Єдиний державний реєстр судових рішень ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 вересня 2010 р.Справа № 2-а-1787/10/1670
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Ємельянової В.І.
Суддів: Шевцової Н.В. , Макаренко Я.М.
за участю секретаря судового засіданняКарнаух А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою приватного виробничо-торгівельного підприємства "Полла" на Ухвалу Полтавського окружного адміністративного суду від 07.07.2010р. по справі№2-а-1787/10/1670
за позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Полтавській області <Список ><Текст >
до приватного виробничо-торгівельного підприємства "Полла" <Текст ><3 особи ><3 особа ><за участю ><Текст >
про стягнення фінансових санкцій,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Полтавській області (далі по тексту РУ Департаменту САТ ДПА України у Полтавській області), звернувся до суду з позовом до приватного виробничо-торгівельного підприємства «Полла», в якому просив стягнути з приватного виробничо-торгівельного підприємства «Полла» фінансову санкцію в розмірі 5182 грн. до Державного бюджету України.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що відповідач порушив вимоги ч. 30 ст. 15 Закону України № 481/95 від 19.12.1995 року «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме: відповідач здійснював зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру місць зберігання на загальну суму 4522,75 грн.
Відповідач проти позову заперечував та посилався на розмежування чинним законодавством понять «місце зберігання» та «місце торгівлі». Відповідач зазначив, що перелік алкогольних напоїв та тютюнових виробів, зазначений в акті перевірки, виявлений працівниками позивача саме в місці торгівлі відповідача, а не в місці зберігання. А тому, на думку відповідача, відсутній факт порушення ним норм чинного законодавства.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 07 липня 2010 року задоволено адміністративний позов Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Полтавській області до приватного виробничо-торгівельного підприємства «Полла» про стягнення фінансових санкцій.
Стягнуто з приватного виробничо-торгівельного підприємства «Полла» фінансові санкції у розмірі 5182,00 (пять тисяч сто вісімдесят дві) грн. до Державного бюджету України.
Відповідач, приватне виробничо-торгівельне підприємство «Полла», не погодившись із постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції оскаржувану постанову скасувати та прийняти нове рішення, яким справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, а саме ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». На думку апелянта, фінансові санкції нараховані позивачем за невключення відповідачем місця торгівлі до Єдиного державного реєстру місць зберігання.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 17 лютого 2010 року на підставі наказу начальника РУ Департаменту САТ ДПА України у Полтавській області № 78 та направлення № 67, головним держаним податковим ревізором-інспектором сектору контролю за використанням марок акцизного збору Падалкою О.П. та старшим державним податковим ревізором-інспектором відділу ліцензування роздрібної торгівлі та контролю за обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Сідько І.В. проведено позапланову виїзну перевірку з питань дотримання вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» при здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами господарської одиниці - магазину «Заграва», розташованого за адресою вул. 23 вересня, 9, м. Полтава, що належить ПВТП «Полла» (а.с. 6, 7).
В ході перевірки працівниками позивача встановлено факт зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру місць зберігання на загальну суму 4522,75 грн., з яких алкогольних напоїв на суму 3482,00 грн., тютюнових виробів на суму 1040,75 грн.
За результатами перевірки складено акт № 741/16-32-03/24385660 від 17 лютого 2010 року, яким встановлено порушення ПВТП «Полла» ч. 30 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (а.с. 8-9).
27 лютого 2010 року Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Полтавській області прийнято рішення про застосування до ПВТП «Полла» фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 5182 грн. (а.с. 10).
Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що вимоги позивача є обґрунтованими, оскільки відповідачем були порушені норми чинного законодавства щодо внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру місць зберігання.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Частиною 1 статті 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлено, що контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Відповідно до п. 6.4 Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 71 від 10.02.2007 р., регіональні управління у межах своєї компетенції здійснюють такі основні функції: контроль за дотриманням субєктами господарювання вимог законодавства з питань зберігання, транспортування та реалізації спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; проведення перевірок діяльності суб'єктів господарювання щодо виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, участь в інвентаризації спирту, готової продукції та сировини; застосування до суб'єктів господарювання у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини при здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами.
Матеріалами справи встановлено, що при проведенні позапланової виїзної перевірки працівниками Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Полтавській області було виявлено порушення відповідачем чинного законодавства, а саме: зберігання алкогольної продукції на суму вартості товару 3482,00 грн. та тютюнової продукції на суму вартості товару в розмірі 1040,75 грн. у місцях зберігання, не внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання.
Поняття «місце зберігання» та «місце торгівлі» визначені ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Так, місце торгівлі - місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів - без обмеження площі, для алкогольних напоїв - торговельною площею не менше 20 кв. м, обладнане електронними контрольно-касовими апаратами (незалежно від їх кількості) або де є товарно-касові книги (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.
Місце зберігання - це місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання.
Наказом Державної податкової адміністрації України № 251 від 28.05.2002 затверджено Порядок ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання та форми довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру.
Як вбачається з матеріалів справи, на час проведення перевірки в Єдиному державному реєстрі місць зберігання не було жодних відомостей про місце зберігання, розташоване за адресою: м. Полтава, вул. 23 серпня, 9.
Статтею 15 вказаного Закону України встановлено, що зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.
Внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви суб'єкта господарювання з обов'язковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також: для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження, коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; для фізичних осіб - підприємців - прізвища, імені, по батькові, місця проживання, номера свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта господарювання.
Виходячи з викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що до Єдиного реєстру має бути внесено будь-яке місце зберігання алкогольних та тютюнових виробів, незалежно від того, де воно знаходиться: в місці здійснення торгівлі чи в окремих від торгівлі місцях (складських приміщеннях).
Відповідачем не були внесені до Єдиного реєстру дані щодо місця зберігання алкогольних та тютюнових виробів, розташованого за адресою м. Полтава, вул. 23 серпня, 9, а тому колегія суддів визнає необґрунтованими доводи апеляційної скарги з цього приводу.
Відповідно до положень статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством. Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
Відповідно до абзацу дев'ятого частини другої статті 17 вищезазначеного Закону за зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у розмірі 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700,00 грн. За зберігання тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700,00 грн.
Відповідачеві була надана можливість добровільно виконати рішення про застосування штрафних фінансових санкцій у розмірі 5182 грн., проте відповідач дані штрафні санкції не сплатив.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає правильним та обґрунтованим висновок суду першої інстанції щодо стягнення у судовому порядку з приватного виробничо-торгівельного підприємства «Полла» фінансових санкцій у розмірі 5182,00 (пять тисяч сто вісімдесят дві) грн. до Державного бюджету України.
Що стосується доводів апеляційної скарги відносно процесуальних порушень розгляду судом першої інстанції справи, колегія суддів зазначає наступне.
При розгляді справи в суді першої інстанції відповідач надав до суду заперечення на позовну заяву, які були долучені до матеріалів справи (а.с. 18-19).
Посилання апелянта на те, що суд першої інстанції не врахував заперечення відповідача при прийняті рішення по суті справи, колегія суддів не приймає до уваги, оскільки судом були розглянуті доводи, викладені у запереченні, та визнано їх необґрунтованість.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що при прийнятті судового рішення у справі суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 167, ст. 195, ст. 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 254 КАС України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу приватного виробничо-торгівельного підприємства "Полла" залишити без задоволення.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 07.07.2010р. по справі№2-а-1787/10/1670 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя<підпис >Ємельянова В.І.
Судді<підпис >
<підпис >Шевцова Н.В. Макаренко Я.М. <Список ><Текст > Повний текст ухвали виготовлений 24.09.2010 р.