Постанова № 12197764, 16.08.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.08.2010
Номер справи
2а-4311/10/1270
Номер документу
12197764
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №6.14

ПОСТАНОВА

Іменем України

16 серпня 2010 року Справа № 2а-4311/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді:Твердохліба Р.С.

при секретарі судового засідання: Чукіній А.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Луганську справу за адміністративним позовом Первомайського міського центру зайнятості Луганської області до Державного підприємства «Первомайськвугілля» про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 57748 грн. 99 коп.,

ВСТАНОВИВ:

02 червня 2010 року позивач - Первомайський міський центр зайнятості звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Первомайськвугілля» про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 57716,91 грн., в якому зазначив, що відповідно до вимог п.2 ч.2 ст.35, ст.38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02 березня 2000 року №1533-III роботодавець зобовязаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати страхові внески до Фонду. Відповідно до акту перевірки від 31.03.2010р. №58 правильності нарахування та своєчасності перерахування страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття між ДП «Первомайськвугілля» і Первомайським міським центром зайнятості було встановлено, що станом на 01.04.2010р. відповідач має заборгованість по страховим внескам до Фонду на випадок безробіття, яка складає 57716,91 грн., в тому числі: 55241,93грн. - заборгованість (недоїмка) по сплаті страхових внесків та 2474,98 грн. пеня. У встановлені терміни заборгованість відповідачем не сплачена, тому позивач просив стягнути її з ДП «Первомайськвугілля» на свою користь.

Представник позивача в судовому засіданні надав суду заяву, в якій уточнив позовні вимоги, зокрема, зазначив, що за відповідачем збільшилась сума заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття згідно разрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за перше півріччя 2010 року та складає 57748,99 грн., з яких 55274,01грн. недоїмка та 2474,98 грн. - пеня, просив стягнути її з відповідача на свою користь.

Представник відповідача в судовому засіданні не заперечував проти наявності в нього перед позивачем заборгованості по страховим внескам на випадок безробіття, просив прийняти до уваги часткову сплату страхових внесків на випадок безробіття за березень 2010 року в сумі 13807,89грн. У письмовому відзиві №01/4-7-500 від 13.08.2010р. (аркуші справи 38-39) на уточнення позовних вимог, зокрема, зазначив, що згідно витягу з протоколу №4 засідання Кабінету Міністрів України від 20.01.2010р. Мінвуглепрому, Державному казначейству, ДПА, Пенсійному фонду України з метою недопущення заборгованості з виплати заробітної плати шахтарям забезпечено першочергове спрямування коштів, що виділяються із державного бюджету, та коштів, отриманих від реалізації вугілля, виключно на виплату заробітної плати працівникам державних вугледобувних підприємств із сплатою нарахованих платежів до Пенсійного фонду України та інших соціальних фондів, а також, погашення заборгованості, що утворилась, починаючи з 01.03.2010 року. З урахуванням наведеного, у період складного фінансового стану підприємства, всі кошти, які утримувалися в період, за який склався борг, спрямовувалися на виплату заробітної плати, тому вважає, що прострочення зобовязань по сплаті страхових внесків на випадок безробіття з його боку не допущено.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що уточнений адмінстративний позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно зі ст.19 Закону України «Про зайнятість населення» Державна служба зайнятості має право стягувати з підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, суми прихованих або занижених обовязкових зборів та недоїмок до державного фонду сприяння зайнятості населення.

Спеціальним законом, який визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття є Закон України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02 березня 2000 року №1533-III.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02 березня 2000 року №1533-III Фонд загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління на випадок безробіття, провадження збору на акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості (ст. 12 Закону).

Згідно ст. 34 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02 березня 2000 року №1533-III Фонд має право застосовувати фінансові санкції, передбачені законом, у разі порушення порядку сплати страхувальниками страхових внесків, стягувати з посадових осіб та страхувальників передбачені законом штрафи та застосовувати інші фінансові санкції за недотримання цього Закону. Фонд зобовязаний забезпечувати збір страхових внесків, контролювати правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття.

В судовому засіданні встановлено, що відповідач Державне підприємство «Первомайськвугілля» 14.09.1998 року зареєстровано в якості юридичної особи Виконавчим комітетом Первомайської міської ради Луганської області за реєстраційним номером 13881200000000319 (аркуш справи 15) та перебуває на обліку в Первомайському міському центрі зайнятості Луганської області в якості платника страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного страхування України на випадок безробіття.

Актом проведення планової перевірки Державного підприємства «Первомайськвугілля» з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за період з 01.08.2004р. по 31.03.2010р. №58 від 31.03.2010р. було встановлено, що загальна сума недоїмки (простроченої заборгованості) по страховим внескам до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, що рахується за ДП «Первомайськвугілля», станом на 31.03.2010р. складає 55241,93 грн., за несвоєчасну сплату страхових внесків нараховано пеню в сумі 2474,98грн. (аркуші справи 4-7).

Розрахунковою відомістю за перше півріччя 2010 року про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за відповідачем рахується заборгованість по сплаті страхових внесків в сумі 57748,99 грн., з яких 55274,01грн. недоімка, 2474,98 грн. пеня (аркуш справи 36).

Згідно платіжних доручень №177 від 27.04.2010р., №189 від 27.04.2010р., №1081 від 02.06.2010р., №1085 від 02.06.2010р. Державним підприємством «Первомайськвугілля» за березень 2010 року здійснено сплату страхових внесків на випадок безробіття на загальну суму 13807,89грн. (аркуші справи 26,27,28,29)

Згідно із п.2 ст.35 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000р. №1533-111, роботодавець зобовязаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття.

Розмір страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, що підлягають сплаті до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України, встановлений ч.2 ст.1 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообовязкового державного соціального страхування» №2213-111 від 11.01.2001 року.

Відповідно до ч.1 ст. 38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (далі-Закон) від 02.03.2000 р. №1533-111, роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №339 від 18.12.2000 року «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття», зареєстрованого в міністерстві юстиції 16.01.2001 р. за №30/5221, затверджено порядок обліку платників страхових внесків, обчислення і сплати роботодавцями та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та контролю за сплатою страхових внесків. При цьому Розділом 9 продубльовано вказані положення Закону стосовно відповідальності платників страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.

Пунктом 1 ч.1 ст.38 Закону визначено, що у разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.

Згідно з п. 2 ч.1. ст.38 Закону штраф накладається у розмірі прихованої суми виплат, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення - у трикратному розмірі зазначеної суми.

Пунктом 3 ч.1 ст.38 Закону передбачено, що пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.

Згідно із ч.2 ст.38 Закону не сплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду зі страхувальника у безспірному порядку.

Згідно зі ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

На час розгляду справи даних про добровільну сплату відповідачем простроченої заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 57748,99 грн. судом не встановлено.

За таких обставин суд прийшов до висновку, що позовні вимоги Первомайського міського центру зайнятості Луганської області до Державного підприємства «Первомайськвугілля» про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 57748 грн. 99 коп. є обґрунтовними та такими, що підлягають повному задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 16 серпня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено на 21 серпня 2010 року, про що згідно вимог ч.2 ст. 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

На підставі викладеного, керуючись ст.35, ст.38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 р. №1533-111, Розділом 9 Наказу Міністерства праці та соціальної політики України №339 від 18.12.2000 року «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття», зареєстрованого в міністерстві юстиції 16.01.2001 р. за №30/5221, ст. ст. 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Уточнений адміністративний позов Первомайського міського центру зайнятості Луганської області до Державного підприємства «Первомайськвугілля» про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 57748 грн. 99 коп. - задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства «Первомайськвугілля» (код ЄДРПОУ 32320597, місцезнаходження: 93200 Луганська область, м.Первомайськ, вул.Куйбишева,18а; р/рахунок 2600930184689 в ПФ «ЛЦВ ПІБ» м.Первомайська) на користь Первомайського міського центру зайнятості Луганської області (код ЄДРПОУ 13392964, місцезнаходження: 93200 Луганська область, м.Первомайськ, вул.Куйбишева,16; р/рахунок 37174971900054 УДК Луганської області, МФО 804013, код платежу 50040100) заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 57748 грн. 99 коп. (пятдесят сім тисяч сімсот сорок вісім гривень 99 коп.), в тому числі недоїмки 55274,01 грн. (пятдесят пять тисяч двісті сімдесят чотири гривні 01 коп.) та пені 2 474,98 грн. (дві тисячі чотириста сімдесят чотири гривні 98 коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено та підписано 21 серпня 2010 року.

СуддяР.С. Твердохліб