Постанова № 12185426, 03.11.2010, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.11.2010
Номер справи
2а-7546/10/1870
Номер документу
12185426
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 листопада 2010 р. Справа № 2а-7546/10/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.

за участю:

секретаря судового засідання-Мороз Т.М.,

представника позивача - Богатиренко С.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області до Державного закладу "Відділкова лікарня станції Конотоп Південно-Західної залізниці" про стягнення економічних санкцій в сумі 14265 грн. 63 коп. ,-

В С Т А Н О В И В:

Державна інспекція з контролю за цінами в Сумській області (далі по тексту - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Державного закладу "Відділкова лікарня станції Конотоп Південно-Західної залізниці" (далі по тексту відповідач) про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в сумі 14265 грн. 63 коп.

Свої вимоги мотивує тим, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Сумській області було проведено перевірку відповідача, в ході якої встановлено завищення тарифів на послуги при проходженні медичного огляду та зубопротезування за рахунок нарахування до тарифів непередбачених законодавством націнок, а саме врахування до рівня встановлених тарифів податку на додану вартість, а також перевищення граничних тарифів на послуги при проходженні медичного огляду, внаслідок чого необґрунтовано одержана лікувальним закладом в період з 11.08.2009 р. по 26.07.2010 р. сума виручки склала 4755 грн. 21 коп. Таким чином, відповідачем було порушено вимоги постанови Кабінету Міністрів України №1602 від 05.10.1998 р. «Про послуги з охорони здоровя, операції з надання яких закладами охорони здоровя, які мають спеціальний дозвіл та надання таких послуг, звільняються від обкладення податком на додану вартість», п. 1.2 Розпорядження голови Сумської обласної державної адміністрації від 31.01.2008 р. №34 «Про державне регулювання тарифів на медичні послуги» зі змінами, внесеними Розпорядженням голови Сумської обласної державної адміністрації від 20.05.2010 р. №269 «Про внесення змін до Граничних тарифів на основні платні медичні послуги, які надаються лікувально-профілактичними державними та комунальними закладами охорони здоровя області». Позивачем за наслідками вказаної перевірки було винесено рішення №69 від 11.08.2010 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, відповідно до якого до відповідача були застосовані економічні санкції у вигляді стягнення на користь бюджету необґрунтовано отриманої виручки в сумі 4755 грн. 21 коп., а також штраф в розмірі 9510 грн. 42 коп. Загальна сума економічних санкцій складає 14265 грн. 63 коп. Відповідно до вимог чинного законодавства разом з рішенням відповідачу було направлено претензійний лист №3149/33/3 від 11.08.2010 р. Вказане рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області відповідачем в добровільному порядку не виконано, а тому позивач просить стягнути вказану заборгованість в судовому порядку.

В судовому засіданні представник позивача Богатиренко С.І. позовні вимог підтримала в повному обсязі зазначивши, що заборгованість на момент розгляду справи відповідачем не погашена.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, про день, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином /а.с.24/. Про причини неявки, суд не повідомив, заперечень стосовно позовних вимог та клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надсилав, тому суд визнає можливим справу розглядати без участі в судовому засіданні представника відповідача.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача та вивчивши матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного:

В судовому засіданні встановлено, що Державний заклад "Відділкова лікарня станції Конотоп Південно-Західної залізниці" 18.11.2009 року зареєстрований виконавчим комітетом Конотопської міської ради Сумської області як юридична особа, про що видане свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серія АОО №184513 та 24.11.2009 року включений до ЄДРПОУ за видами діяльності за КВЕД: - 85.11.1 Діяльність лікарняних закладів. Даний заклад заснований на державній власності, діє на підставі Статуту, затвердженого Наказом Державної адміністрації залізничного транспорту України від 10.04.2006 р. №134Ц, зі зміною №1 до Статуту, затвердженою Наказом Державної адміністрації залізничного транспорту України від 27.10.2009 р. №578-Ц.

Державний заклад "Відділкова лікарня станції Конотоп Південно-Західної залізниці" внесений до Реєстру неприбуткових установ, організацій і є платником ПДВ.

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі посвідчення від 30.07.2010 р. №930 виданого Держінспекцією в Сумській області головним державним інспектором Контопського відділення Крикун Ларисою Олександрівною та провідним державним інспектором Конотопського відділення Харченко Тетяною Володимирівною у відповідності до ст.. 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення», постанови Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 р. №1819 «Питання Державної інспекції з контролю за цінами», на виконання наказу від 30.07.2010 р. №228 та відповідно до пункту 4.1.1 Плану роботи на IІІ квартал 2010 року Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області, в період з 02.08.2010 р. по 06.08.2010 року була проведена перевірка Державного закладу "Відділкова лікарня станції Конотоп Південно-Західної залізниці" за період з 01.08.2009 р. по 01.08.2010 р. на предмет ціноутворення при наданні платних послуг, про що було складено акт №166 від 06.08.2010 р. /а.с.5-8/.

В ході перевірки ціноутворення при наданні платних послуг Державного закладу "Відділкова лікарня станції Конотоп Південно-Західної залізниці" встановлено порушення в частині стягнення з громадян завищених тарифів за послуги при проходженні медичного огляду згідно наказів № 280, № 246, № 23-Ц та за зубопротезування за рахунок стягнення понад затверджені граничні розміри тарифів податку на додану вартість. Стягнення податку на додану вартість з громадян при проходженні медичного огляду для працевлаштування на роботу та зубопротезуванню не передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 05.10.1998 року № 1602 «Про послуги з охорони здоров'я, операції з надання яких закладами охорони здоров'я, які мають спеціальний дозвіл на надання таких послуг, звільняються від обкладання податком .на додану вартість», в Переліку до якої визначні види послуг, що не звільняються від обкладання ПДВ, до яких медичний огляд для працевлаштування на роботу та зубопротезування не відноситься.

При проходженні медичних оглядів згідно наказу № 280 відповідачем встановлено порушення вимог розпоряджень голови Сумської ОДА від 31.01.2008 р. № 34 «Про державне регулювання тарифів на медичні послуги» та від 20.05.2010 р. № 269 «Про внесення змін до Граничних тарифів на основні платні медичні послуги, які надаються лікувально-профілактичними державними та комунальними закладами охорони здоров'я області», в частині завищення граничних тарифів встановлених вищевказаними розпорядженнями.

Сума необґрунтовано одержаної виручки від надання платних послуг по медичним оглядам та зубопротезуванню за період з 03.08.09р. по 26.07.10р. склала 4904 грн. 70 коп., в тому числі ПДВ 4869 грн. 07 коп. З врахуванням статті 250 Господарського Кодексу України сума необґрунтованої виручки за період з 11.08.09р. по 26.07.10р. складає 4755 грн. 21 коп., в т. ч. ПДВ 4719 грн. 58 коп.

Сума необґрунтовано одержаної виручки за рахунок безпідставного стягнення ПДВ за послуги, які надавалися громадянам за плату в період з 03.08.2009 р. по 26.07.2010 р. підтверджується розрахунком /а.с.9-10/.

Слід зазначити, що при дослідженні акту №166 від 06.08.2010 року, судом встановлено, що з даним актом був ознайомлений головний лікар Державного закладу "Відділкова лікарня станції Конотоп Південно-Західної залізниці" Злиденний Ю.О., який, згідно його письмових пояснень /а.с.11/, проти висновків здійснених в ході перевірки, фактично не заперечував.

Постановою Кабінету Міністрів України №1602 від 05.10.1998 р. «Про послуги з охорони здоровя, операції з надання яких закладами охорони здоровя, які мають спеціальний дозвіл та надання таких послуг, звільняються від обкладення податком на додану вартість» встановлено, що відповідно до п.п. 5.1.8 ст. 5 Закону України «Про податок на додану вартість» операції з надання усіх послуг з охорони здоров'я (у тому числі медико-санітарної допомоги, судово-медичної і судово-психіатричної експертизи) закладами охорони здоров'я, які мають спеціальний дозвіл на надання таких послуг незалежно від джерел покриття їх вартості, звільняються від обкладення податком на додану вартість, крім послуг за переліком згідно з додатком.

В додатку до зазначеної постанови КМУ йде перелік послуг з охорони здоровя, які не звільняються від обкладення податком на додану вартість. Завищення тарифів було встановлено на послуги при проходженні медичного огляду та зубопротезування, які не відносяться до цього переліку.

Таким чином, відповідачем було порушено вимоги постанови Кабінету Міністрів України №1602 від 05.10.1998 р. «Про послуги з охорони здоровя, операції з надання яких закладами охорони здоровя, які мають спеціальний дозвіл та надання таких послуг, звільняються від обкладення податком на додану вартість», п. 1.2 Розпорядження голови Сумської обласної державної адміністрації від 31.01.2008 р. №34 «Про державне регулювання тарифів на медичні послуги» зі змінами, внесеними Розпорядженням голови Сумської обласної державної адміністрації від 20.05.2010 р. №269 «Про внесення змін до Граничних тарифів на основні платні медичні послуги, які надаються лікувально-профілактичними державними та комунальними закладами охорони здоровя області».

Згідно зі ст. 14 Закону України „Про ціни та ціноутворення” вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

Також аналогічні положення міститься у п. 1.3 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.01 № 298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 р. за № 1047/6238.

Відповідно до п. 1.4 цієї Інструкції підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства. Порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є, зокрема: нарахування непередбачених законодавством націнок до цін і тарифів, що регулюються; застосування вільних цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) за умови запровадження для них режиму державного регулювання; застосування цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) з рентабельністю, рівень якої перевищує встановлений відповідно до законодавства граничний; застосування цін (тарифів) з порушенням запровадженого порядку обов'язкового декларування їх зміни; завищення або заниження розміру передбачених законодавством податків та обов'язкових зборів, що включаються в структуру ціни, або їх невключення в структуру ціни, що регулюється; включення в структуру регульованих цін (тарифів) не передбачених законодавством витрат або витрат понад установлені розміри; включення у вартість продукції та послуг, ціни (тарифи) на які регулюються, фактично не виконаних або виконаних не в повному обсязі послуг (робіт); застосування торговельних і постачальницько-збутових надбавок (націнок) понад установлений граничний розмір; застосування цін (тарифів) суб'єктами господарювання за види послуг (робіт), які не передбачені визначеними нормативно-правовими актами, що встановлюють для них відповідні переліки платних послуг; застосування цін і тарифів з порушенням інших запроваджених методів регулювання.

Відповідно до п. 1.6 зазначеної Інструкції необґрунтовано одержані суб'єктами господарювання, унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін, суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами. Зазначені в рішеннях суми перераховуються суб'єктами підприємницької діяльності - порушниками за належністю самостійно, а в разі неподання установам банків платіжних документів зазначені суми стягуються відповідно до вимог законодавства.

Згідно з п. 3.1 цієї Інструкції Державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством. Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.

За наслідками зазначеної перевірки Державною інспекцією з контролю за цінами в Сумській області, на підставі ст.. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» від 03.12.1990 р. №507-ХІІ, було прийняте рішення №69 від 11.08.2010 р. Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін /а.с.12/, яким вирішено вилучити у ДЗ "Відділкова лікарня станції Конотоп Південно-Західної залізниці" у дохід Державного бюджету м. Конотоп 4755 грн. 21 коп. та стягнути штраф у дохід Державного бюджету м. Конотоп в сумі 9510 грн. 42 коп., в загальному розмірі 14265 грн. 63 коп.

Крім цього, разом з вищевказаним рішенням, відповідачу був направлений претензійний лист №3149/33/3 від 11.08.2010 р. /а.с.13/, в якій також зазначений розмір економічних санкцій 14265 грн. 63 коп. та розяснений порядок перерахування даної суми до бюджету.

Судом встановлено, що на момент розгляду справи, рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін №69 від 11.08.2010 року про стягнення з ДЗ "Відділкова лікарня станції Конотоп Південно-Західної залізниці" 14265 грн. 63 коп. відповідачем не виконано і у встановленому законом порядку не оскаржено.

Таким чином, з огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області до Державного закладу "Відділкова лікарня станції Конотоп Південно-Західної залізниці" про стягнення економічних санкцій в сумі 14265 грн. 63 коп. задовольнити в повному обсязі

Стягнути з Державного закладу "Відділкова лікарня станції Конотоп Південно-Західної залізниці" (41600, Сумська область, м. Конотоп, вул. Бориса Олійника, 88, код 01110854) суму економічних санкцій в розмірі 14265 грн. 63 коп. /чотирнадцять тисяч двісті шістдесят пять грн. 63 коп./ з направленням їх в доход Державного бюджету м. Конотоп, код класифікації доходів 21081100, символ звітності банку 106, р/р 31113106700008 в ГУ ДКУ в Сумській області, МФО 837013, код 23635072.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 09.11.2010 року.

Суддя (підпис) О.М. Кунець

<Список ><Дата >

З оригіналом згідно

Суддя О.М. Кунець