Постанова № 119036762, 07.05.2024, Березанський районний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
07.05.2024
Номер справи
469/286/24
Номер документу
119036762
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

07.05.2024 Справа № 469/286/24

3/469/270/24

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 травня 2024 року селище Березанка

Суддя Березанського районного суду Миколаївської області Тавлуй В.В., за участю секретаря судового засідання Рогозевич С.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, що надійшли від Відділення поліції №8 Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України,жителя АДРЕСА_1 ,

за ч.1 ст.130 КУпАП,

в с т а н о в и в:

З протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №582272 від 18 лютого 2024 року вбачається, що 18 лютого 2024 року о 19:25 год. автомобільна дорога «Одеса-Меліфтополь-Новоазовськ» ОСОБА_1 керував транспортним засобом «BMW 730» номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп`яніння (не зв`язна мова, запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння пальців рук). Від продуття алкотестеру Drager на місці зупинки та проходження медичного огляду у медичному закладі відмовився, чим порушив вимоги п.2.5 ПДР України.

У судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, про місце, дату і час судового засідання повідомлявся судом належним чином.

Оскільки правилами ст.268 КУпАП не передбачено розгляд справ зазначеної категорії за обов`язкової участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, розгляд справи проведено судом без участі вказаної особи.

Від захисника ОСОБА_1 адвоката Тищенка С.Ю. до суду надійшло клопотання про закриття провадження у справі, посилаючись на те, що в протоколі міститься недостовірна інформація, так як в протоколі зазначено, що ОСОБА_1 відмовився від проходження медичного огляду, однак зазначене не відповідає дійсності та спростовується наданим відеозаписом, де ОСОБА_1 зазначає, що готовий їхати та проводити медичне освідчення. Також, захисник зазначає, що фіксація відмови від проходження огляду оформлено з порушенням Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (Наказ від 09.11.2015 №1452/735) в якій зазначено, у розділі ІІ пункту 8, за якою форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 цієї Інструкції. Тобто складається не пояснення свідка, а саме направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, в якому міститься фіксація відмови, але такий документ не оформлювався, водію не вручався. ОСОБА_1 не було відсторонено від керування автомобілем в порядку ст.266 КУпАП. Працівники поліції проводили огляд ОСОБА_1 із застосуванням технічного засобу відеозапису, тому не зрозуміло, навіщо залучались свідки, які повинні залучатися в разі неможливості застосування таких засобів. Нявне в матеріалах справи відео є приривистим, спочатку машина стоїть на дорозі, а згодом на узбіччі, також не зафіксовано момент зупинки ОСОБА_1 , коли підійшов поліцейський до автомобіля запис на відеокамері поліцейського не здійснювався. Працівник поліції навмисно тягнув час, не вчиняв жодних дій щодо супроводження ОСОБА_1 до медичної установи.

Захисник зазначає, що матеріали створені штучно, внесені недостовірні дані, матеріали складені з грубим порушенням законодавства, Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Дослідивши матеріали справи, приходжу такого висновку.

Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАПадміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Пунктом 2.5 ПДР України встановлено обов`язок водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Частиною 1 статті 130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність, зокрема, за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння.

Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати, чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, які пом`якшують чи обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно із ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Порядок проведення огляду на стан сп`яніння регулюється статтею 266 КУпАП, Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров`я України 09 листопада 2015 року № 1452/735, та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 р. за № 1413/27858 (надалі Інструкція), Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 (надалі Порядок).

За змістом ч.1 ст.266 КУпАП, п.2 розділу І Інструкції, п.2 Порядку, огляду на стан сп"яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп`яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС, за наявності не менш як двох таких ознак.

Ознаками алкогольногосп`яніння є: запахалкоголю зпорожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміназабарвлення шкірногопокриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці (п.3 Інструкції).

Відповідно до ч.ч.2,3,6ст.266 КУпАПогляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я. Перелік закладів охорони здоров`я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров`я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України

Відповідно до п. п. 6, 7, 8 Порядку, водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров`я.

Поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров`я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав. У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров`я, поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп`яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.

Відповідно до вимог ст.251 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення є доказом в справі про адміністративне правопорушення.

Як убачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №582272 від 18 лютого 2024 року, 18 лютого 2024 року о 19:25 год. на автомобільній дорозі «Одеса-Мелітополь-Новоазовськ» ОСОБА_1 керував транспортним засобом «BMW 730» номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп`яніння (не зв`язна мова, запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння пальців рук). Від продуття алкотестеру Drager на місці зупинки та проходження медичного огляду у медичному закладі відмовився, чим порушив вимоги п.2.5 ПДР України.

Вказані обставини підтверджуються зібраними у справі та дослідженими доказами, а саме: відомостями з протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №582272 від 18 лютого 2024 року (а.с.1), письмовими поясненнями свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про те, що ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп`яніння на місці зупинки та в медичному закладі відмовився (а.с.1, 2), відеозаписом з нагрудного відеореєстратора поліцейського (а.с.7).

Під час перегляду відеозапису поліцейської відеокамери встановлено, що ОСОБА_1 , рухаючись на автомобілі «BMW 730», номерний знак НОМЕР_1 , був зупинений працівниками поліції; на вимогу поліцейського продути алкотестер «Драгер» та проїхати у медичний заклад для медичного огляду на стан сп`яніння водій відмовився у присутності двох свідків, при цьому промовляв: "я військовий, викликайте ВОХР" (а.с.3).

Таким чином, суд вважає доведеним факт, що 18 лютого 2024 року о 19:25 год. на автомобільній дорозі «Одеса-Мелітополь-Новоазовськ» ОСОБА_1 керував транспортним засобом «BMW 730» номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп`яніння (не зв`язна мова, запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння пальців рук). Від продуття алкотестеру Drager на місці зупинки та проходження медичного огляду у медичному закладі відмовився, чим порушив вимоги п.2.5 ПДР України.

Письмові заперечення захисника ОСОБА_1 адвоката ТищенкаС.Ю.суд не бере до уваги, оскільки вони спростовуються відеозаписом поліцейської відеокамери.

За таких обставин суд приходить до висновку,що у діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, тобто відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння.

Обставин, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.

На підставіст.40-1КУпАП підлягаєстягненню з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 605,60 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 252, 280, 283, 284 КУпАП,-

постановив:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, і піддати його адміністративному стягненню у вигляді позбавлення права керування усіма видами транспортного засобу строком на один рік та штрафу у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000 (сімнадцять тисяч) гривень у дохід держави, отримувач коштів: ГУК/тг смт Березанка/21081100, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37992030, банк отримувача: Казначейство України(ел.адм.подат.), Рахунок отримувача: UA308999980313030106000014406, код класифікації доходів бюджету: 21081100.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохіддержави судовийзбір врозмірі 0,2розміру прожитковогомінімуму дляпрацездатних осіб,що складає605,60грн.,отримувач коштівкоштів ГУКу м.Києві/м.Київ/22030106,Код отримувача(кодза ЄДРПОУ)37993783,банк отримувача:Казначейство України(ел.адм.подат.),Рахунок отримувача:UA 908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Штраф має бути сплачений порушником через установу банку України не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Документ, що підтверджує сплату штрафу, або його копія має бути надана правопорушником до суду протягом трьох робочих днів з моменту закінчення строку сплати.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягуються подвійний розмір штрафу, зазначеного у цій постанові, та витрати на облік зазначених правопорушень, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду через Березанський районний суд Миколаївської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження та може бути пред`явлена до виконання протягом трьох місяців.

Суддя: