Рішення № 11933739, 11.10.2010, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
11.10.2010
Номер справи
15/90-09
Номер документу
11933739
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" жовтня 2010 р. Справа № 15/90-09

вх. № 2007/3-15

Суддя господарського суду

при секретарі судовогозасідання

за участю представників сторін:

позивача - Сузанський І.В. відповідача - Яновська В.С 3-ї особи не з*явилась

розглянувши справу за позовом ПФ "Ека", м.Харків

до КП "Харківські теплові мережі", м. Харків, КВЖРЕП Дзержинського району, КП"Жилкомсервіс" 3-я особа - Управління комунального майна та приватизації Харківської міської ради

про стягнення 330724,00 грн.

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою про стягнення з відповідача збитків в сумі 10000,00 грн., а також віднести на відповідача витрати по оплаті держмита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Відповідач в судовому засіданні не заперечує про відкладення розгляду справи, через канцелярію господарського суду надав відзив на позовну заяву (вх. 10250 від 07 квітня 2009 р.).

Представник позивача надав клопотання про призначення судової експертизи (вх. 12073 від 24 квітня 2009 р.).

Ухвалою від 27.04.2009 року по справі за № 15/ 90-09 судом задоволено клопотання позивача, зупинено провадження у справі у зв'язку з призначенням судової будівельно-технічної та товарознавчої експертизи. На розгляд експертам були поставлені поставлені наступні питання:

- які причини стали наслідком пориву мережі теплопостачання, яка знаходиться (проходить) над нежитловими приміщеннями, орендованими ПФ "Ека" за адресою: м. Харків, вул. Аскольдівська, 9. Чи могло бути причиною пориву системи теплопостачання її незадовільний стан, не проведення балансоутримувачем поточного чи капітального ремонту, інші причини, внаслідок чого орендовані нежитлові приміщення були залиті гарячою водою?

- з яких причин були пошкоджені нежитлові приміщення, орендовані ПФ "Ека" згідно договору оренди нежитлового приміщення від 02.12.2002 р., укладеного з управлінням комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради?

- визначити розмір матеріальної шкоди (збитків), заподіяної ПФ "Ека" пошкодженням матеріалів і продукції: опушка натуральна песець, куртка штучна нерпа на сінтапоні, куртка на сінтапоні, тканина перо, опушка песець, які були придбані ПФ "Ека" згідно договору постачання від 15 січня 2009 року.

- визначити вартість будівельних робіт по ремонту приміщення які стали наслідком пориву мережі теплопостачання, яка знаходиться (проходить) над нежитловими приміщеннями, орендованими ПФ "Ека" за адресою: м. Харків, вул. Аскольдівська,9.

25.12.2009 року на адресу суду надійшов висновок судової будівельно-технічної, трасологічної та товарознавчої експертизи. У відповідності до зазначеного висновку розмір матеріальної шкоди, заподіяної позивачу внаслідок пошкодження майна становить 315000 грн, вартість ремонтно-будівельних робіт приміщення будівлі по вул.Аскольдівській, 9 у м.Харкові складає 15724 грн.

Ухвалою суду від 08.01.2010 року поновлено провадження у справі. Призначено розгляд справи на 18 січня 2010 р. о 10:00 год. Відповідача зобов'язано надати відзив на позов та письмові пояснення щодо висновку експертизи.

09 лютого 2010 року представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги , надав клопотання про витребування від Управління комунального майна та приватизації Харківської міської ради письмових відомостей про те, хто є балансоутримувачем нежитлової будівля, розташованої за адресою: м.Харків, вул.Аскольдівська,9.

09.02.2010 року відповідач по справі надав лист № 107/0р від 08.02.2010 року, у якому відображено пояснення щодо висновку експертизи. Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував повністю.

18.02.2010 року на запит суду надійшла відповідь від Управління комунального майна та приватизації, в якому зазначається про те, що нежитлова будівля є об'єктом комунальної власності територіальної громади м. Харкова на підставі рішення 12 сесії Харківської міської ради народних депутатів 1 скликання від 28.09.1992 року та відображається на балансі КП "Жилкомсервіс" .

02.03.2010 року позивач надав клопотання про залучення до участі у справі іншого відповідача КП"Жилкомсервіс".

У відповідності до ст. 24 ГПК України суд за наявністю достатніх підстав має право до прийняття рішення залучити за клопотанням сторони або за своєю ініціативою до участі у справі іншого відповідача.

Ухвалою суду від 02.03.2010 року до участі у справі в якості відповідача залучено КП "Жилкомсервіс" (м.Харків, пл.Конституції,7). Розгляд справи відкладено на 22.03.2010 року. В судовому засіданні 22.03.2010 року розгляд справи відкладено на 13.04.2010 року.

Позивачем в судовому засіданні 13.04.2010 року було заявлено письмове клопотання щодо залучення до участі у справі у якості співвідповідача Комунальне підприємство житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство Комінтернівського району м. Харкова.

Ухвалою суду від 13.04.2010 року клопотання позивача задоволено. Залучено в якості відповідача Комунальне підприємство житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство Комінтернівського району м.Харкова (61100, м.Харків, вул.Танкопія, 8в код ЄДРПОУ 05478539). Розгляд справи відкладено на 14.05.2010 року о 9.30 год.

В судовому засіданні 14.05.2010 року позивач по справі заявив письмове клопотання щодо залучення до участі у справі у якості співвідповідача правонаступника КПЖРЕП Комінтернівського району м.Харкова, яким є КВЖРЕП Дзержинського району м.Харкова (м.Харків, вул. Леніна,4 код ЄДРОУ 05465133). Клопотання позивача задоволено. Залучено до участі у справі в якості відповідача КВЖРЕП Дзержинського району м.Харкова. Розгляд справи відкладено на 01.06.2010 року о 10.00 год.

У зв'язку з неявкою в судове засідання представників сторін та необхідністю витребування доказів, розгляд справи неодноразово відкладався з 01.06.2010 року на 21.06.2010 року, з 21.06.2010 року на 05.07.2010 року о 10.00 год., з 05.07.2010 року до 19.07.2010 року, на 27.07.2010 року, на 16.09.2010 року.

10.09.2010р. позивач надав до суду заяву про зміну (збільшення) позовних вимог в якій просить стягнути із співвідповідачів на користь позивача грошові кошти в розмірі 330724,00 грн. в порядку відшкодування матеріальної шкоди (збитків), завданої майну позивача, а також сплачені позивачем судові витрати.

Враховуючи, що згідно ст. 22 ГПК України, позивач вправі до прийняття рішення справі збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог, суд приймає заяву позивача як таку, що не суперечить інтересам сторін та діючому законодавству.

Оскільки розгляд справи розпочато до введення в дію змін до ГПК у зв'язку із набранням чинності Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010 року), суд вирішив, що позивач вправі до прийняття рішення по справі змінити підставу або предмет позову. Ухвалою суду від 16.09.2010 року задоволено клопотання позивача про зміну позовних вимог як таке, що не суперечить вимогам чинного законодавства України.

Ухвалою суду від 16.09.2010 року розгляд справи відкладено на 05.10.2010 року та попереджено строни, що у разі неподання доказів, справу буде розглянуто за наявними в ній матеріалами. Справа розглядається на підставі статті 75 ГПК України.

В судовому засіданні оголошувалася перерва з 05.10.2010 року до 11.10.2010 року до 12 години.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані суду докази, вислухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що позовні вимоги позивача обгрунтовані та підлягають задоволенню частково в сумі 315000 грн., з огляду на наступне.

Матеріалами справи встановлено, що Статут Приватної фірма "Ека" (позивач) зареєстрований у виконкомі Харківської міської ради 15 травня 1997 року розпорядженням за № 825 (1.9).

Згідно пункту 2.1 Статуту місцезнаходженням Підприємства визначено: м. Харків, вул. Аскольдівська,9 .

01.11.2001 року між Комунальним підприємством "Харківські теплові мережі" та Приватною фірмою "Ека" був укладений договір № 4327 про постачання теплової енергії в гарячій воді (особистий рахунок 17100-4022). За цим договором Енергопостачальна організація (КП "Харківські теплові мережі") бере на себе зобов'язання постачати Споживачеві теплову енергію в гарячій воді в потрібних йому обсягах, а Споживач - оплачувати одержану теплову енергію за встановленими тарифами в терміни, передбачені цим договором. Обидві сторони зобов'язуються керуватися Правилами користування тепловою енергіює, затвердженими наказом Міненерго України і Державним комутетом з будівництва, архітектури і житлової політики України від 28.10.1999 року № 307/262.

Пунктом 4.2.4 Енергопостачальна організація зобов'язалась здійснювати перевірку роботи приладів обліку та теплоспоживального обладнання.

Строк дії договору встановлено до 31.12.2002 року. Сторони передбачили, що договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення строку його дії про його припинення не буде письмово заявлено однією із сторін (п.10.4 договору). Доказів припинення дії договору сторони не надали.

Згідно додатку № 2 до договору № 4327 про постачання теплової енергії технічна характеристика теплотраси: магістраль-№ 61, теплове джерело- Комінтернівська котельна, теплова камера - УС-2, вул. Аскольдівська, 9 (джерело 1017), тип прокладки- підземна, вид ізоляції теплотраси - мінераловатна. В цьому ж додатку зазначено, що "непосредственной границы раздела зон эксплуатационной и балансовой принадлежности между КП "Харьковские тепловые сети" и ЧФ "Ека"- нет. Граница раздела по адресу: ул. Аскольдівская, 9 проходит по рамке управления от запорной арматуры на коллекторе подачи".

02.12.2002 року між Управлінням комунального майна та приватизації Департменту економіки та комунального майна Харківської міської ради (відповідач) та приватною фірмою "Ека" (позивач) був укладений договір № 613 оренди нежитлового приміщення (будівлі) площею 376,7 кв.м, розташованої за адресою: м. Харків, вул.Аскольдівська, 9, літера "А-1".

У віідповідності до пункту 4.5 договору позивач як Орендар приміщення зобов'язався використовувати приміщення під швацьку майстерню у відповідності з його призначенням та умовами договору.

Згідно п. 4.7 договору оренди позивач був зобов'язаний в місячний термін з моменту укладення цього договору укласти і надати Орендодацю договори на оплату експлуатаційних витрат, які пов'язані з поточним утриманням будівлі і орендованого приміщення, зокрема з ОВО "Харківтеплокомуненерго", ДКП "Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство Комінтернівського району".

Пунктом 4.9 договору оренди передбачено, що орендатор (позивач) зобов'язується своєчасно здійснювати капітальний та поточний ремонт орендованого приміщення (будівлі). У разі проведення капітального ремонту отримати письмову згоду Орендодавця (відповідача).

Строк дії договору встановлений до 02.12.2007 року. Пунктом 8.8 договору оренди сторони передбачили, що у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну Договору протягом 30 днів після закінчення його строку, Договір вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах. Додатковою угодою № 3 дію договору подовжено до 02.11.2008 року.

Суд зазначає, що сторони не надали будь-яких доказів припинення дії договору оренди.

Як свідчать матеріали справи, 02.12.2002 року позивач отримав у орендне користування приміщення площею 376,7 кв.м за адресою: м. Харків, вул.Аскольдівська, 9, літера "А-1", про що складений акт прийому-передачі із визначенням характеристики: частина нежитлового приміщення одноповерхового відокремленого будинка, вхід з вулиці, є опалення, водопровід та каналізація. Санітарно-технічний стан приміщення задовільний.

10.12.2008 року позивач звернувся до КП "Харківські теплові мережі" з заявою, у якій просив відключити споживача від джерела теплопостачання у зв'язку із тимчасовим простоєм підприємства, про що видати акт про відключення.

Листом від 29.12.2008 року № 1308 Комінтернівський філіал КП "Харківські теплові мережі" повідомив позивача про те, що відключення приміщення не є можливим, тому що приміщення має загальну систему теплопостачання з споживачами ПП "Спутник", ПП "Енерджи". Крім того у листі повідомлялось, що основним балансодержателем теплової рамки є Управління комунального майна та приватизації, а також для включення та відключення теплопостачання тільки підприємства позивача необхідно зробити окремий тепловий ввод від інших приміщень.

В цьому ж листі КП "Харківські теплові мережі" направило на адресу позивача акт включення системи теплопостачання № 171/4759 від 26.12.2008 року в приміщенні, розташованому за адресою м. Харків, вул. Аскольдівська, 9, у якому зазначається, що на підставі розпорядження заступника директора КП "Харківські теплові мережі" від 19.12.2008 року проведено підключення споживача - ПФ "ЕКА" особистий рахунок 17100/4022 до джерела 1017 в 11.30 26.12.2008 року.

03.02.2009 року директором підприємства було встановлено факт залиття орендованого приміщення гарячою водою з мереж теплопостачання, в результаті пориву теплових мереж через дахове приміщення.

05.02.2009 року позивач звернувся до директора Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" з вимогою створити комісію для проведення розслідування причин аварії - прориву системи теплопостачання, встановити та компенсувати матеріальни збитки, спричинені аварією та провести ремонт у приміщенні.

06.02.2010 року позивач направив листа на адресу Управління комунального майна та приватизації Харківської міської ради, в якому зазначив, що в результаті залиття були пошкоджені орендовані приміщення, підприємству як орендарю причинені значні збитки, оскільки обвал потолків на першому та в підвальному приміщенні призвели до пошкодження комп'ютерної техніки та швейної продукції на значну суму. Так, в якості доказу спричинених збитків позивач надав копію договору від 15.01.2009 року поставки готової продукції та матеріалів на суму 315000 грн. та акт приймання-передачі. Крім того, на підтвердження права власності на майно на суму 315000 грн. позивач надав угоду про припинення зобов'язань зарахуванням зустрічних однорідних вимог від 22.01.2009 року (арк.с.92 том 2).

У зв'язку із неотриманням відповіді та непризначенням комісії щодо встановлення причини прориву системи теплопостачання, 27.02.2009 року позивач знову звернувся до КП "Харківські теплові мережі". Разом з тим, відповідач - КП "Харківські теплові мережі" до відзиву на позовну заяву надає копію листа від 20.02.2009 року № 42-853 за підписом головного інженера КП "Харківські теплові мережі" (відповідача), в якому зазначається про відсутність відповідальності відповідча за наслідки, зазначені у зверненні позивача, але доказів направлення цього листа позивачеві відповідач не надав.

11.12.2009 року Харківським науково-дослідним інститутом судових експертиз ім. засл.проф. Бокаріуса зроблений висновок Комплексної судової будівельно-технічної, трасологічної та товарознавчої експертизи № 4115/4116/4117.

Згідно проведених досліджень зовнішнього стану труби та слідів розмиву (оглядом горища приміщення та труби опалення) експертизою встановлено, що пошкодження (розмив) підлоги горища (стелі приміщення) сталося в результаті перфорації стінки труби опалення та дії щільного струменя води, яка витікає із отвору в стінці труби під значним тиском. Перфорація стінки труби відбулася через зменшення її товщини, що пов'язано із сукупною дією корозійних процесів та тиску води, яка подавалася по трубі. Суттєве зменшення товщини стінки труби вплинуло на її міцність на цій ділянці, а додатковий вплив тиску води, яка була подана до труби, зруйнував стінку у самому тоншому місці. Приблизна періодичність капітального ремонту конструктивних елементів - центральне опалення - 15 років ("Правила з питань обстежень, паспортизації, безпечної та надійної експлуатації виробничих будівель і споруд", п.2.2.14) (арк. с. 90-92 том 1).

Згідно висновків експертизи причиною перфорації труби опалення, яка проходить над нежитловими приміщеннями, орендованими ПФ "Ека" по вул. Аскольдівській, 9 в м. Харкові, є фізичний знос трубопроводу. Причиною пошкоджень нежитлових приміщень є порив трубопроводу системи теплопостачання в результаті якого були затоплені нежитлові приміщення будівлі літ. А-1 по вул. Аскольдівській, 9 в м. Харкові, які орендує ПФ-Ека". Розмір матеріальної шкоди, заподіяної ЧФ "Ека" внаслідок пошкодження майно-курток жіночих та опушки хутряної в результаті негативних факторів (залиття) відповідно наданих для проведення експертизи об'єктів дослідження на дату оцінки складала 315000 грн. Вартість ремонтно-будівельних робіт приміщень будівлі по вул. Аскольдівській, в м. Харкові у зв'язку з їх залиттям складає 15724 грн.

Відповідач - КП "Харківські теплові мережі" в поясненнях по справі від 08.02.2009 року посилається на пункт 4.9 договору оренди, яким передбачено, що орендатор (позивач) зобов'язується своєчасно здійснювати капітальний та поточний ремонт орендованого приміщення (будівлі) та зазначає, що залиття орендованого приміщення сталося внаслідок невиконання орендарем своїх договірних зобов'язань по здійсненню капітального ремонту трубопроводу. Проте, суд вважає такі доводи відповідача помилковими, оскільки позивач не приймав в оренду трубопровод та не брав на себе зобов'язання щодо капітального ремонту трубопроводу.

Управління комунального майна та приватизації повідомило суд про те, що нежитлова будівля є об'єктом комунальної власності територіальної громади м. Харкова на підставі рішення 12 сесії Харківської міської ради народних депутатів 1 скликання від 28.09.1992 року та відображається на балансі КП "Жилкомсервіс" .

Проте, КП "Жилкомсервіс" у відзиві на позовну заяву зазначає, що воно було створено на підставі рішення Харківської міської ради від 26.07.2006 року № 69/06 "Про створення комунального підприємства Жилкомсервіс" та те що воно не є правонаступником КВЖРЕП Дзержинського району та жодної юридичної особи.

Рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 20.12.2006 року № 1186 "Про визначення виконавців послуг в житловому фонді міста Харкова" КП "Жилкомсервіс" визначено виконавцем з управління будинком, спорудою або групою будинків та забезпечує надання мешканцям житлових будинікв, що проживають у будинках комунальної власності, послуги з утримання житлових будинків і споруд та прибудинкових територій на підставі публічного договору на надання житлово-комунальних послуг, який було надруковано в офіційному друкованому засобі масової інформації Харківської міської ради газеті "Слобода" № 95/1 від 28.11.2006 року для кожного споживача.

Відповідно до розпорядження Управління комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради від 12.03.2009 року № 290 "про внесення змін в договір передачі майна в господарське відання № 742 від 18.01.1996 року з комунальним виробничим житловим ремонтно- експлуатаційним підприємством Комінтернівського району м. Харкова" та в договір передачі майна в господарське відання № 1288 від 28.02.2007 року з КП "Жилкомсервіс", а саме зарахувати до складу основних фондів нежитлові приміщення в кількості 15 одиниць, у т.ч. по вул Аскольдівській, 9 площею 479 кв.м.

Таким чином, до 12 березня 2009 року нежитлове приміщення по вул. Аскольдівській 9 знаходилось в господарському віданні КВЖРЕП Комінтернівського району.

Згідно висновку N 7/20 Міністерства юстиції України про скасування рішення про державну реєстрацію нормативно-правового акта рішення про державну реєстрацію спільного наказу Міненерго та Держбуду від 28.10.99 N 307/262 «Про затвердження Правил користування тепловою енергією", зареєстрованого в Мін'юсті 30.11.99 за N 825/4118, на які посилаються сторони за договором про постачання теплової енергії, скасовано.

Згідно Закону України «Про теплопостачання» балансоутримувач (будинку, групи будинків, житлового комплексу) - власник відповідного майна або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно і уклала договір купівлі-продажу теплової енергії з теплогенеруючою або теплопостачальною організацією, а також договори на надання житлово-комунальних послуг з кінцевими споживачами; джерело теплової енергії - виробничий об'єкт, призначений для виробництва теплової енергії; сфера теплопостачання - сфера діяльності з виробництва, транспортування, постачання теплової енергії споживачам; теплопостачальна організація - суб'єкт господарської діяльності з постачання споживачам теплової енергії.

У відповідності до статті 7 Закону основними напрямами розвитку систем теплопостачання є підвищення строків експлуатації трубопроводів методами впровадження нових видів антикорозійних покриттів та засобів електрохімічного захисту, використання неметалевих трубопроводів; впровадження попереджувальної діагностики (енергетичного обстеження) стану систем теплопостачання у процесі експлуатації.

Стаття 24 Закону передбачає, що Споживач теплової енергії має право на: відшкодування згідно із законодавством збитків, заподіяних внаслідок порушення його прав, у разі виконання ним своїх зобов'язань відповідно до договору.

Статтею 25 Закону передбачено, що теплопостачальні, теплотранспортні і теплогенеруючі організації зобов'язані забезпечувати надійне постачання обсягів теплової енергії відповідно до умов договору та стандартів.

ПРАВИЛА технічної експлуатації теплових установок і мереж затверджені Наказом Міністерства палива та енергетики України 14.02.2007 N 71, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 5 березня 2007 р. за N 197/13464 (надалі Правила) визначають, що Положення цих Правил поширюються на суб'єктів відносин у сфері теплопостачання (в тому числі, які мають власні джерела теплопостачання), що займаються виробництвом, передачею та постачанням теплової енергії або є споживачами теплової енергії незалежно від їхньої відомчої належності та форм власності, що є складовою частиною системи заходів щодо організації виробництва, перетворення, постачання та споживання теплової енергії (п.1.2).

Згідно цих Правил власник - юридична особа, яка має у своїй власності або в господарському віданні (згідно з балансовою належністю) теплові установки чи теплові мережі, що виробляють, постачають або використовують теплову енергію; теплова мережа - трубопроводи, призначені для транспортування пари або гарячої води до споживачів тепла і повернення конденсату пари та відпрацьованої гарячої води в системи теплопостачання; тепловий вузол - комплекс пристроїв, призначених для приєднання систем теплоспоживання до теплової мережі з метою керування ними та забезпечення відповідного режиму теплоспоживання; теплова установка - узагальнене поняття обладнання (пристроїв), призначеного для виробництва, перетворення та споживання теплової енергії; тепловикористовувальна установка - комплекс обладнання (пристроїв), яке використовує теплову енергію гарячої (мережної) води чи пари для опалення, вентиляції, гарячого водопостачання, технологічних чи комунально-побутових потреб; тепловий пункт - спеціально обладнане приміщення, із якого здійснюється керування місцевими системами теплоспоживання (опаленням,гарячим водопостачанням, вентиляцією, технологічним навантаженням). У ньому відбувається трансформація параметрів теплоносія за видами споживання тепла, облік тепла тощо;теплопостачальна організація - суб'єкт господарської діяльності з постачання споживачам теплової енергії; центральний тепловий пункт - тепловий пункт, до якого приєднані системи теплоспоживання двох і більше будівель (споруд). Пунктом 5.5.1. Правил передбачено, що усі теплові установки та мережі, інше устатковання теплового господарства суб'єкта господарювання має бути забезпечено комплектом документації, до складу якого входять: проект теплопостачання (проект на теплову мережу, обладнання теплового пункту, внутрішню систему, встановлення вузла обліку теплової енергії); виконавча документація на теплопостачання; паспорти установленої форми з протоколами і актами випробувань, оглядів і ремонтів, приймання в експлуатацію; робочі креслення устатковання; сертифікати, свідоцтва про якість виготовлення і монтажу; виконавчі схеми усіх трубопроводів з нумерацією арматури і розміщенням ЗВТ із зазначенням діаметрів труб, розміщенням опор, компенсаторів, спускових і дренажних пристроїв; інструкції з експлуатації, ліквідації аварій, ремонту, пожежної безпеки і охорони праці;плани локалізації та ліквідації аварій; планів локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій.

Пункт 5.7.3. Правил передбачає, що технічне обслуговування теплових мереж включає обов'язкові контрольні огляди, випробування, регулювання, налагодження, очищення, змащування устатковання, нескладну заміну деталей, що вийшли з ладу, усунення різних дрібних дефектів і перевірку дотримання вимог експлуатаційних інструкцій. Порядок організації та проведення контрольного огляду визначається керівником суб'єкта господарювання. Результати оглядів зазначаються в оперативному журналі.

Пунктом 6.3.2 Правил передбачено, що під час експлуатації теплових мереж слід забезпечити безперебійне постачання споживачів тепловою енергією у вигляді гарячої води або пари встановлених параметрів відповідно до умов договору.

Пункт 6.3.3 встановлює, що межа відповідальності між споживачем і організацією, що постачає теплову енергію, за стан та обслуговування теплових мереж і систем теплопостачання визначається договором.

Пунктом 6.3.18. визначає, що заповнення мережних трубопроводів, їхнє промивання, дезинфекція, включення системи циркуляції, прогрів, продування паропроводів і операції з пуску водяних або парових теплових мереж, а також будь-які випробування мережі чи окремих її елементів і конструкцій виконуються під керівництвом відповідального керівника за спеціально розробленою технічною програмою, затвердженою керівником експлуатуючої теплову мережу організації і погодженою з керівництвом джерела постачання.

Згідно пункту 6.3.27 Правил організація, що експлуатує теплову мережу, повинна систематично, за графіком, здійснювати контроль стану будівельних конструкцій, трубопроводів і устатковання, антикорозійного покриття і теплової ізоляції трубопроводів теплової мережі із застосуванням сучасних засобів вимірювальної техніки і методів діагностики. Слід вести облік, систематизацію та аналіз виявлених дефектів за видами устатковання, виявляти причини, розробляти впроваджувати заходи до запобігання виникненню дефектів. У разі відсутності сучасних засобів вимірювальної техніки і методів діагностики, як виняток, можливим є застосування шурфовок. Контроль за станом трубопроводів і устаткованням теплової мережі має здійснюватися з урахуванням вимог ДНАОП 0.00-1.11. Після виконання ремонтно-відновних та інших робіт у місцях їхнього проведення всі будівельні і теплоізоляційні конструкції і антикорозійні покриття теплової мережі має бути відновлено і захищено від потрапляння вологи до трубопроводу.

У процесі експлуатації теплових мереж необхідно: підтримувати у справному стані все устатковання, будівельні та інші конструкції, здійснюючи їх своєчасний огляд і профілактичний ремонт; спостерігати за роботою компенсаторів, опор, арматури, дренажів, ЗВТ та інших елементів устатковання, своєчасно усуваючи всі помічені дефекти і нещільності; запобігати втратам тепла шляхом своєчасного відімкнення ділянок мережі, які на даний час не працюють; відводити воду, що накопичується в каналах і камерах, своєчасно виявляти та відновлювати пошкоджену ізоляцію; відводити своєчасно повітря з теплопроводів через повітряники, не допускати всмоктування повітря в мережу, підтримуючи необхідний надлишковий тиск у всіх точках мережі і системах споживання; дотримуватись вимог щодо охорони праці та пожежної безпеки (п.6.3.72 Правил).

Виявлені дефекти, залежно від їхнього впливу на надійність і економічність роботи устатковання, слід, залежно від характеру дефекту, усувати негайно або в період поточного чи капітального ремонтів. У всіх випадках слід вжити заходів, які запобігатимуть розвитку процесу руйнування конструкцій, трубопроводів і устатковання (пункт 6.3.74 Правил).

Пункт 6.3.83. Правил визначає, що обсяг поточного та капітального ремонтів теплових мереж визначається на підставі виявлених під час експлуатації дефектів, даних випробувань, ревізій, а також шурфувань у разі аварійних витоків теплоносія. Суб'єкти господарювання, теплові мережі яких приєднано до систем централізованого теплопостачання, узгоджують строки проведення ремонтів своїх мереж з організацією, яка постачає теплову енергію, і пов'язують їх із графіком ремонтних робіт системи централізованого теплопостачання. Відключення теплових мереж споживачів для виконання ремонту і подальше їх включення слід здійснювати за узгодженням з організацією, що постачає теплову енергію.

Пункт 7.9.1.1. Правил передбачає, що під час підготовки до опалювального періоду з метою забезпечення надійності теплопостачання споживачів необхідно відповідно до термінів, установлених цими Правилами, виконати основний комплекс заходів:

- здійснення ремонтно-профілактичних робіт устатковання джерела теплопостачання та теплових мереж;

- усунення порушень, виявлених у теплових режимах джерела теплопостачання та гідравлічних режимах роботи теплових мереж;

- гідравлічні випробування устатковання теплових мереж, центральних теплових пунктів систем теплопостачання (до теплового вводу споживача) на щільність та міцність;

- шурфування теплових мереж, вирізання з трубопроводів зразків з метою з'ясування ступеня корозійного пошкодження трубопроводів;

- промивання устатковання та трубопроводів теплових мереж, центральних теплових пунктів систем теплопостачання (до теплового вводу споживача);

- розроблення експлуатаційних режимів роботи систем теплопостачання, а також заходів з їх забезпечення; складання актів готовності систем теплопостачання до опалювального періоду.

Також у процесі підготовлення до опалювального періоду необхідно виявити дефекти в роботі устатковання та відхилення від гідравлічного і теплового режимів, скласти плани робіт, підготувати необхідну технічну документацію та матеріально-технічні ресурси. Графіки підготовки джерел теплопостачання, теплових мереж системи теплопостачання до опалювального періоду розробляються до закінчення поточного опалювального періоду, але не пізніше травня поточного року (пункт 7.9.1.2.Правил).

7.9.2.4. Для перевірки готовності до опалювального періоду під час приймання теплових пунктів перевіряється та оформляється відповідними актами:

- виконання плану ремонтних робіт, якість їх виконання;

- стан трубопроводів місцевих теплових мереж, які належать споживачу;

- стан утеплення будівель (горища, сходові клітки, підвали, двері тощо) та центральних теплових пунктів, які належать споживачу, а також індивідуальних теплових пунктів;

- стан трубопроводів, арматури та теплової ізоляції;

- наявність і стан засобів вимірювальної техніки та автоматичних регуляторів;

- наявність і стан приладів комерційного обліку теплової енергії;

- працездатність захисту систем теплоспоживання;

- наявність паспортів теплових установок, принципових схем та інструкцій для обслуговувального персоналу; - відсутність прямих з'єднань устатковання теплових пунктів з водопроводом та каналізацією; - щільність устатковання теплових пунктів;

- наявність пломб на розрахункових шайбах та соплах елеваторів.

Пунктом 7.9.3. Правил передбачено, що перед початком опалювального періоду проводиться перевірка готовності системи опалення та системи теплопостачання у цілому шляхом виконання пробного пуску з метою визначення їх готовності до роботи. Пробний пуск здійснюється після закінчення робіт з підготовки систем теплопостачання до осінньо-зимового періоду. Початок ітривалість пробного пуску визначається графіком теплопостачальної організації, який слід узгодити з органами місцевого самоврядування та довести до відома споживачів не пізніше ніж за три доби до початку пробного пуску.

Стандарт НПАОП 0.00-1.11-98 «Правила будови і безпечної експлуатації трубопроводів пари та гарячої води» визначає, що трубопровід – це сукупність деталей і складальних одиниць із труб з елементами, що є їхніми складовими (трійники, переходи, відводи, арматура та ін.), які призначені для транспортування пари або гарячої води від джерела (котел, турбіна, насос, бойлер, ТЕЦ, котельня тощо) до споживачів: турбіна, підігрівач, система опалення тощо. Теплові мережі - трубопроводи, що призначені для транспортування пари або гарячої води до споживачів тепла і назад в системах теплопостачання.

Підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі -підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Частина перша ст. 2 ГПК України передбачає, що господарський суд порушує справи за позовними заявами, зокрема, підприємств та організацій, які звертаються до господарського суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів.

Частина перша ст. 12 ГПК України встановлює, що господарським судам підвідомчі, зокрема, справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів та з інших підстав

Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень

Відповідно до п. 2 ст. 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.

Статтею 22 ЦК України передбачено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Відповідно до ст. 1166 ЦК України , майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода,завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі, яка її завдала.

Відповідно до положень вказаної статті відповідальність настає при існуванні складу правопорушення, що включає такі елементи: протиправна поведінка заподіювача шкоди; наявність шкоди; причинний зв'язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача; вина.

Відшкодування збитків здійснюється з врахуванням усіх елементів складу цивільного правопорушення, в тому числі, вини та причинно-наслідкового зв'язку між протиправною поведінкою та збитками.

Відповідач направивши позивачу акт підключення до джерела постачання теплової енергії від 26.12.2008 року № 171/4759 підтвердив готовність системи теполопостачання до осіньо-зимового періоду. До матеріалів справи не надано доказів, що теплові мережі по вул. Аскольдівській, 9 передані на баланс КВЖРЕП Дзержинського району.

Таким чином, заперечення відповідача - КП "Харківські теплові мережі" з посиланням на Закону України "Про житлово-комунальні послуги" щодо того, що обов'язок щодо відшкодування збитків в сумі 330724 грн. лежить на балансоутримувачі - КВЖРЕП Дзерожинського району є хибним та безпідставним.

За таких обставин, позовні вимоги в сумі 315000 грн. є обгрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та підлягають задоволенню та стягненню з 1 відповідача - КП "Харківські теплові мережі".

Стосовно позовних вимог в частині стягнення вартості ремонтно-будівельних відновлювальних робіт у зв'язку із залиттям орендованих приміщень в сумі 15724 грн. суд зазначає, що позивачем не доведено факту понесених збитків та проведення ремонтних робіт на зазначену суму, а тому позовні вимог в цій частині не підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст. 49 ГПК України. У спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав державне мито покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином, судові витрати у даній справі покладаються на відповідача-1 в частині задоволених вимог.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6, 8, 14, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 22 Цивільного кодексу України, ст.ст. 1, 4, 12, 33, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково в сумі 315000 грн. В частині позовних вимог в сумі 15724 грн. в задоволенні позову відмовити.

Стягнути з Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" (61037, м. Харків, вул.Доброхотова,11 п/р 26003301968 у першій філії АКБ "Базис" м. Харкова, МФО 351599, код 31557119) на користь Приватної фірми "Ека" (61105, вул. Аскольдівська, 9 код ЕДРПОУ 24676908) 315000 грн. збитків, 3150 грн. державного мита та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу).

Наказ видати після набранням рішення законної сили.

Суддя

рішення підписане 11.10.2010 року.