Ухвала суду № 12153981, 12.10.2010, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2010
Номер справи
2-а-30/10/1670
Номер документу
12153981
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2010 р.Справа № 2-а-30/10/1670

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Сіренко О.І.

Суддів: Любчич Л.В. , Спаскіна О.А.

за участю секретаря судового засіданняДерев'янко А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Відкритого акціонерного товариства "Полтавтрансбуд" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 29.03.2010р. по справі№2-а-30/10/1670

за позовом Відкритого акціонерного товариства "Полтавтрансбуд" <Список ><Текст >

до Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві <Текст ><3 особи ><3 особа ><за участю ><Текст >

про скасування рішення,

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 29 березня 2010 року в задоволенні адміністративного позову Відкритого акціонерного товариства "Полтаватрансбуд"(далі ВАТ "Полтаватрансбуд") до Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтавіпро скасування рішення було відмовлено.

Не погодившись з даною постановою суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просив скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити, а саме: скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві № 324 від 16.12.2009 року.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що приймаючі оскаржуване рішення суд першої інстанції не врахував положення ст. 20 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон України № 1058-ІV), відповідно до яких перерахунок страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням коштів на оплату праці, у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, вивчивши матеріали справи, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд апеляційної інстанції переглядає судове рішення в межах апеляційної скарги.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що ВАТ "Полтаватрансбуд" будучі платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, обовязку по своєчасній сплаті внесків на обовязкове державне пенсійне страхування в період з червня по вересень 2009 року не виконав, у звязку з чим до нього рішенням Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві від 16 грудня 2009 року № 324 застосовано фінансову санкцію на суму 111433,85 грн та нараховано пеню в сумі 87888,00 грн. на підставі пункту 2 частини 9 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Колегія суддів погоджується з даним висновком суду виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що ВАТ "Полтавтрансбуд", пройшов передбачену чинним законодавством процедуру державної реєстрації, включений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з ідентифікаційним кодом 01377190, має статус платника внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та обліковується в Управлінні Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві.

У відповідності до ст. 1 Закону України № 1058-ІV страхові внески - кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 6 Закону України № 1058-ІV сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду.

Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.

Відповідно до п. 1 ст. 14, п. 1 ст. 15 Закону України № 1058-ІV та п. 2.1.1 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", платниками страхових внесків є підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, фізичні особи субєкти підприємницької діяльності та інші особи, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.

Статтею 18 Закону України № 1058-ІV передбачено, що страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство, а також не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.

Згідно ст. 17 Закону України № 1058-ІV, страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески до Пенсійного фонду. Відповідно до п. 6 ст. 20 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий період, не пізніше, ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Згідно п. 6 ст. 19, п. 12 ст. 20 Закону України № 1058-ІV, страхові внески нараховуються на суми, незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати і підлягають сплаті, незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Згідно з п. 11.11 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.03 № 21-1, платники щомісяця складають у двох примірниках розрахунки суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у якому зазначається самостійно обчислені суми страхових внесків.

Відповідно до ст. 106 Закону України № 1058-ІV, суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у визначені строки вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Як було встановлено колегією суддів, позивач обовязку по своєчасній сплаті внесків на обовязкове державне пенсійне страхування в період з червня по вересень 2009 року не виконав, у звязку з чим до нього рішенням Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві від 16 грудня 2009 року № 324 застосовано фінансову санкцію на суму 111433,85 грн та нараховано пеню в сумі 87888,00 грн на підставі пункту 2 частини 9 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Щодо посилання позивача в апеляційній скарзі на положення ст. 20 Закону України № 1058-ІV колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до Закону України № 1058-ІV передбачено, що у разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат, на які нараховуються страхові внески, платники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що нараховуються на ці виплати (дохід). При недостатності коштів у страхувальника для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати авансових платежів, виплата зазначених сум (коштів на оплату праці) та сплата страхових внесків (авансових платежів) здійснюється в пропорційних розмірах у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду.

Таким чином, абз. 5 та абз. 6 ст. 20 Закону України № 1058-ІУ врегульовано сплата саме авансових платежів, які справляються страхувальником - роботодавцем у разі виплати заробітної плати (доходу) протягом базового звітного періоду, за який нарахована така заробітна плата.

Виходячи з наведеного, у разі виплати протягом звітного місяця заробітної плати, нарахованої за звітний місяць, одночасно із виплатою цих сум у пропорційних розмірах роботодавцем сплачуються авансові платежі зі страхових внесків. Решта несплачених сум страхових внесків, нарахованих за звітний місяць, має бути перерахована роботодавцем на рахунок органу Пенсійного фонду до 20 числа місяця, наступною за звітним, що можна назвати остаточним розрахунком.

Разом з тим, посилаючись на ч.ч. 6, 12 ст. 20 Закону України № 1058-ІУ, позивач прирівняв обов'язок страхувальника сплачувати авансові платежі до іншого обов'язку - остаточно розрахуватись із Пенсійним фондом до закінчення граничного терміну сплати внесків та помилково вважає, що сплата внесків повинна відбуватись одночасно з виплатою заробітної плати.

Виходячи з вище викладеного, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо обґрунтованості позовних вимог через той факт, що за позивачем числиться прострочена заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування за період з червня по вересень 2009 року на суму 111433,85 грн. та нараховано пеню в сумі 87888,00 грн.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції в частині та вважає, що суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

З огляду на вищезазначене, постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, тому колегія суддів вважає, що підстав для її скасування немає.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, <197 >198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Полтавтрансбуд" залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 29.03.2010р. по справі№2-а-30/10/1670 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя(підпис)Сіренко О.І.

Судді(підпис)

(підпис)Любчич Л.В. Спаскін О.А. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Любчич Л.В. Повний текст ухвали виготовлений 18.10.2010 р.