Єдиний державний реєстр судових рішень ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"18" жовтня 2010 р.Справа № 8/72-1489 Господарський суд Тернопільської області
у складі
Розглянув справу
за позовом: Прокурора Підволочиського району, вул. Залізнична,1, смт. Підволочиськ, Тернопільська область, 47800 в інтересах держави, в особі Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, вул. Урицького, 35, Київ 35, 03035, в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль, 46000
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Рось", с. Качанівка Підволочиського району Тернопільської області
про: cтягнення збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного водокористування на суму 2 244 грн. 22 коп.
За участю представників сторін від:
Прокурора: Марцун А. А. – прокурора відділу захисту майнових, інших особистих прав і свобод громадян та інтересів держави в судах прокуратури області, посвідчення№ 61
Позивача: Мазур Т.В. – головного спеціаліста-юрисконсульта юридичного сектору, довіреність №1-1/3228 від 22.12.2009р.
Відповідача: Дегтярьова Л.В. - представника, доручення від 09.02.08 р., Гарагуца І.Ф. - представника, доручення від 18.10.10р.
В судовому засіданні представникам позивача та відповідача, прокурору роз’яснено процесуальні права та обов’язки, передбачені ст. ст. 20, 22, 29, 81-1 Господарського процесуального кодексу України.
За відсутністю відповідного клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснюється.
Суть справи:
Прокурор Підволочиського району, смт. Підволочиськ звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави, в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, м. Тернопіль, до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Рось", с. Качанівка Підволочиського району Тернопільської області про стягнення 2 244 грн. 22 коп. збитків, завданих державі внаслідок самовільного забору підземних вод.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем ст. ст. 16,19,23 Закону України "Про надра", ст. ст. 48,49 Водного Кодексу України від 06.06.1995 р. № 213/95-ВР. Зазначає, що за період з 01.01.2009 року по 24.08.2009 року та за період з 25.08.2009 року по 14.07.2010 року, без дозволу на спеціальне водокористування, використано 15 м3 з підземних горизонтів, та відповідно, 83 м3 підземних вод, у зв’язку з чим державі завдано збитків на суму 2244 грн. 22 коп. (з урахуванням наданих в судовому засіданні 18.10.2010р. уточнень).
В підтвердження викладеного надано: розрахунки розмірів відшкодування збитків при самовільному водокористуванні, переуступці права водокористування, заборі води з порушенням планів водокористування, при безгосподарському використанні води, при порушення правил ведення первинного обліку кількості води, що забирається з водних об’єктів і скидаються до них; акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 14.07.2010 року, протокол про адміністративне правопорушення №005755 від 14.07.2010р.; постанову про накладення адміністративного стягнення №47 від 14.07.2010р.; припис №2-2/2248 від 19.07.2010 довідку №83 від 14.07.2010 року, видану відповідачем про кількість використаних підземних вод, а також інші документи, належним чином засвідчені копії яких знаходяться в матеріалах справи.
Розгляд справи, призначений вперше на 15:20 год. 04.10.2010р., в порядку ст. 77 ГПК України, було відкладено на 15:10 год. 18.10.2010р. у зв’язку із неявкою представника відповідача, а також неподання ними витребовуваних судом документів.
Представник позивача та прокурор в судове засідання 18.10.2010р. прибули, позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представники відповідача в судове засідання прибули, обґрунтований відзив на позов не надали, разом з тим, позовні вимоги визнали. Окрім того, зазначили, що на даний час ними виконуються вимоги припису,– виготовляються документи для отримання дозволу неспеціальне водокористування.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення представника позивача та думку представника прокурора, оцінивши представлені докази в їх сукупності, судом встановлено наступне:
Згідно вимог ст. 121 Конституції України, Закону України «Про прокуратуру», ст. 29 Господарського процесуального кодексу України на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян та держави в судах у випадках, визначених Законом. Прокурор має право звернутися до господарського суду з позовом в інтересах держави або громадянина. В силу ст. ст.20, 36-1 Закону України «Про прокуратуру»при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право звертатись до суду з заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб при наявності порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Статтею 15 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" № 1264-ХІІ від 25.06.1991р. (надалі Закон № 1264-ХІІ) визначено що місцеві Ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції
Відповідно до ст. 13 Конституції України, природні ресурси, що знаходяться у межах території України, є об'єктами права власності Українського народу й повинні використовуватися відповідно до закону.
Статтею 66 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Згідно зі ст. Закону № 1264-ХІІ, використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.
Відповідно до норм Закону № 1264-ХІІ та Водного кодексу України усі води підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій.
Статтями 48,49 Водного кодексу України, встановлено, що спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами води на підставі дозволу шляхом забору з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів, для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Згідно ст. 20 Закону № 1264-ХІІ, державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки відноситься до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях. Окрім того, до їх компетенції, зокрема, належить і видача дозволів на захоронення (складування) відходів, викиди шкідливих речовин у навколишнє природне середовище, на спеціальне використання природних ресурсів відповідно до законодавства України (п. є ч. 1 ст. 20 Закону № 1264-ХІІ).
14 липня 2010 року старшим державними інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Міщієм М.С., на підставі ст. 20 Закон № 1264-ХІІ, згідно доручення прокуратури Підволочиського району від 21.06.2010р. № 1185, проведено позапланову перевірку щодо дотримання вимог Кодексу України про надра ТзОВ "Агро-Рось", за результатами якої складено Акт.
Як вбачається з Акту, перевіркою встановлено, що на балансі підприємства знаходиться артезіанська свердловина, яка знаходиться за межами населеного пункту біля тракторної бригади. Дозвіла на спецводокористування та спеціальний дозвіл на користування надрами відсутні, що є порушенням ст. ст. 48,49 Водного Кодексу України та ст. ст. 16,19,23 Закону України «Про надра». Також, актом встановлено що: водоохоронна зона артсвердловини не облаштована, лічильник для обліку використаної води відсутній, вода використовується на питні потреби та для заливу у охолоджуючі системи транспортних засобів, журнал обліку використання води відсутній, стоку зворотніх вод не виявлено, звіт державної статистичної звітності за формою 2-ТП відсутній.
По факту зафіксованого порушення природоохоронного законодавства 14.07.2010 р. складено протокол про адміністративне правопорушення № 005755 та винесено постанову №47 про накладення адміністративного стягнення.
Окрім того, державним інспектором ДЕІ винесено припис №2-2/2248 від 19.07.2010 року, яким відповідача зобов’язано, зокрема: отримати дозвіл на спеціальне водокористування, встановити зону суворої санітарної охорони на свердловині, встановити лічильник –водомір для обліку кількості використаної води, завести журнал обліку використання води за ф. ПОД-11, отримати спеціальний дозвіл на користування надрами для експлуатаційної свердловини.
П. 9 ст. 44 Водного кодексу України, передбачений обов’язок користувачів здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу. У випадку використання води водних об'єктів загальнодержавного значення, дозвіл на спеціальне водокористування видається державними органами охорони навколишнього природного середовища (ч. 1 ст. 49 Водного кодексу України).
Відповідно до ч. 1 ст. 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою відповідальність згідно із законодавством України. Особи, які винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування несуть відповідальність за порушення водного законодавства (п. 6 ч. 3 ст. 110 Водного кодексу України).
Закон № 1264-ХІІ визначає правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь.
Пунктом «з»частини 2 статті 68 Закону № 1264-ХІІ передбачено, що особи, винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів, несуть відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
У відповідності до ст. 68 Закону № 1264-ХІІ та ч. 1 ст. 111 Водного кодексу України –підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала (ст. 1166 Цивільного кодексу України).
Факт порушення відповідачем вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів підтверджується Актом перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 14.07.2010р.; довідкою ТзОВ «Агро-Рось»№83 від 14.07.2010р. про кількість спожитої води; розрахунком розміру відшкодування збитків при самовільному водокористуванні, переуступці права водокористування, заборі води з порушенням планів водокористування, при безгосподарському використанні води, при порушенні правил ведення первинного обліку кількості води, що забирається з водних об’єктів і скидаються до них; протоколом №005755 від 14.07.2010р. про адміністративне правопорушення та постановою №47 від 14.07.2010р. про накладення адміністративного стягнення на інженера з охорони праці ТзОВ «Агро-Рось»–Паньків М.А.
Як уже зазначалось вище, ст. 68 Закону № 1264-ХІІ передбачено обов'язок підприємств, установ, організацій та громадян відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Розмір шкоди, заподіяної відповідачем навколишньому природному середовищу в результаті його неправомірних дій, згідно "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995р. №37, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 червня 1995 року за №162/698, за період з 01.01.2009 року по 24.08.2009 року, та представленого позивачем розрахунку розміру збитків складає 4,05 грн. та згідно "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. №389, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14 серпня 2009 року за №767/16783, за період з 25.08.2009 року по 14.07.2010 року, та представленого позивачем розрахунку розміру збитків складає 2 240,17 грн., загалом на суму 2 244,22 грн.
П. 49 статті 6 та п. 7 статті 47 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" від 27.04.2010 № v0542224-10, який набрав чинності 30.04.2010р. установлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2010 рік у частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності; джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2010 році є 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, що зараховуються до місцевих бюджетів згідно із статтею 46 Закону № 1264-ХІІ.
В судовому засіданні 18.10.2010р. представники відповідача факт порушення вимог ст. ст. 16,19,23 Закону України "Про надра" та ст. ст. 48,49 Водного Кодексу України не заперечили, з вимогами позивача погодились.
Враховуючи викладене, а також зважаючи на те, що відповідач не надав суду доказів добровільного погашення заподіяних державі збитків, суд визнає позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 2244,22 грн. збитків правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Згідно вимог ст. ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ст. 49 ГПК України державне мито та витрати на інформаційно –технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 1, 2, 33, 35, 43, 44, 49, 75, 82, 84, 85,115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд , -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Рось", с. Качанівка Підволочиського району Тернопільської області (ідентифікаційний код 31973651) на р/р 33119331700421 спеціального фонду місцевого бюджету Качанівської сільської ради, с. Качанівка Підволочиського району Тернопільської області, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код одержувача 23588608 в УДК у Підволочиському районі, МФО 838012 - 2 244 грн. 22 коп. збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного водокористування.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Рось", с. Качанівка Підволочиського району Тернопільської області (ідентифікаційний код 31973651) в дохід Державного бюджету України на р/р 31111095700002 у ГУДК України у Тернопільській області, МФО 838012, ЄДРПОУ 23588119, одержувач УДК у м. Тернополі - 102 грн. державного мита.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Рось", с. Качанівка Підволочиського району Тернопільської області (ідентифікаційний код 31973651) на р/р 31210264700002 у ГУДК у Тернопільській області, МФО 838012, ЄДРПОУ 23588119, Одержувач: Державний бюджет м. Тернополя, код 22050003 - 236 грн. витрат на інформаційно –технічне забезпечення судового процесу.
5. Рішення господарського суду набирає законної сили в десятиденний строк з дня його прийняття (підписання рішення).
6. Накази видати стягувачам після набрання судовим рішенням законної сили.
7. Сторони вправі подати апеляційну скаргу, а прокурор внести апеляційне подання на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили протягом десяти днів з дня прийняття (підписання –20.10.2010р.) рішення, через місцевий господарський суд.
Суддя