УКРАЇНА
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
20 жовтня 2010 року № 2-а-4395/10/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Музиченко А.В., при секретарі судового засідання Коваленко О.О., за участю представників
позивача: - Гук Т.В., Розпутнього Л.А. відповідача: - Поліщук О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма «Білоцерківська» до Білоцерківської обєднаної державної податкової інспекції в Київській області, про визнання недійсним податкового повідомлення рішення Білоцерківської обєднаної державної податкової інспекції в Київській області від 29 жовтня 2009 року № 0000390171/0/3620 та скасування абзаців 10, 11, 12 п.п. 3.3.4 Акту № 3541/23-2/00849528/204 від 19 жовтня 2009 року, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Товариство з обмеженої відповідальністю Агрофірма «Білоцерківська» звернувся до суду з адміністративним позовом до Білоцерківської обєднаної державної податкової інспекції в Київській області, про визнання недійсним податкового повідомлення рішення Білоцерківської обєднаної державної податкової інспекції в Київській області від 29 жовтня 2009 року № 0000390171/0/3620 та скасування абзаців 10, 11, 12 п.п. 3.3.4 Акту № 3541/23-2/00849528/204 від 19 жовтня 2009 року.
Позовні вимоги з урахуванням їх уточнення обґрунтовані тим, що відповідачем податкове повідомлення рішення від 29 жовтня 2009 року № 0000390171/0/3620, якими зобовязано позивача сплатити до бюджету податкове зобовязання в сумі 902095 (девятсот дві тисячі девяноста пять) гривень 50 копійок, є неправомірним, безпідставним і підлягає скасуванню. Також позивач просив суд скасувати абзаци 10, 11, 12 п.п. 3.3.4 Акту № 3541/23-2/00849528/204 від 19 жовтня 2009 року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідач проти позову заперечував, вважає що вказане податкове повідомлення рішення винесені на підставі і в межах діючого законодавства України.
Заслухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю Агрофірма «Білоцерківська» (код ЄДРПОУ 00849528) є юридичною особою.
19 жовтня 2009 року Білоцерківською обєднаною державною податковою інспекцією в Київській області було складено Акт № 3541/23-2/00849528/204 «Про результати планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма «Білоцерківська» (код ЄДРПОУ 00849528) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 1 липня 2008 року по 30 червня 2009 року» (далі Акт № 3541).
На підставі висновків, зроблених в Акті № 3541, відповідач 29 жовтня 2010 року постановив податкове повідомлення рішення № 0000390171/0/3620, яким зобовязав Товариство з обмеженою відповідальністю Агрофірма «Білоцерківська» сплатити до Державного бюджету України податкове зобовязання в загальній сумі 902095 (девятсот дві тисячі девяноста пять) гривень 50 копійок: за основним платежем 300698 (триста тисяч шістсот девяноста вісім) гривень 50 копійок; за штрафними (фінансовими санкціями) 601397 (шістсот одна тисяча триста девяносто сім) гривень 00 копійок.
Вказане вище податкове повідомлення рішення оскаржувалося позивачем до Білоцерківської обєднаної державної податкової інспекції в Київській області, що підтверджується наявністю в матеріалах справи ксерокопії скарги позивача від 2 листопада 2009 року № 01 3 71, яка прийнята Білоцерківською обєднаною державною податковою інспекцією в Київській області 2 листопада 2009 року, що підтверджується штампом про отримання вхідної кореспонденції. Скаржник просив відмінити податкове повідомлення рішення від 29 жовтня 2009 року № 0000390171/0/3620 та задовольнити скаргу.
Білоцерківською обєднаною державною податковою інспекцією в Київській області 6 листопада 2009 року було прийнято рішення № 38260/10/25 008/291 про продовження строку розгляду скарги від 2 листопада 2009 року № 01 3 71 у звязку із додатковим вивченням матеріалів справи та копій податкового повідомлення рішення, акту перевірки та інших документів, для детального розгляду скарги до 31 грудня 2009 року, про що було повідомлено позивача.
31 грудня 2009 року відповідачем винесено рішення № 48056/10/25 008/342 про результати розгляду первинної скарги та вирішено залишити без змін податкове повідомлення рішення від 29 жовтня 2009 року № 0000390171/0/3620, а скаргу позивача без задоволення.
Позивач, не погодившись з рішенням відповідача від 31 грудня 2009 року № 48056/10/25 008/342 про результати розгляду первинної скарги, подав до Державної податкової адміністрації в Київській області скаргу № 01 4 02 від 6 січня 2010 року на рішення Білоцерківської обєднаної державної податкової інспекції в Київській області від 31 грудня 2009 року № 48056/10/25 008/342, в якій просив Державну податкову адміністрацію в Київській області відмінити податкове повідомлення рішення Білоцерківської обєднаної державної податкової інспекції в Київській області від 29 жовтня 2009 року № 0000390171/0/3620.
Державною податковою адміністрацією в Київській області 15 січня 2010 року було прийнято рішення № 72/10/25 017/6 14 про продовження строку розгляду скарги від 6 січня 2010 року № 01 4 02 до 12 березня 2010 року, про що було повідомлено позивача.
26 лютого 2010 року Державною податковою адміністрацією в Київській області прийнято рішення № 441/10/25 017/6 162 про результати розгляду скарги та вирішено скаргу від 6 січня 2010 року № 01 4 02 залишити без задоволення.
Отримавши рішення Державної податкової адміністрації в Київській області від 26 лютого 2010 року № 441/10/25 017/6 162, позивач, не задоволений даним рішенням, надсилає повторну скаргу № 01 3 19 від 3 березня 2010 року до Державної податкової адміністрації України на рішення Державної податкової адміністрації в Київській області від 26 лютого 2010 року № 441/10/25 017/6 162, в якій просить відмінити податкове повідомлення рішення від 29 жовтня 2009 року № 0000390171/0/3620.
23 березня 2010 року Державна податкова адміністрація України прийняла рішення № 2813/6/25 031 про результати розгляду повторної скарги та вирішила залишити скаргу позивача без задоволення, а податкове повідомлення рішення 29 жовтня 2009 року № 0000390171/0/3620 без змін.
У звязку з цим, позивач звернувся до адміністративного суду з вказаним позовом.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що відповідач безпідставно прийшов до висновку, що порушення виникло у звязку з тим, що позивач у вересні 2008 року безпідставно списав заборгованість по прибутковому податку та податку з доходів фізичних осіб, яка виникла станом на 01.08.2005 року на суму 300698 (триста тисяч шістсот девяносто вісім) гривень 50 копійок.
Позивач зазначає, що в 2005 році відповідачем проведено позапланову документальну перевірку з питань дотримання позивачем вимог податкового законодавства за період з 01.06.2003 року по 01.08.2005 року по результатам якої складено Акт № 253/17-1-010 від 19.09.2005 року (далі - Акт № 253), яким зафіксована сума податкового боргу позивача перед бюджетом по прибутковому податку та податку з доходів фізичних осіб станом на 01.08.2005 року у розмірі 327164 (триста двадцять сім тисяч сто шістдесят чотири) гривні 21 копійка.
У звязку з цим вказана заборгованість була виявлена ще за результатами перевірки 2005 року (станом на 01.08.2005 року), а не за результатами перевірки в 2009 році.
Позивач вказує, що відповідно до п.п.1.3. статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181 (зі змінами та доповненнями) (далі Закон № 2181) при підписані відповідачем та посадовими особами позивача Акту № 253 заборгованість по прибутковому податку та податку з доходів фізичних осіб станом на 01.08.2005 року у сумі 327164 (триста двадцять сім тисяч сто шістдесят чотири) гривні 21 копійка фактично була узгоджена в адміністративному порядку Білоцерківською ОДПІ 19.09.2005 року.
Також, позивач звертає увагу, що працівниками Білоцерківської ОДПІ проводились перевірки за період з 01.01.2005 року по 30.06.2006 року, про що складено Акт № 3261/23-2/00849528/421 від 19.12.2006 року та за період з 01.07.2006 року по 30.06.2008 року, про що був складений Акт № 2357/25-2/294 від 17.10.2008 року, у яких сума податкового боргу станом на 01.08.2005 року знову відображена.
У вересні 2008 року позивач звернувся до Приватного підприємства «Аудиторська фірма «Рось-аудит» про підтвердження безнадійної заборгованості по прибутковому податку з громадян та податку з доходів фізичних осіб за даними бухгалтерського та податкового обліку підприємства.
Аудиторським висновком від 22.09.2008 року підтверджено, що борг у сумі 300698 (триста тисяч шістсот девяносто вісім) гривень 50 копійок є безнадійним.
У звязку з чим позивачем відповідно до статті 15 Закону № 2181 самостійно списав заборгованість, оскільки вона вважається безнадійною.
На користь позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 14.03.2001 року № 103 (далі Порядок № 103) передбачено, що визначення сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню органами державної податкової служби здійснюється за даними карток особових рахунків податків, що ведуться в органах державної податкової служби в установленому порядку, за станом на день виникнення безнадійного податкового боргу, а отже, оскільки сума податкового боргу у базі даних відповідача не відображена, тому списання за рішенням податкового органу не вбачається можливим.
Розглянувши надані суду документи і матеріали, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
У ході перевірки було встановлено, що у ТОВ Агрофірма «Білоцерківська» станом на 01.09.2008 року згідно оборотно-сальдової відомості по 641 рахунку рахувалась кредиторська заборгованість перед бюджетом зі сплати прибуткового податку (податку з доходів фізичних осіб) у сумі 300698 (триста тисяч шістсот девяносто вісім) гривень 50 копійок.
На підставі висновку ПП «Аудиторська фірма «Рось аудит» № 38 від 22.09.2008 року вказана заборгованість була списана як безнадійна.
Відповідачем було встановлено порушення пп.16.3.2 п. 16.3 статті 16 та пункту 19.2 статті 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 року № 889-IV (зі змінами і доповненнями), статті 10 абзацу «а» п.2 статті 19 Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян» від 26.12.1992 року № 13-92 (зі змінами і доповненнями) та пп. 8.1.1, пп. 8.1.2 п.8.1. статті 8, п.16.1 статті 16 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 року № 889-IV, пп.18.2.3 п. 18.2 статті 18 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ (зі змінами і доповненнями) і у звязку з чим було визначено суму податкового зобовязання з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій на суму 902095 (девятсот дві тисячі девяносто пять) гривень 50 копійок.
Відповідно до пп. 3.3 п. 3 Порядку № 103 «податковий борг юридичних осіб - борг, стосовно якого минув строк давності 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобовязання (рішення керівника контролюючого органу (або його заступника) на підставі даних обліку)».
Згідно пп. 18.2.3 п. 18.2 статті 18 Закону № 2181-ІІІ списання безнадійного податкового боргу здійснюють податкові органи. А порядок такого списання визначається центральним податковим органом за узгодженням з Міністерством фінансів України.
Відповідно до пп. 4.2 п. 4 Порядку № 103 «днем виникнення безнадійного податкового боргу у випадку, коли стосовно податкового боргу юридичних та фізичних осіб минув строк давності 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобовязання вважається дата прийняття рішення керівника контролюючого органу».
Крім того, згідно пп. 3.2.2 п. 3.2 ст. 3 Закону № 2181-ІІІ у будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір, якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, сума таких податків, зборів (обовязкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені».
Згідно статті 10, абзацу «а» п. 2 статті 19 № 13-92 та пп. 8.1.1-8.1.2 п. 8.1 статті 8, п. 16.1 статті 16 Закону № 889-ІV підприємства, установи організації зобовязані своєчасно і в повному обсязі нараховувати, утримувати та перераховувати суми податку з доходів громадян до бюджету.
Згідно п. 5.1 статті 15 Закону №2181-ІІІ «податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої декларації», а подання податкової декларації по прибутковому податку та податку з доходів фізичних осіб не передбачене законодавством, нарахування вищезазначеного податку по особовим карткам не проводиться.
Пунктом 4 Порядку № 103 чітко передбачено визначення сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню. Визначення сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню органами державної податкової служби, здійснюється:
за даними карток особових рахунків платників податків, що ведуться в органах державної податкової служби в установленому порядку, за станом на день виникнення безнадійного податкового боргу;
за даними довідки відповідного контролюючого органу про наявність безнадійного податкового боргу на день виникнення безнадійного податкового боргу.
Також Порядок № 103 встановлює процедуру прийняття рішення про списання безнадійного податкового боргу (пункт 5) .
У випадках, передбачених підпунктами 3.3, 3.4 Порядку (а саме, це податковий борг юридичних та фізичних осіб, стосовно якого минув строк давності - 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобовязання (рішення керівника контролюючого органу (або його заступника) на підставі даних обліку та податковий борг юридичних або фізичних осіб, що виник внаслідок обставин непереборної сили), платник податків звертається до контролюючого органу за місцем обліку безнадійного податкового боргу або за місцем своєї реєстрації (якщо контролюючим є податковий орган) з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків, зборів, інших платежів, які просить списати.
До заяви обовязково додається будь-який з документів, зазначених у пункті 3 цього Порядку, який підтверджує, що податковий борг вважається безнадійним.
За результатами розгляду відповідних документів з метою списання безнадійного податкового боргу контролюючі органи регіонального рівня (якщо контролюючий не є податковим) звертаються до податкового органу за місцем реєстрації платника податків або за місцем обліку такого податкового боргу.
До звернення додаються: довідка про наявність безнадійного податкового боргу, яку оформлено на бланку відповідного контролюючого органу за формою згідно з додатком 1; у довідці обовязково вказується дата виникнення безнадійного податкового боргу; копії документів, згідно з якими податковий борг визнано безнадійним.
Однак, як було встановлено, підприємство самостійно в вересні 2008 року, без рішення податкового органу списало заборгованість по прибуткового податку, податку з доходів фізичних осіб станом на 01.09.2008 року в сумі 300698 (триста тисяч шістсот девяносто вісім) гривень 50 копійок, тобто здійснило узгодження податкового зобовязання. При цьому ТОВ Агрофірма «Білоцерківська» не зверталась до Білоцерківської ОДПІ з письмовою заявою про списання існуючого боргу по прибутковому податку та податку з доходів фізичних осіб.
Підставою для застосування до платників податків заходів відповідальності, передбачених законодавчими актами, зокрема нормами Закону № 2181 є приховування (заниження) або несплата платниками сум податків, інших обовязкових платежів до бюджетів незалежно від причин, з яких це сталося.
Виходячи з вищевикладеного, підприємством занижено прибутковий податок та податок з доходів фізичних осіб, у звязку з чим повинно сплатити донараховну суму прибуткового податку (податку з доходів фізичних осіб) у розмірі 300698 (триста тисяч шістсот девяносто вісім) гривень 50 копійок та застосовану штрафну (фінансову) санкцію у сумі 601397 (шістсот одна тисяча триста девяносто сім) гривень.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що податкове повідомлення рішення № 0000390171/0/3620 від 29.10.2009 року було винесено правомірно, а отже у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Товариство з обмеженої відповідальністю Агрофірма «Білоцерківська» до Білоцерківської обєднаної державної податкової інспекції в Київській області про визнання недійсним податкового повідомлення рішення Білоцерківської обєднаної державної податкової інспекції в Київській області від 29 жовтня 2009 року № 0000390171/0/3620 та скасування абзаців 10, 11, 12 п.п. 3.3.4 Акту № 3541/23-2/00849528/204 від 19 жовтня 2009 року відмовити .
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд.
Згідно з частиною другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А.В. Музиченко
Повний текст постанови виготовлено та підписано 25 жовтня 2010 року.