Єдиний державний реєстр судових рішень
ЄУН 193/803/24
Провадження № 3/193/368/24
П О С Т А Н О В А
іменем України
22 травня 2024 року сел. Софіївка
Суддя Софіївського районного суду Дніпропетровської області Томинець О.В., за участю секретаря судового засідання Авдонькіної Л. Є., розглянувши у відкритому судовому засіданні об`єднану справу про адміністративні правопорушення, які надійшли від відділення поліції № 9 Криворізького районного управління ГУНП в Дніпропетровській області стосовно:
ОСОБА_1 народженого ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого, ІНН невідомий,
про притягнення до адміністративної відповідальності
за вчинення правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126, ч.1 ст.130 КУпАП,
В С Т А Н О В И В:
12.05.2024 щодо ОСОБА_1 інспектором СРПП ВП №9 КРУП ГУНП в Дніпропетровській області ст. лейтенантом поліції Романенко Р.А. складено протокол, серії ААД №187901, про адміністративне правопорушення за ч. 5ст. 126 КУпАП, за фактом того, що 12.05.2024 о 21 год 20 хв у Криворізькому районі поблизу с.Петрове, дорога на комплекс «Високе» гр. ОСОБА_1 у порушення вимог п. 2.1 «а» ПДР України, повторно протягом року (постанова БАА 184347 від 20.11.2023) керував транспортним засобом ВАЗ 21013, д/н НОМЕР_1 , не маючи права керування таким транспортним засобом.
Крім того, 12.05.2024 щодо ОСОБА_1 інспектором СРПП ВП №9 КРУП ГУНП в Дніпропетровській області ст. лейтенантом поліції Романенко Р.А. складено протокол, серії ААД №187893 про адміністративне правопорушення за ч. 1ст. 130 КУпАП, за фактом того, що 12.05.2024 о 21 год 20 хв у Криворізькому районі поблизу с.Петрове, автошлях на комплекс «Високе», гр. ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 21013, д/н НОМЕР_1 , маючи явні ознаки наркотичного сп`яніння, а саме: порушення мови, зіниці очей не реагують на світло, почервоніння очей, проте всупереч вимог п. 2.5 ПДР України від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп`яніння в медичному закладі на вимогу поліцейського він відмовився.
Постановою судді від 17.05.2024 матеріали справ про адміністративні правопорушення передбачені ч. 1 ст. 130 та ч. 5 ст. 126 КУпАП об`єднані в одне провадження з призначенням справи до судового розгляду по суті на 22.05.2024.
У судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, про час та місце розгляду адміністративного матеріалу повідомлений належним чином, про що свідчить його підпис у протоколах про адміністративні правопорушення, причину неявки суду не повідомив, заяв про відкладення судового засідання до суду не направляв.
Крім того, для отримання інформації щодо стану розгляду судової справи та прийнятих судових рішень функціонує офіційний веб-портал «Судова влада України» за допомогою якої будь-яка особа може отримати актуальну інформацію щодо стану судової справи, та стадії її розгляду.
Як видно з рішення ЄСПЛ у справі «Пономарев проти України», яке, як і інші рішення ЄСПЛ згідно ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справи, сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
До того ж стаття 268 КУпАП не містить імперативної заборони розглядати справу про адміністративне правопорушення за статтею 130 КУпАП з обов`язковою присутністю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
За даних обставин, з метою дотримання розумного строку розгляду справи, з урахуванням достатності обсягу наявних доказів, суддя дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності ОСОБА_1 .
Суд, дослідивши матеріали справи, доходить до наступного висновку.
Щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 5ст. 126 КУпАП.
Статтею 245 КУпАПвизначено, що завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до нормКУпАП, протокол про адміністративне правопорушення є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення, в межах зазначених у протоколі обставин, інкримінованого особі адміністративного правопорушення, повинен провадитися розгляд справ.
Частиною 5ст.126 КУпАПпередбачена відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою четвертою цієї статті.
В протоколі серії ААД № 187901 від 12.05.2024 міститься посилання на притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2ст. 126 КУпАПзгідно постанови серії БАА 184347 від 20.11.2023.
Частинами 2 - 4статті 126 КУпАПпередбачена відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом, а також керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами чи яку позбавлено права керування транспортними засобами.
Тобто, відповідальність за ч.5ст. 126 КУпАПнастає при повторному протягом року вчиненні особою дій, передбачених ч.2-4ст.126 КУпАП, кожна частина якої утворює самостійний склад правопорушення.
Вказаної постанови серії БАА 184347 від 20.11.2023 суду не надано.
Крім того, будь-яких інших доказів вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч.2-4ст. 126 КУпАПпротягом року до складення протоколу за ч. 5ст. 126 КУпАПсуду також не надано.
Слід зауважити, суд позбавлений процесуальної можливості самостійно визначати та встановлювати фактичні обставини справи, відшукувати докази на підтвердження викладених обставин для можливості притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 5ст. 126 КУпАП, оскільки діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушеннямст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Згідно ст. 7 КУпАПніхто не може бути підданий заходу впливу у зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до п. 1ст.247 КУпАПвідсутність події і складу адміністративного правопорушення є обставинами, що виключають провадження в справі про адміністративне правопорушення. За таких обставин, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю.
Враховуючи, що працівником поліції, яким складено протокол та до матеріалів справи не надано доказів на підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого ч. 5ст. 126 КУпАП, суд позбавлений можливості притягнути його до адміністративної відповідальності за таким обвинуваченням.
За викладених вище обставин суд приходить до висновку про закриття провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.5ст. 126 КУпАП ОСОБА_1 з підстав, передбачених п.1ст. 247 КУпАП.
Щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 266 КУпАПособи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП підтверджується такими доказами:
-постановою серії ББА № 567902 від 12.05.2024, згідно якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 121, ч.1 ст.126 КУпАП, у вигляді штрафу у розмірі 510 грн., а саме водій був не пристебнутий ременем безпеки та не мав полісу договору обов`язкового страхування власників наземних транспортних засобів (а.с.7)
- відеозаписамифіксаціїадміністративного правопорушення вчиненого ОСОБА_1 , які мали місце 12.05.2024, здійснених поліцейськиминамісці події,зокрема під час розмови з поліцейськими, на їх пропозицію пройти огляд на стан наркотичного сп`яніння у медичному закладі ОСОБА_1 відмовився (а.с.10).
Згідноп. 2.5 ПДРУкраїни, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частиною 1ст.130 КУпАПпередбачена адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Приведені докази свідчать про те, що водій ОСОБА_1 дійсно 12.05.2024 керував транспортним засобом з явними ознаками наркотичного сп`яніння, але на вимогу поліцейського відмовився від проходження огляду на стан наркотичного сп`яніння в медичному закладі, що вказує на вчинення ним адміністративного правопорушення, відповідальність за які передбачена за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ст.23 КУпАП, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
З огляду на доведення вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, на останнього слід накласти безальтернативне адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами.
Крім цього, згідно вимог ст.40-1КУпАП та п. 5 ч. 2 ст.4ЗаконуУкраїни«Просудовийзбір» із ОСОБА_1 підлягає стягненню в дохід держави судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст. 40-1, 276-280, 283-285 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суддя
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень (Отримувач: ГУК у Дніпр-кій обл../Дн-ка об/21081300, розрахунковий рахунок UA758999980313020149000004001, код ЄДРПОУ одержувача 37988155, МФО банку 899998, банк одержувача Казначейство України (ЕАП)) з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 коп. (Отримувач: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, розрахунковий рахунок UA908999980313111256000026001, код ЄДРПОУ одержувача 37993783, МФО банку 899998, банк одержувача Казначейство України (ЕАП)).
Провадження в справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальностіза ч. 5ст. 126 КУпАПзакрити,завідсутностів йогодіяхскладуцього адміністративногоправопорушення.
Постанову суду може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду через Софіївський районний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя О.В. Томинець