги Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а тільки викладено факт часткового порушення вимог «Положення про форму та зміст розрахункових документів», тобто підзаконного акту. Формальна невідповідність фіскального касового чека у зв'язку з відсутністю частини певного окремого реквізиту (відсутність в адресі назви міста тощо) не є підставою для застосування штрафних санкцій, оскільки п.1 ст. 17 Закону України № №265/95-ВР не передбачає такий склад податкового правопорушення, як невідповідність роздрукованого суб'єктом підприємницької діяльності розрахункового документа вимогам вищезгаданого Положення та не містить відсилочної норми з цього приводу.
Позивач просив визнати противоправним та скасувати рішення № 0000442343 від 26.02.2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкції у сумі 1293322,25 грн.
У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги, надали пояснення, аналогічні викладеним у позові.
Представник відповідача позов не визнав, пояснив, що під час перевірки встановлено, що ПП «Ремікс» здійснює видачу розрахункових документів - фіскальних чеків на підтвердження розрахункових операцій без зазначення всіх обов'язкових реквізитів фіскального чеку, а саме чек не містить повної адреси господарської одиниці, тому його не можна визнати розрахунковим. Просив у задоволенні позову відмовити.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Приватне підприємство «Ремікс» є юридичною особою, зареєстровано виконавчим комітетом Краснодонської міської ради 26.04.2001 року за №1 387 120 0000 000056, код ЄДРПОУ 31379818 та зареєстровано в якості платника податків в Краснодонській об'єднаній державній податковій інспекції (аркуш справи 52-55, 99-100).
Виконавчим комітетом Краснодонської міської ради № 821 від 26 грудня 2005 року надано дозвіл ПП «Ремікс» кафе «Україна» на розміщення підприємства торгівлі і сфери послуг, у якому адреса господарської одиниці вказана як «вул. Леніна 6». (а.с. 51).
В кафе «Україна» використовується реєстратор розрахункових операцій (далі по тексту РРО) БАТЕС8 МР-50, фіскальний режим роботи якого забезпечено, наявність та цілісність пломб підтверджено. На РРО приватного підприємства «Ремікс» ВАТЕС8 МР-50 КОДПІ 16.01.2007 року видано реєстраційне посвідчення № 1207001407, в якому значиться адреса господарської одиниці м.Краснодон, пл. ЛенінаД РРО опломбовано 12.01.2007 року, про що свідчить довідка про опломбування ТОВ «САМ-М»(аркуш справи 42-43).
Перевіркою встановлено, що сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків відповідає денному звіту реєстратора розрахункових операцій (296,80 грн). Під час перевірки було зроблено закупку на суму 41,40 грн. Операція здійснена через реєстратор розрахункових операцій, покупцю видано фіскальний касовий чек, в якому зазначена адреса господарської одиниці, як пл. Леніна, 6. За 01 лютого 2010 року було видано всього 10 (десять) фіскальних чеків на загальну суму 293,09 грн, тобто всі здійсненні 01 лютого 2010 року розрахункові операції зареєстровано через касовий апарат у встановленому законом порядку. Фактів проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (послуг) або не проведення розрахункових операцій через РРО перевіркою не встановлено. При досліджені контрольних стрічок за період часу з 01 липня 2009 року по 31 січня 2010 року перевіряючими було встановлено проведення 761 (сімсот шістдесят однієї) розрахункової операції на загальну суму 258 354 (двісті пятдесят вісім тисяч триста пятдесят чотири) грн. 40 коп. (аркуш справи 11-14).
На підставі акту перевірки позивачем прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 26 лютого 2010 року № 0000442343 у розмірі 1294342,25 грн. згідно з п. 1, 4, 6 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" № 265/95 (аркуш справи 23).
Застосування штрафних санкцій у сумі 1020,00 (одна тисяча двадцять) гривень 00 копійок згідно п.4 ст.17 Закону №265/95-ВР за невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку приватним підприємством «Ремікс» не оскаржуються.
В обґрунтування правомірності застосування штрафних (фінансових) санкцій за не роздрукування відповідного розрахункового документа представник відповідача послався на те, що в відповідно до пункту 3.2 Положення про форму та зміст розрахункових документів , затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 р. № 614 касовий чек повинен містити такі обов'язкові реквізити: назву господарської одиниці; адресу господарської одиниці; для СПД, що зареєстровані як платники ПДВ, - індивідуальний податковий номер платника ПДВ, який надається згідно з Законом України "Про податок на додану вартість"; перед номером друкуються великі літери "ПН"; вартість одиниці виміру товару (послуги); найменування товару (послуги) та інші реквізити.
Фіскальний касовий чек, виданий 01.02.2010 року на суму 41,40 грн, який не містив повної адреси господарської одиниці. Так, у чеку вказано адресу: пл. Леніна,6 без зазначення «м.Краснодон», що не заперечували сторони по справі.
Враховуючи, що 01.02.2010 року всього видано розрахункових фіскальних касових чеків 10 на загальну суму 251,69 грн. невідповідної форми та проведення 761 розрахункової операції із застосуванням фіскальних касових чеків невстановленої форми на загальну суму 258354,40 грн. Краснодонською ОДПІ зроблено висновок про невідповідність всіх фіскальних чеків вимогами п. 3.2 вищевказаного Положення.
Суд вважає таку позицію відповідача необґрунтованою виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів перевірки реєстрація розрахункових операцій ПП «Ремікс» здійснюється за допомогою касового апарату БАТЕС8 МР-50 зареєстрованого, опломбованого у встановленому порядку та переведеного у фіскальний режим роботи. Сума грошових коштів на місці проведення розрахунків відповідала сумі грошових коштів, зазначених у денному звіті РРО, тобто всі здійснені 01.02.2010 року розрахункові операції зареєстровано через касовий апарат у встановленому поряду.
Фактів проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій під час перевірки не виявлено.
Статтею 1 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлено, що розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.
Вимоги про зазначення к касовому чеку адреси господарської одиниці у відповідності до дозволу на розміщення господарської одиниці передбачені лише Положенням про форму та зміст розрахункових документів , затвердженим наказом ДПА України від 01.12.2000 р. № 614, тобто, встановлені не Законом, а підзаконним актом.
Відповідно до п. 1 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", на підставі якого до позивача застосовано штрафні санкції у сумі 1 293237,25 грн. відповідальність встановлено у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг) , на які виявлено невідповідність - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Вказаною нормою Закону не передбачено застосування до господарюючого суб'єкту штрафних санкцій у разі невідповідності розрахункового документа вимогам Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 р. № 614. Також з матеріалів справи вбачається, що податковим органом застосовано фінансову санкцію у сумі 1293237,25 грн. у пятикратному розмірі всієї виручки, а не вартості проданих товарів, на які виявлено невідповідність.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд вважає, що приймаючи оскаржуване рішення про застосування фінансової санкції у вигляді штрафу за нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, у сумі 1293237,45 грн. відповідач керувався лише формальними підставами, не врахувавши, як мінімум, принцип обґрунтованості, розсудливості та пропорційності, передбачені ч.3 ст. КАС України.
Крім того, відповідачем не надано докази щодо не роздрукування відповідного розрахункового документа на всі розрахункові операції, здійснені з 01 липня 2009 року по 31 січня 2010 року - 761 (сімсот шістьдесят однієї) розрахункової операції.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не довів правомірність своїх дій, відповідно до пункту 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме стосовно накладення штрафних санкцій у сумі 1293237 грн. 25 коп.
/ 258354 (761опер.) + 293.09 (за 01.02. 2010) = 258647,49 грн. х 5 =1293237,25 грн./
Застосування штрафних санкцій у сумі 1020,00 (одна тисяча двадцять) гривень
00 копійок згідно п.4 ст.17 Закону №265/95-ВР за невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку приватним підприємством «Ремікс» не оскаржуються.
Позовні вимоги стосовно застосування штрафних санкцій у сумі 85 гривень за проведення розрахункових операцій без режиму попереднього програмування
найменування, ціни товарів та обліку їх кількості не підлягають задоволенню, оскільки сам позивач не заперечує скоєння вказаного правопорушення.
За актом перевірки встановлено порушення п. ст.3 Закону №265/95-ВР за проведення розрахункових операцій без режиму попереднього програмування найменування, ціни товарів та обліку їх кількості.
Відповідачем вірно застосований Закон № 265 ст.. 17 п. 6 - п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості. Але в рішенні від 26 лютого 2010 року № 0000442343 помилково відповідач послався на п. 5 ст. 17 Закону України № 265., про що сам повідомив позивача (аркуш справи 24).
Таким чином, штрафна санкція у сумі 85 гривен застосовані вірно.
З огляду на викладене, штрафні санкції у сумі 1105 грн (1020,00 + 85 = 1105 грн) застосовані відповідно до Закону і цій частині рішення не підлягає скасуванню.
Рішенні від 26 лютого 2010 року № 0000442343 підлягає частковому скасуванню в сумі (1294342,25 1105) = 1293237,25 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 18, 71, 72, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги приватного підприємства «Ремікс» до Краснодонської обєднаної державної податкової інспекції про визнання противоправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій задовольнити частково.
Визнати противоправним та скасувати рішення Краснодонської обєднаної державної податкової інспекції від 26 лютого 2010 року № 0000442343 в частині застосування до приватного підприємства «Ремікс» штрафних (фінансових) санкції у сумі 1293237,25 грн.
В решті позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.
Стягнути з Державного бюджету України судові витрати у сумі 1 грн. 70 коп. на користь приватного підприємства «Ремікс».
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова в повному обсязі виготовлена 16 листопада 2010.
Суддя Т.І. Ковальова