Постанова № 11884874, 05.10.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
05.10.2010
Номер справи
2а-11665/10/2670
Номер документу
11884874
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

05 жовтня 2010 року 10:25 № 2а-11665/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О. при секретарі судового засідання Розсошко К.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "САС-Україна"

до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва

прозобов'язання зняти з обліку платників податків

Товариство з обмеженою відповідальністю "САС-Україна" звернулося до суду з позовом про зобовязання Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва зняти позивача з обліку платника податків та зобовязання направити довідку про зняття з обліку Державному реєстратору Голосіївської районної у м. Києві державної адміністрації.

Позовні вимоги мотивовані тим, що, на думку позивача, відповідачем, порушуючи положення Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців", Порядку обліку платників податків, зборів (обовязкових платежів) затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 19.02.1998 р. № 80, станом на час звернення до суду не вчинено жодних дій, спрямованих на зняття позивача з обліку платника податків.

Відповідач вважає свою бездіяльність обґрунтованою та такою, що відповідає нормам податкового законодавства України, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

За результатами розгляду документів і матеріалів поданих сторонами, пояснень їхніх представників, Окружний адміністративний суд м. Києва, встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "САС-Україна" зареєстроване Голосіївською районною у місті Києві державною адміністрацією 11.10.2006 р. та взяте на облік платника податків Державною податковою інспекцією у Голосіївському районі м. Києва (код ЄДРПОУ 34663221).

12 травня 2010 року, Загальними Зборами Учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «САС-Україна»(Позивач) було прийнято рішення про ліквідацію ТОВ «САС-Україна», про що було складено Протокол № 4 від 12.05.2010 р.

21.05.2010 р. Державним реєстратором Голосіївської районної у м. Києві державної адміністрації була внесена інформація про припинення юридичної особи Позивача до Єдиного державного реєстру підприємств, установ, організацій України.

25.05.2010 p., на виконання вимог п. 8.1.1. Інструкції про порядок обліку платників податків, ствердженої Наказом ДПА України від 19.02.1998 р. №80, до Відповідача - ДПІ Голосіївського району м. Києва Позивачем були подані Заява про зняття з обліку платника податків за формою №8-ОПП та інші документи, подання яких вимагається зазначеною Інструкцією. 26.05.2010 р. до Відповідача був поданий Ліквідаційний баланс Позивача. 28.05.2010 р. Позивач закрив свої банківські рахунки та надав Відповідачу Повідомлення про закриття рахунків у банках.

Вказані факти представниками сторін не заперечуються.

Порядок обліку платників податків, зборів (обовязкових платежів) затверджений наказом Державної податкової адміністрації України від 19.02.1998 р. № 80 (далі - Порядок) має на меті використання єдиної раціональної методики обліку платників податків і зборів (обовязкових платежів) в органах державної податкової служби. Відповідно до розділу 8 Порядку, юридичній особі, у разі прийняття рішення про припинення засновниками (учасниками) юридичної особи, уповноваженими органами чи судом, голові комісії з припинення (ліквідатору, ліквідаційній комісії тощо) чи особі, відповідальній за погашення податкових зобовязань або податкового боргу платника податків у разі ліквідації платника податків, слід у 3-денний термін від дати внесення до Єдиного державного реєстру відомостей про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення подати в орган державної податкової служби, в якому платник податків перебуває на обліку, такі документи: заяву про припинення платника податків за ф. N 8-ОПП; оригінал довідки за формою N 4-ОПП; копію розпорядчого документа (рішення) власника або органу, уповноваженого на те засновницькими документами про ліквідацію; копію розпорядчого документа про утворення ліквідаційної комісії.

Згідно п. 8.2. Порядку, у звязку з проведенням реорганізації чи ліквідації юридичної особи органом державної податкової служби приймається рішення про проведення позапланової виїзної перевірки платника податків, який перебуває на обліку в такому органі.

Така перевірка зазначена в п 6) частини 6ї ст. 111 Закону УРСР "Про державну податкову службу в Україні" № 509-XII від 04.12.1990. Це позапланова перевірка, яка проводиться у разі, якщо проводиться реорганізація (ліквідація) підприємства.

У той же час, проведення перевірки у разі реорганізації (ліквідації) є правом, а не обовязком податкового органу.

В той же час, станом на момент звернення до суду 05 серпня 2010 р. відповідач не вчинив жодних дій, спрямованих на зняття позивача з обліку платника податків.

Така позиція відповідача ґрунтується на тому, що позивач не знаходиться за своїм місцем реєстрації, про що складено акт від 30.04.2009 р. № 77/23-0825, що виключає можливість проведення, передбаченої Порядком, перевірки позивача.

Однак, такі доводи позивача судом до увагу не приймаються, оскільки факт незнаходження позивача за своїм місцем реєстрації, не доведений належним чином.

Так, відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" (далі-Закон), місцезнаходження юридичної особи це адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені. Відомості про місцезнаходження юридичної особи містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Статтею 17 Закону передбачено, що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців містяться також відомості про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, а також відомості про зарезервовані найменування юридичних осіб.

Згідно ч.1 ст.18 Закону відомості, які внесені до Єдиного державного реєстру, вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Відповідно до статті 20 Закону, відомості, що містяться в Єдиному державному надаються у вигляді: витягу з Єдиного державного реєстру; довідки про наявність або відсутність в Єдиному державному реєстрі інформації, яка запитується; бази даних (сукупність інформації Єдиного державного реєстру в електронному вигляді), для цілей бюро кредитних історій.

Статтею 70 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Отже, допустимими доказами, які можуть підтверджувати дані про відсутність позивача за місцем його державної реєстрації, є витяг чи довідка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Крім цього, суд звертає увагу на те, що згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 21.09.2010 р. місцезнаходження позивача значиться місце його державної реєстрації.

Одночасно суд звертає увагу на той факт, що позапланова перевірка за підставами, передбаченими п. 6) частини 6-ї ст. 111 Закону УРСР "Про державну податкову службу в Україні" № 509-XII від 04.12.1990 податковим органом не призначалася, направлення з приводу проведення такої перевірки співробітникам ( в тому числі і тим, хто складав акт від 30.04.2009 р. № 77/23-0825) не видавалося. Натомість відповідачем долучено до заперечень направлення 708/23-08 від 30.04.2009 р. на проведення виїзної планової перевірки, яке ніякого відношення до спірних правовідносин не має.

Таким чином, у відповідача були відсутні підстави для відмови зняти позивача з обліку платника податків.

Враховуючи зазначене, судом встановлено, що мала місце протиправна бездіяльність відповідача. В той же час, позивач у позовних вимогах не заявляв вимог щодо визнання бездіяльності відповідача протиправною.

Вимоги позивача щодо зобовязання відповідача направити довідку про зняття з обліку Державному реєстратору Голосіївської районної у м. Києві державної адміністрації задоволенню не підлягають, оскільки такий обовязок відповідача не передбачений, а ні Порядком, а ні іншим законодавчим актом.

За таких обставин, суд вважає позовні вимоги частково обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Аналогічна норма закріплена і в ч.2 ст.19 Конституції України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач по справі, як субєкт владних повноважень, не виконав в повному обсязі покладений на нього обовязок щодо доказування правомірності вчинених ним дій.

Враховуючи вищезазначене, суд, за правилами, встановленими ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін по справі, вважає, що позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "САС-Україна" задовольнити частково.

Зобовязати Державну податкову інспекцію у Голосіївському районі м. Києва зняти Позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "САС-Україна" з обліку платників податків.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Судові витрати в сумі 1,00 грн. присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "САС-Україна" за рахунок Державного бюджету України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Р.О. Арсірій