Єдиний державний реєстр судових рішень
УКРАЇНА
Господарський суд
Чернігівської області
14000, м. Чернігів, пр-т Миру,20,тел. 672-847
Іменем України
Р І Ш Е Н Н Я
«04 »листопада 2010 року Справа №17/125
За ПОЗОВОМ: Державної екологічної інспекції в Чернігівській області
14017, м. Чернігів, вул. Малясова, 12
До ВІДПОВІДАЧА: Комунального підприємства "Ладан Житлосервіс" Ладанської селищної ради
17583, Чернігівська область, Прилуцький район, смт. Ладан, вул. Миру, 69
ТРЕТЯ ОСОБА на стороні Відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Ладанська селищна рада
17583, Чернігівська область, Прилуцький район, смт. Ладан, вул. Миру, 77-а
Про відшкодування 3127597,79 грн. збитків
Суддя Кушнір І.В.
ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН :
Від Позивача: не з’явився.
Від Відповідача: Щерецька О.В. –юрисконсульт, довіреність б/н від 01.01.10р.
Від Третьої особи: Стеценко С.В. –голова селищної ради, посвідчення.
СУТЬ СПОРУ:
Державною екологічною інспекцією в Чернігівській області заявлено позов до Комунального підприємства "Ладан Житлосервіс" Ладанської селищної ради про відшкодування 3127597,79 грн. збитків, заподіяних внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів внаслідок скиду недостатньо очищених стічних вод до р. Удай.
Ухвалою суду від 10.09.10р. залучено до участі у справі в якості Третьої особи на стороні Відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Ладанську селищну раду.
Позивач явки представника у судові засідання не забезпечив, хоча про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомлено.
Представник Відповідача надала письмовий відзив на позов, в якому Відповідач проти позову заперечив, обґрунтовуючи це тим, що в ході перевірки проби стічної води на скиді не відбирались, що відображено в акті №83/08. З початку створення КП "Ладан Житлосервіс" уклало договір з Прилуцькою районною СЕС для забезпечення контролю стану очисних стоків. Разом з тим, контроль стічних вод з очисних споруд ведеться щоденно лабораторією очисних споруд КП "Ладан Житлосервіс" згідно графіків, затверджених Прилуцькою районною СЕС, під контролем промислово-санітарної лабораторії ТОВ "ВП Пожспецмаш". 16 березня 2009 року між КП "Ладан Житлосервіс" та НВФ "Технологія" м. Харків було укладено договір на розробку та узгодження нормативів ГДС речовин для 2-х випусків стічних вод. На даний момент нормативи ГДС речовин затверджено, дозвіл на спецводокористування розроблено. Окрім того, КП „Ладан Житлосервіс” являється єдиним надавачем послуг з водопостачання, водовідведення та утримання житлового фонду по смт Ладан, а застосування фінансових санкцій призведе до зупинки діяльності підприємства, що в свою чергу позбавить споживачів селища водопостачання, водовідведення з самого початку опалювального сезону.
Представник Третьої особи підтримав заперечення, викладені у відзиві на позов, зазначивши, що відсутність дозвільної документації у Відповідача на момент проведення перевірки пояснюється тим, що дане підприємство є збитковим і не має достатніх власних обігових коштів, тому не могло самостійно здійснити розрахунки за розроблення та виготовлення необхідної документації.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, заслухавши пояснення представників Відповідача, Третьої особи, суд,
В С Т А Н О В И В:
19 квітня 2010 року державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Комунального підприємства "Ладан Житлосервіс" Ладанської селищної ради.
Перевірка проведена на підставі наказу Державної екологічної інспекції в Чернігівській області №371 від 14.04.10р. із залученням начальника виробничо-технічного відділу КП "Ладан Житлосервіс" Хрищенюк А.П., у присутності в.о. директора КП "Ладан Житлосервіс" Синиці М.Б.
В ході перевірки встановлено, що Відповідач здійснює забір підземних вод та скид стічних вод без дозволу на спеціальне водокористування, що є порушенням ст.ст. 44, 49 Водного кодексу України. З 30 квітня 2009 року по 19 квітня 2010 року з артезіанських свердловин забрано по періодах: 30 квітня 2009 року –24 серпня 2009 року –139231,525 куб. м, 25 серпня 2009 року –31 грудня 2009 року –137419,097 куб. м, 01 січня 2010 року –19 квітня 2010 року –90991,572 куб. м; відведено по періодах: 30 квітня 2009 року –24 серпня 2009 року –37379,134 куб. м, 25 серпня 2009 року –31 грудня 2009 року –47565,354 куб. м, 01 січня 2010 року –19 квітня 2010 року –42781,106 куб. м стічних вод.
За результатами перевірки складений акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №83/08 від 19.04.10р. та внесено припис №83/08 від 19.04.10р.
Копії вищезазначених акту перевірки та припису були отримані в.о. директора КП "Ладан Житлосервіс" Синиця М.Б., про що свідчить підпис останнього та печатка підприємства.
Відповідно до довідки КП "Ладан Житлосервіс" №208 від 21.04.10р. кількість піднятої води з підземних джерел за період:
30.04.2009р. –24.08.2009р. –139231,525 куб. м,
25.08.2009р. –31.12.2009р. –137419,097 куб. м,
01.01.2010р. –19.04.2010р. - 90991,572 куб. м.
Очищено стоків за період:
30.04.2009р. –24.08.2009р. –37379,134 куб. м,
25.08.2009р. –31.12.2009р. –47565,354 куб. м,
01.01.2010р. –19.04.2010р. - 42781,106 куб. м.
Крім того, Відповідачем Позивачу були надані довідка №207 від 21.04.10р. про середньо квартальні показники очищення стічних вод за період з 01.01.10р. по 31.03.10р. та довідка про середньо річні показники очищення стічних вод за 2009 рік.
Згідно до ст.38 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів.
В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.
Згідно ст.1 Водного кодексу України вода стічна –вода, що утворилася в процесі господарсько-побутової і виробничої діяльності (крім шахтної, кар'єрної і дренажної води), а також відведена з забудованої території, на якій вона утворилася внаслідок випадання атмосферних опадів.
Відповідно до п.3. ч.1 ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Відповідно до ч.1 ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Згідно ст.ст.44,49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу, виданого державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення або Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими Радами за погодженням з державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення. У дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин. У разі настання маловоддя ці ліміти можуть бути зменшені спеціально уповноваженими державними органами без коригування дозволу на спеціальне водокористування.
Відповідно до ч.1 ст. 70 Водного кодексу України скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.
Як вбачається із розрахунку розміру відшкодування заподіяних збитків, завданих самовільним скидом Відповідачем зворотних вод без наявності дозволу на спеціальне водокористування, наданого Позивачем, Відповідачем заподіяно державі збитки у сумі 3127597,79 грн.
Розрахунок обчислення розміру заподіяних збитків проведено на підставі:
- Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, що затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995р. №37, зареєстрованим у Міністерстві юстиції 01.06.95р. за №162/698 з подальшими змінами (далі Методика –1);
- Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, що затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 20.07.2009р. №389, зареєстрованим у Міністерстві юстиції 14.08.2009р. за № 767/16783 (далі Методика –2);
- акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства КП "Ладан Житлосервіс" від 19.04.10р. №83/08;
- довідки КП "Ладан Житлосервіс" №208 від 21.04.10р. про кількість скинутих стічних вод за період з 30.04.2009 року по 19.04.2010 року;
- довідки КП "Ладан Житлосервіс" №207 від 21.04.10р. про середньо квартальні показники очищення стічних вод за період з 01.01.10р. по 31.03.10р.;
- довідки КП "Ладан Житлосервіс" про середньо річні показники очищення стічних вод за 2009 рік.
03.06.2010р. Позивачем була надіслана Відповідачу претензія №04-03/1792 від 02.06.10р. про відшкодування збитків, завданих самовільним скидом Відповідачем зворотних вод без наявності дозволу на спеціальне водокористування, у сумі 3127597,79грн., яка була отримана останнім 05.06.10р., що підтверджується поштовим повідомленням про вручення, наявним в матеріалах справи.
Відповідачем сума збитків відшкодована не була.
Згідно ст.111 Водного кодексу України, підприємства, установи організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов’язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Статтею 110 цього ж Кодексу передбачено, що відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.
Відповідно до ст.68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
Згідно ст.1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної чи юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Матеріалами справи підтверджується факт заподіяння збитків.
Відповідач доказів відшкодування збитків, як і доказів, які б спростовували викладені обставини, не надав.
Посилання Відповідача на те, що в ході перевірки проби стічної води на скиді не відбирались, що відображено в акті №83/08, судом не приймаються з наступних підстав.
Згідно п.п.4.7., 5.1.1., абз.3 п.п.5.1.3., 5.2.3. Методики –1:
«4.7. Факти скиду зворотних вод та забруднюючих речовин, а також погіршення якості води водного об'єкта встановлюються інспекторами інспекційних підрозділів органів Мінекоресурсів, громадськими інспекторами з охорони довкілля на основі спеціальних досліджень, результатів відомчого, державного лабораторного контролю або візуально з оформленням актів та протоколів встановленої органами Мінекоресурсів форми.
5.1.1. Об'єми скидів забруднюючих речовин та їх концентрації визначаються на підставі даних обстеження об'єктів та аналізу журналів обліку водоспоживання, водовідведення, роботи каналізаційних насосних станцій і т.п. з урахуванням вимог дозволів на спецводокористування та затверджених норм ГДС (ТУС). Визначені при цьому показники включаються в розрахункові формули.
абз.3 п.5.1.3. При заздалегідь відомому сталому складі зворотних вод (наприклад, господарсько-фекальні води суден, стічні води міської каналізації) чи забруднюючої речовини дозволяється, як виняток, використання в розрахунках попередніх даних про їх склад та якість.
5.2.3. Збитки для самовільних, аварійних та санкціонованих вимушених скидів зворотних вод (крім скидів із водних транспортних засобів) визначаються за формулою (6).»
Відповідно до п.п.5.5.-5.7. Методики –2:
«5.5. Розрахунок маси наднормативного скиду забруднюючих речовин, що підлягають нормуванню згідно із законодавством, внаслідок самовільного скиду зворотних вод без наявності дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за формулою (4).
5.6. У разі відсутності у суб'єкта господарювання дозволу на спеціальне водокористування маса наднормативного скиду забруднюючих речовин може визначатися на підставі даних державної звітності.
5.7. Фактичні витрати зворотних вод визначаються на основі даних: первинної документації, державної звітності, відомчої форми звітності, ліміту забору та використання води; індивідуальних норм водоспоживання та водовідведення або довідки суб'єкта господарювання за підписом керівництва, завіреної печаткою.»
Дані про кількість скинутих стічних вод за період з 30.04.2009 року по 19.04.2010 року та про показники очищення стічних вод за зазначений період взяті Позивачем для розрахунку безпосередньо з відповідних вищевказаних довідок Відповідача, підписаних керівництвом та скріплених печаткою підприємства.
В свою чергу, наявність у Відповідача договору з Прилуцькою районною СЕС для забезпечення контролю стану очисних стоків, ведення щоденного контролю стічних вод з очисних споруд лабораторією очисних споруд КП "Ладан Житлосервіс" згідно графіків, затверджених Прилуцькою районною СЕС, під контролем промислово-санітарної лабораторії ТОВ "ВП Пожспецмаш" та наявність дозволу на спецводокористування на даний момент, не спростовують факту самовільного скиду Відповідачем зворотних вод без наявності дозволу на спеціальне водокористування за період з 30.04.2009 року по 19.04.2010 року.
Саме за дане порушення і було нараховано збитки Позивачем Відповідачу, а не за перевищення гранично допустимих показників забруднюючих речовин.
Посилання Відповідача на збитковість підприємства та відсутність своєчасного фінансування з боку селищної ради судом не може бути прийняті до уваги, оскільки така обставина чинним законодавством не передбачено ні в якості підстави для звільнення від отримання вищевказаного дозволу на скиди забруднюючих речовин, ні в якості підстави для звільнення від відшкодування збитків, завданих внаслідок відсутності такого дозволу.
На підставі викладеного, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.2 ст.49 Господарського процесуального кодексу судові витрати мають бути покладені на Відповідача.
Керуючись ст.ст.33, 49, 75, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Комунального підприємства "Ладан Житлосервіс" Ладанської селищної ради (17583, Чернігівська область, Прилуцький район, смт. Ладан, вул. Миру, 69, код ЄДРПОУ 35016302, р/р 26008008001030 в банку «Демарк», МФО 353575) в доход місцевого бюджету Ладанської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області (р/р 33119331700380 в ГУДК у Чернігівській області, код ЄДРПОУ 22822145, МФО 853592, код КБКД 24062100) 3127597 грн. 79 коп. збитків.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
3. Стягнути з Комунального підприємства "Ладан Житлосервіс" Ладанської селищної ради (17583, Чернігівська область, Прилуцький район, смт. Ладан, вул. Миру, 69, код ЄДРПОУ 35016302, р/р26008008001030 в банку «Демарк», МФО 353575) в доход Державного бюджету України (р/р31111095700002 в ГУДКУ у Чернігівській області, МФО 853592, код платежу 22090200, код ЄДРПОУ 22825965, символ звітності 095) 25500 грн. державного мита.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
4. Стягнути з Комунального підприємства "Ладан Житлосервіс" Ладанської селищної ради (17583, Чернігівська область, Прилуцький район, смт. Ладан, вул. Миру, 69, код ЄДРПОУ 35016302, р/р 26008008001030 в банку «Демарк», МФО 353575) в доход Державного бюджету України (отримувач: державний бюджет м. Чернігова, код ЄДРПОУ 22825965, р/р31210264700002 в ГУДКУ у Чернігівській області, МФО 853592, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності 264) 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя І.В. Кушнір
04.11.10