Постанова № 12214360, 18.10.2010, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.10.2010
Номер справи
2а-6987/10/0670
Номер документу
12214360
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

справа № 2а-6987/10/0670

категорія 2.11.4

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2010 р.                                                                                 м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий - суддя Черноліхов С.В. ,

при секретарі - Талько А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Закритого акціонерного товариства "Головинський кар'єр "Граніт" до Володарсько - Волинської міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,-

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Володарсько-Волинської МДПІ від 13 квітня 2010 року №0004381701/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1243638 грн. за неперерахування до бюджету утриманого податку з доходів фізичних осіб. В обґрунтування позову зазначав, що норми Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" містять суперечності щодо строків сплати (перерахування) суми утриманого податку з доходів фізичних осіб. Вважав, що в даному випадку має місце конфлікт інтересів, і відповідно до пп. 4.4.1. ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами", рішення повинно бути прийнято на користь платника податків. Також вказував, що податковим органом у рахунок погашення заборгованості зі сплати податку з доходів фізичних осіб не проведено взаємозалік за рахунок погашення суми податку на додану вартість, яка підлягає відшкодуванню з бюджету на користь товариства, і яка значно перевищує борг ЗАТ "Головинський кар'єр "Граніт" зі сплати податку з доходів фізичних осіб. Крім того посилався на те, що ЗАТ "Головинський кар'єр "Граніт" не є платником податку з доходів фізичних осіб, а є податковим агентом, тому застосування штрафних санкцій до податкових агентів на підставі пп. 17.1.9 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" є неправомірним.

В судовому засіданні представники позивача позов підтримали і просили його задовольнити.

Представники відповідача позов не визнали. Вважали податкове повідомлення-рішення правомірним, та таким, що не підлягає скасуванню. Пояснили, що ЗАТ "Головинський кар'єр "Граніт" за перевіряємий період утримано 881637,92 грн. податку з доходів фізичних осіб, але до бюджету товариством перераховано 233345,27 грн. даного податку. Станом на 31.12.2009 року КТ сальдо по рахунку 6411 "Розрахунки по податку з доходів фізичних осіб" становить - 648292,65 грн., у тому числі заборгованість по податку з доходів фізичних осіб на яку настав термін сплати становить 621759 грн. Обов'язок щодо нарахування, утримання та сплати податку до бюджету від імені та за рахунок платника податку, а також відповідальність за порушення норм Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" покладено на податкового агента, тобто в даному випадку на позивача. Оскільки, на позивача згідно із вказаним вище Законом покладено обов'язок нараховувати, утримувати та перераховувати до бюджету прибутковий податок з громадян, тому вважали правомірним застосування до товариства штрафу у подвійному розмірі відповідно до пп. 17.1.9. п.17.1 ст.17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з таких підстав.

Матеріалами справи підтверджено, що Володарсько-Волинською МДПІ було прийняте податкове повідомлення-рішення від 13.04.2010 року № 0004381701/0, яким позивачу за порушення пп. 8.1.1 пп. 8.1.2, пп. 8.1.4, п. 8.1 ст. 8, пп. 16.3.2, пп. 16.3.5 п. 16.3 ст. 16, а) п. 19.2 ст. 19, пп. 20.3.1, пп. 20.3.2 п. 20.3 ст. 20 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб”, згідно з пп. 17.1.9 п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” визначено суму податкового зобов’язання за платежем податок з доходів фізичних осіб в сумі 1243698 грн., в т.ч. основний платіж 60грн. та штрафні (фінансові) санкції –1243638,00 грн.

Спірне повідомлення-рішення прийняте на підставі акту перевірки № 4/23-107/31603505 від 02.04.2010 року, яким встановлено, що в порушення положень пп. 8.1.1 пп. 8.1.2, пп. 8.1.4, п. 8.1 ст. 8, п. 16.1, пп. 16.3.2, пп. 16.3.5 п. 16.3 ст. 16, а) п. 19.2 ст. 19, пп. 20.3.2 п. 20.3 ст. 20 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” ЗАТ "Головинський кар'єр "Граніт" не перераховувало до бюджету податок з доходів фізичних осіб в сумі 621759 грн..

За наслідками перевірки до ЗАТ "Головинський кар'єр "Граніт" на підставі пп. 17.1.9. п.17.1 ст.17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” застосовано штраф у подвійному розмірі від суми заборгованості по податку з доходів фізичних осіб, а саме в розмірі - 1243638 грн.

В судовому засіданні представники позивача погоджувалися із сумою несплаченого до бюджету податку з доходів фізичних осіб, однак не погоджувалися із застосованою штрафною санкцією в подвійному розмірі від суми зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб, тому суд не входить в обговорення питання щодо правильності визначення суми заборгованості з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 621759,00 грн..

Щодо доводів позивача про незаконність застосування штрафної (фінансової) санкції в подвійному розмірі, то суд вважає їх безпідставними з таких підстав.

Статтею 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що платниками податків є юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, які не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності, на яких згідно із законами покладено обов'язок утримувати та сплачувати податки й збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" (далі - Закон про ПДФО), платниками податку з доходів фізичних осіб є резиденти, які отримують: як доходи з джерелом їх походження з території України, так і іноземні доходи, та нерезиденти, які отримують доходи з джерелом їх походження з території України.

Обов'язки нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку до бюджету відповідно до п. п. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8 цього ж Закону покладено на податкового агента, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 Закону.

Згідно з п. 1.15 ст. 1 Закону про ПДФО податковим агентом вважається юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.

Отже, обов'язковою ознакою податкового агента є нарахування (виплата) ним доходу фізичній особі та наявність юридичного обов'язку нараховувати, утримувати та сплачувати податок до бюджету саме від імені і за рахунок платника податку - фізичної особи.

Пунктом 8.1.2 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" встановлено, що податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.

Якщо оподатковуваний дохід виплачується у негрошовій формі чи готівкою з каси резидента, то податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, наступного за днем такої виплати (пп. 8.1.4 ст. 8 Закону про ПДФО).

Як передбачено пп. 16.3.5 ст. 16 Закону про ПДФО відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного місцевого бюджету несе юридична особа або її уповноважений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід.

Таким чином, умовою відповідальності за своєчасне та повне перерахування сум податку до бюджету юридичної особи є факт нарахування (виплати) оподатковуваного доходу на користь фізичної особи - платника податку.

Судом встановлено, що за перевіряємий період ЗАТ "Головинський кар'єр "Граніт" нараховано 5906459,00 грн. заробітної плати, з якої утримано 1124964,02 грн. внесків до пенсійного фонду, фондів соціального страхування та податку з доходів фізичних осіб. Товариством за період з 01.10.2008 року по 31.12.2009 року виплачена заробітна плата становить 4700534,95 грн., в т.ч. грошовими коштами через касу - 4671855,40 грн., перерахування на банківські карточки - 27198,67 грн., та в рахунок оплати праці за заявами працівників - 1480,88 грн. За вказаний період позивачем утримано 881637,92 грн. податку з доходів фізичних осіб, але до бюджету перераховано лише 233345,27 грн. Станом на 31.12.2009 року КТ сальдо по рахунку 6411 "Розрахунки по податку з доходів фізичних осіб" становить - 648292,65 грн., у тому числі заборгованість по податку з доходів фізичних осіб на яку настав термін сплати становить 621759 грн.

Відповідно до пп. "а" п. 17.2 ст. 17 Закону про ПДФО особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів для оподатковуваних доходів з джерелом їх походження з України є податковий агент, який згідно пп. "а" п. 19.2 ст. 19 вказаного Закону зобов'язаний своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.

У разі коли податковий агент до або під час виплати доходу на користь платника податку не здійснює нарахування, утримання або сплату (перерахування) цього податку, відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок таких дій, покладається на такого податкового агента. При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов'язків погашення такої суми податкових зобов'язань або податкового боргу (пп. 20.3.2 п. 20.3. ст. 20 Закону про ПДФО).

Отже, з аналізу вищевказаних норм законодавства слідує висновок, що позивач в даному випадку при виплаті заробітної плати зобов'язаний був здійснювати функції податкового агента, своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.

Матеріалами справи підтверджено, що станом на 31.12.2009 року заборгованість зі сплати до бюджету податку з доходів фізичних осіб становить 621759,00 грн.

Відповідно до п. 20.1 ст. 20 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", розмір штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм Закону та підстави для їх застосування визначаються законом, що регулює такі питання, якщо інше не встановлене нормами Закону.

Для податкових агентів, яким в даному випадку є позивач, штрафні (фінансові) санкції за порушення, допущені при несплаті (неперерахуванні) податку з доходів фізичних осіб при його утриманні з платників податків під час виплати доходів, визначено у ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Так, зокрема, пп. 17.1.9 Закону визначено, що у разі коли платник податків здійснює продаж (відчуження) товарів (продукції) або здійснює грошові виплати без попереднього нарахування та сплати податку, збору (обов'язкового платежу), якщо відповідно до законодавства таке нарахування та сплата є обов'язковою передумовою такого продажу (відчуження) або виплати, такий платник податків сплачує штраф у подвійному розмірі від суми зобов'язання з такого податку, збору (обов'язкового платежу).

За таких обставин, коли позивач здійснив грошові виплати найманим працівникам без сплати відповідного податку, відповідальність за перерахування якого та обов'язковість сплати передбачені, зокрема, ст. 8 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", суд вважає правомірним застосування до ЗАТ "Головинський кар'єр "Граніт" штрафної санкції у подвійному розмірі від суми зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб відповідно до зазначеної вище норми Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Суд не приймає до уваги доводи позивача щодо проведення взаємозаліку суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню та суми нарахованого боргу по податку з доходів фізичних осіб, оскільки товариство не позбавлено можливості звернутися до суду з позовом про стягнення заборгованості по податку на додану вартість.

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що позов задоволенню не підлягає.

Керуючись Законами України "Про податок з доходів фізичних осіб", "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", ст.ст. 86, 158-163, 167, 254 КАС України, суд -

постановив:

В задоволенні позовних вимог Закритого акціонерного товариства "Головинський кар'єр "Граніт" до Володарсько - Волинської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13.04.2010 року №0004381701/0 відмовити.

          Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення.

          У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя:                                                                                С.В. Черноліхов

Повний текст постанови виготовлено: 25 жовтня 2010 р.

присуджено до стягнення <сума >грн.

матеріальну шкоду <сума >грн.

моральну шкоду <сума >грн.