ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
Іменем України
РІШЕННЯ
07 жовтня 2010 року справа № 5020-3/114-12/132-2/183 За позовом: Заступника військового прокурора Севастопольського гарнізону
(вул. Суворова, 27, м. Севастополь, 99011)
в інтересах держави в особі
Державної екологічної інспекції в місті Севастополі
(вул. Хрустальова, 83, м. Севастополь, 99040)
до Військової частини 2382 Державної прикордонної служби України
(вул. Новікова, 1, м. Севастополь, 99042)
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача:
Департамент забезпечення Адміністрації Державної
прикордонної служби України
(вул. Ялтинська, 11, м. Київ)
Товариство з обмеженою відповідальністю
“Будівельна компанія “Кримзалізобетон”
(вул. Москальова, 1, м. Сімферополь, 95000)
про стягнення 2 770,00 грн.,
Суддя Шевчук Н.Г.
Представники сторін:
прокурора - Горщак Р.М., посвідчення №324 від 12.11.2008;
позивача –Горщак Р.М., довіреність №5 від 01.07.2010;
відповідача - Ящук С.Д., довіреність №41/728 від 26.04.2010;
третьої особи (Департамент забезпечення Адміністрації Державної прикордонної служби
України) –не з’явився;
третьої особи (ТОВ “Будівельна компанія “Кримзалізобетон”) - не з’явився.
05.07.2010 заступник військового прокурора Севастопольського гарнізону в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в місті Севастополі звернувся до господарського суду міста Севастополя з позовом до військової частини 2382 Державної прикордонної служби України про стягнення 2770,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем заподіяна шкода економічним та екологічним інтересам держави, яка виразились у незаконному використанні природних ресурсів, а саме: на земельній ділянці військової частини 2382 допущене без дозволу пошкодження кореневої системи сосни Станкевича (об’єкт Червоної книги України), кипарису пірамідального та 2-х ясенів звичайних.
Відповідач у відзиві на позовну заяву позовні вимоги не визнав, мотивуючи тим, що
відповідно до договору про пайову участь у реконструкції та будівництві, укладеного з Товариством з обмеженою відповідальність „Кримзалізобетон”, земельна ділянка, на якій виявлено пошкодження дерев використовується саме Товариством з обмеженою відповідальністю “Кримзалізобетон”.
Враховуючи вищевикладене відповідач просить суд у задоволені позовних вимог відмовити (арк. с. 23-25).
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані сторонами докази, заслухавши прокурора та представників сторін, суд –
В С Т А Н О В И В :
Відповідно до статті 121 Конституції України на прокуратуру покладається представництво інтересів громадян та держави в судах у випадках, передбачених законом. Згідно зі статтею 2 Господарського процесуального кодексу України, прокурор має право звертатися до господарського суду в інтересах держави. Рішенням Конституційного суду України № 3-рп/99 від 08.04.1999 про офіційне тлумачення статті 2 Господарського процесуального кодексу України визначено, що прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає, у чому саме є порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтує в позовної заяві необхідність їх захисту та визначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. У пункті 2 резолютивної частини Рішення Конституційного суду України під поняттям „орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах”, визначеним в частині другій статті 2 ГПК України, слід розуміти орган державної влади або орган місцевого самоврядування, якому законом надані повноваження органу виконавчої влади.
Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України від 19.12.2006 №548, - Державна екологічна інспекція в областях, містах Києві та Севастополі (далі –Інспекція) є спеціальним підрозділом Мінприроди, який підзвітний та підконтрольний в частині здійснення державного контролю Державній екологічній інспекції (далі –Держекоінспекція).
Інспекція в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території.
Повноваження Інспекції поширюються на територію відповідної області, за винятком встановленої законодавством водоохоронної зони вздовж Азовського та Чорного морів, навколо заток та лиманів, а у разі її відсутності –на відповідну адміністративну територію та територію шириною не менше двох кілометрів від урізу води вздовж Азовського та Чорного морів, навколо заток та лиманів, що розташована в межах Одеської, Миколаївської, Херсонської, Запорізької, Донецької областей та м. Севастополя.
Інспекція у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Мінприроди та Держекоінспекції, а також цим Положенням.
Основними завданнями Інспекції є:
- участь у межах своєї компетенції в реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів (земля, надра, поверхневі води, атмосферне повітря, тваринний та рослинний світ), поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території;
- здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів, екологічну та в межах своєї компетенції радіаційну безпеку, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами на відповідній території.
У ході перевірки, проведеної військовою прокуратурою Севастопольського гарнізону щодо додержання посадовими особами військової частини 2382 вимог природоохоронного та земельного законодавства, встановлено, що на земельній ділянці військової частини 2382 допущене самовільне пошкодження кореневої системи сосни Станкевича (об'єкт Червоної Книги України), кипарису пірамідального та 2-х ясенів звичайних.
З акту складеного 15.10.2009 Державною екологічною інспекцією у місті Севастополі, вбачається, що на земельній ділянці військової частини 2382 допущене самовільне, без будь-якого дозволу, пошкодження кореневої системи сосни Станкевича (об'єкт Червоної Книги України), кипарису пірамідального та 2-х ясенів звичайних.
Вказана земельна ділянка використовується військовою частиною 2382 на підставі державного акту на право постійного користування землею № ІІ-КМ № 005739 від 27.12.2001 року (арк. с. 9-10).
Відповідно до розрахунку розміру шкоди, який є додатком до акту перевірки від 15.10.2009, загальний розмір шкоди складає 2770 грн. (арк. с. 11).
Частиною 5 статті 58 Лісового кодексу України встановлено, що рішення про вирубування дерев і чагарників приймається за погодженням з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища.
Статтею 96 Земельного Кодексу України передбачено, що землекористувачі зобов'язані, зокрема, додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля.
Відповідно до статті 20 Закону України «Про Червону Книгу України»відповідальність за порушення законодавства у сфері охорони, використання та відтворення рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України, несуть особи, винні, зокрема, у незаконному, в тому числі з порушенням вимог виданих дозволів, використанні об'єктів Червоної книги України або їх знищенні.
Згідно зі статтею 28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»охороні та відновленню підлягають усі зелені насадження в межах населених пунктів під час проведення будь-якої діяльності. Видалення дерев, кущів, газонів і квітників здійснюється в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України. Правила утримання зелених насаджень міст та інших населених пунктів затверджуються центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства за погодженням із заінтересованими центральними органами виконавчої влади.
Виданим в розвиток цієї статті Закону України «Про благоустрій населених пунктів»Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України 10.04.2006 N 105 «Про затвердження Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України»(п.4.2) встановлено, що на об'єктах благоустрою зеленого господарства забороняється самовільно пошкоджувати дерева, кущі, квітники, газони.
Згідно пункту з постанови Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2006 р. N 1045 «Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах»видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради на підставі ордера.
Докази, які б спростовували факти, зазначені в Акті перевірки від 15.10.2009, відсутні.
Докази передачі земельної ділянки, на якій виявлені зазначені порушення в Акті порушення, у користування Товариства з обмеженою відповідальністю “Кримзалізобетон” у встановленому законом порядку відсутні.
Згідно зі статями 68, 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” № 1264-XII від 25.06.1991 підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Згідно з розрахунком розміру відшкодування збитків, заподіяних внаслідок порушення законодавства про природно-заповідний фонд, виконаного позивачем на підставі такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної порушенням незаконним збиранням або знищенням чи пошкодженням рослин, з числа видів, занесених до Червоної книги України, Європейського червоного списку тварин і рослин,що перебувають під загрозою зникнення у світовому масштабі, та знищенням їх місцезростання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №399 від 01.06.1993, та такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної внаслідок знищення або пошкодження дерев та чаганків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 559 від 08.04.1999 розмір збитку, склав 2770 грн. та відповідачем не сплачений.
Враховуючи зазначене, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, враховуючи, що спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, суд покладає на нього витрати по сплаті державного мита, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Керуючись статтями 49, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, суд –
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Військової частини 2382 Державної прикордонної служби України (вул. Новікова, 1, м. Севастополь, 99042, код у ЄДРПОУ 14321883, відомості про рахунки відсутні) на користь держави заподіяні збитки у розмірі 2770 грн. (дві тисячі сімсот сімдесят грн. 00коп.) та перерахувати кошти до спеціального фонду за кодом платежу 24062100 на р/р 31516921700002, одержувач місцевий бюджет Балаклавського району, код ЄДРПОУ 24035629, банк одержувача ГУ ДКУ в місті Севастополі, МФО 824509.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
3. Стягнути з Військової частини 2382 Державної прикордонної служби України (вул. Новікова, 1, м. Севастополь, 99042, код у ЄДРПОУ 14321883, відомості про рахунки відсутні) в доход державного бюджету (р/р 31113095700007, отримувач: Державний бюджет, Ленінський район в місті Севастополі, банк отримувача: ГУ ДКУ в місті Севастополі, МФО 824509, код у ЄДРПОУ 24035598, код платежу 22090200) державне мито в сумі 102 грн. (сто дві грн. 00 коп.).
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
4. Стягнути з Військової частини 2382 Державної прикордонної служби України (вул. Новікова, 1, м. Севастополь, 99042, код у ЄДРПОУ 14321883, відомості про рахунки відсутні) в доход державного бюджету (р/р 31212264700007, отримувач Державний бюджет, Ленінський район в місті Севастополі, банк отримувача: ГУ ДКУ в місті Севастополі, МФО 824509, код у ЄДРПОУ 24035598, код бюджетної класифікації 22050003) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 236,00 грн. (двісті тридцять шість грн. 00 коп.).
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя підпис Н.Г. Шевчук
Рішення оформлено відповідно до вимог ст. 84 Господарського
процесуального кодексу України і підписано 12.10.2010.