Єдиний державний реєстр судових рішень Україна
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 вересня 2010 року Справа № 2а-1004/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Притули К.М.
при секретарі: Білоус І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом комунального підприємства «Олександрія-водоканал»до Олександрійської обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення №0001372310/3 від 15 березня 2010 року, яким зобовязано комунальне підприємство «Олександрія-водоканал»сплатити податок на додану вартість у розмірі 98294 грн. та штрафних санкцій у розмірі 49147 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 01 вересня 2009 року Олександрійською обєднаною державною податковою службою проведено перевірку КП «Олександрія-водоканал», за результатами якої складено акт перевірки №291/23-10/13756426. На підставі акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №0001372310/3 від 15 березня 2010 року, відповідно до якого КП «Олександрія-водоканал»на підставі п. 4.9 ст.4, п. 7.4.4 п.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»нараховано до оплати 98294 грн. податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) та штрафних (фінансових) санкцій 49147 грн. КП «Олександрія-водоканал»вважає, що податкове повідомлення-рішення №0001372310/3 від 15.03.2010 року є необґрунтованим та порушує законі права підприємства.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, в матеріалах справи міститься письмове заперечення, відповідно до якого Олександрійська обєднана державна податкова інспекція позов не визнає та вважає, що він не підлягає задоволенню зі слідуючих підстав: перевіркою встановлено, що на валові витрати позивачем віднесено суму витоків та не облікованих втрат води, а на податковий кредит віднесено суму ПДВ із понаднормативних втрат води, фактично позивач, в порушення пп. 3.3 «Галузевих технологічних нормативів використання питної води на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства», затверджених Наказом Держжитлокомунгоспом України, від 17.02.2004 року №33, використовував ІТНВПВ у розмірі 42,68%, що на 12,68% перевищує законний. Вважає, що до складу податкового кредиту можна відносити суми ПДВ, що припадають на нормативні втрати, що стосується сум ПДВ, які відповідають понаднормативним втратам води, то їх не можна включати до складу податкового кредиту. Таким чином, відповідач вважає, що підприємством порушено пп. 7.4 п.7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»внаслідок чого підприємство не нарахувало податок на додану вартість на суму 43347 грн. Крім того, було встановлено, що підприємством порушено п.4.9 ст.4 Закону України «Про податок на додану вартість», внаслідок чого КП «Олександрія-водоканал»не нарахувало податок на додану вартість від операції по списанню основного засобу 1 групи за самостійним рішенням платника, чим занизило податкові зобовязання з ПДВ за квітень 2007 року на суму 54947 грн.
Заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши матеріали справи суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що на підставі направлень від 06.08.2009 року №818/23-10/13756426 від 19.08.2009 року №884/23-10/13756426, виданих Олександрійською ОДПІ, було проведено планову виїзну перевірку комунального підприємства «Олександрія-водоканал»з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2007 р. по 30.06.2009 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2007 р. по 30.06.2009 р.
За результатами вказаної перевірки, Олександрійською обєднаною державною податковою інспекцією було складено акт від 01.09.2009 р. за №291/23-10/13765426, в якому встановлено, зокрема, порушення п. 4.9 ст. 4 Закону України «Про податок на додану вартість», внаслідок чого занижено податкове зобовязання на суму 54947 грн. за рахунок не нарахування податку на додану вартість від операції по списанню основного засобу І групи за самостійним рішенням платника; пп. 7.4.4 п.7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», внаслідок чого завищено податковий кредит всього на 101560 грн., у тому числі: за 2007 рік на 28662 грн., за 2008 рік на 42543 грн., за 2009 рік на 15026 грн. за рахунок віднесення до податкового кредиту сум ПДВ на понаднормативні втрати води.
На підставі вищевказаного акту Олександрійською обєднаною державною податковою інспекцією було винесено податкове повідомлення-рішення, відповідно до якого комунальному підприємству «Олександрія-водоканал»нараховано до оплати 98294 грн. податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) та штрафних (фінансових) санкцій 49147 грн.
Як вбачається з матеріалів справи комунальне підприємство «Олександрія-водоканал»подавало первинну скаргу до ДПІ та повторні скарги до органів державної податкової служби, проте всі вони залишені без задоволення та відповідно винесені податкові повідомлення-рішення №0001042310/1 від 02 жовтня 2010 року, №0001372310/2 від 18 грудня 2009 року, №0001372310/3 від 15 березня 2009 року.
Відповідно до пп. 7.4.4 п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»якщо платник податку придбаває (виготовляє) матеріальні та нематеріальні активи (послуги), які не призначаються для їх використання в господарській діяльності такого платника, то сума податку, сплаченого у зв'язку з таким придбанням (виготовленням), не включається до складу податкового кредиту.
Підпунктом 7.4.1 пункту 7.4 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» встановлено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку. Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари (послуги) та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду. Якщо у подальшому такі товари (послуги) починають використовуватися в операціях, які не є об'єктом оподаткування згідно зі статтею 3 цього Закону або звільняються від оподаткування згідно зі статтею 5 цього Закону, чи основні фонди переводяться до складу невиробничих фондів, то з метою оподаткування такі товари (послуги), основні фонди вважаються проданими за їх звичайною ціною у податковому періоді, на який припадає початок такого використання або переведення, але не нижче ціни їх придбання (виготовлення, будівництва, спорудження).
Згідно до наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України, від 27.06.2008, № 189 «Про внесення змін до Галузевих технологічних нормативів використання питної води на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства України17.02.2004 N 33», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 серпня 2008 р. за N 750/15441, у п.3.3 розділу 3 вилучено слова «без спеціальних додаткових обґрунтувань»та викладено у наступній редакції «Поточний ІТНВПВ для конкретного підприємства ВКГ не повинен перевищувати 300 куб. м на кожну 1000 куб. м питної води, поданої в систему ПРВ». Рішенням виконавчого комітету Олександрійської міської ради від 19 січня 2006 року №27 «Про затвердження технологічних нормативів використання води комунальним підприємством «Олександрія-водоканал», враховуючи клопотання комунального підприємства «Олександрія-водоканал», розрахунки відповідно до «Галузевих технологічних нормативів використання питної води на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства», затвердженого наказом Держбуду України від 17.02.2004 року №33, висновок науково-технічного аудиту (експертизи) щодо відповідності розрахунків індивідуальних технологічних нормативів використання питної води у водопровідно-каналізаційному господарстві КП «Олександрія-водоканал», затверджених Держбудом України (наказ №33 від 17.02.2004 року) «Галузевим ТНВПВ на підприємствах ВКГ України», було вирішено затвердити загальний поточний індивідуальний технологічний норматив використання питної води для КП «Олександрія-водоканал»у розмірі 42,68 % від подачі води місту та селищам, у тому числі втрати та не обліковані витрати питної води 40,2 % від подачі води місту та селищам.
Відповідно до пунктів 12, 13 Порядку розроблення та затвердження технологічних нормативів використання питної води, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 15 листопада 2004 р. N 205 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 7 грудня 2004 р. за N 1556/1015 поточні ІТНВПВ розробляються кожним підприємством житлово-комунального господарства за методиками розробки поточних ІТНВПВ та (або) за галузевими ТНВПВ, погоджуються з місцевими органами виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища та водного господарства та енергозбереження і затверджуються органами місцевого самоврядування на термін до 5 років. Підставою для перегляду поточних ІТНВПВ або внесення до них змін можуть бути: зміни в чинному законодавстві; закінчення терміну дії поточних ІТНВПВ; зміна технології виробництва, зміни в технічному стані та кількості мереж і споруд водопостачання та водовідведення, оснащенні абонентів засобами обліку; висновки Державної інспекції з енергозбереження про фактичний стан обліку і неефективного використання питної води. Таким чином, враховуючи, що поточні індивідуальні технологічні нормативи використання питної води затверджені 19.01.2006 року на строк 5 років, затверджені органом місцевого самоврядування та погоджені з територіальним органом Мінприроди України від 23.12.2005 року та територіальним органом Держводгоспу України від 23.07.2005 року, на даний час вони не переглянуті та до них не внесено зміни, то суд приходить до висновку, що КП «Олександрія-водоканал»при декларуванні податку на додану вартість за період з 01.04.2007 року по 30.06.2009 року до податкового кредиту правомірно включило суму ПДВ, який нарахований у складі вартості придбаної води, з метою подальшого використання в оподаткованих операціях в межах господарської діяльності та в межах поточних індивідуальних технологічних нормативів використання питної води. Стосовно встановленого Олександрійською обєднаною державною податковою інспекцією порушення позивачем п. 4.9 ст. 4 Закону України «Про податок на додану вартість», внаслідок чого занижено податкове зобовязання на суму 54947 грн. за рахунок не нарахування податку на додану вартість від операції по списанню основного засобу І групи за самостійним рішенням платника, суд зазначає наступне. Як вбачається з акту перевірки, Олександрійський-водоканал»направлено лист №426/05 від 02.03.2007 року на імя Олександрійського міського голови, в якому просить надати дозвіл на списання частини водопроводу в с. Березівка Костянтинівського водозабору. Так, згідно з прийнятим рішенням КП «Олександрія-водоканал»списало основний засіб І групи, інв. №332-1 сталевий водопровод d-1020 мм, довжиною 3231 п.м., первісною вартістю 551450,97 грн., залишкова вартість 274734,67 грн. (знос-50,17%). На порушення пункту 4.9 статті 4 Закону України «Про податок на додану вартість»КП «Олександрія-водоканал»не нарахувало податок на додану вартість від операції по списанню основного засобу І групи за самостійним рішенням платника, чим занизило податкові зобовязання з ПДВ за квітень 2007 року на суму 54947 грн. (274734,67 грн. х 20%).
Відповідно до пункту 4.9 статті 4 Закону України «Про податок на додану вартість»якщо основні виробничі фонди або невиробничі фонди ліквідуються за самостійним рішенням платника податку чи безоплатно передаються особі, не зареєстрованій платником податку, а також у разі переведення основних фондів до складу невиробничих фондів така ліквідація, безоплатна передача чи переведення розглядаються для цілей оподаткування як поставка таких основних виробничих фондів або невиробничих фондів за звичайними цінами, що діють на момент такої поставки, а для основних фондів групи 1 - за звичайними цінами, але не менше їх балансової вартості.
Правила цього пункту не поширюються на випадки, коли основні виробничі фонди або невиробничі фонди ліквідуються у зв'язку з їх знищенням або зруйнуванням внаслідок дії обставин непереборної сили, в інших випадках, коли така ліквідація здійснюється без згоди платника податку, в тому числі в разі викрадення основних фондів, або коли платник податку надає органу державної податкової служби відповідний документ про знищення, розібрання або перетворення основного фонду іншими способами, внаслідок чого основний фонд не може використовуватися у майбутньому за первісним призначенням.
Як вбачається з акту опису активів, самостійно виділених платником податків для продажу від 07 травня 2007 року №6/4557-221 затвердженого заступником начальника Олександрійської ОДПІ, КП «Олександрія-водоканал» було виділено брухт труби сталевої д-1020 мм, отриманої від списання частини водопроводу (акт на списання основних засобів складений 10.04.2007 року), який розташований в районі с. Березівка (від Костянтинівського водозабору до Олександрійської насосної станції), в кількості 701,1 т., вартістю 750177 грн. для його реалізації, з метою погашення податкового боргу по податку на додану вартість.
Таким чином, суд приходить до висновку, що після списання водопроводу проведена реалізація металобрухту отриманого від списання, тобто водопровід не міг використовуватися у майбутньому за первісним призначенням.
За наведених підстав суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а податкове повідомлення-рішення №0001372310/3 від 15 березня 2010 року, яким зобовязано комунальне підприємство «Олександрія-водоканал»сплатити податок на додану вартість у розмірі 98294 грн. та штрафних санкцій у розмірі 49147 грн. підлягає скасуванню.
Керуючись ст. ст. 162, 163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов комунального підприємства «Олександрія-водоканал» задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення №0001372310/3 від 15 березня 2010 року Олександрійської обєднаної державної податкової інспекції яким зобовязано комунальне підприємство «Олександрія-водоканал»сплатити податок на додану вартість у розмірі 98294 грн. та штрафних санкцій у розмірі 49147 грн. .
Постанова відповідно до ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду К.М. Притула
Дата складання та підписання постанови в повному обсязі 13 вересня 2010 року.