Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
18 жовтня 2010 р. № 2-а- 44944/09/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Волошина Д.А.,
за участю секретаря судового засідання - Боклаг А.С.,
за участю представника позивача Нечитайло В.І., дов.№130 від 30.01.2010 року
прокурор не прибув,
представник відповідача - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави (Міністерство палива та енергетики) Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Олексіївської сільської ради про стягнення суми,-
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави (Міністерство палива та енергетики) Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Олексіївської сільської ради, в якому просить стягнути з Олексіївської сільської ради (64122, Харківська область, Первомайський район, с. Олексіївка, вул. Леніна, р/р 25423560100001 в ХФАКіБ "Укрсіббанку" ХРУ м. Харків, МФО 351641, код 04398519) в доход держбюджету штраф у сумі 1020 грн., одержувач: р/р 31111106700387 ВДК у Первомайському районі, Харківська область, МФО 851011, код ЄДРПОУ 24134432, код платежу до держбюджету 21081100.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у ході перевірки відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Північному регіоні» за дотриманням чинного законодавства встановлено, що 29 жовтня 2008 року інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Харківській області було проведено обстеження з виконання комплексу заходів із забезпечення стійкої роботи енергетичного господарства Олексіївської сільської ради в осінньо-зимовий період 2008-2009 р.р., про що було складено акт обстеження № Х-21-318.
За результатами обстеження відповідачеві було видано обовязковий до виконання припис № Х-21-318 від 29.10.2008 року про усунення виявлених порушень, які відповідач у встановлений термін не виконав, що підтверджується актом перевірки (протоколом) № 07/11-0006 від 05.02.2009 року.
Старшим державним інспектором України з енергонагляду у Харківській області за порушення законодавства про електроенергетику та за невиконання припису на відповідача накладено штраф у розмірі 1020 грн., про що було винесено постанову № 07/10-0061 від 17.03.2009 року про накладення на субєктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.
Відповідно до п. 10 Положення «Про порядок накладання на субєктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання», субєкт господарювання повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладання. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
До теперішнього часу штраф до держбюджету відповідачем не перераховано.
Прокурор, в судове засідання не зявився, про дату, час і місце судового засідання був повідомлений належним чином, про причини неявки не повідомив, заяв та клопотань не надав
Представник позивача- Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Північному регіоні» ОСОБА_1- в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити, з підстав зазначених у позовній заяві.
Відповідач - Олексіївська сільська рада - в судове засідання свого представника не направив, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення, причини неявки представника суду не повідомив, заперечень проти позову та клопотань не надав.
З огляду на зазначене, відповідно до ст. 35 КАС України суд вважає, що прокурор та відповідач є належно повідомленими про дату, час і місце судового засідання, їх відсутність у судовому засідання не перешкоджає розгляду справи
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
29 жовтня 2008 року Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Харківській області провела обстеження з виконання комплексу заходів із забезпечення стійкої роботи енергетичного господарства соціально важливих споживачів ел. енергії в осінньо-зимовий період та умовах надзвичайних ситуацій, за результатами обстеження було складено акт № Х-21-318.(а.с.5-7)
На підставі зазначеного акту виданий обовязковий до виконання припис Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Північному регіоні» № Х-21-318 від 29.10.2008 року, згідно з яким відповідач повинен виконати зазначені в приписі заходи до вказаних строків. (а.с.8-9)
Відповідач заходи, передбачені в приписі, в повному обсязі не виконав, що підтверджується актом перевірки (протоколом) № 07/11-0006 від 05.02.2009 року. (а.с.10-11)
Старшим державним інспектором України з енергонагляду у Харківській області за порушення законодавства в галузі електроенергетики та за ухилення від виконання припису на відповідача накладено штраф, про що було винесено постанову № 07/10-0061 від 17.03.2009 року (а.с.12)
Зазначена постанова була направлена відповідачу супровідним листом Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Харківській області та отримана ним 21 березня 2009 року, що підтверджується копією поштового повідомлення про вручення.(а.с.14)
Відповідач не погодився з вказаним рішення та звернувся з позовом до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Харківській області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення постанову до суду. Постановою Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 14.07.2010 року в задоволені позову по справі №2-а-17/2010 Олексіївської сільської ради до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Харківській області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення відмовлено.
Відповідно до ст. 5 Закону України “Про електроенергетику”, однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Згідно зі ст. 9 зазначеного закону та п.1 Положення “Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії”, затвердженого постановою КМУ від 07.08.1996р. №929 державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління об'єднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів.
Згідно з Указом Президента України “Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади” від 15.12.1999р. №1573/99 Міністерство палива та енергетики України входить до складу органів виконавчої влади України.
Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України № 422 від 3 листопада 2006 р. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (НЕК "Укренерго"). Особа в інтересах якої заявлено позов щодо стягнення штрафних санкцій є субєктом владних повноважень в розумінні ст. 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.
Правовідносини сторін є публічними. Стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах (адміністративно-господарські санкції).
ДП “НЕК “Укренерго” у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий суб'єкт, а як особа, до складу якої входить Держенергонагляд, що здійснює контролюючі функції. Суду до позову були надані документи (Статут, Положення) підтверджуючи наявність у складі позивача підрозділу Держенергонагляду (а.с.15-32).
Таким чином, позивач є суб'єктом, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства і є суб'єктом владних повноважень.
Відповідно до ст. ст. 9, 26, 27 Закону України “Про електроенергетику” державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення. Правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку пошкодження приладів обліку; розкомплектування та пошкодження об'єктів електроенергетики, розкрадання майна цих об'єктів; створення перешкод у здійсненні державного енергетичного нагляду та у виконанні робіт, пов'язаних з обслуговуванням об'єктів електроенергетики, порушення правил охорони електричних мереж; порушення правил користування енергією. Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку. Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України. Громадяни та службові особи несуть адміністративну відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у вигляді штрафу у розмірі до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в порядку, встановленому законом.
Відповідно до вимог ст. 27 Закону України “Про електроенергетику” відповідальність за правопорушення в галузі електроенергетики несуть суб'єкти електроенергетики.
Відповідно до п. 5.1.3 Правил “Технічної експлуатації електроустановок споживачів”, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України 25.07.2006 р. № 258 (далі Правила) - для безпосереднього виконання функцій щодо організації експлуатації електроустановок керівник повинен призначити особу, відповідальну за електрогосподарство споживача, та особу, яка буде її заміщувати у разі відсутності. Особу, відповідальну за електрогосподарство, та особу, яка буде її заміщати, призначають з числа спеціалістів, кваліфікація яких відповідає вимогам Правил та які пройшли навчання з питань технічної експлуатації електроустановок, правил пожежної безпеки та охорони праці. Споживачі, у яких електрогосподарство включає тільки ввідно-розподільний пристрій, освітлювальні установки, прилади побутового призначення напругою до 220 В, особу, відповідальну за електрогосподарство, можуть не призначати, але в цьому випадку відповідальність за технічно грамотне та безпечне користування електроустановкою за письмовою згодою територіального підрозділу Держенергонагляду покладається на керівника споживача (п. 5.1.4 Правил). Обслуговування діючих електроустановок, проведення в них оперативних перемикань, організацію та виконання ремонтних, монтажних чи налагоджувальних робіт і випробувань повинні здійснювати спеціально підготовлені та атестовані електротехнічні працівники. У разі відсутності атестованого обслуговуючого персоналу допускається визначити спеціалізовану організацію, відповідальну за технічну експлуатацію та обслуговування електроустановок споживача. Ця організація згідно з Постановою КМУ від 15.10.03 р. № 1631 “Про затвердження Порядку видачі дозволів Державним комітетом з нагляду за охороною праці та його територіальними органами” повинна мати відповідний дозвіл на проведення робіт в електроустановках. У цьому разі відповідальність за технічно грамотну та безпечну експлуатацію електрогосподарства споживача повинна визначатись договором, укладеним між споживачем і цією організацією (п. 5.1.1 Правил).
Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику субєкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у визначений термін він стягується в судовому порядку.
Окрім того суд зазначає, що 14.07.2010 року Первомайським міськрайонним судом Харківської області адміністративний позов по справі №2-а-17/2010 Олексіївської сільської ради до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Харківській області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення залишено без задоволення. Зазначене рішення набрало законної сили. (а.с. 60-62)
Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
З огляду на те, що адміністративна справа №2-а-17/2010 є справою між тими самими сторонами, фактичні обставини, встановлені рішенням суду по зазначеній справі, є преюдиційними при розгляді даної справи. Вони вважаються встановленими та є обовязковими для адміністративного суду щодо питання, чи мало місце діяння та чи вчинено воно цією особою.
Суд приходить до висновку, що постанова про накладення штрафу на відповідача прийнята на підставі та у межах повноважень позивача.
Судом встановлено, що на момент розгляду сума штрафу відповідачем не сплачена, а тому із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та з Олексіївської сільської ради підлягає стягненню в доход державного бюджету штраф в сумі 1020,00 грн.
На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України “Про електроенергетику”, ст. ст. 2, 3, 7, 72, 94, 159, 160-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
1.Адміністративний позов Прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави (Міністерство палива та енергетики) Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Олексіївської сільської ради про стягнення суми - задовольнити у повному обсязі.
2.Стягнути з Олексіївської сільської ради (64122, Харківська область, Первомайський район, с. Олексіївка, вул. Леніна, р/р 25423560100001 в ХФАКіБ "Укрсіббанку" ХРУ м. Харків, МФО 351641, код 04398519) в доход державного бюджету штраф у сумі 1020.00 (одна тисяча двадцять) грн., одержувач: р/р 31111106700387 ВДК у Первомайському районі, Харківська область, МФО 851011, код ЄДРПОУ 24134432, код платежу до держбюджету 21081100.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Волошин Д.А.