Постанова № 12091357, 01.11.2010, Львівський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
01.11.2010
Номер справи
7/70-1169
Номер документу
12091357
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

____________________

ПОСТАНОВА

01.11.10                                                                                           Справа № 7/70-1169

Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії

головуючого-судді Р. Марко

суддів С. Бойко

Т. Бонк

При секретарі Ковалишин Ю.

За участю представників сторін:

Від позивача- не з»явився

Від відповідача- Коковська І.А.

Від тр. особи- Коковська І.А.

розглянувши апеляційну скаргу ПП»»Д»Торговий Дім Тернопіль»

на рішення господарського суду Тернопільської області від 27.08.10

у справі № 7/70-1169

за позовом – ПП»»Д»Торговий Дім Тернопіль»

до відповідача –Тернопільської міської ради

третя особа без самостійних вимог –Департамент економіки, підприємництва та управління комунальним майном Тернопільської міської ради

про визнання недійсним та скасування рішень

Встановив:

Рішенням господарського суду Тернопільської області від

27.08.10 у справі № 7/70-1169, відмовлено у позові

ПП»»Д»Торговий Дім Тернопіль»про визнання недійсним та скасування

рішень Тернопільської міської ради п"ятого скликання (позачергова

сесія): № 5/п9/2 "Про приватизацію об'єктів комунальної власності"

від 7.12.2009р., № 5/ п9/3 " Про приватизацію об'єктів комунальної

власності" від 07.12.2009р., та №5/п9/4 “ Про приватизацію об’єктів

комунальної власності ” від 07.12.2009р..

Не погоджуючись із прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну

скаргу, в якій просить рішення суду скасувати та прийняти нове, яким

позов задоволити. Вимоги апеляційної скарги позивач обґрунтовує тим,

що рішення суду прийнято з порушенням норм матеріального права,

судом неповно з"ясовано обставини, що мають значення для справи,

висновки, викладені у рішенні суду, не відповідають обставинам

справи. Позивач зазначає, що рішення прийняті не у відповідності з чинним законодавством яке регулює процес приватизації та порушує його право на приватизацію шляхом викупу, як орендаря цих приміщень, в підтвердження чого посилається на договори оренди №3082 від 12.06.2008р.(вул. В.Чорновола,14), №6008 від14.06.2008р.( вул. Тарнавського,18) та №4255 від12.06.2008р.(вул. Й.Сліпого,1).

В судовому засіданні, представник відповідача заперечив проти доводів апелянта, просив рішення суду залишити без змін, як таке, що прийнято з дотриманням норм чинного законодавства та на підставі досліджених усіх обставин справи.

Явки в судове засідання повноважного представника, апелянт не забезпечив, хоча про час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, відзив, дослідивши обставини справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів не вбачає правових підстав для задоволення вимог апелянта.

При цьому колегія виходила з наступного.

Як встановлено судом, рішенням від 07.12.2009р. №5/п9/2 „ Про приватизацію об’єктів комунальної власності ” затверджено до приватизації нежитлове приміщення по вул. В"ячеслава Чорновола,14, площею 45,7кв.м.; рішенням від 07.12.2009р. №5/п9/3 „ Про приватизацію об’єктів комунальної власності” затверджено до приватизації нежитлове приміщення по вул. Кардинала Йосипа Сліпого,1 площею 169,4 кв.м.; рішенням від 07.12.2009р. року №5/п9/4 „ Про приватизацію об’єктів комунальної власності” затверджено до приватизації нежитлове приміщення по вул. Тарнавського,18, площею 195,2 кв.м.

Відповідно до ч.1 ст. 7 Закону «Про малу приватизацію», місцеві ради затверджують за поданням органів приватизації переліки об’єктів, які перебувають у комунальній власності та підлягають приватизації шляхом продажу за конкурсом, на аукціоні та шляхом викупу. Включення об'єктів малої приватизації до переліків, зазначених у частині першій статті 7 Закону про малу приватизацію, здійснюється відповідно до Державної та місцевих програм приватизації чи з ініціативи відповідних органів приватизації або покупців. Частинами 4, 5 ст.7 даного закону передбачено, що для включення підприємства до відповідного переліку об'єктів, що підлягають приватизації, покупець повинен подати до органу приватизації заяву, яку орган приватизації розглядає і в разі відсутності підстав для відмови у приватизації включає підприємство до переліків, зазначених у частині першій статті 7 Закону про малу приватизацію. Результати розгляду не пізніш як через місяць з дня подання заяви доводяться до заявника у письмовій формі. При цьому законодавець встановив вичерпний перелік підстав для відмови у приватизації, що підтверджено і рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2000 року у справі № 1-16/2000 (№ 14-рп-2000) про офіційне тлумачення окремих положень ст.7 Закону про малу приватизацію, відповідно до якого:1) відмова у приватизації можлива тільки у випадках коли особа, яка подала заяву, не може бути визнана покупцем підприємства згідно з цим Законом; є законодавчо встановлене обмеження на приватизацію цього підприємства; не затверджено переліків, передбачених частиною першою цієї статті; 2) якщо підстав для відмови немає, орган приватизації включає конкретні підприємства до переліку об'єктів приватизації і направляє цей перелік до органу, який його затверджує; 3) доцільність застосування того чи іншого способу приватизації визначається цим органом самостійно, за винятком випадків передбачених статтею 11 Закону про малу приватизацію та іншими законами, а саме приватизації шляхом викупу і цей винятковий випадок є обов'язковим для органів приватизації та органів, які затверджують переліки об'єктів малої приватизації. Рішення Конституційного Суду України з питань тлумачення законів України згідно статті 150 Конституції України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені.

Відповідно до частини 2 статті 777 ЦКУ, наймач, який належно виконує свої обов'язки за договором найму, у разі продажу речі, переданої у найм, має переважне право перед іншими особами на її придбання.

Орган приватизації має визначити спосіб приватизації майна у будь-який спосіб, крім продажу орендованого майна де повинен враховувати переважне право орендаря на викуп орендованого ним приміщення. Переважне право орендаря на викуп реалізується шляхом повідомлення наймача про свій намір продати майно і про умови продажу, і лише в разі відмови наймача купити річ на запропонованих умовах наймодавець вправі запропонувати річ іншим особам та приватизувати об’єкт оренди у спосіб визначеним органом приватизації на власний розсуд.

Відносини, пов’язані з орендою приміщень, що перебувають у комунальній власності, регулюється нормами Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (далі Закон про оренду) , Господарського кодексу України (далі ГК України), Цивільного кодексу України (далі ЦК України) та іншими нормативно –правовими актами прийнятими на виконання законів, що регулюють орендні відносини, а також договором оренди.

Відповідно до п.31 ст.26 Закону про місцеве самоврядування до виключної компетенції міських рад належить прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, в тому числі передачу його в оренду, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення. Управління майном, що належить до комунальної власності міста належить до відання виконавчого комітету ради, згідно п.1 ст.29 Закону про місцеве самоврядування, та здійснюється в порядку встановленому Положенням про порядок надання в оренду нежитлових приміщень комунальної власності міста Тернополя затвердженого рішенням виконавчого комітету від 21.03.2007р. №317(далі Положення). Вищезазначені норми Закону про місцеве самоврядування кореспондуються із ст. 5 Закону про оренду, ст.287 ГК України, згідно якої орендодавцями є органи, уповноважені органами місцевого самоврядування управляти майном, щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, яке перебуває у комунальній власності.

Згідно Положення…, орендодавцями комунального майна є виконавчий комітет, а повноваження на укладання договорів оренди станом на 2008 рік покладено на Управління комунальної власності Тернопільської міської ради (реорганізований в Департамент економіки, підприємництва та управління комунальним майном Тернопільської міської ради ) і, такі укладаються на підставі рішень виконавчого комітету (п.п.6,16 Положення).

Як встановлено судом, рішенням виконавчого комітету від 05.03.2008р. №366 "Про надання в оренду нежитлового приміщення, внесення змін в рішення виконавчого комітету та укладення договорів оренди", на підставі висновку постійно діючої комісії Тернопільської міської ради з питань контролю за використанням комунального майна від 30.01.2008р., задоволені клопотання приватного підприємства "Торговий дім Тернопіль" від 18.01.2008р. щодо продовження договорів оренди та вирішено надати в оренду нежитлові приміщення за адресами: вул. В.Чорновола,14 площею 45,7 кв.м., вул. Тарнавського,18 площею 195,2кв.м., вул. Й.Сліпого,1 площею 169,4 кв.м. та просп. С.Бандери,84 площею 318,9 кв.м. та доручено Управлінню комунальної власності укласти договори оренди строком на 35 місяців ( п.3 рішення).

На виконання рішення № 366 між виконавчим комітетом Тернопільської міської радив в особі начальника Управління комунальної власності Бобришової Марії Пилипівни, яка діяла на підставі Положення (Орендодавець) та Приватним підприємством "Торговий дім Тернопіль" в особі директора Яремка Ореста Федоровича, який діяв на підставі статуту (Орендар) укладено Договори оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності, терміном на 35 місяців з 01.01.2008р. до 30.11.2010р.:

- № 3082 від 12.06.2008р., відповідно до якого Орендодавець передав, а Орендар з 01.01.2008р. прийняв в строкове платне користування окреме індивідуально визначене майно комунальної власності площею 45,7 кв. м. розміщене за адресою м. Тернопіль, вул. Чорновола,14 на першому поверсі, що знаходиться на балансі КЖЄП "Залізничник" з метою використання під магазин;

- № 4255 від 12.06.2008р. відповідно до якого Орендодавець передав, а Орендар з 01.01.2008р. прийняв в строкове платне користування окреме індивідуально визначене майно комунальної власності площею 169,4 кв.м., розміщене за адресою м. Тернопіль, вул. Й.Сліпого,1 (підвал), що знаходиться на балансі КЖЄП "Залізничник" з метою використання під склад;

- № 6008 від 14.06.2008р., відповідно до якого Орендодавець передав, а Орендар з 01.01.2008р. прийняв в строкове платне користування окреме індивідуально визначене майно комунальної власності площею 195.2 кв.м., розміщене за адресою м. Тернопіль, вул. Тарнавського,18 на цокольному поверсі, що знаходиться на балансі КЖЄП №6 з метою використання під склад.

При цьому слід зазначити, що державна реєстрація суб’єкта підприємницької діяльності –Приватного підприємства "Торговий дім Тернопіль" (ідентифікаційний код 14035686) проведена рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради №1057 від 04.03.1997 р., що підтверджується довідкою Головного управлінням статистики у Тернопільській області та державного реєстратора і, останній, в особі директора Яремка Ореста Федоровича, орендував вищезазначені нежитлові приміщення по вул. Тарнавського згідно договору №6008 від 20.11.1999р., по вул. Чорновола згідно договору №3082 від 18.11.1998р.та по вул. Й.Сліпого згідно договору №4255 від 17.05.2001р., термін дії яких додатками до договорів продовжений до 31.12.2007р., а рішенням виконавчого комітету від 05.03.2008р. №366 до 30.11.2010р.

Отже, договорами, рішенням виконавчого комітету, підтверджено, що єдиним орендарем приміщень комунальної власності було Приватне підприємство "Торговий дім Тернопіль" .

Однак, позивачем у даній справі є ПП "Д"Торговий дім Тернопіль" і як встановлено судом, державна реєстрація суб’єкта підприємницької діяльності –Приватного підприємства "Д"Торговий дім Тернопіль" (ідентифікаційний код 35578237), проведена виконавчим комітетом Тернопільської міської ради 12.03.2008 р., про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи №441969.

Як вірно зауважено судом першої інстанції, позивача зареєстровано вже після прийняття рішення виконавчим комітетом від 05.03.2008р. №366, а тому позивач не має правових підстав звертатися до виконавчого комітету про надання в оренду приміщень, так як станом на момент його прийняття такого підприємства не існувало. Крім того, як вбачається із матеріалів справи, позивач не являвся і не являється орендарем нежитлових приміщень комунальної власності по вул. В.Чорновола, 14, вул. Тарнавського, 18 та вул. Й.Сліпого,1, а тому прийняті міською радою рішення не порушують його права.

Посилання позивача на ту обставину, що він є правонаступником Приватного підприємства "Торговий дім Тернопіль" є безпідставними, та спростовується історією перереєстрації позивача, з якої вбачається, що позивач не є правонаступником ПП»ТД»Тернопіль».

Також, як встановлено колегією суддів, згідно даних реєстрації директором Приватного підприємства "Д"Торговий дім Тернопіль", в період укладення вищезазначених договорів оренди, значиться Стеців Іван Іванович, за даними реєстрації Приватного підприємства "Торговий дім Тернопіль" керівником є Яремко Орест Федорович, з яким і укладено договори оренди.

В силу ст..ст. 33, 34 ГПК України, апелянт належними та допустимими доказами не довів наявність тих обставин на які він посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

З огляду на досліджені обставини справи, колегія суддів, вважає, що місцевим господарським судом за наявних у справі доказів зроблено правильні висновки щодо обставин справи, що свідчить про відсутність підстав для скасування рішення місцевого господарського суду та задоволення апеляційної скарги.

Керуючись ст. ст. 101, 103, 105 ГПК України, суд –

Постановив: :

Рішення господарського суду Тернопільської області від 27.08.10

у справі № 7/70-1169, залишити без змін, а апеляційну скаргу –без задоволення.

Постанову може бути оскаржено у касаційному порядку.

Матеріали справи скерувати до господарського суду Тернопільської області.

Головуючий Р. Марко

Суддя С. Бойко

Суддя Т. Бонк