Постанова № 12197772, 17.08.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.08.2010
Номер справи
2а-4903/10/1270
Номер документу
12197772
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №6.12

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 серпня 2010 року Справа № 2а-4903/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Твердохліба Р.С.

при секретарі судового засідання Чукіній А.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Луганську справу за адміністративним позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області до Комунального підприємства Краснодонської міської ради «Краснодонське будівельно-монтажне управління» про стягнення заборгованості (недоїмки) по страховим внескам на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності в сумі 1848,49 грн., -

В С Т А Н О В И В:

18 червня 2010 року позивач - Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області до Комунального підприємства Краснодонської міської ради «Краснодонське будівельно-монтажне управління» про стягнення заборгованості (недоїмки) по страховим внескам на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності в сумі 1348,33 грн. та пені в сумі 500,16 грн. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що Комунальне підприємство Краснодонської міської ради «Краснодонське будівельно-монтажне управління» взято на облік у відділені ВД Фонду СНВ України в м.Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області в якості платника страхових внесків за №1207000497, чим узяло на себе зобовязання страхувальника. В порушення ст.47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» №1105-XIV від 23.09.1999р., підпунктів 4.1, 4.12, 3.13 Інструкції «Про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду СНС, затвердженої постановою правління Фонду від 20.04.2001 року № 12, за відповідачем за перший квартал 2010 року рахується непогашена заборгованість по страховим внескам на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності та на момент предявлення до суду цього позову складала 4971,63 грн. Так, постановою Луганського окружного адміністративного суду від 06.10.2009р. по справі №2а-20584/09/1270 з КП «Краснодонтеплосервіс» на користь ВВДВССНВВПЗ України в м.Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області стягнуто заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності в сумі 2707,73 грн. Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 19.01.2010р. по справі №2а-27965/09/1270 з КП «Краснодонтеплосервіс» на користь ВВДВССНВВПЗ України в м.Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області стягнуто недоїмку по сплаті страхових внесків в сумі 1215,06 грн. З урахуванням стягнутого за рішеннями суду залишок заборгованості (недоїмки), яка підлягає стягненню, складає 1848,49 грн., з яких 1348,33 грн. - недоїмка та 500,16 грн.-пеня. На підставі викладеного, позивач просив стягнути з відповідача на свою користь заборгованість по страховим внескам на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності в сумі 1348,33 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, дав суду пояснення, аналогічні викладено у позові.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про місце, дату та час розгляду справи був належний чином повідомлений, про причини неприбуття суду не доповідав. Правом надання заперечень проти позову та доказів на підтвердження своїх доводів не скористався, заяви про розгляд справи за його відсутності суду не надавав.

Відповідно до частини 6 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд дійшов до висновку про задоволення позову повністю з огляду на наступне.

Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Справи за участю Відділень виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України є адміністративними, оскільки відповідають вимогам статті 3 КАС України стосовно визначення адміністративної справи.

Статею 17 Кодексу адміністратвиного судочинства України визначено, що до юрисдикції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадах, встановлених Конституцією та законами України.

Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною третьою статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, на які не поширюється юрисдикція адміністративних судів.

Спеціальним законом, який визначає правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві є Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» №1105-XIV від 23.09.1999р.

В судовому засіданні встановлено, підтверджується матеріалами справи, що Комунальне підприємство Краснодонської міської ради «Краснодонське будівельно-монтажне управління» зареєстровано у Відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області в якості платника страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності з 16.03.2005 року за №1207000497 (аркуш справи 10).

Згідно довідки Головного управління статистики у Луганській області № 39594, виданої 22.06.2004р., КП Краснодонської міської ради «Краснодонське будівельно-монтажне управління» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України в якості юридичної особи (аркуш справи 11).

Частиною 2 ст. 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” №1105-XIV від 23.09.1999р. встановлено, що роботодавець як страхувальник зобовязаний своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.

Відповідно до ч.1 ст. 47 зазначеного Закону, страхові тарифи, диференційовані по галузях економіки (видах економічної діяльності) залежно від класу професійного ризику виробництва, встановлюються законом.

Порядок взяття на облік та набуття роботодавцями статусу страхувальників, обчислення і сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності і господарювання, виду діяльності, галузевої належності, фізичними особами - підприємцями, фізичними особами, які використовують працю найманих працівників, а також добровільно застрахованими особами, порядок обліку та витрачання страхових коштів, здійснення платежів, ведення бухгалтерського обліку і звітності визначається Інструкцією про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженою Постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України 12.07.2007 року №36.

Пунктом 4.12 Інструкції, страхові внески сплачуються страхувальниками-роботодавцями - у день одержання коштів на оплату праці в установах банків. Підприємства, які здійснюють виплату заробітної плати на поточні рахунки фізичних осіб в установах банків, сплачують страхові внески до Фонду в день перерахування коштів на особові рахунки.

Згідно з п. 4.13 зазначеної Інструкції, нараховані страхові внески, інші платежі сплачуються страхувальниками шляхом перерахування відповідних сум на відповідний рахунок Фонду.

Так, за Комунальним підприємством Краснодонської міської ради «Краснодонське будівельно-монтажне управління» рахується заборгованість перед Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності в сумі 1848,49 грн., з яких 1348,33 грн. - недоїмка та 500,16 грн.-пеня, що підтверджується розрахунком заборгованості по страховим внескам (аркуш справи 5).

Відповідно до п.5.1 Інструкції не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством, з нарахуванням пені. Згідно зі ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Крім того суд зазначає, що постановою Луганського окружного адміністративного від 06.10.2009р. по справі №2а-20584/09/1270 за адміністративним позовом ВВДФССНВВПЗ України в м.Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області з КП «Краснодонтеплосервіс» стягнуто заборгованість по страхових внесках в сумі 2707,73 грн., яка набрала чинності (аркуш справи 6).

Також, постановою Луганського окружного адміністративного від 19.01.2010р. по справі №2а-27965/09/1270 за адміністративним позовом ВВДФССНВВПЗ України в м.Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області з КП «Краснодонтеплосервіс» стягнуто заборгованість по страхових внесках в сумі 1215,06 грн., яка набрала чинності.

Відповідно до ч.1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

На час розгляду справи даних про добровільну сплату відповідачем простроченої заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності в сумі 1848,49 грн. судом не встановлено.

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області до Комунального підприємства Краснодонської міської ради «Краснодонське будівельно-монтажне управління» про стягнення заборгованості (недоїмки) по страховим внескам на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності в сумі 1848,49 грн., з яких 1348,33 грн. - недоїмка та 500,16 грн. - пеня, слід визнати обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення повністю.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 17 серпня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови в повному обсязі відкладено на 25 серпня 2010 року, про що оголошено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.2 ст.167 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі викладеного, керуючись Законом України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, ст.ст. 2, 17, 87, 94, 112, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області до Комунального підприємства Краснодонської міської ради «Краснодонське будівельно-монтажне управління» про стягнення заборгованості (недоїмки) по страховим внескам на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності в сумі 1848,49 грн. - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Комунального підприємства Краснодонської міської ради «Краснодонське будівельно-монтажне управління» (код ЄДРПОУ 23490768, місцезнаходження: 94400 Луганська область, м.Краснодон, вул.Красна площа, буд.1; р/рахунок 2600630121260 в ПІБ м.Краснодон, МФО 304234) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області (код ЄДРПОУ 25926845, місцезнаходження: 94404 Луганська область, м.Краснодон, вул.Красних шахтарів,буд.18; р/рахунок 37171412001255 в Краснодонському УДК ГУ ДКУ у Луганській області, МФО 804013) заборгованість по страховим внескам на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності в сумі 1848,49 грн. (одну тисячу вісімсот сорок вісім гривень 49 коп.), з яких недоїмку по сплаті страхових внесків у сумі 1 348 грн. 33 коп. (одна тисяча триста сорок вісім гривень 33 коп.) та пеню в сумі 500 грн. 16 коп. (пятсот гривень 16 коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено та підписано 25 серпня 2010 року.

СуддяР.С. Твердохліб