Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
27.10.10 р. Справа № 31/146
Господарський суд Донецької області, у складі судді Ушенко Л.В., при секретарі судового засідання Павловій Я.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали за позовною заявою
Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк
до відповідача Державного підприємства „Донецька залізниця”, м. Донецьк
про стягнення збитків, заподіяних державі в сумі 175460,77грн.
В присутності представників сторін:
від позивача: Руденко А.О.- довіреність
від відповідача: Іванішка О.В. – довіреність
ВСТАНОВИВ:
Державна екологічна інспекція в Донецькій області, м. Донецьк звернулась з позовом до Державного підприємства „Донецька залізниця”, м. Донецьк про стягнення збитків, заподіяних державі в сумі 175460,77грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що у період 08.02-23.02.10р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Горлівському регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України на Дебальцівському будівельно-монтажному експлуатаційному управлінні №5 ДП „Донецька залізниця”. В результаті перевірки було встановлено невиконання підприємством зазначені в дозволі на викид терміни запланованих заходів щодо досягнення встановлених нормативів граничнодопустимих викидів для найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин стаціонарним джерелом викиду №0053. Термін виконання заходу закінчився 01.12.2009р., на момент проведення перевірки зазначений захід не виконаний. Позивачем здійснено розрахунок розміру відшкодування збитків за період з 01.12.2009р. по 08.02.2010р., який склав 175460,77грн.
Відповідач надав відзив на позов згідно якого проти позову заперечує. Відповідач погоджується з тим, що їх підприємством були порушені строки встановлення приладів циклонів з джерела забруднення №0053, які були встановлені державним управлінням охорони навколишнього середовища в Донецькій області при отриманні дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря №1410900000-6 від 25.07.08р., однак відповідач зазначає, що дані строки були порушені внаслідок тяжкого фінансового стану підприємства. Крім того, позивач не згоден з розрахунком.
В процесі розгляду справи відповідачем заявлено клопотання про зупинити провадження по справі до розгляду Донецьким окружним адміністративним судом справи №2а-20840/10/0570, оскільки відповідач вважає, що зазначені справи пов’язані між собою.
В судовому засіданні 23 вересня 2010р. господарським судом відмовлено в задоволенні зазначеного клопотання.
Технічна фіксація судового засідання не здійснювалась за узгодженим клопотанням представників сторін.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, присутнього в судовому засіданні, встановив наступне.
Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області Дебальцівському будівельно-монтажному експлуатаційному управлінню Державного підприємства „Донецька залізниця” видано дозвіл №1410900000-6 від 25.07.2008р. на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Термін дії дозволу 5 років, з 25.07.2008р. до 25.07.2013р. Даним дозволом встановлені терміни запланованих заходів щодо досягнення встановлених нормативів граничнодопустимих викидів для найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин стаціонарним джерелом викиду №0053.
Листом №13-7372 від 11.11.2009р. Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області відмовило відповідачу в перенесенні термінів виконання природоохоронних заходів, оскільки це не дозволить забезпечити встановлені нормативи ГДВ в дозволі на викиди від 25.07.08р. №1410900000-6.
В період з 08-02-23.02.2010р. оперативним відділом міжрайонного екологічного контролю по Горлівському регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на Дебальцівському будівельно-монтажному експлуатаційному управлінні №5 ДП „Донецька залізниця”, за результатами якої складено акт.
В результаті проведеної перевірки встановлено невиконання підприємством зазначених в дозволі на викид термінів запланованих заходів щодо досягнення встановлених нормативів граничнодопустимих викидів для найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин стаціонарним джерелом викиду №0053, термін виконання заходів закінчився 01.12.2009р., на момент проведення перевірки зазначені заходи не виконані.
Позивачем здійснений розрахунок розміру відшкодування збитків за наднормативний викид речовин у вигляді суспендованих твердих частинок від джерела викиду №0053 Дебальцівського будівельно-монтажного управління №3 ДП „Донецька залізниця” за період з 01.12.2009р. по 08.02.2010р. відповідно до „Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”, затв. наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008р. №639, відповідно до якої розмір шкоди склав 175460,77грн.
Господарський суд вважає, що вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області щодо стягнення збитків в сумі 175460,77грн., заподіяних державі в результаті наднормативного викиду речовин у вигляді суспендованих твердих частинок від джерела викиду №0053 Дебальцівського будівельно-монтажного управління №3 ДП „Донецька залізниця” за період з 01.12.2009р. по 08.02.2010р. підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Державна екологічна інспекція в Донецькій області є спеціальним підрозділом Мінприроди, яка в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів (земля, надра, поверхневі води, атмосферне повітря, тваринний та рослинний світ).
Відповідно до п.4 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі” (затвердженого Міністерством охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.06р. №548, зар. в МЮ України від 13.02.07р. за №120/13387) вона здійснює державний контроль за додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища, додержанням умов виданих дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди та скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, забрудненням навколишнього природного середовища внаслідок викидів та скидів шляхом проведення інструментально-лабораторних вимірювань показників складу та властивостей тощо.
При здійсненні державного контролю, інспекція має право (п.5 Положення про інспекцію) перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; давати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених порушень; подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього середовища” від 25.06.1991р. № 1264/ХІІ (зі змінами та доповненнями) використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Статтею 51 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря визначені Законом України “Про охорону атмосферного повітря” від 16.10.1992 р. № 2707-XII (зі змінами та доповненнями).
Згідно статті 10 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
Відповідно до ч. 5 ст. 11 цього Закону викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Як вбачається з матеріалів справи дозволом №1410900000-6 від 25.07.2008р. на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами встановлені терміни запланованих заходів щодо досягнення встановлених нормативів граничнодопустимих викидів для найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин стаціонарним джерелом викиду №0053. Даний термін закінчився 01.12.2009р. і відповідачу було відмовлено в перенесенні терміну виконання природоохоронних заходів
Згідно ст. 34 Закону України “Про атмосферне повітря”, шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов’язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.
Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.
Порядок обчислення збитків визначений „Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”, затв. наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008р. №639 і зареєстрованої в МЮ за №41/16064 від 21.01.2009р.
Відповідач не згоден з розрахунком, але свого розрахунку не надав. В обґрунтування своєї незгоди з розрахунком послався на те, що котельня, якою є джерело викидів №0053 в повному режимі не працювала, розмірів викидів при перевірці не здійснювалось.
Господарський суд не приймає зазначені доводи відповідача, оскільки сума шкоди визначена розрахунковим шляхом з урахуванням даних статистичних звітів, що надавались підприємством та часу роботи джерела згідно довідки, наданої підприємством, що відповідає „Методиці розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”.
Посилання відповідача на порушення термінів виконання природоохоронних заходів, передбачених дозволом в зв’язку з тяжким фінансовим станом не приймаються судом до уваги, оскільки тяжкий фінансовий стан не є підставою для не виконання своїх зобов’язань.
Судові витрати у справі покласти на відповідача відповідно до ст. 49 ГПК України
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 33, 34 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”, ст.ст. 40, 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 32-33,43,49,82-85 ГПК України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
Позов Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк до Державного підприємства „Донецька залізниця”, м. Донецьк про стягнення збитків, заподіяних державі в сумі 175460,77грн. – задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства „Донецька залізниця” (83000, м. Донецьк, вул. Артема, 68, код ЄДРПОУ01074957) на користь спеціального фонду місцевого бюджету Димитрівської міської ради (УДК м. Дебальцеве, п/р 31514921700034 ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 346866500, КБК 24062100) збитки, заподіяних державі в сумі 175460,77 грн.
Стягнути з „Донецька залізниця” (83000, м. Донецьк, вул. Артема, 68, код ЄДРПОУ01074957) на користь державного бюджету України державне мито у сумі 1754,61грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236,00грн.
Рішення господарського суду може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня його прийняття.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя