Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 жовтня 2010 р. справа № 2а-20152/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Шинкарьової І.В.
при секретаріГорюновій Л.С.
за участю
представника позивачаПоліванова Л.М.,
представника відповідачаАнтонова В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Красноармійськвугілля» до Державної податкової інспекції у м. Димитрові Донецької області про визнання протиправними дії, визнання протиправними податкові повідомлення рішення від 26.11.2009 року №661840/0, 6411840/0, 651840/0,
встановив:
Позивач, Державне підприємство «Красноармійськвугілля», звернувся до суду із позовом до Державної податкової інспекції у м. Димитрові Донецької області про визнання протиправними дії, визнання протиправними податкові повідомлення рішення від 26.11.2009 року №661840/0, 6411840/0, 651840/0.
В обґрунтування позову посилається на неправомірне застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати земельного податку та збору за забруднення навколишнього природного середовища, зважаючи на те, що надання уточнених розрахунків, якими зобовязання не є джерелом погашення податкового боргу і тому відсутні правові підстави для нарахування штрафних санкцій по пп.17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Вважає податкові повідомлення рішення від 26.11.2009 року №661840/0, 6411840/0, 651840/0 неправомірними, оскільки відповідач ґрунтується на висновку, що уточнюючі розрахунки податкових зобовязань є погашенням узгодженої суми податкових зобовязань попереднього податкового періоду.
Просить суд визнати протиправними дії Державної податкової інспекції м. Димитрові Донецької області, скасувати податкові повідомлення рішення Державної податкової інспекції у м. Димитрові Донецької області від 26.11.2009 року №661840/0, 6411840/0, 651840/0.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.
Відповідач надав судові заперечення, у яких посилається на те, що інспекцією було проведено перевірку за результатами якої складений відповідний акт. Перевіркою встановлено порушення пп. 5.3.1, п. 5.3 ст. 5, Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» по податковим розрахункам по земельному податку та збору за забруднення навколишнього природного середовища за уточнюючими розрахунками, якими сплачено суму податкового боргу з порушенням граничного терміну сплати узгодженого податкового зобовязання по земельному податку та збору за забруднення навколишнього природного середовища. Вважає, що заявлене позивачем в уточнюючому розрахунку зменшення попередньо визначеного платником податків податкового зобовязання відповідно до пп. 5.3.1, п. 5.3 ст. 5, Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» вважається узгодженим у день подання такого уточнюючого розрахунку до органу державної податкової служби та погашає суми податкового боргу (частини боргу) у разі їх наявності.
Просить суд у задоволені позову відмовити.
Представник відповідача, що діє за довіреністю, у суді позов не визнав з підстав, зазначених у запереченні.
Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, дослідивши надані у справі докази, судом встановлено наступне.
Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен повинен сплачувати податки і збори у порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про систему оподаткування», платники податків зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування», платники податків у строки, визначені законом, повинні подавати до податкового органу декларації, бухгалтерську звітність та інші документи, повязані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до п.1.2. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобовязання зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державним цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та строки, визначені цим Законом або іншими Законами України.
Відповідно до п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
14 жовтня 2009 року Відокремленим підрозділом «Автомобіліст» Державного підприємства «Красноармійськвугілля» до податкового органу поданий податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища за 4 квартал 2009 року, яким нараховано збору за звітний квартал в сумі 134,00 грн.
15 жовтня 2009 року Відокремленим підрозділом «Автомобіліст» Державного підприємства «Красноармійськвугілля» до податкового органу наданий податковий розрахунок земельного податку на 2009 рік, яким нарахував податку у розмірі 21983,23 грн., у тому числі починаючи з вересня по листопад по 5495,81 грн., грудень 5495,80 грн.
16 жовтня 2009 року Відокремленим підрозділом «Автомобіліст» Державного підприємства «Красноармійськвугілля» до податкового органу поданий уточнюючий розрахунок земельного податку на 2009 рік, яким нарахував податку у розмірі 43966,48 грн., у тому числі починаючи з січня по серпень 2009 року по 5495,81 грн. Загальна сума податку на 2009 рік, з урахуванням уточнення складає 65940,71 грн., у тому числі починаючи з січня по листопад по 5495,81 грн., грудень 5495,80 грн.
Судом встановлено, що позивачем до податкового органу був наданий уточнюючий розрахунок земельного податку №160 від 24.01.2008 року, яким 31.03.2008 року нарахував суму податкового зобовязання у розмірі 2105,82 грн., та 30.04.2008 року у розмірі 2889,25 грн.
Також Відокремленим підрозділом «Автомобіліст» Державного підприємства «Красноармійськвугілля» до податкового органу були надані уточнюючі розрахунки збору за забруднення навколишнього природного середовища №7724 від 21.07.2009 року, №11211 від 16.01.2007 року, №9459 від 18.10.2007 року, №13489 від 25.01.2008 року, №7104 від 30.07.2008 року, №10308 від 22.10.2008 року, №14054 від 22.01.2009 року, №3290 від 15.04.2009 року.
25 листопада 2009 року ДПІ у м. Димитрові Донецької області проведена перевірка особового рахунку ВП «Автомобіліст» ДП «Красноармійськвугілля» з питання своєчасного погашення податкового зобовязання по збору за забруднення навколишнього природного середовища та земельного податку за період з 19.02.2007 року по 15.05.2009 року, за результатами якого складений відповідний акт від 25.11.2009 року №393/15-011-1, №383/15-011-1, яким встановлено пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Зазначені акти отримані головним бухгалтером ВП «Автомобіліст» ДП «Красноармійсьвугілля» Кабановою В.В.
26 листопада 2009 року ДПІ у м. Димитрові Донецької області винесені податкові повідомлення рішення:
- №661840/0, яким на підставі акту перевірки від 26.11.2009 року №393/15-011-1, позивача, за затримку на 72 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 4435,01 грн., зобовязано сплатити штраф зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 20%, у сумі 887,00 грн.;
- №6411840/0, яким на підставі акту перевірки від 26.11.2009 року №383/15-011-1, позивача, за затримку на 578 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 4995,07 грн., зобовязано сплатити штраф з земельного податку у розмірі 50%, у сумі 2497,54 грн.;
- №651840, яким на підставі акту перевірки від 26.11.2009 року №393/15-011-1, позивача, за затримку на 984 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 32778,41 грн., зобовязано сплатити штраф зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 50%, у сумі 16389,22 грн.
Правовою підставою прийняття спірного податкового повідомлення рішення зазначені норми п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
У результаті співставлення актів перевірок від 25.11.2009 року №393/15-011-1, №383/15-011-1 та розрахунків штрафних санкцій, судом встановлено, що в спірних податкових повідомленнях рішеннях податковим органом здійснено описку в зазначені дати актів перевірки, а саме, замість 25.10.2010 року зазначено 26.10.2010 року.
Відповідно до п.5.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Відповідно до пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно актів перевірки, зменшення податкового боргу земельного податку відбулося за рахунок надання уточнюючого розрахунку за 2009 рік від 16.10.2009 року №11034 у сумі 4995,07 грн. та по збору за забруднення навколишнього природного середовища в звязку з зняття з податкового обліку, як структурного підрозділу згідно змін у діючому законодавстві та на підставі листа ДПА України від 24.09.2009 року №20856/7/15-0817 та перенесення податкового боргу на головне підприємство ДП «Красноармійськвугілля».
Тобто, на думку податкового органу заявлене позивачем в уточнюючому розрахунку зменшення попередньо визначеного платником податків податкового зобовязання відповідно до пп. 5.3.1, п. 5.3 ст. 5, Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» вважається узгодженим у день подання такого уточнюючого розрахунку до органу державної податкової служби та погашає суми податкового боргу (частини боргу) у разі їх наявності.
Відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1. ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» штрафні (фінансові) санкції застосовуються у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання протягом граничних строків, визначених цим законом.
Відповідно до п.п. 7.1.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна і немайнових цінностей, випуску цінних паперів, у тому числі корпоративних прав, отримані у позику (кредит), а також з інших джерел з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.
Таким чином, уточнюючий розрахунок подається з метою корегування (усунення) виявленої помилки у раніше поданій декларації, тому, на думку суду, такий розрахунок помилково розцінений податковим органом як документ, на підставі якого здійснено сплату податкового зобовязання позивачем по декларації з податку на додану вартість за листопад 2009 року.
Враховуючи наведене, суд не приймає до уваги посилання відповідача на правомірність зарахування сплачених позивачем сум в порядку календарної черговості виникнення податкового боргу з посиланням на приписи пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами».
Відповідно до наведеного пункту Закону податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобовязань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення за різними податками, зборами (обовязковими платежами)- у рівних пропорціях.
Зазначена норма Закону не визначає, хто саме із субєктів зазначених правовідносин контролюючий орган чи платник податків зобовязаний здійснювати погашення зобовязань у встановленому нею порядку. Ця норма також не встановлює право чи обовязок контролюючого органу (в даному випадку органу державної податкової служби) будь-яким чином змінювати податкові зобовязання, в рахунок сплати яких платник податків спрямував кошти. Таке право податкового органу не передбачено і будь якими іншими нормами зазначеного Закону, а також інших законів з питань оподаткування.
Крім того, не можливо прирівнювати зняття 30.10.2010р. з податкового обліку структурного підрозділу позивача, який мав заборгованість зі збору за забруднення навколишнього природного середовища до здійснення погашення податкового боргу грошовими коштами.
Суд вважає безпідставним посилання відповідача на лист ДПА України від 24.09.2009 року №20856/7/15-0817, оскільки він не зареєстрований у Міністерстві юстиції України, тому не є нормативно-правовим актом в розумінні Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 р. №731.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи наведене, суд вважає, що Державна податкова інспекція у м. Димитрові Донецької області діяла неправомірно, тому позовні вимоги про визнання протиправними дії підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Враховуючи наведене, на підставі частини другої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визначити спосіб захисту порушеного права позивача шляхом визнання податкових повідомлень рішень від 26.11.2009 року №661840/0, 6411840/0, 651840/0 винесених Державною податковою інспекцією у м. Димитрові Донецької області протиправними замість їх скасування, оскільки рішення субєкта владних повноважень є скасованим з моменту набрання постановою законної сили, тобто лише на майбутнє.
Відповідно до ст.ст. 87, 94 КАС України підлягають присудженню позивачеві з Державного бюджету України судові витрати.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив :
Позов Державного підприємства «Красноармійськвугілля» до Державної податкової інспекції у м. Димитрові Донецької області про визнання протиправними дії, визнання протиправними податкові повідомлення рішення від 26.11.2009 року №661840/0, 6411840/0, 651840/0 задовольнити.
Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Димитрові Донецької області щодо винесення податкових повідомлень рішень Державної податкової інспекції у м. Димитрові Донецької області від 26.11.2009 року №661840/0, №6411840/0, №651840/0.
Визнати протиправними податкові повідомлення рішення Державної податкової інспекції у м. Димитрові Донецької області від 26.11.2009 року №661840/0, №6411840/0, №651840/0.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Красноармійськвугілля» (85322, Донецька обл., м. Димитров, вул. Артема, 19, ідентифікаційний код 32087941), витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 гривень 40 копійок.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 20 жовтня 2010 року в присутності представників сторін.
Постанову у повному обсязі складено 25 жовтня 2010 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Шинкарьова І.В.