Постанова № 12011745, 02.11.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
02.11.2010
Номер справи
2а-11510/10/2670
Номер документу
12011745
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

02 листопада 2010 року           16:20           № 2а-11510/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Власенкової О.О., при секретарі судового засідання Чернишевій О.В. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомНаціонального банку України в особі Управління Національного

банку України в Чернігівській області

доПублічного акціонерного товариства "Акціонерний Банк "Синтез"

(далі - відповідач - ПАТ АБ "Синтез")

простягнення штрафних санкцій в розмірі 1 700 грн. Обставини справи:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідача штрафні санкції у розмірі 1700 грн.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що станом на час розгляду справи відповідач має заборгованість за порушення валютного законодавства у розмірі 1 700 грн., яка всупереч вимогам чинного законодавства України у сфері валютного регулювання, на сьогоднішній день є непогашеною.

28 жовтня 2010 року до суду надійшло клопотання представника позивача про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача проти позову заперечив та зазначив, що постановою Національного банку України від 08 червня 2010 року № 263 ПАТ АБ "Синтез" призначено тимчасову адміністрацію строком на шість місяців: з 09 червня до 08 грудня 2010 року та введено повний мораторій на задоволення вимог кредиторів строком на три місяці: з 09 червня до 08 вересня 2010 року.

Тому, на думку представника відповідача, відповідно до вимог чинного законодавства України, на момент дії мораторію неможливим є виконання вимог постанови Управління Національного банку України у Чернігівській області від 21 червня 2010 року №2 про притягнення до відповідальності за порушення валютного законодавства.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 02 листопада 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представника відповідача, Окружний адміністративний суд міста Києва,

ВСТАНОВИВ:

15 червня 2010 року головним економістом відділу валютного контролю та ліцензування Управління Національного банку України в Чернігівській області складено протокол порушення валютного законодавства України № 2, яким зафіксовано порушення ПАТ АБ "Синтез" пункту 2 статті 10 Декрету Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю", в частині перекручення статистичної звітності за формою № 527 "Звіт про оборот готівкової іноземної валюти" станом на 01 квітня 2010 року (далі – форма № 527), а саме: у формі № 527 станом на 01 квітня 2010 року у рядку 2.5.1. "видано фізичним особам з їх рахунків" не відображено інформацію про операції щодо видачі депозитів фізичним особам за 13 березня 2010 року –10798, 64 доларів США, за 18 березня 2010 року – 500 доларів США. Зазначені операції відображені у рядку 2.5.2 "видано фізичним особам за переказами".

На підставі чого 21 червня 2010 року Управлінням Національного банку України в Чернігівській області прийнято постанову № 2 про притягнення відповідача за порушення валютного законодавства до відповідальності у вигляді накладення штрафу у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Як вбачається з матеріалів справи, вищевказана постанова отримана відповідачем, однак добровільно сплатити штраф банк відмовився обґрунтовуючи тим, що з 09 червня по 08 грудня 2010 року призначена тимчасова адміністрація та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів строком на три місяці.

Станом на день розгляду спору судом штрафні санкції у розмірі 1700 грн. відповідачем не сплачено.

Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представника відповідача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з огляду на таке.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про Національний банк України", Законом України "Про банки і банківську діяльність", Декретом Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю".

Відповідно до статті 2 Закону України "Про національний банк України" Національний банк України є центральним банком України, особливим центральним органом державного управління, юридичний статус, завдання, функції, повноваження і принципи організації якого визначаються Конституцією України, цим Законом та іншими законами України.

Пунктом 8 частини 1 статті 7 Закону України "Про національний банк України" визначено, що Національний банк виконує функцію банківського регулювання та нагляду.

Згідно зі статтею 44 Закону України "Про національний банк України" Національний банк діє як уповноважена державна установа при застосуванні законодавства України про валютне регулювання і валютний контроль. До компетенції Національного банку у сфері валютного регулювання та контролю належать, зокрема, застосовування мір відповідальності до банків, юридичних та фізичних осіб (резидентів та нерезидентів) за порушення правил валютного регулювання і валютного контролю.

Режим здійснення валютних операцій на території України, загальні принципи валютного регулювання, повноваження державних органів і функції банків та інших фінансових установ України в регулюванні валютних операцій, права й обов'язки суб'єктів валютних відносин, порядок здійснення валютного контролю, відповідальність за порушення валютного законодавства визначено Декретом Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" від 19 лютого 1993 року №15-93 (далі –Декрет).

Відповідно до статті 10 Декрету порядок, види, форми і терміни подання звітності резидентами і нерезидентами про їх валютні операції визначаються Національним банком України за погодженням з Міністерством статистики України з урахуванням чинного законодавства України.

Несвоєчасне подання, приховування або перекручення звітності про валютні операції тягне за собою відповідальність, передбачену статтею 16 цього Декрету.

Згідно зі статтею 16 Декрету за несвоєчасне подання, приховування або перекручення звітності про валютні операції - штраф у сумі, що встановлюється Національним банком України.

На підставі пункту 2.8 Положенням про валютний контроль, затверджено постановою Правління Національного банку України від 8 лютого 2000 року № 49 (далі –Положення) перекручення встановленої Національним банком України звітності про валютні операції тягне за собою накладення штрафу у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Відповідно до пункту 3.4 Положення у разі прийняття рішення про застосування санкцій виноситься постанова про притягнення до відповідальності за порушення валютного законодавства.

Згідно з пунктом 3.5 Положення постанова, що складена за формою, наведеною в додатку 2, і підписана однією з посадових осіб відповідно до вимог пункту 3.4 розділу 3 цього Положення, або постанова Правління Національного банку, що складена за формою, наведеною в додатку 3, надсилається поштою з повідомленням про вручення порушнику, який протягом п'яти робочих днів після отримання постанови або постанови Правління Національного банку має перерахувати суму штрафу до Державного бюджету України.

Як свідчать обставини справи, постанова Управління Національного банку України в Чернігівській області від 21 червня 2010 року № 2 про притягнення до відповідальності за порушення валютного законодавства України направлена відповідачу 22 червня 2010 року, що підтверджується листом від 21 червня 2010 року № 12-14/2504 та поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення.

14 липня 2010 року на електронну адресу Управління Національного банку України в Чернігівській області надійшов лист ПАТ АБ "Синтез", в якому зазначено, що на момент дії мораторію неможливим є виконання вимог постанови Управління Національного банку України у Чернігівській області від 21 червня 2010 року №2 про притягнення до відповідальності за порушення валютного законодавства.

Однак, суд не погоджується з таким твердженнями відповідача, оскільки, наведене не може бути підставою для невиконання вказаної постанови, а введення мораторію не передбачає звільнення банку від сплати штрафу за порушення валютного законодавства.

Відповідно до пункту 2 частини 3 статті 85 Закону України "Про банки і банківську діяльність" протягом дії мораторію не нараховуються тільки штрафні санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов’язань перед кредиторами та зобов’язань щодо сплати податків і зборів (обов’язкових платежів).

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що відповідно до пункту 4.1 Положення постанова про притягнення до відповідальності може бути оскаржена в судовому порядку. Відповідачем в цьому випадку виступає Національний банк.

Суду не надано доказів на підтвердження того, що постанова Управління Національного банку України у Чернігівській області оскаржувалась відповідачем у судовому порядку.

Згідно з абзацом 4 пункту 3.5 Положення у разі несплати порушником штрафу в зазначений строк він підлягає стягненню в судовому порядку.

Станом на день розгляду спору сума штрафних санкцій відповідачем до Державного бюджету України не сплачена.

Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача–суб’єкта владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Акціонерний Банк "Синтез" (01001, місто Київ, вул. Хрещатик, 32-А, код банку 322711, код ЄДРПОУ 21564391) на користь Державного бюджету України штрафні санкції у розмірі 1700 грн. (одна тисяча сімсот гривень).

          Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки встановлені статтями 185-187 КАС України шляхом подання в десятиденний строк апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.

          Суддя                                                                                 О.О. Власенкова