Єдиний державний реєстр судових рішень
Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54055 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Вступна та резолютивна частини
.
20.09.2010 р. Справа № 2а-3962/10/1470
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Устинова І.А. за участю секретаря судового засідання Клець Г.М. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомДержавного підприємства "Миколаївський морський торгівельний порт", <Позивач адресса >
доСпеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Миколаєві, <Відповідач адресса > за участю представників:від позивача: Чамара Л.В.
від відповідача: Панченко С.В., Яброцький С.В.
провизнання протиправним та скасування рішення від 18.02.2010 р. №0000050037, Керуючись статтями 158, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, - П О С Т А Н О В И В: Позов задовольнити частково.
Скасувати рішення Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Миколаєві від 18.02.2010 року №0000050037 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 11220 грн.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя І. А. Устинов
Миколаївський окружний адміністративний суд
ПОСТАНОВА
Іменем України
20 вересня 2010 року Справа № 2а 3962/10/1470
м. Миколаїв
17:00
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Устинова І.А., за участю секретаря судового засідання Клець Г.М., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державного підприємства «Миколаївський морський торгівельний порт»,
до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків,
за участю представників
від позивача: Чамара Л.В.,
від відповідачів: Панченко С.В., Яброцький С.В.,
про визнати протиправним та скасувати рішення від 18.02.2010 р. №0000050037,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Державне підприємство «Миколаївський морський торгівельний порт»звернувся до суду з позовом до Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Миколаєві про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000050037 від 18.02.2010 року.
У судовому засіданні представник позивача зазначав, що порушення виявлені перевіркою були допущені більш ніж рік з дня їх здійснення, тому відповідачем були порушення строки застосування адміністративно-господарських санкцій до позивача.
Представник відповідача проти позову заперечував, виклавши свої заперечення в письмовому вигляді та підтримавши їх у судовому засіданні.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника сторони, суд встановив.
В період з 18.12.2009 року по 01.02.2010 року СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Миколаєві було проведено планову виїзну перевірки ДП «Миколаївський морський торговельний порт»з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2007 року по 30.09.2009 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2007 року по 30.09.2009 року.
На підставі проведеної перевірки відповідачем було складено Акт від 08.02.2010 року № 127/37/01125608 «Про результати планової виїзної перевірки ДП «Миколаївський морський торговельний порт», в якому зокрема зафіксовано порушення позивачем п.9 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 року № 265/95-ВР (далі Закон № 265/95-ВР), а саме, не забезпечення зберігання 11 фіскальних звітних чеків в КОРО та не забезпечено щоденне друкування фіскальних звітних чеків на РРО у 30 випадках.
На підставі акту перевірки 18.02.2010 року заступником начальника СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Миколаєві винесено рішення №0000050037 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій за порушення п. 9 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»на загальну сумі 13940,00 грн.
Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідно до Положення про порядок подання та розгляду скарг платників державними податковими адміністраціями, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 11.12.1996 року № 29, позивачем було оскаржено рішення від 18.02.2010 року.
Рішенням Державної податкової адміністрації України у Миколаївській області від 09.04.2010 року № 850/10/25-014 рішення від 18.02.2010 року № 0000050037 було скасовано в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 340,00 грн., в іншій частині рішення залишено без змін.
Відповідно до пункту 9 ст. 3 Закону № 265/95-ВР субєкти підприємницької діяльності зобовязані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг)) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Під час перевірки встановлені факти незабезпечення щоденного друкування в 30 випадках фіскальних звітних чеків, а саме:
10 випадків за період з жовтня 2007 року по лютий 2008 року;
14 випадків за період з лютого 2008 року по лютий 2009 року;
6 випадків за період з лютого 2009 року по лютий 2010 року.
Також перевіркою встановлені факти не забезпечення зберігання 10 фіскальних звітних чеків, а саме:
7 випадків - за період з січня 2008 року по лютий 2009 року;
2 випадки за період з лютого 2009 року по лютий 2010 року;
1 випадок за період, який не включено в період перевірки відповідно до направлення на перевірку.
Відповідно до частини першої статті 238 Господарського кодексу України (ГК України) за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до субєктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення субєкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Статтею 239 ГК України передбачено, що одним із видів адміністративно-господарських санкцій є адміністративно-господарський штраф, який застосовується до субєкта господарювання за порушення визначених законодавством України правил здійснення господарської діяльності. За загальним правилом, встановленим частиною другою статті 241 ГК України, перелік порушень, за які з субєкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.
Таким чином, штрафні санкції за порушення субєктами господарювання норм Закону № 265/95-ВР є адміністративно-господарськими санкціями в розумінні положень ГК України.
Відповідно до ст. 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Отже, застосування до позивача адміністративно-господарських санкцій у вигляді штрафу за порушення норм Закону № 265/95-ВР після закінчення одного року з дня його вчинення є неправомірним.
Відповідно до п.4 ст.17 Закону № 265/95-ВР за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій.
Суд не приймає до уваги посилання представника позивача на той факт, що законом не визначено поняття «щодня», оскільки у постанові Кабінету Міністрів України від 18.02.2002 року «Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування»наведено визначення зміна - період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z - звіту до виконання наступного Z - звіту. Максимальна тривалість зміни РРО не повинна перевищувати 24 години. При цілодобовій роботі підприємства, Z - звіт необхідно виконувати не пізніше 24 години з моменту реєстрації першої розрахункової операції, виконаної після попереднього Z - звіту
Крім цього, Закон № 265/95-ВР передбачає відповідальність за кожне невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій, а не за сам факт встановленого перевіркою невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій взагалі.
Тому штрафні санкції за порушення позивачем п. 9 ст. 3 Закону № 265/95-ВР у 8 випадках за період з лютого 2009 року по лютий 2010 року у розмірі в розмірі 2720,00 гривень застосовані відповідачем обґрунтовано.
За таких обставин заявлені позовні вимоги в цій частині слід задовольнити частково.
Керуючись статтями 158, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Скасувати рішення Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Миколаєві від 18.02.2010 року № 0000050037 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій до Державного підприємства «Миколаївський морський торгівельний порт»в сумі 11220 гривень.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя І.А. Устинов
Постанова оформлена
у відповідності до ч. 3 ст. 160 КАС України
та підписана суддею 24.09.2010 року.
Суддя І.А. Устинов