Рішення № 11934180, 21.09.2010, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
21.09.2010
Номер справи
40/197-10
Номер документу
11934180
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" вересня 2010 р. Справа № 40/197-10

вх. № 6242/4-40

Суддя господарського суду

при секретарі судовогозасідання

за участю представників сторін:

позивача - Кінзбурська В.О., дов. № 19 від 25.06.2010 року 3-ї особи не з*явився відповідача - не з*явився

розглянувши справу за позовом Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області, м. Харків 3-я особа Харківська міська рада, м. Харків

до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, м. Харків

про зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Розглядається позовна вимога про знесення об*єкту містобудування, нежитлової будівлю літ. "Б-1" загальною площею 189,2 кв.м., яка розташована за адресою: АДРЕСА_1.

Представник позивача у судовому засіданні підтримує заявлені позовні вимоги і просить їх задовольнити у повному обсязі.

Представник третьої особи на стороні позивача у судове засідання не з*явився, письмові пояснення суду не надав.

Представник відповідача у судове засідання не з*явився, відзив на позовну заяву суду не надав.

Справу розглянуто за наявними в ній матеріалами в порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, судом встановлено наступне.

Для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури, додержання суб'єктами архітектурної діяльності, затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, місцевих правил забудови населених пунктів, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Згідно статті 10 Закону України "Про архітектурну діяльність", державний контроль та нагляд у системі центрального органу виконавчої влади питань будівиишва, містобудування та архітектури здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція України та її територіальні органи.

Державна архітектурно-будівельна інспекція України та її територіальні органи, згідно Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2006 року № 1434, Положення про інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі, затвердженого наказом Мінрегіонбуду України від 19 листопада 2007 року № 317, мають право звертатися до суду у разі виявлення правопорушень у сфері будівництва, містобудування та архітектури.

Фізична особа - підприємець ОСОБА_2 (відповідач) почала використовувати нежитлову будівлю літ. "Б-12, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 на підставі договору з місцевим ЖЕУ. Відповідач, користуючись будівлею, здійснював реконструкцію та поточні ремонтні роботи.

Рішенням господарського суду Харківської області від 27 березня 2009 року по справі № 35/75-09 за Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 було визнано право власності на нежитлову будівлю літ. "Б-1", загальною площею 189,2 кв.м., що розташована за адресою: АДРЕСА_1.

Як вбачається з матеріалів зазначеної справи, Фізична особа - підприємець ОСОБА_2 здійснила будівництво придбаних нежитлових приміщень, у зв'язку з чим змінено планування та загальна площа приміщень. До участі у розгляді даної справи інспекція ДАБК судом не залучалася, свої висновки не надавала.

Таким чином, Фізична особа - підприємець ОСОБА_2 порушила наступні будівельні норми та правила: ДБН А.3.1-5-96 згідно якого, до початку виконання будівельно-монтажних робіт на об'єкті, замовник зобов'язаний отримати дозвіл на виконання будівельно-монтажних робіт в органах державного архітектурно-будівельного контролю; ДБН А.2.2-3-2004, згідно якого встановлено порядок розробки, узгодження та затвердження проектної документації на нове будівництво реконструкцію будівель та споруд, а також визначено, що будівництво починається після затвердження проектної документації; пункт 1.1 Положення про порядок надання дозволу на виконання, будівельних робіт затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 05 грудня 2000 року № 273 (Наказ діяв до 13 лютого 2010 року), яким передбачено, що дозвіл на виконання будівельних робіт є документом, що посвідчує право на виконання будівельних робіт та визначено, що виконання будівельних робіт без вищеозначеного дозволу забороняється; статтю 9 Закону України "Про архітектурну діяльність", якою передбачено, що будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних норм, стандартів і правил; статтю 29 Закону України "Про планування і забудову територій", якою передбачено здійснення будівельних робіт на об'єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт, які надаються виключно інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю, вважається самовільним будівництвом; статтю 30-1 Закону України "Про планування і забудову територій", згідно якої, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів здійснюється на підставі сертифікат) про відповідність збудованого об'єкту проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, що видається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю. Сертифікат відповідності -документ, що засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації, державним будівельним нормам, стандартам і правилам. Експлуатація не прийнятих у встановленому законодавством порядку об'єктів будівництва забороняється; статтю 5 Закону України "Про основи містобудування", відповідно до якої при здійсненні містобудівної діяльності повинна бути забезпечена розробка містобудівної документації, проектів конкретних об'єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм і правил, регіональних і місцевих правил забудови та статтю 16 Закону України "Про основи містобудування", згідно якої, будівельні норми, державні стандарти, норми і правила встановлюють комплекс якісних та кількісних показників і вимог, які регламентують розробку і реалізацію містобудівної документації, проектів конкретних об'єктів з урахуванням соціальних, природно-кліматачних, гідрогеологічних, екологічних та інших умов і спрямовані на забезпечення формування повноцінного життєвого середовища та якнайкращих умов життєдіяльності людини.

Згідно статті 331 Цивільного кодексу України, право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.

Відповідно до статті 376 Цивільного кодексу України, у разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов'язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову. Якщо проведення такої перебудови є неможливим або особа, яка здійснила (здійснює) будівництво відмовляється від її проведення, таке нерухоме майно за рішення суду підлягає знесенню за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) будівництво.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, законними, підтвердженими матеріалами справи і такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 44 та статті 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційне-технічне забезпечення судового процесу, у разі задоволення позовних вимог, покладається на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись статтями 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, статтями 331, 376 Цивільного кодексу України, статтями 1, 4, 12, 22, 33, 43, 44-49, 75, 82-85, Господарського процесуального кодексу України, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Знести об*єкт містобудування, нежитлової будівлю літ. "Б-1" загальною площею 189,2 кв.м., яка розташована за адресою: АДРЕСА_1.

Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, банківські реквізити в матеріалах справи відсутні) на користь Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області (61145, м. Харків, вул. Космічна, 21-А, ідентифікаційний код 35590343) 85 грн. державного мита та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення підписаний 27.09.2010 року

Суддя