Рішення № 12056972, 18.10.2010, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
18.10.2010
Номер справи
13/1467-10
Номер документу
12056972
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"18" жовтня 2010 р.Справа № 13/1467-10 За позовом Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м.

Хмельницький

до Кременчуківської сільської ради с. Кременчуки Красилівського

району

За участю третьої особи

на стороні позивача без самостійних

вимог на предмет спору

Служба автомобільних доріг України в Хмельницькій

області м. Хмельницький

про стягнення суми 112430,27 грн.

Суддя Матущак О.І.

За участю представників сторін:

позивача: Сліпчук О.П. по довіреності від 28.04.2010р.

відповідача: Рудюк Л.П. –сільський голова

третьої особи: Мамрез В.М. по довіреності № 661 від 25.05.2010р.

Рішення приймається 18.10.2010 р., оскільки в судовому засіданні 14.10.2010 р. оголошувалась перерва.

Позивач у позові просить господарський суд прийняти рішення, яким стягнути з відповідача в дохід державного бюджету шкоду у розмірі 112430,27 грн. заподіяну відповідачем навколишньому природному середовищу незаконною вирубкою дерев, чим порушено вимоги Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”.

Ухвалою суду від 03.09.2010р. залучено до участі у розгляді даної справи третю особу на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору –ДП „Хмельницький облавтодор” ВАТ ДАК „Автомобільні дороги України” м. Хмельницький.

Ухвалою від 28.09.2010 р. замінено третю особу на Службу автомобільних доріг України в Хмельницькій області м. Хмельницький.

Представник позивача в судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог у повному об’ємі, посилаючись на те, що вони підтверджені належними доказами поданими до позовної заяви а також пояснив, що відповідачем проведено вирізку дерев на земельній ділянці яка хоча і знаходиться у межах скла Кременчуки, проте без відповідного дозволу –лісорубного квитка постійного землекористувача згідно ч.1 ст. 69 Лісового кодексу України, Служби автомобільних доріг України у Хмельницькій області, оскільки вирубано дерева, які знаходились у захисній смузі автомобільної дороги.

Відповідач у відзиві на позов та сільський голова в судових засіданнях проти позову заперечували, а також просили відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог з огляду на наступне.

20.10.2009 р. інспектором Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області було погоджено акт обстеження зелених насаджень, які підлягають видаленню, а також зазначено що 60 дерев підлягають зрізанню через сухостійкість, руйнування крони, загрози для пішоходів та транспортних засобів, в т.ч. 24 дерева по вул. Центральній в с. Кременчуки.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.20006р. № 1045 „Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах”, згідно якої видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради на підставі ордера, Кременчуківською сільською радою було видано ордер № 2 від 23.10.2009 р. на видалення 24 дерева по вул. Центральній в с. Кременчуки.

05.03.2010 р. сільським головою було надіслано листа за вих. № 02/14 начальнику служби автомобільних доріг в Хмельницькій області з проханням надати дозвіл на вирубку 20 дерев осики в межах населеного пункту с. Кременчуки в смузі відведення автомобільної дороги Велика Медведівка-Кременчуки.

03.08.2010 р. Служба автомобільних доріг в Хмельницькій області видала лісорубний квиток № 22 на вирубку 43 дерев по протяжності автомобільної дороги Велика Медведівка-Кременчуки.

Таким чином, відповідач вважає свої дії правомірними і просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

Третя особа відзиву на позов не подала, проте її представник в судовому засіданні повідомив про те, що Службою автомобільних доріг України у Хмельницькій області видано лісорубний квиток № 22 від 03.08.2010 р. на вирубку 43 дерев, в тому числі і тих які на дату його видання уже були знищені. Вважає дії відповідача на час вчинення дій по знищенні дерев неправомірними, оскільки дозвіл постійним землекористувачем на дату їх вчинення виданий не був.

Крім зазначеного вище, розглядом матеріалів справи господарським судом встановлено наступне.

Проведеною позивачем перевіркою встановлено факт незаконного пошкодження відповідачем 10 дерев в с. Кременчуки Красилівського району що знаходилися у захисній лісосмузі автомобільної дороги, про що складено відповідний акт перевірки № 03032010/07 від 03.03.2010 р.

У відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України № 665 від 23.07.2008р. „Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу”, позивачем проведено розрахунок шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, яка становить суму 112430,27 грн.

22.06.2010 р. позивачем в адресу відповідача було надіслано лист за вих. № 3635/03 з вимогою відшкодувати шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу у сумі 112430,27 грн., проте вона залишена останнім без відповіді та задоволення.

Відповідно до акту на право постійного користування землею 11-ХМ № 002103, земельна ділянка на якій здійснювалась відповідачем вирубка дерев належить на праві постійного користування Хмельницькому облавтодору.

Вказана обставина не заперечується відповідачем, як і не заперечується розмір розрахованої позивачем шкоди.

Згідно ж п.п.3, 10 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 р. № 1045, встановлено, що видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради (далі - компетентний орган) на підставі ордера (крім випадків, передбачених пунктами 7-10 цього Порядку).

Видалення зелених насаджень на земельній ділянці, яка перебуває у приватній власності, та на присадибній ділянці здійснюється за рішенням власника (користувача) земельної ділянки без сплати їх відновної вартості.

Лише 03.08.2010 р. Службою автомобільних доріг в Хмельницькій області, яка є правонаступником Хмельницького облавтодору видано лісорубний квиток № 22 на вирубку 43 дерев по протяжності автомобільної дороги Велика Медведівка-Кременчуки, тобто після знищення позивачем 10 дерев, які знаходилися у захисній лісосмузі вказаної автомобільної дороги.

Приймаючи рішення господарським судом також враховується, що відповідно до ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки.

Забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території згідно Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 №548, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2007 року за №119/13386 „Про затвердження Положення про Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі та Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі” покладено на Державну екологічну інспекцію.

Згідно з ч. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затверджено Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 №548 (із змінами) Інспекція вправі обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, виконувати в установленому порядку відбір проб, інструментально-лабораторні вимірювання показників складу та властивостей, у тому числі забруднюючих речовин на об'єктах, що обстежуються; перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів. Підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

У відповідності до ст. 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Згідно ч.1 ст. 69, ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 105 Лісового кодексу України, спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.

Порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.

Враховуючи зазначене вище, господарським судом заперечення відповідача до уваги не приймаються, оскільки не узгоджуються з вимогами чинного законодавства, а дії по видачі ним лісорубного квитка та прийняття сесією сільської ради з цього приводу рішення, здійснені поза межама наданих йому повноважень.

Дослідивши усі матеріали справи та давши їм правову оцінку в сукупності, господарський суд приходить до висновку, що позов заявлений обґрунтовано, підтверджений належними доказами, тому підлягає задоволенню у повному об’ємі.

Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача на нього належить покласти обов’язки по оплаті державного мита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Керуючись ст. ст. 20, 68, 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”,ч.1 ст. 69, ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 105 Лісового кодексу України, ст. ст. 44, 49, 82-84, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити у повному об’ємі.

Стягнути з Кременчуківської сільської ради с. Кременчуки Красилівського району (ідентифікаційний код 04407201) на користь держави (одержувач коштів: УДК в Красилівському районі, р/р 33116331700298, код класифікації 24062100, код одержувача 23565526, МФО 815013, банк одержувача-ГУДКУ в Хмельницькій області) суму 112430,27 (сто дванадцять тисяч чотириста тридцять гривень 27 коп.) заподіяної шкоди.

Видати наказ.

Стягнути з Кременчуківської сільської ради с. Кременчуки Красилівського району (ідентифікаційний код 04407201) в дохід державного бюджету України (по коду бюд жетної класифікації 22090200, символ звітності 095 через відділення державного казначейства на рахунок 31112095700002 УДК м. Хмельницького, банк отримувача ГУ ДКУ у Хмельницькій області, код 23565225, МФО 815013) державне мито у розмірі 1124,30 (одна тисяча сто двадцять чотири гривні 30 коп.).

Видати наказ.

Стягнути з Кременчуківської сільської ради с. Кременчуки Красилівського району (ідентифікаційний код 04407201) в дохід державного бюджету (на розрахунковий рахунок 31211264700002, МФО 815013 ГУ ДКУ у Хмельницькій області, ЄДРПОУ 23565225 УДК м. Хмельницький, код бюджетної класифікації 22050003) суму 236,00 (двісті тридцять шість гривень 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ.

Копії рішення надіслати в адреси позивача, відповідача та третьої особи.

Оскільки в судовому засіданні 18.10.2010р. оголошувалась вступна та резолютивна частини, йог повний текст виготовлений та підписаний 21.10.2010 р.

                              Суддя                                                                      О.І. Матущак