ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
02 вересня 2010 року письмове провадження № 2а-10067/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О. при секретарі судового засідання Поліщук О.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомДержавної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України
до Закритого акціонерного товариства "Город-Сад"
простягнення штрафу у розмірі 17000,00грн.
Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України звернулася до суду з позовом про стягнення з Закритого акціонерного товариства "Город-Сад" штрафу у розмірі 17000,00 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що, на думку позивача, борг перед Державним бюджетом України у відповідача виник у зв’язку з порушенням ним вимог чинного законодавства у сфері фінансових послуг щодо неподання інформації про зміну свого місцезнаходження для внесення відповідних змін до Державного реєстру фінансових установ.
Відповідач в жодне судове засідання не з’явився, заперечень чи пояснень по суті спору суду не надав.
Судом неодноразово направлялися відповідачу повістки про виклик у судове засідання, однак вони поверталися з відміткою про те, що адресат вибув.
Відповідно до ч.11 ст.35 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції чинній на час прийняття постанови у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Представник позивача надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до ст.122 Кодексу адміністративного судочинства суд розглянув справу в порядку письмового провадження.
За результатами розгляду документів і матеріалів поданих позивачем, пояснень його представників, Окружний адміністративний суд м. Києва, встановив:
Закон України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" (далі - Закон) встановлює загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг.
Відповідно до п.12) ч.1 ст.1 Закону, Уповноважений орган –це спеціально уповноважений орган виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг.
Указом Президента України від 04.04.2003 р. № 292/2003 затверджене Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, яким визначено, що спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг є Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України. Статтею 28 Закону визначено, що Уповноважений орган розробляє і затверджує нормативно-правові акти, обов’язкові до виконання центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, учасниками ринків фінансових послуг, їх об’єднаннями, контролює їх виконання; здійснює реєстрацію та веде Державний реєстр фінансових установ тощо.
Згідно ст. 30 Закону, Уповноважений орган має право здійснювати в межах своєї компетенції інспектування фінансових установ, а також їх споріднених та афілійованих осіб.
Так, Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України було проведено позапланову інспекцію Закритого акціонерного товариства "Город-Сад" щодо додержання вимог чинного законодавства у сфері фінансових послуг.
Під час перевірки, інспекційна група здійснювала вихід за місцезнаходженням відповідача, яке значиться в Державному реєстрі фінансових установ та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а саме: м. Київ, вул. Мечникова, 20, в результаті чого було встановлено, що відповідач за зазначеним місцезнаходженням не знаходиться.
Таким чином, перевіркою були виявлені порушення відповідачем вимог законодавства у сфері фінансових послуг, а саме: п. 3.6. розділу 3 "Положення про внесення інформації щодо фінансових компаній до Державного реєстру фінансових установ та встановлення вимог до облікової та реєструючої системи фінансових компаній", абз.2 п.3.1. розділу 3 Ліцензійних умов провадження діяльності із залучення коштів установників управління майном для фінансування об’єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю, в частині неподання до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України інформації щодо зміни свого місцезнаходження, про що було складено акт від 28.11.2008 р. № 605/11.
Враховуючи висновки перевірки, викладені в акті від 28.11.2008 р. № 605/11, відповідно до п.2 ч.1 ст.41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", позивачем була винесена постанова про застосування штрафних санкцій за порушення вимог законодавства про фінансові послуги від 08.12.2008 р., якою на відповідача накладений штраф у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян , що складає 1700,00 грн.
Судом встановлено, що відповідачем, на момент розгляду адміністративної справи, не оскаржені та не спростовані факти, встановлені позивачем під час перевірки. Доказів сплати відповідачем зазначеної суми штрафу суду також не надано.
Відповідно до вимог п.3.6. Положення про внесення інформації щодо фінансових компаній до Державного реєстру фінансових установ та встановлення вимог до облікової та реєструючої системи фінансових компаній, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 05.12.2003 р. № 152, фінансова компанія зобов’язана протягом п’ятнадцяти робочих днів після виникнення змін та/або доповнень до інформації, яка міститься у документах поданих для внесення інформації щодо фінансової компанії та у випадку отримання ліцензій та/або дозволів надіслати до Держфінпослуг письмове повідомлення із зазначенням переліку змін та надати відповідні реєстраційну картку (у паперовому та електронному вигляді) та документи, які підтверджують такі зміни та/або доповнення.
Крім цього, п.3.1. Ліцензійних умов провадження діяльності із залучення коштів установників управління майном для фінансування об’єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю, затверджених розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 24.06.2004 р. № 1225 передбачено, що ліцензіат протягом строку дії ліцензії зобов’язаний дотримуватися вимог законодавства, яким регулюється діяльність небанківських фінансових установ, та цих Ліцензійних умов. Здійснення ліцензіатом діяльності на підставі отриманої ліцензії проводиться за місцезнаходженням ліцензіата або за місцезнаходженням його відокремленого підрозділу, який в установленому цими Ліцензійними умовами порядку отримав засвідчену ліцензіатом копію ліцензії.
З матеріалів справи судом встановлено, що на день проведення позивачем перевірки і до цього часу, відповідачем не було виконано зазначених вимог законодавства, а також не було подано жодних відомостей про зміну свого місцезнаходження, що призвело до не внесення змін до Державного реєстру фінансових установ, а також до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Відповідно до ст.ст.39-41 Закону, у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, Уповноважений орган застосовує такі заходи впливу: 1) зобов’язати порушника вжити заходів для усунення порушення; 2) вимагати скликання позачергових зборів учасників фінансової установи; 3) накладати штрафи; 4) тимчасово зупиняти або анулювати ліцензію на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг; 5) відсторонювати керівництво від управління фінансовою установою та призначати тимчасову адміністрацію; 6) затверджувати план відновлення фінансової стабільності фінансової установи; 7) порушувати питання про ліквідацію установи. Уповноважений орган застосовує до суб’єктів підприємницької діяльності штрафні санкції за ненадання, несвоєчасне надання або надання завідомо недостовірної інформації - у розмірі до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, але не більше одного відсотка від розміру статутного (пайового) капіталу юридичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності, що вчинила правопорушення.
Рішення Уповноваженого органу про застосування штрафних санкцій може бути оскаржено в суді. Штрафи, накладені Уповноваженим органом, стягуються у судовому порядку.
За таких обставин, суд вважає позовні вимоги про стягнення з позивача штрафу у розмірі 17000,00 грн. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Аналогічна норма закріплена і в ч.2 ст.19 Конституції України.
Відповідно до ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення.
Згідно з ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача –суб’єкта владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Враховуючи вищезазначене, суд всебічно, повно та об’єктивно, за правилами, встановленими ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін по справі, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Зважаючи на вищевикладене та керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
ПОСТАНОВИВ:
Позов Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України задовольнити повністю.
Стягнути з Закритого акціонерного товариства "Город-Сад" (код ЄДРПОУ 33443771) до Державного бюджету України штраф у розмірі 17000,00 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Р.О. Арсірій