Постанова № 11966418, 30.09.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
30.09.2010
Номер справи
2а-9394/10/2670
Номер документу
11966418
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

30 вересня 2010 року 12:10 № 2а-9394/10/2670

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНТЕРОКО»

до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва

про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових)

санкцій від 28.01.2010р. № 0000552305

Суддя Смолій І.В.

Секретар Бузінова І.Ю.

Представники:

Від позивача: Терещенко М.А. (довіреність № б/н від 17.07.09)

Від відповідача: Бондаренко О.О. (довіреність № 5528/9/10-114 від 23.09.10)

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 30.09.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:

ТОВ «ІНТЕРОКО»звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до ДПІ у Шевченківському районі м. Києва про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 28.01.2010р. № 0000552305.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.06.2010р. відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду.

18.08.2010р. в судовому засідання оголошувалась перерва до 15.09.2010р. для отримання додаткових доказів.

15.09.2010р. в судовому засідання оголошено перерві до 30.09.2010р.

В судових засіданнях представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити. В обґрунтування позовних вимог пояснив, що відповідачем неправомірно застосовано штрафні санкції згідно з Указом президента «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки», оскільки підприємством не було порушено вимог пп. 2.6 п. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.04р. № 637.

Представник відповідача проти позову заперечував, надавши суду письмові заперечення та пояснив, що податковим органом правомірно винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 28.01.2010р. № 0000552305, оскільки актом перевірки встановлено порушення пп. 2.6 п. 2 Положення 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, а тому просить суд відмовити позивачу в задоволені позову.

Розглянувши подані документи та матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, Окружний адміністративний суд міста Києва,

В С Т А Н О В И В:

ДПА у Вінницькій області проведено перевірку господарської одиниці - магазину «Люксоптика», який розташований: м. Вінниця, вул. 600-річчя, 17 та належить ТОВ «ІНТЕРОКО»за дотримання субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої встановлено порушення вимог пп. 2.6 п. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.04р. № 637 та складено акт перевірки від 18.12.2009р. № 0029/26/59/23/31905094.

На підставі зазначеного акта перевірки від 18.12.2009р. № 0029/26/59/23/31905094 та абз. 3 п. 1 Указу президента «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки»ДПІ у Шевченківському районі м. Києва винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 28.01.2010р. № 0000552305.

Суд не може погодитись з доводами відповідача про правомірність застосування штрафних фінансових санкцій виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфер торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами субєктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі субєкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та субєктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.

Згідно зі ст. 3 вказаного Закону субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі ) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані, зокрема, проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; забезпечувати зберігання використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення; щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Таким чином, відповідно до вищезазначених вимог закону позивач зобовязаний під час проведення готівкових розрахунків проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.

Позивачем доведено, що розрахунки в Аптеці здійснювались у відповідності з вищезазначеною нормою, що не заперечується і Відповідачем.

Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями) визначає Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене Постановою Правління НБУ від 15.12.04р. № 637 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 13.01.05р. за № 40/10320.

Так, згідно з пп. 1.2 п. 1 Положення, оприбуткування готівки це проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, - уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися; оприбуткування готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

Відповідно до ч. 3 п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті передбачено, що у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або з використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

В обґрунтування факту неповного або несвоєчасного оприбуткування готівкових коштів Відповідач посилається саме на відсутність записів про здійснення готівкових розрахунків у касовій книзі підприємства, що і було підставою для застосування штрафних санкцій згідно з абз. 3 п. 1 Указу Президенту України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».

Разом з тим, як зазначалось вище, за вимогами пп. 2.6 п. 2 Положення, у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у КОРО на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

У відповідності зі ст. З Закону про РРО, фіскальні чеки були роздруковані на реєстраторі розрахункових операцій та вклеєні для зберігання в книгу обліку розрахункових операцій позивача.

З пояснень представника позивача, наявної в матеріалах справи копії КОРО вбачається, що посадовими особами підприємства було роздруковано Z-звіт та склеєно їх у незареєстровану КОРО, що в свою чергу є технічною помилкою, але одразу перенесено записи у КОРО № 2659015676р/1 від 18.09.08р.

Крім того, наявних в матеріалах справи копій накладних до суми з готівкою від 02.04.09р. № 87, від 01.04.09р. № 88, від 03.04.09. № 88, від 04.04.09р. № 87, від 05.04.09р. № 588, від 06.04.09 р. № 587, від 07.04.09р. № 87, від 09.04.09р. № 88, вбачається що на виконання договору про інкасацію № 050/06-104 від 05.11.07р. АКБ СР «Укрсоцбанк»щоденно з 01.04.09р. по 09.04.09р. від позивача отримувались кошти для зарахування на розрахунковий рахунок.

Аналізуючи наведені докази та норми чинного законодавства, суд приходить до внутрішнього переконання, що в оскільки позивачем з 01.04.09р. по 09.04.09р. було роздруковано Z-звіти, але було допущено технічну помилку, однак ці кошти інкасаторами вилучались, тому суд не вбачає в діях позивача порушення пп. 2.6 п. 2 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»від 15.12.04р. № 637, та приходить до висновку, про задоволення позовних вимог ТОВ «ІНТЕРОКО»до ДПІ у Шевченківському районі м. Києва про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 28.01.2010р. № 0000552305.

Згідно абз. 3 ч. 1 ст. 1 Указу Президента України від 12.06.1995р. № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»за не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки до субєктів підприємницької діяльності застосовуються фінансова санкція у вигляді штрафу у пятикратному розмірі не оприбуткованої суми.

З аналізу даної норми вбачається, що фінансові санкції, передбачені нею можуть застосовуватися лише у разі встановлення факту не оприбуткування (неповного та /або несвоєчасного) оприбуткування готівки у касах підприємства, а не за порушення порядку оприбуткування готівки.

Відповідно статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 2, 69, 70, 71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 28.01.2010р. № 0000552305 прийняти ДПІ у Шевченківському районі м. Києва.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Смолій І.В.

Повний текст постанови складено та підписано 4 жовтня 2010 року