Ухвала суду № 12012488, 14.04.2010, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
14.04.2010
Номер справи
48/590
Номер документу
12012488
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 УХВАЛА Справа № 48/59014.04.10 За позовом Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанії «Авіалінії ААР»

третя особа Шевченківська районна у м. Києві державна адміністрація

про припинення юридичної особи

Суддя Хоменко М.Г.

Представники:

від позивача - не з"явилися

від відповідача - не з"явилися

третя особа - Башинська А.М.

від Київської транспортної прокуратури - не з"явилися

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Києва звернулося до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанії «Авіалінії ААР»про припинення юридичної особи останнього.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 05.12.2005 порушено провадження у справі № 48/590(суддя В.В. Сулім).

Рішенням Господарського суду міста Києва від 20.12.2005 позов задоволено.

На виконання рішення господарського суду м. Києва від 20.12.2005 видано наказ 48/590 від03.01.2006.

09.06.2009 до Господарського суду міста Києва надійшло подання Київського транспортного прокурора в порядку ст. ст. 29, 121 ГПК України про заміну способу виконання рішення Господарського суду міста Києва у справі № 48/590 від 20.12.2005 шляхом утворення ліквідаційної комісії в особі Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва.

Ухвалою Господарського суду м. Києва від 25.06.2009 подання Київського транспортного прокурора про зміну способу та порядку виконання рішення Господарського суду міста Києва від 20.12.05 №48/590 задоволено в частині призначення іншого голови ліквідаційної комісії з припинення юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю Авіакомпанія „Авіалінії ААР" (м. Київ, вул. Волинська, 66а, р/р № 260031388 в АКБ „Легбанк", МФО 300056. код ЄДРПОУ 20032663); змінено спосіб виконання рішення Господарського суду міста Києва від 20.12.05 №48/590 визначений ч. 5 резолютивної частини рішення Господарського суду міста Києва від 20.12.05 №48/590 та призначено головою ліквідаційної комісії з припинення юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю Авіакомпанія „Авіалінії ААР" (м. Київ, юридична адреса вул. Ванди Василевської ,13 корп.1, фактична адреса: вул. Волинська, 66а, р/р № 260031388 в АКБ „Легбанк", МФО 300056. код ЄДРПОУ 20032663) Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі міста Києва.

Постановою Вищого господарського суду України від 10.02.2010 касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва задоволено частково, ухвалу господарського суду м. Києва від 25.06.2009 у справі №48/590 скасовано.

Резолюцією керівництва господарського суду м. Києва матеріали справи №48/590 передано для розгляду судді Хоменку М.Г.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 01.03.2010 справу прийнято до свого провадження суддею Хоменком М.Г та призначено до розгляду на 23.03.2010.

Ухвалою Господарського суду м. Києва від 23.03.2010 відкладено розгаляд справи у судовому засіданні на 14.04.2010 та зобов"язано Київську транспортну прокуратуру, Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі м. Києва, Товариство з обмеженою відповідальністю "Авіакомпанія "Авіалінії ААР" та Шевченківську районну у місті Києві державну адміністрацію надати суду письмові пояснення по суті справи, зокрема по суті заявленого клопотання Київської транспортної прокуратури про зміну способу виконання рішення господарського суду м. Києва від 20.12.2005 у справі №48/590.

У судове засідання 14.04.2010 позивач та Відповідач не з"явилися, вимоги ухвали суду не виконали, поважних причин нез"явлення суду не надали.

Особи, які беруть участь у розгляді справи, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною в позовній заяві (див. Роз'яснення Президії ВАСУ від 18.09.97р. № 02-5/289 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України").

Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, які мають значення для вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду м. Києва від 20.12.2005р. по справі № 48/590 задоволено позов ДПІ у Шевченківському районі м. Києва до Товариства з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «Авіалінії ААР», за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Шевченківська районна у м. Києві державна адміністрація про припинення юридичної особи. Юридичну особу - Товариство з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «Авіалінії ААР»припинено та зобов"язано державного реєстратора створити ліквідаційну комісію для здійснення заходів щодо припинення юридичної особи у зв"язку з її ліквідацією, внести до Єдиного державного реєстру запис про судове рішення, провести державну реєстрацію припинення юридичної осби відповідно до чинного законодавства.

Згідно до ст.33 "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" юридична особа припиняється , зокрема, за судовим рішенням. Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Згідно до ч.2 та ч.4 ст.11 Закону України "Про судоустрій України") судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами, об'єднаннями громадян та іншими організаціями, громадянами та юридичними особами на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиціальність) судових рішень для інших судів, органів прокуратури, слідства, дізнання визначається процесуальним законом. Невиконання судових рішень тягне передбачену законом відповідальність.

Відповідно до положень ст.45 Господарського процесуального кодексу України господарські суди здійснюють правосуддя шляхом прийняття обов'язкових до виконання на усій території України рішень, ухвал, постанов. Рішення і постанови господарських судів приймаються іменем України. Невиконання вимог рішень, ухвал, постанов господарських судів тягне відповідальність, встановлену цим Кодексом та іншими законами України.

У червні 2009 року Київський транспортний прокурор вніс подання про зміну способу та порядку виконання Рішення Господарського суду м. Києва від 20.12.2005р. по справі № 45/590.

Оскільки, як вбачається з подання прокурора та пояснень представника третьої особи, процедура припинення юридичної особи відповідача не виконана на даний час, господарський суд застосовує норми законодавства до даних правовідносин, які є чинними на час розгляду подання та винесення цієї ухвали.

Приписи ч. 1ст.38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" встановили, що суд, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи, у день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення. Дата надходження відповідного судового рішення вноситься державним реєстратором до журналу обліку реєстраційних дій.

Частиною 3 цієї статті, в редакції з 30.09.06, державний реєстратор повинен не пізніше наступного робочого дня з дати надходження судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, внести до Єдиного державного реєстру запис щодо цього судового рішення та в той же день повідомити органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування та юридичну особу, щодо якої було прийнято судове рішення, про внесення до Єдиного державного реєстру такого запису.

26.01.05 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців внесено запис № 1 074 131 0000 004567 про відповідне судове рішення.

Згідно до частин 6, 7 цієї статті та на підставі документів з реєстраційної справи, зокрема Установчого договору від 24.04.1997 року та реєстраційної картки від 21.05.1997 року, відповідно до яких одним із засновників (учасників) вказаної юридичної особи є ОСОБА_1, державний реєстратор призначив головою комісії з припинення (ліквідаційної комісії) юридичної особи "ТОВ «Авіакомпанія «Авіалінії ААР»ОСОБА_1 і направив на її адресу, вказану в реєстраційній справі, а саме: АДРЕСА_1 повідомлення від 03.02.05 № 10/36-256 про внесення до ЄДР запису про судове рішення щодо припинення юридичної особи ТОВ «Авіакомпанія «Авіалінії ААР»та призначення її головою ліквідаційної комісії.

Згідно до ст.111 Цивільного кодексу України, ст. ст. 60, 91 Господарського кодексу України, ст.20 Закону України «Про господарські товариства»та ст. 36 Закону передбачають порядок проведення; ліквідаційної процедури, яку здійснює тільки ліквідаційна комісія - голова ліквідаційної комісії.

З моменту внесення до ЄДР запису щодо судового рішення про припинення юридичної особи ТОВ «Авіакомпанія «Авіалінії ААР»та призначення ОСОБА_1 головою ліквідаційної комісії з припинення юридичної особи товариства останньою до теперішнього часу не виконано вимог ст.ст. 110, 111 Цивільного кодексу України, ст.ст.60, 91 Господарського кодексу України, ст. 20 Закону України «Про господарські товариства»та ст. 36 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», а отже рішення Господарського суду міста Києва №48/590 від 20.12.05 залишається невиконаним.

В ході прокурорської перевірки було встановлено, що ОСОБА_1 за вказаною адресою не проживає, відомостей про призначення її головою ліквідаційної комісії не одержувала, участі у господарській діяльності товариства не брала, доходи від неї не отримувала, повідомила, що дані про неї як засновника і учасника є фіктивними.

При проведенні прокурорської перевірки було також встановлено, що гр.ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт НОМЕР_1 виданий Печерським РУ ГУ МВС України в місті Києві, що мешкає за адресою в місті Києві по вул.Рибальській 10, кв.7) пояснив, що має на зберіганні Статут товариства(оригінал), Установчий договір (оригінал), документи листування товариства, інші документи і печатку, проте висловив незгоду з призначенням його головою ліквідаційної комісії товариства через значний обсяг раніше виконуваної роботи у товаристві, тяжкий матеріальний стан та стан здоровя.

Норми частини 5 ст.38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»передбачають що суд призначає в рішенні щодо припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією комісію з припинення (ліквідаційну комісію) та встановлює строк і порядок її роботи. Державний реєстратор вносить до Єдиного державного реєстру запис про призначення комісії з припинення (ліквідаційної комісії) не пізніше наступного робочого дня з дати надходження відповідного рішення.

Відповідно до вимог ч.8 ст.38 Закону документи для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи подаються головою комісії з припинення (ліквідаційної комісії) юридичної особи, яку призначив суд, або головою комісії з припинення (ліквідаційної комісії), якого вказав в Єдиному державному реєстрі державний реєстратор, у порядку, який встановлено частинами першою - п'ятою статті 36 цього Закону.

На даний час державний реєстратор не може внести до ЄДР запис про заміну голови ліквідаційної комісії зазначеної юридичної особи, оскільки третя особа немає достовірної інформації про особу, яка могла б бути призначена головою ліквідаційної комісії ТОВ «Авіакомпанія «Авіалінії ЛАР»замість ОСОБА_1

Як вбачається із вищезаначеного подання прокуратуру, остання проссть суд призначити комісію з припинення юридичної особи ТОВ «Авіакомпанія «Авіалінії ААР»в особі Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши пояснення сторін, суд прийшов до висновку, що подання Київської транспортної прокуратури задоволенню не підлягає з наступних підстав.

У відповідності до ст. 6 Конституції України органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України. Тобто, при здійсненні будь-яких управлінських, контролюючих чи інших функцій Держави, органи державної влади мають право діяти виключно в рамках Законів.

Статус державної податкової служби в Україні, до системи яких належить скаржник, її функції та.правові основи діяльності визначає Закон України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 року № 509 - XII.

Згідно статті 3 зазначеного Закону, органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади, а також рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань оподаткування, виданими у межах їх повноважень.

Нормами ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»встановлено, що суд, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи, у день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення. Дата надходження відповідного судового рішення вноситься державним реєстратором до журналу обліку реєстраційних дій.

Суд призначає в рішенні щодо припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією комісію з припинення (ліквідаційну комісію) та встановлює строк і порядок її роботи. Державний реєстратор вносить до Єдиного державного реєстру запис про призначення комісії з припинення (ліквідаційної комісії) не пізніше наступного робочого дня з дати надходження відповідного рішення.

У разі, якщо в судовому рішенні щодо припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією не призначена комісія з припинення (ліквідаційна комісія), державний реєстратор не пізніше трьох робочих днів від дати надходження такого судового рішення вносить до Єдиного державного реєстру запис, в якому вказує як голову комісії з припинення (ліквідаційної комісії) юридичної особи керівника органу управління або особу, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, якщо інше не встановлено судовим рішенням.

Крім того, статтею 60 Господарського кодексу України передбачено, що ліквідація суб'єкта господарювання здійснюється ліквідаційною комісією, яка утворюється власником (власниками) майна суб'єкта господарювання чи його (їх) представниками (органами), або іншим органом, визначеним законом, якщо інший порядок її утворення не передбачений цим Кодексом. Ліквідацію суб'єкта господарювання може бути також покладено на орган управління суб'єкта, що ліквідується.

Отже, чинним законодавством України не передбачено ані обов'язку ані прав органів державної податкової служби здійснювати повноваження голів ліквідаційної комісії з припинення юридичних осіб.

Натомість, Законом прямо передбачено, що такі функції покладаються на керівника органу управління юридичної особи або особу, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності.

В підтвердження такого висновку можна навести перелік документів, які голова ліквідаційної комісії повинен надати державному реєстратору, а саме - свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи, оригінал установчих документів, акт ліквідаційної комісії з ліквідаційним балансом, який затверджено рішенням засновників (учасників) або уповноваженого ними органу.

Такі документи не можуть знаходитись в розпорядженні органу державної податкової служби і жодним нормативно-правовим актом не передбачено право податкових інспекцій вилучати такі документи у фізичних осіб, для ліквідації підприємств.

Необхідно також підкреслити ту обставину, що орган державної влади, на який покладено обов'язок та надано всі необхідні повноваження розглядати справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням порядку подання фінансової звітності та ведення бухгалтерського обліку при ліквідації юридичної особи (ст.ст. 2342, 1666 КУпАП) не може бути одночасно особою, відповідальною за подання такої звітності та ведення відповідного обліку.

Крім того, з 1 вересня 2005 року набув чинності Кодекс адміністративного судочинства України.

Відповідно до п. 6 Розділу VII КАС України до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до п.1 ч.І ст. 17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Згідно ч.1 п.1 ст. 80 Госопдарського процесуального кодексу України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в госопдарських судах України.

Враховуючи наведене вище,керуючись ч.1п.1ст.80 Госопдарського процесуального кодексу України, суд-

УХВАЛИВ:

1. Відмовити в задоволенні Подання Київського транспортного прокурора про зміну способу та порядку виконання рішення Господарського суду міста Києва від 20.12.05 №48/590 шляхом призначення комісії з припинення юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «Авіалінії ААР»в особі Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва.

2. Провадження у справі №48/590 припинити.

3.Копію ухвали направити сторонам, Київській транспортій прокуратурі та Шевченківській районній у місті Києві державній адміністрації.

Суддя М.Г. Хоменко