ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 листопада 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-4991/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Супруна Є.Б.,
при секретарі Дубовик О.І.,
за участю:
представників позивача - Кравченка М.О., Деревягіної Є.В.,
представника відповідача - Мурич Л.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Малого приватного підприємства "Меандр"до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській областіпро визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
18 жовтня 2010 року Мале приватне підприємство "Меандр" (далі - МПП "Меандр", позивач)звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській областіпро визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення №0007041503/0/2401 від 26.07.2010 р.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що оскільки в договори оренди землі, укладені між МПП "Меандр" та Кременчуцькою міською радою не було внесено зміни щодо збільшення ставки орендної плати, то у позивача відсутні правові підстави для сплати орендної плати за землю за новими ставками, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення, яким донараховано орендну плату за землю, винесене з порушенням чинного законодавства.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили такі задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності належить до загальнодержавних податків і зборів, порядок нарахування та сплати яких врегульовано нормами спеціальних законів. Тому положення договорів оренди земельної ділянки, які суперечать зазначеним приписам закону, не можуть застосовуватися, а податкове повідомлення - рішення, яким донараховано заниження розміру орендної плати за 2009 рік, є правомірним.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи документи, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що 15.05 2008 р. на підставі рішення XV сесії Кременчуцької міської ради V скликання від 27.06.2007 р. між Кременчуцької міською радою та МПП "Меандр" укладено договір оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення (кадастровий номер 5310436100:04:004:0018) для експлуатації та обслуговування частини приміщень адміністративно - побутової будівлі виробничої бази по вулиці Молодогвардійців, 40 у м. Кременчуці Полтавської області. Договір укладено терміном на 49 років. Згідно вказаного договору орендна плата вноситься Орендарем у розмірі 5% від грошової оцінки землі щорічно.
24.12.2004 р. між Кременчуцької міською радою та МПП "Меандр" укладено договір оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення (кадастровий номер 5310436500:08:003:0226) для експлуатації та обслуговування комплексу магазинів по вулиці Першотравневій (біля дитячого дошкільного закладу №17) у м. Кременчуці. Договір укладено до 01.12.2009 р. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі 10 ставок земельного податку за земельну ділянку площею 195 м2 (комплекс магазинів) та 1,5 ставки земельного податку за земельну ділянку площею 54 м2 (прилегла територія) щорічно.
20.11.2006 р. між Кременчуцької міською радою та МПП "Меандр" укладено договір оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення (кадастровий номер 5310436500:14:002:0179) для експлуатації і обслуговування приринкової торгівельної площі та майданчика паркування автомобілів по вул. Республіканській у м. Кременчуці. Договір укладено до 01.08.2011 р. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі 1,5% від грошової оцінки землі за земельну ділянку площею 917 м2 (майданчик паркування автомобілів) та 3% від грошової оцінки землі за земельну ділянку площею 5098 м2 (приринкова торгівельна площа) щорічно.
Згідно ст. 1 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 р. № 161-XIV оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно доЗакону України "Про плату за землю").
Частиною 1 ст. 2 Закону України "Про плату за землю" від 03.07.1992 р. № 2535-XII встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Згідно з ч.1 ст. 14 Закону України "Про плату за землю" платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
У податковій декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2009 рік позивачем визначено орендну плату згідно з договором оренди земельної ділянки в розмірі 37 653,12 грн.
У період з 09.07.2010 р. по 12.07.2010 р. працівниками Кременчуцької ОДПІ у Полтавській області проведено документальну невиїзну перевірки податкових декларацій з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності МПП "Меандр".
Перевіркою встановлено заниження позивачем суми орендної плати за землю за січень-грудень 2009 року на 2 375,52 грн., про що складено акт № 3628/15-227/13943312 від 13.07.2010 р.
За результатами його розгляду Кременчуцькою ОДПІ прийнято податкове повідомлення - рішення № 0007041503/0/2401 від 26.07.2010 р., яким позивачу визначено податкове зобов'язання за платежем орендна плата за землю на загальну суму 3 563,28 грн. (у тому числі 2 375,52 грн. - за основним платежем та 1 187,76 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями).
Відповідно до ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено).
Надаючи оцінку податковому повідомленню-рішенню Кременчуцької ОДПІ №0007041503/0/2401 від 26.07.2010 р., суд приходить до наступних висновків.
Законом України "Про внесення змін в Закон України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України" від 25.03.2005 р. №2505 пункт 8 частини 1 статті 14 Закону України "Про систему оподаткування" викладено у новій редакції у відповідності з якою до загальнодержавних податків (обов'язкових платежів) віднесено і плату за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності).
Таким чином, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності вважається податковим зобов'язанням з 01.01.2005 р. та справляється в порядку, визначеному Законом України "Про плату за землю" та Законом України "Про оренду землі".
Підпунктом 4 п. 8 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та пpo внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 р. №107-VI викладено в новій редакції частину четверту статті 21 Закону України "Про оренду землі" та встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю";
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній та комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 p. №10-рп/2008 вищенаведені положення пункту 8 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та пpo внесення змін до деяких законодавчих актів України" визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів країни" від 03.06.2008 р. №309-VI внесено зміни до частин 4 статті 21 Закону України "Про оренду землі", а саме - встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю";
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
Відповідно до ч.1 ст. 7 Закону України "Про плату за землю" ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах п'ятій - десятій цієї статті та частині другій статті 6 цього Закону.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що з січня по грудень 2009 року мінімальний розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, мав складати не менше трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю", статтею 7 якого визначено, що ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, визначається у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах п'ятій - дев'ятій цієї статті та частині другій статті 6 цього Закону (до числа яких орендована позивачем земельна ділянка не відноситься). та грошову оцінку яких встановлено на рівні 3% від їх грошової оцінки.
На виконання вимог частини 4 статті 21 Закону України "Про оренду землі" в редакції Закону України від 28.12.2007 р. №107-VІ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" та Закону України від 03.06.2008р. №309-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" позивачем укладено з Кременчуцькою міською радою договір оренди землі від 04.02.2010 р., пунктом 9 якого розмір орендної плати вже визначено на рівні 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Отже, відповідачем зроблено правильний висновок щодо заниження МПП "Меандр" суми орендної плати за землю за період з січня по грудень 2009 року у зв'язку з чим, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Малого приватного підприємства "Меандр" до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 09 листопада 2010 року.
СуддяЄ.Б. Супрун