Постанова № 119047790, 01.05.2024, Печерський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
01.05.2024
Номер справи
757/34502/20-п
Номер документу
119047790
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/34502/20-п

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 травня 2024 року суддя Печерського районного суду м. Києва Константінова К.Е., за участю секретаря Тригуб В.С., прокурора Шкурпело Р.В., захисника Пономаренка Я.В., розглянувши у режимі відеоконференцзв`язку матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в м. Києві ДСР НП України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, яка працює третім секретарем Посольства України в Литовській Республіці, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративне правопорушення,

встановив:

ОСОБА_1 , 23.06.2020 обіймаючи посаду головного спеціаліста відділу співробітництва з країнами Європи управління багатостороннього та двостороннього співробітництва Департаменту міжнародного торговельно-економічного співробітництва та європейської інтеграції Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, за адресою: м. Київ, вул. М. Грушевського, 12/2, будучи згідно підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII (далі - Закону № 1700-VII), суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 та абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону № 1700-VII, після припинення виконання функцій держави або місцевого самоврядування, несвоєчасно без поважних причин подала (лише 23.06.2020 о 10:52) декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік (після звільнення), за наступних обставин.

Так, ОСОБА_1 , наказом в.о. державного секретаря Міністра економічного розвитку і торгівлі України Савчука О.Л. від 28 листопада 2018 року № 651-к «Про призначення ОСОБА_1 », призначено на посаду головного спеціаліста відділу співробітництва з країнами Європи управління багатостороннього та двостороннього співробітництва Департаменту міжнародного торговельно - економічного співробітництва та європейської інтеграції Міністерства економічного розвитку і торгівлі України з 03 грудня 2018 року.

Також, ОСОБА_1 , наказом державного секретаря Міністерства економічного розвитку і торгівлі України Перевезенцева О.Ю. від 09 липня 2019 року № 410-к «Про звільнення ОСОБА_1 », звільнено з 12 липня 2019 року.

Відповідно до листа з матеріалами Державного секретаря Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Черниха О.О. від 16.06.2020 № 2205-21/37144-03, ОСОБА_1 з 03 грудня 2018 року по 12 липня 2019 року обіймала посаду головного спеціаліста відділу співробітництва з країнами Європи управління багатостороннього та двостороннього співробітництва Департаменту міжнародного торговельно - економічного співробітництва та європейської інтеграції Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, яка відноситься до категорії «В» посад державної служби, а відтак є суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов`язаних з корупцією та відповідно, державним службовцем, що займає посаду категорії «В», на яку поширюється дія Закону № 1700-УІІ, у тому числі обмеження та зобов`язання, передбачені цим законом.

Отже, ОСОБА_1 , 12 липня 2019 року будучи звільненою з посади головного спеціаліста відділу співробітництва з країнами Європи управління багатостороннього та двостороннього співробітництва Департаменту міжнародного торговельно - економічного співробітництва та європейської інтеграції Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, а отже припинивши діяльність пов`язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов`язана у 2020 році подати до 01 червня (відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17 березня 2020 року № 530-1Х), подавати в установленому частиною першою статті 45 Закону № 1700-VII порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий (тобто - 2019) рік.

Відповідно до публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала о 12:52 24.03.2019 щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 з унікальним ідентифікатором документа: https://public.nazk.aov.ua/declaration/8358aced-6c81-4е8d-a745-a7ba62b85132, о 10:32 12.07.2019 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, неохоплений раніше поданими деклараціями (з 01.01.2019 по 12.07.2019) перед звільненням з унікальним ідентифікатором документа: https://public.nazk.gov.ua/declaration/f312саbd-с782-41ad-а463-bса60f5107d0 , що свідчить про обізнаність ОСОБА_1 з вимогами Закону № 1700-УІІ у частині фінансового контролю.

Також з`ясовано, що ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після звільнення за минулий рік, несвоєчасно (лише о 10:52 23.06.2020) з унікальним ідентифікатором документа :https://public.nazk.gov.ua/declaration/4c8d8851-32сс-4985-bb5f-243е000275bе. Згідно відповіді Національного агентства дата публікації повідомлень на сайті співпадає з фактичною датою подання до Реєстру.

Про технічну справність реєстру та можливість подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 за період 01.01.2020 по 01.06.2020 свідчить відповідь Національного агентства.

Таким чином, ОСОБА_1 , у період часу з 03 грудня 2018 року по 12 липня 2019 року обіймаючи посаду державної служби, а саме: головного спеціаліста відділу співробітництва з країнами Європи управління багатостороннього та двостороннього співробітництва Департаменту міжнародного торговельно - економічного співробітництва та європейської інтеграції Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, будучи згідно підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону № 1700-УІ1, суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 та абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону № 1700-VII, після припинення виконання функцій держави або місцевого самоврядування, несвоєчасно без поважних причин подала (лише 23.06.2020 о 10:52) декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік (після звільнення).

Вказане правопорушення вчинено 23.06.2020.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину в інкримінованому адміністративному правопорушенні не визнала, підтримала свої письмові пояснення в матеріалах справи від 06.07.2020, зазначивши, що їй було відомо про вимоги Закону України «Про запобігання корупції», зокрема про положення розділу 7 «Фінансовий контроль», їй роз`яснювали вимоги Закону України «Про запобігання корупції», зокрема статті 45. У подальшому вона подавала декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік та перед звільненням (період 01.01.2019 по 12.07.2019). Для роботи з вебсайтом Національного агентства з питань запобігання корупції вона використовувала сертифікати ЕЦП (АЦСК АБ «ПриватБанк»). Додатково ОСОБА_1 повідомила, що про вимогу подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік (після звільнення) їй було відомо. В день звільнення -12.07.2019 нею було вчасно подано декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (перед звільненням).Після цього вона не працювала на державній службі, а займала посади в юридичних особах публічного права, але не пов`язані з декларуванням. У березні 2020 року виїхала з м. Києва до м. Ужгород на час оголошеного карантину, де і працювала до 06.07.2020 віддалено. Фактично в неї в цей час вже були всі необхідні відомості для заповнення декларації після звільнення, комп`ютерна техніка та доступ до мережі інтернет. У зв`язку з навантаженням по виконанню (дистанційному) її роботи не змогла вчасно виконати вимоги Закону України «Про запобігання корупції» в частині подання до 01 червня 2020 року декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2019 рік (після звільнення). Вона вважала, що так як карантин подовжено до 31.07.2020 року, то і термін подання декларацій теж має бути подовжено. Відтак, 23.06.2020 вона заповнила на вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції відповідну електронну форму декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2019 рік (після звільнення) та подала її.

Захисник Пономаренко Я.В. в інтересах ОСОБА_1 підтримав вказану позицію останньої, звернувши увагу, що протокол складено не уповноваженою на те особою. Просив закрити справу у зв`язку зі спливом строку притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.

Прокурор Шкурпело Р.В. в судовому засіданні підтримав протокол про адміністративне правопорушення, долучив письмовий висновок, за змістом якого просив визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні корупційного адміністративного правопорушення, але закрити справу у зв`язку із закінченням строків притягнення до амдіністратвиної відповідальності за ст. 38 КУпАП.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , захисника Пономаренка Я.В. та прокурора, вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого правопорушення, яка також підтверджується фактичними даними протоколу про адміністративне правопорушення № 337 від 04.08.2020, копіями матеріалів з НАЗК щодо послідовності дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій по особі ОСОБА_1 за період 12.07.2019-30.06.2020, усними поясненням ОСОБА_1 в судовому засіданні, за змістом яких вона визнала, що подала декларацію 23.06.2020, іншими матеріалами справи в їх сукупності.

Разом з тим, позицію ОСОБА_1 щодо відсутності у неї умислу на вчинення правопорушення, суд визнає такою, що не може бути підставою для закриття справи відносно неї, оскільки закон не вимагає наявності для корупційного правопорушення саме такої складової суб`єктивної сторони правопорушення, як умисел, а відтак, самого невчасного подання декларації за відсутності поважних причин для її не подання, достатньо для кваліфікації дій особи за відповідною статтею закону.

Стосовно твердження сторони захисту, що протокол про адміністративне правопорушення складено не уповноваженою на те особою, суд зазначає наступне.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» Національну поліції України віднесено до спеціально уповноважених суб`єктів у сфері протидії корупції.

Статтею 255 КУпАП працівники Національної поліції уповноважені на складання протоколів про вчинення адміністративних правопорушень, пов`язаних із корупцією, за статтями 172-4 - 172-9 КУпАП.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позиція сторони захисту безпідставна і спростовується доказами, наявними у матеріалах справи в їх сукупності.

З урахуванням фактичних обставин справи суд кваліфікує дії ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Разом з тим, згідно пункту 7 статті 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за закінченням на момент розгляду справи строків, передбачених статтею 38 КУпАП.

Згідно з ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що датою виявлення правопорушення є дата складання протоколу про адміністративне правопорушення, а саме 04.08.2020. Датою вчинення правопорушення є 23.06.2020.

Отже, враховуючи те, що датою виявлення правопорушення, вчиненого ОСОБА_1 є 04.08.2020, а датою вчинення є 23.06.2020, на момент розгляду справи минув строк накладення адміністративного стягнення, передбаченого ст. 38 КУпАП, відтак провадження у справі підлягає закриттю у зв`язку із закінченням строку притягнення до адміністративної відповідальності.

При цьому, матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП надійшли в провадження судді Константінової К.Е. 15.01.2024 після повторного авторозподілу справи у зв`язку із звільненням попереднього судді з посади.

Враховуючи викладене, керуючись ч.2, 4 ст.38, п.7 ст.247 КУпАП,

П О С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП закрити у зв`язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності.

Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя К.Е. Константінова