Постанова № 11966080, 14.06.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
14.06.2010
Номер справи
2а-8398/10/2670
Номер документу
11966080
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

14 червня 2010 року 11:54 № 2а-8398/10/2670

Розглянувши справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Леруа Мерлен Україна» до Державної податкової інспекції у Оболонському районі м Києва

про визнання недійсним та скасування рішення про анулювання реєстрації

платника ПДВ, зобовязання вчинити певні дії

Суддя Смолій І.В.

Секретар Бузінова І.Ю.

Представники:

від позивача: Куровська К.В. п\к (дов.від 21.05.10р. № б/н)

від відповідача : Миськів Н.В. п\к (дов. від 01.03.2010р. № 1535/9/10-008)

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 14.06.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Обставини справи:

Позивач Товариства з обмеженою відповідальністю «Леруа Мерлен Україна» звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Оболонському районі м Києва про визнання недійсним та скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ, зобовязання вчинити певні дії

Ухвалою суду від 01.06.10р. відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду по суті на 14.06.10р.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, змін та доповнень до позову не подав, просив позов задоволити.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що прийнятий відповідачем акт суперечить чинному законодавству, комісією було неправомірно визначено подію, яка є підставою для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість та неправдиво зазначено, що платником податку на додану вартість протягом року з показниками які свідчать про відсутність оподатковуваних поставок, та має за останні дванадцять місяців обсяги оподатковуваних операції 0грн.

Крім того представник позивача пояснив, що ТОВ «Леруа Мерлен Україна» взято на облік як платник податку на додану вартість з 14.03.08р., протягом року позивачем здійснювались підготовчі дії, які хоча і не були спрямовані на безпосереднє отримання прибутку від основної своєї господарської діяльності в цей період, однак були направлені на отримання такого прибутку в майбутньому, після створення необхідних умов для подальшої роботи. Тому вважає такий акт винесений відповідачем безпідставним та просить позов задоволити.

Також представник позивача в судовому засіданні зазначив, що такий висновок відповідача не є об'єктивним та спростовується тим, що позивачем у зазначений в акті період проводились такі операції, що підлягають оподаткуванню відповідно до Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997р. № 168/97, а саме в цей час ТОВ «Архітектурне бюро «Зотов і Ко»здійснювало господарську діяльність та укладало господарські договори. Зокрема «06»жовтня 2009 р. між ТОВ «ЛЕРУА МЕРЛЕН УКРАЇНА»та товариством з обмеженою відповідальністю «Архітектурне бюро Зотов и Ко»було укладено Договір доручення № 6/10. Таким чином Державна податкова інспекція у Оболонському районі приймала рішення без вивчення фактичних обставин справи.

Представник відповідача в судовому засіданні позов заперечив в повному обсязі, вважає що оскаржуваний акт прийнятий в межах повноважень та на підставі чинного законодавства. Крім того представник відповідача пояснив, що при винесенні рішення про анулювання свідоцтва платка податку на додану вартість ТОВ «ЛЕРУА МЕРЛЕН УКРАЇНА»Державна податкова інспекція керувалась вимогами п.п. г п.9.8 ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997р. № 168/97 ВР із змінами та доповненнями. Тому вважає, що позов є безпідставним тане підлягає задоволенню.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців вбачається, що ТОВ «ЛЕРУА МЕРЛЕН УКРАЇНА» зареєстрована як юридична особа 26.02.08р., ідентифікаційний код 35679295.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛЕРУА МЕРЛЕН УКРАЇНА»(код 35679295, місцезнаходження: 04073, м. Київ, пр.Московський, 15А) взятий на податковий облік та зареєстровано платником податку на додану вартість 14.03.08р., що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію платником податку на додану вартість № 100266817 серії НБ № 486481 виданого 06 лютого 2010 року.

Державною податковою інспекцією в Оболонському районі міста Києва було винесено Акт № 238/15-224 від 30 березня 2010 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість у звязку подачею особою зареєстрованою як платник податку на додану вартість податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців, які свідчать про відсутність оподаткованих поставок у відповідності до п.п. ґ п.9.8 ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997р. № 168/97 ВР із змінами та доповненнями, а саме у звязку із подачею ТОВ «ЛЕРУА МЕРЛЕН УКРАЇНА» декларацій, що подаються платником податку на додану вартість протягом періоду з 01 березня 2009року по березень 2010року з показниками які свідчать про відсутність оподатковуваних поставок, та має за цей період обсяги оподатковуваних операцій на 0грн.

З копій податкових декларацій, наявних в матеріалах справи, вбачається що позивачем до податкового органу подавались такі декларації протягом перевіряємого періоду із зазначенням суми податкового кредиту.

З пояснень позивача в судовому засіданні вбачається що з моменту реєстрації позивачем вживаються всі необхідні заходи по закупівлі обрання та приведення приміщення у відповідність для подальшого зайняття господарською діяльністю спрямованою на отримання прибутку.

Крім того в матеріалах справи наявна копія договору доручення № 6/10 від 06.10.09р. укладеного між ТОВ «ЛЕРУА МЕРЛЕН УКРАЇНА»та ТОВ «Архітектурне бюро Зотов и Ко».

Проаналізувавши обставини справи, пояснення представників сторін, ознайомившись з доказами, які наявні у матеріалах справи, суд приходить до переконання, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Пунктами 2.1, 2.2 та підпунктами 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 Закону України «Про податок на додану вартість»встановлено, що платником податку на додану вартість є будь-яка особа, яка здійснює або планує здійснювати господарську діяльність та реєструється за своїм добровільним рішенням як платник цього податку; підлягає обов'язковій реєстрації як платник цього податку; імпортує товари (супутні послуги) в обсягах, що підлягають оподаткуванню цим податком згідно з нормами цієї статті. Будь-яка особа, яка за своїм добровільним рішенням зареєструвалася платником податку.

Особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку у разі, коли загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, що підлягають оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобов'язань третім особам, протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно перевищує 300 000 гривень (без урахування податку на додану вартість).

Судом встановлено, що позивач належним чином був зареєстрований як платник податку на додану вартість.

Крім того судом встановлено, що свідоцтво платника податку на додану вартість позивача було анульовано на підставі п.п. «ґ»п. 9.8. ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість», у звязку із тим, що позивачем протягом року подавались декларації з показниками які свідчать про відсутність оподатковуваних поставок, та має за останні дванадцять місяців обсяги оподатковуваних операції 0грн.

Відповідно до п.п. ґ п. 9.8 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість»реєстрація платника податку на додану вартість може бути анульована у разі якщо особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання. Анулювання реєстрації здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу або такої особи.

Відповідно до п. 1.4 ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість» під поставкою товарів слід розуміти будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за компенсацію незалежно від строків її надання.

Відповідно до п. 1.6 ст.1 цього ж Закону, податкове зобов'язання це загальна сума податку, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді, визначена згідно з цим Законом.

Пунктом 1.3 ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість»встановлено, що платником податку є особа, яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України.

З досліджених матеріалів справи судом встановлено, що позивачем належним чином виконувались умови договору купівлі-продажу, а в суму сплачену позивачем на отримані товари (послуги) включено податок на додану вартість.

Судом встановлено що позивачем в період з 01.03.09року по 30.03.10року належним чином подавалась декларації до податкового органу, що відповідачем не заперечується.

Крім того судом встановлено, що в деклараціях які подавались позивачем до податкового органу значаться суми податкового кредиту, а тому вони не можуть вважатись такими що містять показники, які свідчать про обсяги оподатковуваних операцій на 0грн.

Також суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч.1 ст.2 закону України «Про Державну податкову службу в Україні»завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі). Відповідно до ст. 3 цього ж Закону органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади, а також рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань оподаткування, виданими у межах їх повноважень.

Статтею ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990р. №509/ХІІ державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій виконують функції по здійсненню контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів, та ін.

Статтею 11 цього ж Закону передбачені права державних податкових інспекцій якими вони наділені для виконання покладених функцій, а саме : здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків); здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів; 3) одержувати у платників податків (посадових осіб платників податків) пояснення з питань, що виникають під час перевірок та стосуються реалізації повноважень органів державної податкової служби, встановлених цим та іншими законами України; перевіряти під час проведення перевірок у фізичних осіб документи, що посвідчують особу; 4) запрошувати платників податків або їх представників для перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) такими платниками податків. Письмові повідомлення про такі запрошення направляються не пізніше ніж за десять робочих днів до дня запрошення рекомендованими листами, в яких зазначаються підстави запрошення, дата і час, на які запрошується платник податків (посадова особа платника податків); 5) одержувати безоплатно від платників податків, а також від установ Національного банку України та комерційних банків у порядку, встановленому Законом України "Про банки і банківську діяльність", довідки та/або копії документів про наявність банківських рахунків, а на підставі рішення суду - про обсяг та обіг коштів на рахунках, у тому числі про ненадходження у встановлені терміни валютної виручки від суб'єктів підприємницької діяльності та ін.

Позивачем не заперечується право державної податкової інспекції проводити перевірки чи витребовувати необхідну для перевірки документацію.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990р. №509/ХІІ посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримувати Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.

Судом встановлено, що відповідачем під час складання оскаржуваного акту про анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість у позивача не витребовувались та не досліджувались первинні документи, зокрема податковим органом не досліджувався договір доручення від 06.10.09р. укладений між ТОВ «ЛЕРУА МЕРЛЕН УКРАЇНА»та ТОВ«Архітектурне бюро Зотов и Ко»6/10, а як вбачається з самого акту він складений лише на підставі реєстрів податкових накладних. Таким чином, відповідачем не було використано наданих йому законодавством можливостей для встановлення факту відсутності у позивача оподатковуваних поставок в перевіряємий період.

Аналізуючи вище зазначені норми та наявні матеріали справи суд прийшов до переконання, що оскільки під поставками товарів слід розуміти будь-які операції що здійснюються на підставі договору купівлі-продажу, а позивач в період 01.03.09року по 30.03.10року по таким договорам виступав лише в якості покупця, такі дії позивача буле скеровані на придбання обладнання для подальшого здійснення господарської діяльності, крім того позивачем 06.10.09р. було укладено договір доручення згідно з яким позивач виступає повіреною особою, тому на думку суду відсутні підстави передбачені в п.п. ґ п. 9.8 ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість»для анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При розгляді справи, суд перевіряє відповідність оскаржуваного рішення принципам, визначеним ч.3 ст.2 КАС України.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не довів суду правомірність прийнятого оскаржуваного акту.

Керуючись ст.ст. 69, 70 71, 158-163,167 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Скасувати акт № 238/15-224 від 30 березня 2010 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість прийнятого Державною податкової інспекцією у Оболонському районі міста Києва;

4. Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Оболонському районі міста Києва поновити дію свідоцтва про реєстрацію платником податку на додану вартість виданого 06.02.10р. Товариству з обмеженою відповідальністю «ЛЕРУА МЕРЛЕН УКРАЇНА» (код 35679295, місцезнаходження: 04073, м. Київ, пр.Московський, 15А) № 100266817 з дати початку дії 14 березня 2008 року;

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст.185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги.

Суддя Смолій І.В.