ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 листопада 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-4665/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Удовіченка С.О.,
при секретарі Саченко Н.С.,
за участю:
представника позивача - Гнипи Д.В.
представників відповідача - Шутька П.М., Сердюк О.Г., Скляр К.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Полтаві справу за адміністративним позовом Контрольно-ревізійного управління в Полтавській областідо Відділу культури і туризму Глобинської районної державної адміністраціїпро зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
01 жовтня 2010 року Контрольно-ревізійне управління в Полтавській областізвернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відділу культури і туризму Глобинської районної державної адміністраціїпро зобов'язання виконати в повному обсязі пункти 1,2,4 вимоги КРВ в Глобинському районі від 16.07.2010 №01-21/788 та пункти 1,2,3 повторної вимоги КРВ в Глобинському районі від 27.08.2010 №01-21/944 про усунення порушень, виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності відділу культури і туризму Глобинської районної державної адміністрації Полтавської області а саме: забезпечити відшкодування зайво нарахованої та виплаченої заробітної плати в загальній сумі 1628,62 грн шляхом стягнення з винної особи; забезпечити відшкодування завищених витрат бюджетних коштів на сплату внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, до Пенсійного Фонду України, до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, до Фонду соціального страхування на випадок безробіття в розмірі 592,82 грн; забезпечити відшкодування підрядниками завищення вартості виконаних ремонтних робіт на загальну суму 113546,75 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на те, що за результатами планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності відділу культури і туризму Глобинської районної державної адміністрації за період з 01.01.2008 по 31.03.2010, яка набрала форму акта № 01-21/24 від 05.07.2010, встановлено зайве нарахування та виплату заробітної плати в загальній сумі 1628,62 грн., завищення витрат бюджетних коштів на сплату внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, до Пенсійного Фонду України, до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, до Фонду соціального страхування на випадок безробіття в розмірі 592,82 грн, завищення підрядниками вартості виконаних ремонтних робіт на загальну суму 113546,75 грн. На підставі пункту 7 статті 10 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні” на адресу відповідача 16.07.2010 за вих. № 01-21/788 направлені письмові вимоги про усунення виявлених ревізією порушень та встановлено термін подання інформації про їх виконання до 16.08.2010. 27.08.2010 за вих. № 01-21/944 направлені відповідачу повторні письмові вимоги про усунення виявлених ревізією порушень та встановлено термін подання інформації про їх виконання до 20.09.2010. Інформації про повне усунення виявлених ревізією порушень до КРУ в Полтавській області від відповідача не надходила. Таким чином, не було забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а саме, заходи щодо відшкодування зайво нарахованої та виплаченої заробітної плати в загальній сумі 1628,62 грн шляхом стягнення з винної особи; відшкодування завищених витрат бюджетних коштів на сплату внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, до Пенсійного Фонду України, до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, до Фонду соціального страхування на випадок безробіття в розмірі 592,82 грн; відшкодування підрядниками завищення вартості виконаних ремонтних робіт на загальну суму 113546,75 грн не вжиті, що стало підставою для звернення до суду згідно пунктом 10 статті 10 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні”.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечували та просили відмовити у задоволенні позовних вимог.
У своїх запереченнях посилались на те, що заробітна плата педагогічним працівникам музичних шкіл, в т.ч. сумісникам нараховується централізованою бухгалтерією відділу культури і туризму районної державної адміністрації згідно табелів робочого часу, поданих директорами музичних закладів. Зазначали, що відділу культури не було відомо про те, що працівники знаходяться на лікарняному чи в тарифній відпустці за основним місцем роботи. Вказували, що відшкодування завищених витрат бюджетних коштів на сплату внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, до Пенсійного Фонду України, до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, до Фонду соціального страхування на випадок безробіття здійснено в розмірі 285,63 грн. Умови договорів між підрядниками ТОВ "Маррус" з однієї сторони та відділом культури Глобинської районної державної адміністрації з іншої, між ПП ВКФ "Станк" з однієї сторони та відділом культури Глобинської районної державної адміністрації з іншої, були виконані.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до наступних висновків.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Статтею 9 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»встановлено, що контрольно-ревізійні підрозділи (відділи, групи) у районах, містах і районах у містах виконують функції, визначені статтею 8 цього Закону (за винятком пунктів 1 і 7).
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»контрольно-ревізійні управління в областях проводять у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності.
Судом встановлено, що Контрольно-ревізійним відділом в Глобинському районі, який є структурним підрозділом Контрольно-ревізійного управління в Полтавській області, згідно з планом контрольно-ревізійної роботи на І квартал 2010 року проведено планову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності відділу культури і туризму Глобинської районної державної адміністрації, надалі (Відповідач), за період з 01.01.2008 по 31.03.2010.
За результатами ревізії складено акт № 01-21/24 від 05.07.2010 року, який підписано начальником відділу культури і туризму Глобинської РДА Скляр К.І. та головним бухгалтером Сердюк О.Г. без заперечень.
Із пояснень представників сторін встановлено, що у подальшому заперечення від відповідача не надходили, вимога про усунення порушень у судовому порядку не оскаржувалась.
Судом встановлено, що за результатами ревізії позивачем було встановлено низку порушень, на усунення яких начальнику відділу культури і туризму Глобинської РДА Скляр К.І. направлено письмові вимоги «Про усунення порушень виявлених ревізією»від 16.07.2010 № 01-21/788 та повторні письмові вимоги 27.08.2010 за вих. № 01-21/944. Разом з тим, відповідачем не забезпечено у повному обсязі виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, що стало підставою для звернення позивача до суду.
Як вбачається з акту ревізії (аркуш 15-17 акту), в ході ревізії до основних місць роботи сумісників направлено запити: Гриньківська сільська рада (лист від 20.05.2010 №01-21/578), Градизька школа-інтернат (лист від 20.05.2010 №01-21/576), відділ освіти Глобинської РДА (лист від 20.05.2010 №01-21/571, міський відділ культури м. Кременчука (лист від 20.05.2010 №01-21/575), ВАТ Торговий дім «Кременчукнафтопродуксервіс»(лист від 20.05.2010 №01-21/574), з проханням надай відомості про режим роботи установи, графік роботи відповідного працівника, факт перебування на робочому місці, у відпустці, на лікарняному, з наданням підтверджуючи документів.
На 5 запитів відповідь отримано від 4, крім ВАТ Торговий дії «Кременчукнафтопродуксервіс». За результатами співставлення отриманих відомостей щодо перебування працівників на робочому місці та факту нарахування оплати праці сумісництвом виявлено наступні невідповідності.
Ревізією дотримання законодавства при здійсненні операцій з оплати праці сумісникам проведеною вибірковим способом за період 2008 та 2009 роки встановлено, що чотирьом зовнішнім сумісникам відділу культури в період перебування на лікарняному та у відпустці за основним місцем роботи Гриньківська сільська рада, Градизька школа-інтернат, відділ освіти Глобинської РДА, міський відділ культури м. Кременчука) протягом 2008-2009 року безпідставно нараховано та виплачено заробітну плату на загальну суму 1883,55 грн. (2008 рік - 667,43 грн., 2009 рік 1216,12 грн.), чим порушено пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 03.04.1993 № 245 "Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій", пункт 6 Положення про умови роботи за сумісництвом працівників держаних підприємств, установ і організацій, затвердженого наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства фінансів України від 28.06.1993 №43, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 червня 1993 року №76 (відпустка на роботі за сумісництвом повинна надаватися одночасно з відпусткою за основним місцем роботи) та статей 29, 32, 36 Закону України від 18.01.2001 №240-111 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовлений похованням», в частині «застраховані особи зобов'язані своєчасно повідомляти страхувальника про обставини, що впливають на умови надання матеріального забезпечення та соціальних послуг (зміни стану непрацездатності), дотримуватись режиму, визначеного лікарем на період тимчасової непрацездатності, застрахована особа несе відповідальність за незаконне одержання з її вини (подання недостовірних відомостей) матеріального забезпечення та соціальних послуг за цим Законом».
Відрахування на соціальні заходи до фондів соціального страхування по даній сумі 1883,55 грн. складає 685,61 грн. (розмір відрахувань - 36,4%).
Операція з нарахування заробітної плати (зовнішнім сумісникам) в бухгалтерському обліку відображено в меморіальному ордері № 5 «Зведення розрахункових відомостей із заробітної плати»за 2008 та за 2009 роки за дебетом субрахунку 802 «Видатки з місцевого бюджету на утримання установи та інші заходи», кредитом субрахунку 661 «Розрахунки із заробітної плати».
Частиною 8 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" передбачено, що відповідальність і недостовірність відображених в первинних документах і регістрах бухгалтерського облік даних покладено на осіб, які склали та підписали ці документи.
З приводу вказаного порушення начальник відділу культури Скляр К.І., головний бухгалтер Сердюк О.Г. та заступник головного бухгалтера Кацун С.В. надали письмові пояснення, копії яких наявні в матеріалах справи (арк. 136-138 матеріалів справи), що табелі обліку робочого часу складались директорами музичних шкіл та вони не знали про такі вимоги.
Внаслідок допущених порушень внесено недостовірні дані до фінансової звітності зокрема у формі «Звіт про надходження та використання коштів загального фонду»(№2м), КТКВ 110205 за 2008 та за 2009 роки завищено касові та фактичні видатки за КЕКВ 1111 «Заробітна плата»та КЕКВ 1120 «Нарахування на заробітну плату»на суму 1883,55 грн та 685,61 грн відповідно, чим порушено частину 1 статті 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", пункту 1.3 Порядку складання річних фінансових звітів за 2008 рік установами та організаціями, які отримують кошти державного або місцевих бюджетів та пунктів 2, 3 Порядку №123 складання місячної та квартальної фінансової звітності у 2009 році установами та організаціями, які отримують кошти державного або місцевих бюджетів.
Відповідне порушення призвело до матеріальної шкоди (збитків), завданої відділу культури на суму 2569,16 грн.
Твердження представників відповідача, що вищевказане порушення не призвело до заподіяння матеріальної шкоди суперечить діям відповідача, спрямованим на повернення коштів. З матеріалів справи вбачається та не заперечується сторонами, що Відділом культури і туризму Глобинської районної державної адміністрації частково відшкодовано зайво нараховану та виплачену заробітну плату шляхом стягнення з винної особи та частково відшкодовано завищені витрати бюджетних коштів на сплату внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, до Пенсійного Фонду України, до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, до Фонду соціального страхування на випадок безробіття.
Станом на день розгляду справи відповідачем не забезпечено відшкодування зайво нарахованої та виплаченої заробітної плати в загальній сумі 1628,62 грн шляхом стягнення з винної особи; не забезпечено відшкодування завищених витрат бюджетних коштів на сплату внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, до Пенсійного Фонду України, до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, до Фонду соціального страхування на випадок безробіття в розмірі 592,82 грн.
Доказів відшкодування вищевказаних сум Відділом культури і туризму Глобинської районної державної адміністрації суду не надано.
Крім того, ревізію видатків на капітальне будівництво, реконструкцію та ремонт проведено вибірковим способом щодо наступних підрядників: ТОВ «Маррус», ПП ВКФ «Станк», ПП «Глобрембуд», ФОП ОСОБА_6, ОСОБА_7, Градизький ККП, ФОП ОСОБА_8, МПП «Факел».
Як вбачається з акту перевірки, найбільша питома вага по освоєнню бюджетних коштів за КЕКВ 2133 припала підряднику робіт Товариству з обмеженою відповідальністю «Маррус»(далі - ТОВ «Маррус»). На підставі наданих до ревізії документів встановлено, що між переможцем торгів ТОВ «Маррус»(Підрядник) в особі директора Середи P.O. та Відділом культури і туризму Глобинської РДА (Замовник) в особі начальника Скляр К.І., складено договір підряду від 23.06.2008 №1/6 (арк.140-142 матеріалів справи) згідно якого Змовник доручає, а Підрядник зобов'язується виконати на умовах Договору роботу по капітальному ремонту районного Будинку культури в м. Глобине по вул. Леніна, 228. Вартість робіт по Договору визначається в цінах затвердженого кошторису із урахуванням погодженої обома сторонами динамічної ціни і складає 447700,00 грн. (з ПДВ). Додатковою угодою без дати №1 до Договору підряду №1/6 від 23.06.2008 збільшено вартість виконаних робіт по капітальному ремонту районного Будинку культури на суму 154000,00 грн. (з ПДВ). Додатковою угодою без дати №2 до Договору підрядника №1/6 від 23.06.2008 (арк. 143) збільшено вартість виконаних робіт по капітальному ремонту РБК на суму 16150,00 грн. (з ПДВ).
Всього сума договірних зобов'язань по виконанню капітального ремонту районного Будинку культури становить 618200,00 гривень.
Розділом 4 договору №1/6 від 23.06.2008 визначено права та обов'язки сторін, зокрема підрядник зобов'язаний: якісно виконати доручену роботу у відповідності до проектно-кошторисної документації з дотриманням будівельних норм і правил та здати Замовнику повністю закінчену роботу (пункт 4.1.1. Договору); орієнтовний строк виконання робіт - 30 листопада 2008 року (пункт 4.1.2. Договору); при виявленні у процесі виконання ремонтних робіт додаткових обсягів, що не були враховані у кошторисі Договору після погодження із Замовником складається додаткова угода (пункт 4.1.3. Договору); при зміні фінансової ситуації проводить коригування кошторисної документації та своєчасно подає Замовнику для погодження (пункт 4.1.4. Договору); за свій рахунок виправляти припущені відхилення від проекту, які не були попередньо погодженні із Замовником (пункт 4.1.6. Договору).
Крім того, до ревізії в період дослідження питання тендерних закупівель пред'явлено документи, які було надано замовнику - відділу культури, в пакеті документів тендерних пропозицій, копії яких наявні в матеріалах справи, зокрема: Договірна ціна на капітальний ремонт будівлі Глобинського районного Будинку культури (м. Глобине, вул. Леніна, 228) на загальну суму 629,49 тис. грн, в т.ч. прибуток на суму 23,466 тис. грн, адмінвитрати на суму 7,100 тис. грн (арк. 144-145); Зведений кошторисний розрахунок на суму 629,49 тис. грн (арк. 146-148); Об'єктний кошторис №2-1 (загально будівельні роботи по капітальному ремонту приміщень) з відомістю трудомісткості і заробітної плати (арк. 149-150); Об'єктний кошторис №2-2 (зовнішнє оздоблення будівлі) з відомістю трудомісткості і заробітної плати (арк. 15-152); Розрахунки №1-4. Прямі витрати і загальновиробничі витрати (в т. ч. розрахунок прибутку та адмінвитрат) (арк. 153-155); Підсумкова відомість ресурсів на суму 266856,07 гривень (арк. 156-159).
Згідно преамбули наказу Держбуд України від 27.08.2000 № 174 "Про затвердження Правил визначення вартості будівництва (ДБН Д.1.1-1-2000)" ці будівельні норми встановлюють основні правила визначення вартості нового будівництва, розширення, реконструкції та технічного переоснащення підприємств, будівель і споруд, ремонту житла, об'єктів соціальної сфери і комунального призначення та благоустрою, а також реставрації пам'яток архітектури та містобудування і носять обов'язковий характер при визначенні вартості будов (об'єктів), будівництво яких здійснюється із залученням бюджетних коштів або коштів підприємств, установ і організацій державної власності.
Вартість робіт по договору визначено в цінах динамічної договірної ціни. У відповідності пункту 3.3.10.1 до Правил визначення вартості будівництва, Державні будівельні норми Д. 1.1 -1-2000 при динамічній договірній ціні вартість прямих видатків при взаєморозрахунках за обсяги виконаних робіт визначається на підставі нормативних витрат трудових і матеріально-технічних ресурсів виходячи фізичних обсягів виконаних робіт та уточнених цін ресурсів. При цьому, договірна ціна повинна відповідати вартості тендерної пропозиції, акцептованої замовником.
Підрядником ТОВ «Маррус»виконано певну роботу, пов'язану з капітальна ремонтом районного Будинку культури, про що складено акти за ф. №КБ-2в, зокрема:
-за липень 2008 року на суму 94016,40 грн. (зовнішнє оздоблення фасаду будівлі);
-за липень 2008 року на суму 261172,80 грн. (загальнобудівельні роботи будівлі);
-за серпень 2008 року на суму 4260,00 грн. (загальнобудівельні роботи будівлі);
-за серпень 2008 року на суму 117890,40 грн. (зовнішнє оздоблення фасаду будівлі);
-за жовтень 2008 року на суму 818,40 грн. (зовнішнє оздоблення фасаду будівлі);
-за жовтень 2008 року на суму 123541,00 грн. (загальнобудівельні роботи будівлі);
-за грудень 2008 року на суму 8989,60 грн. (загальнобудівельні роботи будівлі);
-за грудень 2008 року на суму 7160,40 грн. (зовнішнє оздоблення фасаду будівлі).
Загальна вартість прийнятих виконаних підрядних робіт по капітальному ремонту районного Будинку культури складає 617849,40 грн. (загальний фонд КТКВ 110204 КЕКВ 2133).
ТОВ «Маррус»направлено лист від 02.04.2010 №01-21/406 «Про надання інформації та документів», з проханням надати відповідну інформацію про розрахунки за фактично проведені роботи по договірних відносинах з відділом культури за період 2008-2009 роки та завершений звітний період 2010 року, з наданням підтверджуючих документів (арк. 207 матеріалів справи). Відповідь не надійшла.
За ініціюванням КРВ в Глобинському районі (лист від 30.04.2010 №01-15/539 провідним контролером-ревізором Набільським Г.В. відділу контролю у сфері освіти і культури КРУ в Полтавській області на підставі направлення від 05.05.2010 №496 проведено зустрічну звірку з метою документального підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків що здійснювались між відділом культури та ТОВ «Маррус», у ТОВ «Маррус»(ІК 33964612, м. Полтава, вул. Фрунзе, 66). На початку проведення зустрічні звірки директорові ТОВ «Маррус»Середі C.O. надано під розпис вимогу з проханням надати необхідні документи для проведення звірки (арк. 212 матеріалів справи).
Довідкою від 07.05.2010 №03-21/217 підтверджено факт відсутності у підряднім ТОВ «Маррус»підтверджуючих документів приводу: залучення субпідрядних організацій до виконання робіт, використання орендованих будівельних машин та механізмів, матеріальні звіти (форми М-19) за II півріччя 2008 року перебування працівників на лікарняному з 01.06.2008 по 31.12.2008, витрат пов'язаних з відрядженням працівників підрядника (наказ, посвідчення, звіт) для виконання ремонтно-будівельних робіт на об'єктах замовника за період 01.06.2008 по 31.12.2008.
Здійснити перевірку відповідності ціни придбання товару до факту списання в акті ф. №КБ-2в за наявними накладними не було можливим по причині не відповідності одиниць виміру (для прикладу металопластикові вікна та металопластикові двері в акті ф. №КБ-2в списано в м2, а 1 накладними - в штуках як металопластикові конструкції, при відсутності специфікації виробів).
Для повноти дослідження питання виконання капітального ремонту районного Будинку культури до ТОВ «Маррус»направлено лист від 11.06.2010 №01-21/643 «Запрошення для проведення контрольного обміру». До голови Глобинської РДА направлено лист від 11.06.2010 №01-21/645 «Про виділення спеціаліста», з проханням виділити спеціаліста - будівельника для прийняття участі в проведенні контрольного обміру капітального ремонту районного Будинку культури виконаних ТОВ «Маррус».
Контрольний обмір виконаних підрядних робіт по капітальному ремонту районного Будинку культури здійснено комісією в складі: представника Замовника - головного бухгалтера відділу культури Сердюк О.Г. і директора районного Будинку культури Поповичука О.І., представника Підрядника -ТОВ «Маррус»в особі директора Середи P.O., запрошеного спеціаліста з питань будівництва - начальника відділу розвитку інфраструктури та житлово-комунального господарства райдержадміністрації Пономарьова С.Б. та в присутності начальника КРВ в Глобинському районі Юременко А.Б.
В акті контрольного обміру виконання робіт по капітальному ремонту районного будинку культури (арк. 285) зазначено, що період контрольного обміру, який проведено 17 та 21 червня 2010 року, вибірково перевірено виконання фактичного обсягу робіт по капітальному ремонту РБК, зокрема наявність блоків дверних металопластикових, блоків віконних металопластикових; здійснено виміри площі сцени, площі кімнати бухгалтерії, за результатами чого встановлено такі фізичні обсяги: дверні блоки металопластикові - 18 шт. загальною площею 72,7383 м2; віконні блоки металопластикові - 52 шт. загальною площею 161,4524 м2;площа сцени складає 185,2 м2; площа кімнати бухгалтерії складає 24,76 м2.
Виміри металопластикових виробів (вікна, двері) проведено із визначенням ширини та довжини (висоти) продукту візуального бачення з врахуванням частини прихованої в укосах при встановленні даних блоків у кам'яних стінах, що відображено в додатку до Акта контрольного обміру, в розрізі приміщення (арк. 287-288).
Акт контрольного обміру від 21 червня 2010 року підписано всіма учасниками комісійного обміру.
Крім того, директорові ТОВ «Маррус»листом від 22.06.2010 №01-21/685 (арк. 289-290) надано вимогу з приводу отримання деяких підтверджуючих документів та наданні пояснення (адміністративні витрати, розбіжності по контрольному обмірі, розшифрувати одиничні розцінки, підтверджуючі накладні, застосування додаткової площі, документальне підтвердження сталевих деталей риштувань, розбіжності по трудовитратах).
Як вбачається з акту ревізії ТОВ «Маррус»надано «Пояснювальну записку»листом від 25.06.2010 №14 (арк. 291-294), згідно якої відповіді є некоректними, так як не відповідають документальному підтвердженню, зокрема:
-проектно-кошторисну документацію (далі - ПКД) видано 14.04.2008, при тому що тендерну документацію ТОВ «Маррус»отримано 03.06.2008 року;
-контрольні обміри металопластикових виробів (двері, вікна) проведено комісійно, результати відображено в додатку до акта, що посвідчено підписами всіх учасників обміру, ціну на одиницю виміру товару застосовано за даними підрядника за відомістю матеріальних ресурсів;
-площу металевих риштувань, в розмірі 18,11 м2 на 100 м2 визначено у проекті та дефектному акті; встановлення на рівні даху риштувань площею 617 м2 для монтажу додаткових водовідвідних конструкцій документально не підтверджується, так як зміни до проекту не вносились, погодження із Замовником відсутнє;
-сталеві деталі риштування за поясненням орендовані, проте документальне підтвердження відсутнє; наданий Договір оренди №3-06 від 25.06.2008, що укладений між СПДФО ОСОБА_15 (Орендодавець) та ТОВ «Маррус»(Орендар) на предмет Орендодавець дає, а Орендар бере в оренду будівельні ліси в асортименті, вказаному в №1 до даного договору із сумою договору 20000,00 грн. не підтверджує використання останніх в м. Глобине, вул. Леніна, 228 для проведення капітального ремонту районного Будинку культури; Актом №У-0000002 від 16.12.2008 виконаних робіт на суму 18948,05 грн. теж не оговорено про використання будівельних лісів на об'єкті «капітальний ремонт РБК в м. Глобине», так як документально не підтверджено. Документальне підтвердження оплати таких робіт чи послуг ТОВ «Маррус»в адрес СПДФО ОСОБА_15 (платіжне доручення, касовий ордер або інший платіжний документ) відсутнє, так як не надано в ході проведення ревізії (зустрічна звірка, контрольний обмір); в тендерних пропозиціях наданих ТОВ «Маррус»оговорено про наявність у підрядника власних матеріально-технічних ресурсів, в т.ч. будівельних лісів; розрахунок зносу сталевих деталей риштувань в ході ревізії не надано;
-стосовно нормативних трудовитрат, то підрядник ТОВ «Маррус»за тендерними пропозиціями зобов'язався виконати ремонтні роботи із затратою 8,659 тис.люд.год., при проектних - 10,739 тис.люд.год. та фактичних за ф.№КБ-2в - 10,869 тис.люд.год.; збільшення кошторисної трудомісткості не погоджено ні проектом, ні із замовником.
З врахуванням результатів зустрічної звірки, контрольного комісійного обміру та наданих підрядником пояснень та документів встановлено завищення вартості виконаних підрядних робіт по капітальному ремонту районного Будинку культури м. Глобине на загальну суму 95680,13 грн (з ПДВ).
Розрахунок підписаний комісією, в складі якої проведено вибірковий контрольний обмір, директор ТОВ «Маррус»вчинив запис «ознайомлений, заперечення будуть надані до акту».
Враховуючи розмір кошторисного прибутку поданий ТОВ «Маррус»в розрахунках до тендерних пропозицій в сумі 23,466 тис.грн. та пред'явлення останнім замовнику - відділу культури, згідно актів за ф. №КБ-2в, кошторисного прибутку в загальній сумі 29,456 тис.грн., то має місце завищення вартості виконаних підрядних робіт на суму 5,990 тис.грн.
В ході дослідження документів щодо виконання підрядних робіт по капітальному ремонту районного будинку культури встановлено невідповідність між актами ф. №КБ-2в та доданих до них Відомостей витрачених ресурсів витрат підрядника, а саме: акти ф. №КБ-2в підписано сторонами договірних відносин за липень, серпень, жовтень та грудень 2008 року; а відомості ресурсів складено звітним періодом на 1 липня, 1 серпня, 1 листопада та на 1 грудня 2008 року. Розбіжності жовтень - листопад 2008 року.
Також, в актах ф. №КБ-2в ТОВ «Маррус»пред'явив Додаткові роботи, які попередньо документально не погоджено із Замовником - відділом культури, чим порушено п. 4.1.3 та п. 4.1.6 договірних умов за договором підряду 1/6 від 23.06.2008, зокрема:
-в Акті ф. №КБ-2в за серпень 2008 року на загальну суму 117890,40 грн., включено додаткові роботи на суму 5829,00 грн. та на суму 38876,00 грн.;
-в Акті ф. №КБ-2в за серпень 2008 року на загальну суму 4260,00 грн., включено додаткові роботи на суму 993,00 грн.;
-в Акті ф. №КБ-2в за жовтень 2008 року на загальну суму 123541,40 грн., включено додаткові роботи на суму 1455,00 грн.;
-в Акті ф. №КБ-2в за грудень 2008 року на загальну суму 7160,00 грн., включено додаткові роботи на суму 4286,00 грн.;
-в Акті ф. №КБ-2в за грудень 2008 року на загальну суму 8989,60 грн., включено додаткові роботи на суму 648,00 грн.
Вартість Додаткових робіт вказано без вартості додаткових витрат.
Частиною 8 статті 9 Закону "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" передбачено, що відповідальність за недостовірність відображених в первинних документах і регістрах бухгалтерського обліку даних покладено на осіб, які склали та підписали ці документи.
З приводу завищення виконаних робіт начальник Скляр К.І. пояснила, що в її обов'язки не входить здійснення контрольних обмірів по об'єктах, не є спеціалістом у питанні будівництва та ціноутворення.
Операція з прийняття завищеної вартості виконаних підрядних робіт ТОВ «Маррус»в бухгалтерському обліку відділу культури відображено в меморіальному ордері № 4 "Накопичувальна відомість за розрахунками з іншими дебіторами" за 2008 рік за дебетом субрахунку 802 "Видатки з місцевого бюджету на утримання установи та інші заходи" кредитом субрахунку 364 "Розрахунки з іншими дебіторами", що призвело до завищення касових та фактичних видатків за КЕКВ 2133 "Капітальний ремонт інших об'єктів" у формі "Звіт про надходження та використання коштів загального фонду" (№2м), КТКВ 110204 за 2008 рік на суму 99208,13 грн. (в т. ч. 3528,00 грн.), чим припушено частину 1 статті 3 Закону "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".
Відповідне порушення призвело до матеріальної шкоди (збитків), завданої відділу культури на суму 99208,13 грн.
Замовником - відділом культури для здійснення технічного нагляду за ведененням ремонтно-будівельних робіт по капітальному ремонту районного будинку культури, з приватним підприємцем ОСОБА_8 укладено договір підряду від 05.11.2008 №56 на суму 10804,00 грн. Актом приймання-здачі виконаних робіт від 06.11.2008 замовником погоджено оплату послуг на суму 10804,00 грн., яку проведено 11.11.2008 на суму 10804,00 грн. З приводу підтвердження здійснення технічного нагляду надано два Акти огляду прихованих робіт б/н та дати, з виконанням робіт період з 15.07.2008 по 22.08.2008 та з 28.07.2008 по 31.07.2008, з підписами осіб: будівельно-монтажної організації, технічного нагляду, проектної організації. При цьому, підрядник ТОВ «Маррус», згідно актів ф. №КБ-2в, завершив капітальний ремонт районного будинку культури в грудні 2008 року. Тобто, підрядником ОСОБА_8 по технічному нагляду необґрунтовано отримано винагороду в сумі 336,46 грн. (13458,33 х 2,5%), де вартість робіт виконаних у грудні 2008 року на суму 13458,33 грн. (без ПДВ) та 2,5 % - розмір, за яким обраховується винагорода. Таким чином, порушення п. 2.8.13 ДБН Д.1.1-1-2000 підрядником ОСОБА_8 до закінчення ремонтних робіт безпідставно отримано кошти в сумі 336,46 грн.
Крім того, в матеріалах справи наявний договір підряду №1/9 від 03.10.2008 (арк. 334-336), згідно якого ТОВ «Маррус»зобов'язується виконати роботу для відділу культури по встановленню пам'ятника Раїсі Кириченко в селі Землянки за динамічною договірною ціною на суму 40000,00 грн., та додаткових угод від 27.10.2008 №1 (арк. 337) на суму 24925,00 грн. та від 26.11.2008 №2 (арк. 338) на суму 13174,00 грн.
Всього сума договірних зобов'язань по виконанню робіт пов'язаних з установленням пам'ятника Раїсі Кириченко становить 78099,00 грн. (спеціальний фонд КТКВ 150101 КЕКВ 2123).
В актах виконаних робіт ф. №КБ-2в (жовтень та листопад 2008 року на загальну суму 78100,00 грн.) враховано витрати пов'язані з відрядженням працівників підрядника ТОВ «Маррус»(на суму 3528,00 грн.), які документально не підтверджено, так як документи, які б підтвердили фактичне перебування робітників у відрядженні та величину цих видатків (накази на відрядження, посвідчення, авансові звіти, квитки, багажні квитанції, рахунки з проживання, розрахунки добових) до ревізії не надано (в т. ч. в ході зустрічної звірки проведено КРУ в Полтавській області, Довідка від 07.05.2010 №03-21/217), чим порушено вимоги Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 13.03.1998 №59 (в редакції наказу Міністерства фінансів України від 10.06.1999 №146) (далі - Інструкція №59), Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.1999 №663 «Про норми відшкодування витрат на відрядження межах України та за кордон (із змінами та доповненнями), наказу Державного комітету статистики України і Державного комітету України з будівництва та архітектури від 21.06.2002 №237/5 «Про затвердження типових форм первинних документів з обліку будівництві», п. 3.2.11 ДБН Д. 1.1-1-2000.
Між ПП ВКФ «Станк»(Підрядник) та Відділом культури та туризму Глобинської РДА (Замовник) укладено договір підряду №9ст. від 14.04.2008 на предмет виконання капітального ремонту внутрішніх електричних мереж районного будинку культури в м. Глобине. Динамічна договірна ціна підрядних робіт становить 74540,00 грн. Закінчення робіт - 1 липня 2008 року. Фінансування об'єкту здійснюється за рахунок капіталовкладень бюджету розвитку міста. План фінансування капітального ремонту складається на весь період реконструкції. Додаткова угода на суму 52923,00 грн. збільшила загальну суму договору до 128463,00 грн. Додаткова угода на суму 24286,00 грн. збільшила загальну суму договору до 152749,00 грн.
В матеріалах справи наявні Акти приймання виконаних підрядних робіт по капітальному ремонту внутрішніх електричних мереж районного будинку культури (форма №КБ-2в), зокрема: за травень 2008 року на суму 34318,67 грн., за липень 2008 року на суму 31910,00 грн., за вересень 2008 року на суму 24286,00 грн., за вересень 2008 року на суму 62234,00 грн.
Тобто, вартість виконаних робіт складає суму в 152748,67 грн. (загальний фонд КТКВ 110204 КЕКВ 2133).
У відповідності до робочого проекту капітального ремонту електричних мереж РБК, виконаного 18.02.2008 року (програмний комплекс «Експерт-Кошторис») ПП ПКФ «Станк», який в одній особі є підрядником даних робіт, вартість робіт складала суму в 143,028 тис. грн.
Згідно договірних відносин, які укладено 14.04.2008 (менше ніж за два місяці від виготовлення проектної документації) у статті 2 «Ціна предмету договору»передбачено, що договірна ціна підрядних робіт може переглядатися сторонами за умовами: виникнення обставин непереборної сили, внесення змін до проектної документації, потреби в усуненні недоліків робіт, уповільнення темпів або зупинення виконання робіт за рішенням замовника, зміни законодавства з питань оподаткування, в інших випадках передбачених договором підряду (п.2.2) та перегляд договірної ціни обґрунтовується розрахунками і оформляється сторонами шляхом укладання додаткових угод (п.2.3).
Додаткові угоди укладено при відсутності обґрунтованих розрахунків, так як до ревізії не надано. Зміни до проектно-кошторисної документації не вносились, так як до ревізії не надано. Підрядник - проектувальник ПП ВКФ «Станк»безпідставно при відсутності обґрунтувань, збільшив вартість робіт по капітальному ремонту електричних мереж районного будинку культури на суму в 9863,697 грн. (152748,67 - 143028,00 грн.).
До ПП ВКФ «Станк»направлено лист від 02.04.2010 №01-21/404 «Про надання інформації та документів», з проханням надати відповідну інформацію про розрахунки за фактично проведені роботи по договірних відносинах з відділом культури за період 2008-2009 роки та завершений звітний період 2010 року, з наданням підтверджуючих документів. Відповідь не надійшла.
В зв'язку з відсутністю відповіді до директора ПП ВКФ «Станк»направлено лист від 11.06.2010 №01-21/644 «Про проведення зустрічної звірки».
На підставі направлення від 15.06.2010 року №26 начальником КРВ в Глобинському районі Юременко А.Б. проведено зустрічну звірку з метою документального підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювались між відділом культури та ПП ВКФ «Станк»(ІК 24386493, селище Градизьк, вул. Гвардійська, 210).
Контрольний обмір виконаних підрядних робіт по капітальне ремонту внутрішніх електричних мереж районного будинку культури здійснено комісією в складі: представника Замовника - головного бухгалтера відділу культури та туризму Глобинської РДА Сердюк О.Г. і директора районного будинку культури Поповичука О.І., представника Підрядника - ПП ВКФ «Станк»в особі керівника Клименка С.С., запрошеного спеціаліста з питань будівництва - начальника відділу розвитку інфраструктури та житлово-комунального господарства райдержадміністрації Пономарьова С.Б., запрошеного спеціаліста електричних мереж інженера виробничо-технічної групи Глобинської філії ВАТ «Полтаваобленерго»Галаган О.О. та в присутності начальника КРВ в Глобинському районі Юременко А.Б.
В період контрольного обміру, який проведено 16 та 18 червня 2010 року перевірено виконання фактичного обсягу робіт по капітальному ремонту внутрішніх електричних мереж районного будинку культури, зокрема наявність матеріальних цінностей використаних при даних роботах; здійснено виміри кабелю. Встановлено розбіжності, які оговорено в Довідці зустрічної звірки (арк. 359-365).
Акт контрольного обміру від 18 червня 2010 року підписано всіма учасниками комісійного обміру (арк. 357-358).
Довідку, яку складено за результатами зустрічної звірки, Клименко СІ підписано з оговоренням "пояснення викладено на окремому аркуші". Станом на момент закінчення ревізії пояснення не надано.
З врахуванням результатів зустрічної звірки, контрольного комісійного обміру встановлено завищення вартості виконаних підрядних робіт по капітальному ремонту електричних мереж районного будинку культури м. Глобине на загальну суму 14338,62 грн.
Крім того, слід зазначити, що ціна на матеріальні цінності (обладнання) визначено 18.02.2008 року за проектною документацією менша, ніж ціна за актами ф.№КБ-2в.
Менш ніж за два місяці (18.02.08 - проект, 14.04.08 - договір) вартість обладнання зросла на 8000,91 грн. (в 2,8 рази або на 280 %).
Також, має місце така невідповідність, яка документально не погоджена: за проектом передбачено прожектори PAR56 в кількості 58 шт. по ціні 296,16 грн. та прожектори PAR64 в кількості 16 шт. по ціні 551,16 грн., за актом ф.№КБ-2в списано прожектори PAR64 в кількості 46 шт. по ціні 385,00 грн., тобто проектом передбачено на 28 прожекторів більше.
З приводу завищення виконаних робіт начальник Скляр К.І. пояснила, що не являється спеціалістом у питанні ціноутворення і не може стверджувати, що підрядні роботи, проведені ПП ВКФ «Станк»здійснено із завищенням.
Операція з прийняття завищеної вартості виконаних підрядних робіт ПП ВКФ «Станк»в бухгалтерському обліку відділу культури відображено в меморіальному ордері № 4 «Накопичувальна відомість за розрахунками з іншими дебіторами»за 2008 рік за дебетом субрахунку 802 «Видатки з місцевого бюджету на утримання установи та інші заходи», кредитом субрахунку 364 «Розрахунки з іншими дебіторами», що призвело до завищення касових та фактичних видатків за КЕКВ 2133 «Капітальний ремонт інших об'єктів»у формі «Звіт про надходження та використання коштів загального фонду»(№2м), КТКВ 110204 за 2008 рік на суму 14338,62 грн., чим припушено частину 1 статті 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".
Відповідне порушення призвело до матеріальної шкоди (збитків), завданої відділу культури на суму 14338,62 гривень.
Суд зазначає, що твердження представників відповідача, що вони не знайомі з ціновою політикою на ринку будівельних матеріалів та робіт не може бути підставою для порушення встановлених законодавством вимог.
За результатами ревізії на адресу відповідача 16.07.2010 за вих. № 01-21/788 направлені письмові вимоги про усунення виявлених ревізією порушень та встановлено термін подання інформації про їх виконання до 16.08.2010.
У зв'язку з неусуненням Відділом культури і туризму Глобинської районної державної адміністрації виявлених порушень 27.08.2010 за вих. № 01-21/944 направлено відповідачу повторні письмові вимоги про усунення виявлених ревізією порушень, а саме: забезпечити відшкодування зайво нарахованої та виплаченої заробітної плати в загальній сумі 1628,62 грн шляхом стягнення з винної особи; забезпечити відшкодування завищених витрат бюджетних коштів на сплату внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, до Пенсійного Фонду України, до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, до Фонду соціального страхування на випадок безробіття в розмірі 592,82 грн; забезпечити відшкодування підрядниками завищення вартості виконаних ремонтних робіт на загальну суму 113546,75 грн., та встановлено термін подання інформації про їх виконання до 20.09.2010.
Частиною 2 статті 15 Закону України “Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні” встановлено, що обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються, є законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби.
Щодо оцінки законності вимог, предявлених відповідачу повторно від 27.08.2010 за вих. № 01-21/944, про зобовязання виконання яких позивач звернувся до суду, суд приходить до наступних висновків.
Порівнянням письмових вимог КРУ в Полтавській області про усунення виявлених ревізією недоліків та порушень від 16.07.2010 за вих. № 01-21/788 та повторних вимог від 27.08.2010 за вих. № 01-21/944 судом встановлено, що формулювання повторних вимог було змінено.
Пунктом 7 ст. 10 Закону України “Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні”, зокрема, контрольно-ревізійним управлінням в областях надано право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів та згідно п. 10 цієї ж статті звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а на підставі п. 5 ч. 1 ст. 8 зазначеного Закону здійснюють контроль за усуненням недоліків і порушень, виявлених під час проведення державного фінансового контролю.
Пунктом 45 постанови КМУ “Про затвердження порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою” від 20.04.2006 р. № 550 передбачено, що у міру виявлення ревізією порушень законодавства посадові особи служби, не чекаючи закінчення ревізії, мають право усно рекомендувати керівникам об'єкта контролю невідкладно вжити заходів для їх усунення та запобігання у подальшому. Якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом служби у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.
Таким чином контрольно-ревізійне управління за результатами проведеної ревізії та в разі виявлення порушень, що не були усунуті в ході ревізії, в установлені терміни направляє об'єкту контролю вимогу щодо усунення виявлених порушень та контролює її виконання, а в разі, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, звертається до суду в інтересах держави.
Виходячи із аналізу вищевказаних норм судом встановлено, що контрольно-ревізійним органам не надано повноважень щодо направлення повторних вимог за результатами однієї ревізії та поза межами строків, встановлених для пред'явлення таких вимог. Тим більше їм не надано повноважень щодо зміни обсягу первісних вимог шляхом направлення додаткових вимог.
З огляду на вищевикладене, позовні вимоги КРУ в Полтавській області про зобов'язання відповідача виконати пункти 1,2,3 повторно пред'явленої вимоги від 27.08.2010 за вих. № 01-21/944 не ґрунтуються на вимогах закону, є незаконними та не підлягають задоволенню.
Докази оскарження вимог від 16.07.2010 за вих. № 01-21/788 суду не надано, разом з тим відповідачем вимоги в повному обсязі не виконано.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Контрольно-ревізійного управління в Полтавській області підлягають задоволенню лише в частині зобов'язання відповідача виконати в повному обсязі пункти 1,2,4 вимоги КРВ в Глобинському районі від 16.07.2010 №01-21/788 про усунення порушень, виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності відділу культури і туризму Глобинської районної державної адміністрації Полтавської області а саме: забезпечити відшкодування зайво нарахованої та виплаченої заробітної плати в частині 1628,62 грн шляхом стягнення з винної особи; забезпечити відшкодування завищених витрат бюджетних коштів на сплату внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, до Пенсійного Фонду України, до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, до Фонду соціального страхування на випадок безробіття в частині 592,82 грн; забезпечити відшкодування підрядниками завищення вартості виконаних ремонтних робіт в частині 113546,75 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Контрольно-ревізійного управління в Полтавській областідо Відділу культури і туризму Глобинської районної державної адміністрації Полтавської областіпро зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Зобов'язати Відділ культури і туризму Глобинської районної державної адміністрації Полтавської області виконати пункти 1,2,4 вимоги Контрольно-ревізійного управління в Полтавській області від 16.07.2010 №01-21/788 про усунення порушень, виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності відділу культури і туризму Глобинської районної державної адміністрації Полтавської області, а саме: забезпечити відшкодування зайво нарахованої та виплаченої заробітної плати в частині 1628,62 грн шляхом стягнення з винної особи; забезпечити відшкодування завищених витрат бюджетних коштів на сплату внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, до Пенсійного Фонду України, до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, до Фонду соціального страхування на випадок безробіття в частині 592,82 грн.; забезпечити відшкодування підрядниками завищення вартості виконаних ремонтних робіт в частині 113546,75 грн.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 03 листопада 2010 року.
СуддяС.О. Удовіченко