Рішення № 12057018, 26.10.2010, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
26.10.2010
Номер справи
09/1609
Номер документу
12057018
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2010 року                                                                      Справа №09/1609

                    Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Курченко Н.М., при секретарі –Лавріненко С.І., за участю представника позивача –Кушнір А.С. старший держінспектор з ОНПС за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси справу за позовом Державної екологічної інспекції в Черкаській області м.Черкаси до комунального підприємства «Надія»с.Подільське Золотоніського району (перший відповідач) та Подільської сільської ради Золотоніського району (другий відповідач) про стягнення 9235,40 грн., -

                                                            ВСТАНОВИВ :          

Подано позовну заяву, у якій позивач просить стягнути з першого відповідача в доход бюджету 9235,40 грн. шкоди, завданої внаслідок самовільного використання підземної води.

Позовні вимоги мотивовані тим, що у період з 01.01.2008 року по 30.04.2010 року першим відповідачем самовільно використано 8894 куб.м підземної води, чим порушено вимоги ст.ст.44, 48, 49 Водного кодексу України, ст.ст.16, 56 Кодексу України про надра, відповідальність за що передбачена ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».

Перший відповідач письмовий відзив на позовну заяву не подав, представника у судове засідання не направив, хоча був повідомлений про місце та час розгляду справи в установленому порядку, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення ухвали суду 02.10.2010 року.

Ухвалою господарського суду Черкаської області від 30.09.2010 року залучено до участі у справі другим відповідачем Подільську сільську раду, оскільки перший відповідач є комунальним підприємством, відкладено розгляд справи на 26 жовтня 2010 року.

Другий відповідач письмовий відзив на позовну заяву не подав. Сільський голова Бахмач О.І. надіслав клопотання про перенесення засідання по причині відсутності можливості вивчення та надання відповідних документів в термін до 26.10.2010 року у зв’язку із припиненням ведення господарської діяльності КП «Надія»згідно рішення сесії Подільської сільської ради №34-3/У від 08.04.2010 року, з метою недопущення нарощування боргу та відсутністю керівного складу КП «Надія».

Клопотання другого відповідача про перенесення засідання відхилено судом, як необґрунтоване, оскільки другому відповідачу був наданий достатній час (з 30.09.2010 року по 26.10.2010 року) для підготовки письмового відзиву на позовну заяву та надання письмових пояснень, явка представників відповідачів не визнавалась обов’язковою.

Неподання відповідачами відзивів на позовну заяву та нез’явлення їх представників у судове засідання не перешкоджає розгляду справи по суті.

                    На підставі ст. 75 ГПК України справу розглянуто за наявними в ній матеріалами.

                    У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просила позов задовольнити повністю, з підстав викладених у позовній заяві, на виконання вимог ухвали суду надала додаткові письмові обґрунтування складових розрахунку розміру завданих збитків.

Згідно ст. 85 ГПК України у судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

                    Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

17 травня 2010 року державним інспектором з ОНПС Черкаської області Осокіним А.В. проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Подільською сільською радою (другий відповідач) та підрозділом комунального підприємства «Надія»(перший відповідач). Перевірка проведена в присутності сільського голови Бахмач О.І.

Проведеною перевіркою встановлено, що відсутній дозвіл на спеціальне водокористування, що є порушенням ст.ст. 44, 48 Водного кодексу України. За результатами перевірки складений акт, копія якого надана сільському голові.

При перевірці Подільською сільською радою надані довідки від 14.05.2010 року №№70, 71, 72 про кількість води із свердловини в метрах кубічних підприємством КП «Надія», яке надає послуги населенню с.Подільське, відповідно до яких у 2008 році підприємством використано 4766,00 куб.м води, у період з 01.01.2009 року по 31.08.2009 року використано 2430,00 куб.м води, у період з 01.09.2009 року по 31.12.2009 року –1250,00 куб.м води та з 01.01.2010 року по 30.04.2010 року –448,00 куб.м води.

За результатами перевірки відносно сільського голови - Бахмач О.І. складений протокол №002620 від 17.05.2010 року про адміністративне правопорушення, відповідно до якого він, будучи відповідальною посадовою особою Подільської сільської ради, якій підпорядковується КП «Надія», допустив самовільне водокористування.

Постановою державного інспектора з ОНПС Черкаської області Осокіна А.В. від 19.05.2010 року №002192 на Бахмач О.І. накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 136,00 грн.

Листом від 27.05.2010 року №2479/03 Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області повідомило позивачу, що від комунального підприємства «Надія»клопотання про отримання дозволу на спеціальне водокористування не надходило, дозвіл не надавався.

На підставі акту перевірки позивачем здійснено розрахунок збитків, заподіяних першим відповідачем внаслідок самовільного використання води.

При розрахунку збитків за період з 01.01.2008 року по 31.08.2009 року позивачем використовувалась Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації, затверджена Наказом Державного комітету України по водному господарству від 29 грудня 2001 року №290, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 січня 2002 р. за №44/6332. Розмір збитків за вказаний період становить 1614,78 грн.

При розрахунку збитків за період з 01.09.2009 року по 30.04.2010 року використовувалась Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затверджена Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20 липня 2009 року №389, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 серпня 2009 р. за №767/16783. Розмір збитків за вказаний період становить 7620,62 грн.

Збитки розраховані із застосуванням коефіцієнту 0.3, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»для підприємств житлово-комунального господарства.

У добровільному порядку перший відповідач не відшкодував завдані збитки.

Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підлягаючими задоволенню, з огляду на наступне.

Предметом спору у справі є стягнення із відповідача збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного використання підземної води.

Відповідно до ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Згідно ст. 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.

Статтею 66 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Державна екологічна інспекції України є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінприроди і йому підпорядковується, організовує та здійснює державний контроль за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорони природних ресурсів, екологічну та в межах своєї компетенції радіаційну безпеку, у сфері поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами) та небезпечними хімічними речовинами центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами і організаціями, громадянами (пункти 1, 4 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 листопада 2001 р. №1520 (зі змінами та доповненнями).

Відповідно до п.13 Положення Держекоінспекція для виконання покладених на неї завдань утворює свої територіальні органи - державні екологічні інспекції в областях.

Згідно п.5 Положення Держекоінспекція має право, у тому числі, давати обов'язкові для виконання приписи з питань, що належать до її повноважень (пп.6); вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів та подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища (пп.8).

З огляду на викладені норми законодавства, позивач має право здійснювати перевірки дотримання природоохоронного законодавства та звертатись до суду із позовами про відшкодування збитків, завданих внаслідок його порушення.

Відповідно до п.9 ст.44 та ст.49 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу. Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. Дозвіл на спеціальне водокористування видається державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення.

Статтею 48 Водного кодексу України визначено, що спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Згідно ст.16 Кодексу України про надра спеціальні дозволи на користування надрами у межах конкретних ділянок надаються спеціалізованим підприємствам, установам і організаціям, а також громадянам, які мають відповідну кваліфікацію, матеріально-технічні та економічні можливості для користування надрами.

В порушення зазначених норм законодавства відповідач протягом січня 2008 року –квітня 2010 року здійснював самовільне використання підземної води.

Відповідно до приписів статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.

Особливості застосування відповідальності за порушення природоохоронного законодавства визначено у статті 69 цього Закону, у якій, зокрема, визначено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Позивачем здійснений розрахунок збитків на підставі затверджених Методик, розрахунок судом перевірений, він зроблений вірно.

Відповідно до п. 7 ст. 47 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»70% грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, зараховуються до спеціального фонду місцевого бюджету за місцем заподіяння шкоди.

Посилання другого відповідача на припинення ведення господарської діяльності КП «Надія»згідно рішення сесії Подільської сільської ради №34-3/У від 08.04.2010 року не впливають на можливість вирішення спору, оскільки згідно ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

До Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців не внесений запис про припинення КП «Надія», що підтверджується інформацією із ЄДР, отриманої через Інтернет-сторінку ДП «Інформаційно-ресурсний центр», отже належний відповідач у справі - КП «Надія»має цивільну правоздатність і дієздатність.

З огляду на викладені норми чинного законодавства та оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає доведеним право позивача вимагати стягнення з першого відповідача 9235,40 грн. збитків, заподіяних державі в результаті самовільного використання підземної води.

Відповідно до ст. 49 ГПК України з першого відповідача в доход Державного бюджету України підлягають стягненню судові витрати: державне мито в сумі 102,00 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов до КП «Надія»задовольнити повністю.

Стягнути з комунального підприємства «Надія», Черкаська область, Золотоніський район, с.Подільське, ідентифікаційний код 32601315:

- в доход бюджету через Державну екологічну інспекцію у Черкаській області, м. Черкаси, вул. Вернигори, 17, ідентифікаційний код 21368342 для зарахування на розрахунковий рахунок Подільської сільської ради №33112331700156, ОКПО 22808984, отримувач –УДК в Золотоніському районі, банк отримувача –ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018, код платежу 24062100 (відшкодування збитків) –9235,40 грн. збитків, заподіяних державі в результаті самовільного використання підземної води;

- в доход Державного бюджету України через Золотоніську об’єднану державну податкову інспекцію, м. Золотоноша, вул. Шевченка, 153, для зарахування на реєстраційний рахунок УДК в м. Черкаси №31117095700002 банк –ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018, код 22809222, код бюджетної класифікації 22090200 символ звітності банку 095 –102,00 грн. державного мита;

- в доход Державного бюджету України через відділ Державної виконавчої служби Золотоніського міськрайонного управління юстиції, м. Золотоноша, вул. Гагаріна, 3а, для зарахування на реєстраційний рахунок №31216264700002 в ГУДКУ у Черкаській області, МФО 854018, код бюджетної класифікації 22050003 –236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області.

СУДДЯ                                                                                Н.М.Курченко

          Повне рішення складено 28 жовтня 2010 року.