Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №6.6.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
11 серпня 2010 року Справа № 2а-3746/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Твердохліба Р.С.,
за участю секретаря судового засідання Чукіної А.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 3759,43 грн.,
ВСТАНОВИВ:
14 травня 2010 року позивач - Ленінська міжрайонна державна податкова інспекція у м.Луганську звернулась до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просила стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 штрафні (фінансові) санкції за порушення норм Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у розмірі 1685,00 грн. та Закону України від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» у розмірі 2071,43 грн., а всього 3759,43 грн. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_1 зареєстрований в якості фізичної особи-підприємця виконавчим комітетом Луганської міської ради 24 липня 1998 року за реєстраційним номером №НОМЕР_4 та перебуває на податковому обліку в Ленінській міжрайонній державній податковій інспекції у м. Луганську в якості платника податків та зборів. Станом на 17 березня 2010 року за відповідачем рахується заборгованість перед бюджетом у розмірі 3759,43 грн. На підставі актів перевірки за дотриманням суб`єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій від 11.01.2010 року №0001/12/36/23/2309817138 та від 22.02.2010 року №0055/12/36/23/2309817138 Ленінською міжрайонною державною податковою інспекцією у м.Луганську прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій - №0000172340 від 18.01.2010р. за порушення відповідачем норм Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у розмірі 1685,00 грн. та № 0000642340 від 04.03.2010р. за порушення норм Закону України від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» у розмірі 2071,43 грн. Враховуючи, що сума застосованих фінансових (санкцій) фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 добровільно у визначені законом строки не сплачена, Ленінська міжрайонна державна податкова інспекція у м. Луганську просить стягнути штрафні (фінансові) санкції на загальну суму 3759,43 грн. в судовому порядку.
У судовому засіданні представник позивача надав суду заяву про зменшення позовних вимог, якою просив стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України штрафні (фінансові) санкції на загальну суму 3753,13 грн., дав пояснення по суті позову.
Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, місце та час слухання справи повідомлявся належним чином (аркуші справи 38-41). Правом надання заперечень проти позову та доказів на підтвердження своїх доводів не скористався, заяви про розгляд справи за його відсутності суду не надавав.
Відповідно до частини 6 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з огляду на таке.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) зареєстрований в якості фізичної особи-підприємця виконавчим комітетом Луганської міської ради 24 липня 1998 року за реєстраційним номером №НОМЕР_4, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію (аркуш справи 21) та перебуває на податковому обліку в Ленінській міжрайонній державній податковій інспекції у м. Луганську в якості платника податків та зборів.
05 січня 2010 року Ленінською міжрайонною державною податковою інспекцією у м.Луганську проведено перевірку господарської одиниці, що належить відповідачу - торгівельного павільйону, розташованого на АДРЕСА_1, з питань дотримання суб`єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої складено акт перевірки від 11.01.2010 року №0001/12/36/23/2309817138, акт перевірки підписано власноручно відповідачем без зауважень та заперечень (аркуші справи 13-15).
Перевіркою встановлено порушення Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме:
-п.11 ст.3 - проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості;
-п.13 ст.3 - не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон України від 06 липня 1995 року 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Відповідно до статті 1 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Пунктом 1 статті 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» регламентовано, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок, вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів.
Згідно з п.11 ст.3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування товарів (послуг) та обліку їх кількості.
Згідно з п.13 ст.3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.
Судом встановлено, що 05.01.2010р. у торгівельному павільйоні, що належить фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 та розташований на АДРЕСА_1 розрахункові операції здійснювалися без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості та не було забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій (аркуші справи 13-15).
Відповідно до пункту 6 статті 17 Закону України від 06 липня 1995 року 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення вимог п.11 ст.3 Закону (у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості) до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі пяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до 22 Закону України від 06 липня 1995 року 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення вимог п.13 ст.3 Закону (у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки- загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня) до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у пятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
На підставі акта перевірки 11.01.2010 року №0001/12/36/23/2309817138 за проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості та за невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, у відповідності до п. 6 ст. 17 та ст. 22 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» рішенням Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську від 18 січня 2010 року № 0000172340 до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1685,00 грн. (аркуш справи 17). На корінці вказаного рішення (аркуш справи 17) міститься особистий підпис відповідача про його отримання в день винесення, а саме, 18 січня 2010 року.
Згідно із статтею 25 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
В порушення вимог статті 25 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1685,00 грн. відповідач у десятиденний термін з дня прийняття рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 18 січня 2010 року № 0000172340 не сплатив.
Порядок патентування торговельної діяльності за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків та кредитних карток, діяльності у сфері торгівлі іноземною валютою, діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, що провадиться суб'єктами підприємницької діяльності визначає Закон України від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності».
Об'єктом правового регулювання згідно з цим Законом є торговельна діяльність за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків та кредитних карток на території України, діяльність з обміну готівкових валютних цінностей (включаючи операції з готівковими платіжними засобами, вираженими в іноземній валюті, та з кредитними картками), а також діяльність з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, а суб'єктами правовідносин, які підлягають регулюванню за цим Законом, є юридичні особи та суб'єкти підприємницької діяльності, що не мають статусу юридичної особи, - резиденти і нерезиденти, а також їх відокремлені підрозділи (філії, відділення, представництва тощо), які займаються підприємницькою діяльністю, передбаченою частиною першою статті 1 Закону України від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності».
Також, 22 лютого 2010 року під час проведення перевірки №0055/12/36/23/2309817138 Ленінською МДПІ у м.Луганську господарської одиниці, що належить відповідачу - торгівельного павільйону, розташованого на АДРЕСА_1 було встановлено факт здійснення у період з 30.09.2009р. по 04.02.2010р. торгівельної діяльності без придбання відповідних торгових патентів (аркуші справи 6-9), що є порушенням вимог статті 3 Закону України від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», якою регламентовано, що патентуванню підлягає торговельна діяльність, що здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів (під торговельною діяльністю у цьому Законі розуміється роздрібна та оптова торгівля, діяльність у торговельно-виробничій (громадське харчування) сфері за готівкові кошти, інші готівкові платіжні засоби та з використанням кредитних карток, під пунктами продажу товарів - магазини та інші торгові точки, які знаходяться в окремих приміщеннях, будівлях або їх частинах і мають торговельний зал для покупців або використовують для торгівлі його частину; кіоски, палатки та інші малі архітектурні форми, які займають окремі приміщення, але не мають вбудованого торговельного залу для покупців; автомагазини, розвозки та інші види пересувної торговельної мережі; лотки, прилавки та інші види торгових точок у відведених для торговельної діяльності місцях, крім лотків, прилавків, що надаються в оренду суб'єктам підприємницької діяльності - фізичним особам та знаходяться в межах спеціалізованих підприємств сфери торгівлі - ринків усіх форм власності; стаціонарні, малогабаритні і пересувні автозаправні станції, заправні пункти, які здійснюють торгівлю нафтопродуктами та стиснутим газом; фабрики-кухні, фабрики-заготівельні, їдальні, ресторани, кафе, закусочні, бари, буфети, відкриті літні майданчики, кіоски та інші пункти громадського харчування; оптові бази, склади-магазини або інші приміщення, які використовуються для здійснення оптової торгівлі за готівкові кошти, інші готівкові платіжні засоби та з використанням кредитних карток). У разі коли суб'єкт підприємницької діяльності має структурні (відокремлені) підрозділи, торговий патент придбавається окремо для кожного структурного (відокремленого) підрозділу (торгової точки).
Відповідальність за порушення вимог Закону України від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» передбачена в статтею 8 цього Закону.
Відповідно до абзацу 4 частини 1 статті 8 Закону України від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють торговельну діяльність, операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, операції з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, за здійснення операцій, передбачених цим Законом, без одержання відповідних торгових патентів або з порушенням порядку використання торгового патенту, передбаченого частиною другою статті 7 цього Закону, сплачують штраф у подвійному розмірі вартості торгового патенту за повний термін діяльності суб'єктів підприємницької діяльності із зазначеним порушенням.
Згідно із частиною 3 статті 8 Закону України від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» штрафи, передбачені цією статтею, підлягають сплаті порушником у п'ятиденний термін відповідно до законодавства.
За здійснення торговельної діяльності за готівкові кошти без одержання торгового патенту на підставі акта перевірки №0055/12/36/23/2309817138 від 22 лютого 2010 року у відповідності із абзацом 4 частини 1 статті 8 Закону України від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» рішенням Ленінської міжрайонною державної податкової інспекції в м. Луганську від 04 березня 2010 року №0000642340 до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 2071,43 грн. (аркуш справи 11). Акт перевірки підписано власноручно відповідачем без зауважень та заперечень (аркуш справи 14 на зворотньому боці).
В порушення вимог частини 3 статті 8 Закону України від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» штрафні (фінансові) санкції за рішенням від 04 березня 2010 року №0000642340 у розмірі 2071,43 грн. відповідач у п'ятиденний термін не сплатив.
Враховуючи те, що відповідач рішення Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 18 січня 2010 року № 0000172340 та від 04 березня 2010 року №0000642340 у встановленому законодавством порядку не оскаржив, внаслідок чого вони на момент розгляду справи є чинними та такими, що підлягають виконанню, а також те, що за час судового розгляду справи в добровільному порядку штрафні (фінансові) санкції у загальному розмірі 3753,13 грн. не сплатив, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають повному задоволенню.
Враховуючи вимоги ч. 4 ст. 94 КАС України, а також те, що позивач відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України у судовому засіданні 11 серпня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено на 16 серпня 2010 року, про що згідно вимог ч. 2 ст. 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м.Луганську до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 3753,13 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, що мешкає за адресою: АДРЕСА_2; р/рахунок №НОМЕР_5 ОФ АКБ «УСБ», м.Донецьк, МФО НОМЕР_6) в доход бюджету Ленінського району (р/р 31413541700006, код платежу 21080900 в УДК в Луганській області, МФО 804013,код 24046582) штрафні (фінансові) санкції у розмірі 3 753 грн. 13 коп. (три тисячі сімсот пятдесят три гривні 13 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова складена в повному обсязі та підписана 16 серпня 2010 року.
СуддяР.С. Твердохліб