ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
11 листопада 2010 р.Справа №2а-10985/10/4/0170 о 15:56
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Циганової Г.Ю. , при секретарі судового засідання Антоновій А.В., за участі представників сторін:
від позивача - Шемєтова О.В.;
від відповідача - Ващенко О.В.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Монтажне управління № 14"
до Сімферопольського відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим
про визнання протиправним рішення та спонукання до виконання певних дій
Суть спору: Відкрите акціонерне товариство "Монтажне управління № 14" (далі - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом до Сімферопольського відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим (далі - відповідач) про визнання протиправним і скасування рішення про анулювання реєстрації автомобіля КАМАЗ 55102, номер шасі 000370, номерний знак 6786 КРР; зобов'язання провести реєстрацію автомобіля КАМАЗ 55102, номер шасі 000370, номерний знак 6786 КРР за власником - ВАТ "Монтажне управління №14" у встановленому законом порядку.
Позов засновано на положеннях пунктів 7, 15, 33 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 року №1388 (далі - Порядок №1388) і мотивовано тим, що відповідач у порушення вказаних приписів вимагав проведення перереєстрації транспортного засобу у зв'язку із зміною адреси місцезнаходження позивача (позивач зазначає що його адреса не змінилась, змінився лише порядок нумерації будівель) і безпідставно прийняв рішення про анулювання реєстрації вищевказаного автомобілю.
Ухвалами суду від 27.09.2010 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення по суті спору.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, посилаючись на те, що реєстрацію автомобіля КАМАЗ 55102, номер шасі 000370, номерний знак 6786 КРР правомірно анульовано у зв'язку із виявленням зміни первісних знаків маркувального позначення шасі вказаного автомобіля, з наступним кустарним нанесенням іншого позначення.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач є юридичною особою, ідентифікаційний код 04772900. Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії КРС №158387 (а.с. 11) позивач є власником автомобілю КАМАЗ 55102, номер шасі 000370, номерний знак 6786 КРР.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до відповідача з питання заміни свідоцтва про реєстрацію вказаного автомобілю. При цьому суд зазначає, що позивачем не надано доказів того, що відповідач вимагав або примушував до проведення такої перереєстрації, тому відповідні доводи представника позивача суд до уваги не приймає.
Статтею 34 Закону України "Про дорожній рух" встановлені основні вимоги щодо реєстрації та обліку транспортних засобів.
Вказаною статтею передбачено, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.
Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників.
Державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення.
Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.
На транспортні засоби оформляються та видаються реєстраційні документи, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України, та закріплюються номерні знаки, які відповідають вимогам стандартів. Закупівля за державні кошти бланків реєстраційних документів та номерних знаків для транспортних засобів здійснюється відповідно до вимог законодавства тими органами, на які покладений обов'язок щодо їх реєстрації.
Відповідно до п. 33 Порядку №1388 (тут і далі - в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) перереєстрація транспортних засобів проводиться у разі отримання свідоцтва про реєстрацію замість утраченого або не придатного для користування, зміни їх власників, місця стоянки, місцезнаходження або найменування власників - юридичних осіб, місця проживання або прізвища, імені чи по батькові фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, а також кольору або марки транспортного засобу внаслідок переобладнання чи заміни двигуна або кузова, інших складових частин, що мають ідентифікаційні номери.
При цьому відповідно до п. 15 Порядку №1388 під час проведення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортні засоби, крім випадків вибракування їх у цілому, підлягають огляду та дослідженню з метою звірення ідентифікаційних номерів їх складових частин з номерами, зазначеними у поданих власником для реєстрації документах, визначення їх справжності та проведення перевірки за Єдиним державним реєстром Державтоінспекції та автоматизованою базою даних про розшукувані транспортні засоби, встановлення відповідності конструкції і технічного стану транспортних засобів обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України. Огляд проводиться уповноваженими працівниками підрозділів Державтоінспекції за місцем реєстрації транспортних засобів, а дослідження - фахівцями експертної служби МВС або іншими спеціалістами, що мають свідоцтво про право проведення відповідного виду експертних досліджень і внесені до Реєстру атестованих судових експертів. За результатами огляду в документах, які подаються для державної реєстрації, уповноважений працівник підрозділу Державтоінспекції робить відповідну відмітку або складає акт технічного огляду. До зазначених документів додається відповідний висновок фахівця.
Державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів, крім випадків вибракування їх у цілому, без ідентифікаційного номера або із знищеними, пошкодженими (один чи кілька символів номера візуально не визначаються) чи підробленими (змінено один або кілька символів номера, замінено панель (табличку) або частину панелі (таблички) з номером) ідентифікаційними номерами складових частин (кузова, шасі, рами, двигуна) не допускається.
Відповідно до листа відповідача від 08.06.2010 року вих. №11-М/1-1602 в ході дослідження ідентифікаційних номерів вузлів і агрегатів автомобілю КАМАЗ 55102, номер шасі 000370, номерний знак 6786 КРР встановлено, що маркувальне позначення шасі вказаного автомобілю піддавалось змінам, шляхом знищення первісних знаків, з наступним кустарним нанесенням іншого позначення.
Пунктом 40 Порядку №1388 передбачено, що у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в підрозділах Державтоінспекції, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, працівники підрозділів Державтоінспекції оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до органів внутрішніх справ для подальшого проведення перевірки. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до митних органів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби.
Позивач не ставить під сумнів висновків проведеного спеціалістом експертної служби МВС дослідження належного позивачу автомобілю, за результатами якого встановлено нанесення змін на маркувальне позначення шасі.
За таких обставин суд вважає вчиненні відповідачем дії та прийняте ним рішення про скасування державної реєстрації транспортного засобу такими, що повністю відповідають вимогам Порядку №1388.
За таких обставин у задоволенні позову слід відмовити у повному обсязі.
В судовому засіданні 11.11.2010 року оголошено вступну і резолютивну частини постанови, постанову у повному обсязі складено 16.11.2010 року.
Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання її копії. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Циганова Г.Ю.