Постанова № 12178903, 02.11.2010, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2010
Номер справи
2а-3782/10/1670
Номер документу
12178903
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-3782/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Удовіченка С.О.,

при секретарі Саченко Н.С.,

за участю:

представника позивача Китманової К.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Полтаві справу за адміністративним позовом Холдингової компанії "АвтоКрАЗ" у формі відкритого акціонерного товариствадо Управління Пенсійного фонду Автозаводського району в м. Кременчуці Полтавської областіпро визнання нечинним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

05 серпня 2010 року Холдингова компанія "АвтоКрАЗ" у формі відкритого акціонерного товариства (по тексту - позивач, ХК АвтоКрАЗ")звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду Автозаводського району в м. Кременчуці Полтавської області ( по тексту -відповідач) про визнання нечинним та скасування рішення від 01.02.2010 №134, посилаючись на те, що рішення суперечить діючому законодавству та не відповідає фактичним обставинам справи, оскільки відповідачем невірно вказано період в якому здійснювалося нарахування фінансових санкцій позивачу, за несвоєчасну сплату страхових внесків. При цьому зазначав, що в рішенні, нараховані фінансові санкції до позивача було застосовано за період з 20.11.2009 до 28.01.2010, в той же час, як видно з розрахунків фінансових санкцій, прикладених до рішення, періодом протягом якого здійснювалося нарахування штрафу та пені, фактично нарахування проводилося з 05.01.2010 по 28.01.2010. Також, вказував, що в порушення абзацу 2 частини 12 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідачем не було зупинено нарахування пені через оскарження позивачем рішення про застосування штрафних санкцій № 1 від 04.01.2007. Крім того, наголошував, що відповідач, при прийнятті оскаржуваного рішення не дотримався вимог частини 4 підпункту 9.3.2. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.2003, а саме: оскаржуване рішення, яким згідно розрахунку нараховані штрафні санкції за жовтень 2009 року, було прийнято відповідачем до сплати в повному обсязі недоїмки за цей базовий період.

Відповідач заявлені позовні вимоги не визнав, просив відмовити в їх задоволенні, посилаючись на те, що Позивач протягом 2009, 2010 років постійно несвоєчасно сплачував страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому управлінням відповідно до вимог чинного законодавства до ХК «АвтоКрАЗ»були застосовані фінансові санкції за несвоєчасну сплату страхових внесків щомісячно по факту платежів в погашення боргу станом на перше число кожного поточного місяця. Крім того, зазначав, що згідно рішення управління №134 від 01.02.2010 нараховані фінансові санкції по платежам, здійсненим за період з 05.01.2010 по 28.01.2010 в погашення боргу по зобов'язанням по сплаті страхових внесків за жовтень 2009 року частково (термін сплати 20.11.2010), а згідно рішення управління №1 від 04.01.2010 нараховані фінансові санкції по платежам, здійсненим за період з 04.12.2009 по 30.12.2009 в погашення боргу по зобов'язанням по сплаті страхових внесків за серпень, вересень 2009 року . Таким чином, повторне нарахування фінансових санкцій не здійснюється.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, наполягав на задоволенні позову.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, водночас направив заяву про розгляд справи без участі представника управління із врахуванням наданих суду пояснень та заперечень.

Згідно із частиною 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неприбуття відповідача - субєкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

А відтак, суд приходить до висновку, що спір підлягає вирішенню на підставі наявних в матеріалах справи та зібраних судом доказів, оскільки вони повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, надані сторонами докази, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку про наявність законних підстав для відмови в задоволенні позову, виходячи з наступного.

Холдингова компанія "АвтоКрАЗ" у формі відкритого акціонерного товариства зареєстровано як юридична особа 24.06.2006 Виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію серії А00№126349. Також, ХК «АвтоКрАЗ»внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ), ідентифікаційний код 05808735, що підтверджується копією довідки із ЄДРПОУ № 1103, виданої Управлінням статисти у місті Кременчуці Полтавській області.

А відповідно до статей 14, 15 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-IV Холдингова компанія "АвтоКрАЗ" у формі відкритого акціонерного товариства є страхувальником платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та перебуває на обліку як платник страхових внесків в Управлінні Пенсійного фонду України Автозаводського району в м. Кременчуці Полтавської області, реєстраційний номер платника 16292463.

01.02.2010 Управлінням Пенсійного фонду України Автозаводського району в м. Кременчуці Полтавської області прийнято рішення № 134 «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду»(по тексту рішення №134 від 01.02.2010), яким вирішено застосувати до ХК "АвтоКрАЗ" у вигляді стягнення суми штрафу (10%) у розмірі 43647 грн. 70 коп. - 33,2% + 2438 грн.60 коп 0,5-2% та нараховано пені (0,1% на суму недоїмки і фінансових санкцій) в розмірі 23036 грн 10 коп. - 32%+1289 грн. 02 коп. 0,5-2% за період з 20.11.2009 до 28.01.2010.

До рішення доданий розрахунок фінансової санкції та пені по особовому рахунку 4%,32%,42% ХК "АвтоКрАЗ", відповідно до якого борг виник з 20.11.2009 сума боргу 855547,82 грн., дата зарахування з 05.01.2010 по 28.01.2010, нараховано штрафних санкцій всього 43647,70 грн. та пені 23036,10 грн., а також розрахунок фінансової санкції та пені по особовому рахунку 1-5% ХК "АвтоКрАЗ", відповідно до якого борг виник з 20.11.2009 сума боргу 59386,31 грн, дата зарахування з 05.01.2010 по 28.01.2010, нараховано штрафних санкцій всього 2438,60 грн. та пені 1289,02 грн.

Так як, позивач із вищевказаними рішенням не згоден, тому звернувся до суду з проханням про визнання його нечинним та скасування.

Оцінюючі правомірність дій та рішень суб'єкта владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у частині 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, при цьому перевіряє, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено);5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіряючи правомірність рішення № 134 від 01.02.2010 відповідача, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно із статтею 1 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування ” від 09.07.2003 № 1058-IV страховими внесками є кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обовязкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше, а також кошти, сплачені на загальнообовязкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.

Відповідно до частини 6 статті 17 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування ” страхувальник зобовязаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

А згідно із частиною 6 статті 19 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” страхові внески нараховуються на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.

Частиною 2 статті 20 зазначеного Закону встановлено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальником на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування заробітної плати, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Розмір страхових внесків встановлений Законом України “Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування” та розділом 4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1, а саме: 33,2 % від фонду оплати праці та 0,5 2 %, що утримуються із заробітної плати працюючих.

Відповідно до частини 6 статті 20 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Як вбачається із витягу із карти особового рахунку страхувальника юридичної особи, яка має найманих працівників за період з 01.01.2009 по 20.10.2010 ХК "АвтоКрАЗ", станом на 01.02.2010 мав заборгованість зі сплати страхових внесків,зокрема, за звітний базовий період жовтень 2009 року в розмірі 2058 639,46 грн (34%,42%, 4%) та в розмірі 126872,49 грн (1%-5%), термін сплати 20.11.2009, що не спростовується і самим позивачем.

Частиною 1 статті 106 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування ” передбачено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобовязані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку та розмірах, визначених цією статтею.

Згідно із положенням статті 106 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування ” суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Як встановлено судом вище, фінансові санкції та пеня, застосовані до позивача рішенням № 134 від 01.02.2010 за період з 20.11.2009 по 28.01.2010.

В свою чергу, як вбачається з матеріалів справи та встановлено в ході судового розгляду справи, позивач мав заборгованість зі сплати страхових внесків за базовий звітний період жовтень 2009 року (термін сплати 20.11.2009), тобто сплачував їх з порушенням строків встановлених статтею 20 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування ”: які були сплачені (33,2 %) 05.01.2010 в розмірі 2817,00 грн; 06.01.2010 - 319,00 грн.; 11.01.2010 - 394267,00 грн.;12.01.2010 -5872,00 грн.; 13.01.2010 - 5984,00 грн.;20.01.2010 -11952,00 грн.; 25.01.2010 7532,00 грн.; 26.01.2010 -2234,00 грн.; 28.01.2010 -5432,00 грн.; (1%-5%) 05.01.2010 -174,00 грн.; 06.01.2010 - 20,00 грн; 11.01.2010 - 21780,00 грн.;12.01.2010 -362,00 грн.;13.01.2010 -370,00 грн.; 20.01.2010 -738,00 грн.; 25.01.2010 - 465,00 грн; 26.01.2010 138,00 грн.; 27.01.2010 -4,00 грн.; 28.01.2010 - 335,00 грн..

Згідно із пунктом 2 частини 9 статті 106 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування ” виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу;

Згідно із пунктом 12 статті 109 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування ” нарахування пені, передбаченої частинами дев'ятою і десятою цієї статті, починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником, або з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку перерахування (зарахування) відповідних сум, до дня їх фактичного перерахування (зарахування) банками та організаціями, які здійснюють виплату і доставку пенсій.

Відповідно до частини 13 статті 106 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.

Порядок застосування фінансових санкцій до платників страхових внесків визначено Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 № 21-1 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663.

Згідно з положенням підпункту 9.3.2 пункту 9 цієї Інструкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

При цьому складається рішення за формою згідно з додатком 14.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.

При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період

Станом на 01.02.2010 недоїмка позивача по сплаті страхових внесків, за жовтень 2009 року складала 855547,82 грн ( 33,2%) та 59386,31 грн. (1-5%). Дану заборгованість позивач сплативокремими платежами в період з 05.01.2010 по 28.01.2010 включно. За дану несвоєчасну сплату страхових внесків відповідно до рішення №134 від 01.02.2010 до позивача були застосовані фінансові санкції у вигляді 43647,70 грн. 78 коп. (33,2 %)+ 2438 грн.60 коп. (0,5-2%) штрафу, що складає 10% від суми заборгованості та нарахована пеня в сумі 23036 грн. 10 коп. (33,2 %) + 1289 грн. 02 коп. (0,5 -2%).

Із розрахунку штрафної санкції та пені по особовому рахунку позивача вбачається, що відповідачем застосовано штраф у розмірі 10 відсотків від своєчасно не сплачених сум та пеню, розмір якої розраховано в залежності від кількості днів прострочення внеску платежу.

Твердження позивача про те, що рішення не відповідає підпункту 9.3.2 Інструкції, нічим не обґрунтовано.

А, доводи позивача, що в прийнятому рішенні не зазначені за які конкретно періоди нараховувалися фінансові санкції, не ґрунтуються на матеріалах справи і є безпідставними, винесене рішення №134 від 01.02.2010 повністю відповідає затвердженій формі і містить всі необхідні і передбачені атрибути. Включення в структуру та текст рішення всіх розрахунків штрафу та пені чинним законодавством не передбачено.

Що стосується доводів позивача про подвійне нарахування фінансових санкцій за жовтень 2009 року, то суд такі до уваги не приймає, оскільки як свідчить текст рішення №1 від 04.01.2010 та розрахунок фінансової санкції та пені по особовому рахунку, доданий до нього, фінансові санкції нараховані за період з 20.09.2009 по 21.09.2009 по платежам здійсненим в період з 04.12.2009 по 30.12.2009.

З огляду на це, твердження позивача про те, що іншим рішенням відповідач вже нараховував фінансові санкції за вказаний у спірному рішенні період, є помилковим.

Таким чином, що у звязку із наявністю у позивача недоїмки зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування Управлінням Пенсійного фонду України Автозаводського району в м. Кременчуці Полтавської області правомірно застосовано штрафні санкції у розмірі 43647,70 грн. 78 коп. (33,2 %)+ 2438 грн.60 коп. (0,5-2%) та нараховано пеню в розмірі 23036 грн. 10 коп. (33,2 %) + 1289 грн. 02 коп. (0,5 -2%) за період з 20.11.2009 по 28.01.2010.

Отже на думку суду, що відповідач довів те, що сума штрафу (пеня та фінансові санкції), зазначена у рішенні № 134 від 01.02.2010, була визначена вірно.

Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно із статтею 86 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.

Враховуючі наведене, суд приходить до висновку, що рішення № 134 від 01.02.2010 прийняте на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України. Дане рішення прийняте уповноваженою особою відповідача з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано. Воно є обґрунтованим, тобто прийнятим з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття такого рішення, неупереджено. Підстави, передбачені чинним законодавством, для його скасування та задоволення даного позову відсутні.

Отже позов не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Холдингової компанії "АвтоКрАЗ" у формі відкритого акціонерного товариствадо Управління Пенсійного фонду Автозаводського району в м. Кременчуці Полтавської областіпро визнання нечинним та скасування рішення - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанову в повному обсязі складено 03 листопада 2010 року

СуддяС.О. Удовіченко