ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
13 травня 2010 року 16:30 № 2а-4395/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Степанюка А.Г. при секретарі судового засідання Федоровій О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомЗаступника прокурора Голосіївського району м. Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва
до Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "Синтез"
простягнення заборгованості в розмірі 2 379 214,23грн. На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що через порушення публічним акціонерним товариством «Акціонерний банк «Синтез»(надалі Відповідач) п.5 ст. 1 Закону України «Про збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування»(надалі Закону про страхування) у останнього виникла заборгованість перед Пенсійним фондом зі сплати збору з операцій купівлі-продажу валюти у сумі 2379214,23 грн.
Повноважний представник Відповідача у судовому засіданні повідомив що проти позову заперечує. При цьому послався та не, що виконував на рішення Господарського суду Харківської області від 29.04.09 р. у справі № 53/103-09 яким було задоволено позовні вимоги ТОВ «Центр інноваційних будівельних технологій»до Акціонерного банку «Синтез»в особі Харківської філії АБ «Синтез»та зобовязано останнього вчинити дії по виконанню заяви ТОВ «Центр інноваційних будівельних технологій»про купівлю іноземної валюти № 1 від 31.03.09 р. та всіх наступних заяв про купівлю іноземної валюти без будь-якої сплати збору до Пенсійного фонду України, як з боку ТОВ «Центр інноваційних будівельних технологій» так і з боку АБ «Синтез»під час купівлі іноземної валюти на валютному ринку України на виконання вищевказаних заяв, та без відшкодування суми цього збору у вигляді комісійної або будь-якої іншої комісійної винагороди.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство акціонерний банк «СИНТЕЗ»зареєстровано Печерською районною у місті Києві державною адміністрацією 24.12.1993 р. та присвоєно ідентифікаційний код юридичної особи 21564391.
Акціонерний банк «Синтез»зареєстровано Національним банком України в державному реєстрі банків та видано відповідне свідоцтво.
Управлінням Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва була проведена перевірка відповідача щодо правильності повноти нарахування, своєчасності перерахування збору з операцій купівлі-продажу валюти за періоди з 01.08.2009р. по 30.10.2009 р. та з 01.11.2009 по 31.01.2010р. В ході перевірок було виявлено, що заборгованість ВАТ АБ "Синтез" перед Пенсійним фондом складає 975032,56 грн. та 1404181,67 грн. акти перевірок № 1853 від 19.11.2009 р. та № 21 від 12.02.2010 р.
Загальна сума боргу складає 2379214,23 грн. яку Позивач просить суд стягнути з Відповідача.
Заслухавши пояснення повноважних представників сторін, дослідивши зібрані у справі докази та оцінивши їх в сукупності, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, виходячи з наступного.
Приписом п.6 ст. 20 Закону про страхування, страхувальники зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону,календарний місяць. Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг).
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 року № 1261 «Про затвердження Положення про Пенсійний фонд України», основними завданнями Пенсійного фонду України, який здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі, управління в районах, містах і районах у містах є: забезпечення збирання та акумулювання внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, ведення їх обліку.
Відповідно до ст. 106 вказаного Закону, у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобовязані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Відповідно до п. 5 ст. 1 Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" платниками збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи, що здійснюють операції з купівлі-продажу валют.
Платниками збору з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню є юридичні особи - резиденти, нерезиденти, постійні представництва юридичної особи - нерезидента, власники корпоративних картрахунків іноземної валюти, банки - члени міжнародних платіжних систем, банки (у тому числі уповноважені банки з операцій за власними зовнішньоекономічними договорами) та фізичні особи, в тому числі нерезиденти, що здійснюють операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню.
Обов'язок по сплаті збору на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно з пунктом 5 ст. 1 Закону про страхування покладено саме на банки та їх установи, відповідно до якого банки та їх установи зобов'язані нараховувати, утримувати та одночасно із подачею заявки на купівлю іноземної валюти, здійснювану ними за власними операціями і від імені та за рахунок клієнтів таких банків, сплачувати до спеціального фонду державного бюджету додатковий збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі, встановленому цим Законом, від суми операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню, зазначеної у такій заявці, вести податковий облік та подавати звітність органам Пенсійного фонду України.
Згідно з п. 4 ст. 2 Закону про страхування об'єктом оподаткування для таких платників є сума операцій з купівлі-продажу валют.
Згідно п.3 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою КМУ від 03.11.1998 р. № 1740 (в редакції постанови КМУ від 22 лютого 2006 року № 188) банки та їх установи нараховують, утримують та одночасно з поданням заявки на купівлю іноземної валюти, що здійснюється ними за власними операціями і від імені та за рахунок клієнтів таких банків, сплачують до спеціального фонду державного бюджету додатковий збір на обов'язкове державне пенсійне страхування за відповідною відсотковою ставкою суми операції з купівлі-продажу безготівкової валюти, зазначеної у такій заявці. Юридична або фізична особа - клієнт банку в заяві на купівлю іноземної валюти зазначає, що він доручає банку утримати із суми в гривнях, перерахованої для купівлі іноземної валюти, суму збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та перерахувати її до спеціального фонду державного бюджету.
Згідно п. 19 Постанови Кабінету Міністрів України "Порядок сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій" від 3.11.1998р. за № 1740 банки подають до 20 числа місяця, що настає за звітним, до органів Пенсійного фонду України, в яких вони зареєстровані як платники страхових внесків, звіт про нарахування та сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з купівлі-продажу безготівкової валюти.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»продовжено до 1 січня 2010 року дію законів України «Про внесення змін до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»від 22 жовтня 1998 року N 208-ХІУ та від 15 липня 1999 року N 967-ХІУ. Ставка збору з купівлі - продажу безготівкової валюти становить в 2009 році 0,2 % від суми операцій купівлі-продажу валюти.
Згідно звітів АБ "Синтез" про нарахування та сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу безготівкової валюти: сума несплаченого збору за серпень 2009 року становить 267801,11 грн.; сума несплаченого збору за вересень 2009 року - 348184,58 грн.; сума несплаченого збору за жовтень 2009 року - 359046,87 грн.; сума несплаченого збору за листопад 2009 року - 303943,67 грн.; сума несплаченого збору за грудень 2009 року - 456374,87 грн.; сума несплаченого збору за січень 2010 року - 643863,13 грн.
Враховуючи викладені вище норми, суд вважає, що саме Закон України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»є спеціальним законом у сфері загальнообовязкового державного пенсійного страхування, а його приписи є обовязковими для усіх субєктів господарювання на території України.
Посилання Відповідача на рішення судів, якими останнього було зобовязано виконувати зобовязання за Договорами банківських рахунків та Договорами про комісійне обслуговування в частині виконання заявок клієнтів на купівлю іноземної валюти без зобовязання останнього сплачувати збір на обовязкове державне пенсійне страхування та без сплати Банком цього збору на увагу не заслуговують виходячи з наступного.
Рішення (наявні в матеріалах справи), на які посилається останній, обґрунтовані пріоритетністю норм міжнародного права щодо гарантій повернення іноземних інвестицій, в яких суд вбачає звільнення юридичних осіб-нерезидентів та Відповідача від обов'язку сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у зв'язку з купівлею іноземної валюти.
В обґрунтування своїх рішень, суди також посилаються на Договір між Україною та Республікою Латвія про співробітництво в галузі соціального забезпечення від 26.02.1998 р.
Однак, згідно статті 26 Конституції України іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, за винятками, встановленим Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Відповідно до статей 67, 68 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки, збори в порядку, встановленому законом та неухильно додержуватись законів України.
Відповідно до статті 6 Декрету КМУ "Про систему валютного регулювання і валютного контролю", структура міжбанківського валютного ринку, а також порядок та умови торгівлі іноземною валютою на міжбанківському валютному ринку визначаються Національним банком України.
Пунктом 4 постанови КМУ від 03.11.1998 року № 1740 (в редакції постанови КМУ від 22.02.2006 року № 188) постановлено просити Національний банк забезпечити здійснення контролю за сплатою збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі - продажу валют та надавати разом з Пенсійним фондом роз'яснення щодо застосування Порядку, затвердженого цією постановою, в частині сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу валют.
Листом Національного Банку України та Пенсійного фонду України від 07.04.2006 року № 13-116/1314-3774, № 4250/03-20 роз'яснено положення постанови КМУ від 03.11.98рн. № 1740 (із змінами та доповненнями) та вказано, що уповноваженим банкам при купівлі безготівкової іноземної валюти для клієнтів-резидентів тих країн, з якими Україною підписано та ратифіковано міжнародні договори про усунення подвійного оподаткування, слід врахувати, що об'єктом, з якого справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до п. 4 ст. 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", є не прибуток (доход), а сума в гривнях, за яку купується безготівкова валюта.
Враховуючи вказані вище норми чинного законодавства України, суд приходить до висновку, що пільг щодо нарахування та сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу валюти законодавством не передбачені.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з відповідача боргу по сплаті збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу валюти у сумі 2379214,23 грн.
Згідно зі ст.121 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Відповідно до ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру»представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Однією із форм представництва є звернення до суду з позовом на захист інтересів держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 94, 158-163 КАС України, адміністративний суд -
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з публічного акціонерко товариства Акціонерний банк «Синтез»(м. Київ, вул. Івана Кудрі, 5, код ЄДРПОУ 21564391) на користь Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва (м. Київ, вул. Горького, 70, код ЄДРПОУ 26869454) суму боргу у розмірі 2379214,23 грн. (два мільйони триста сімдесят девять тисяч двісті чотирнадцять гривень 23 коп.).
Згідно ст.ст. 185-186 КАС України сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Подаються до апеляційного суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАС України Постанова, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя А.Г. Степанюк
Повний текст постанови виготовлено 28.05.2010 р.