Ухвала суду № 11841977, 07.07.2010, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.07.2010
Номер справи
2а-643/10/4/0170
Номер документу
11841977
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-643/10/4/0170

07.07.10 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого суддіГорошко Н.П.,

суддів Дугаренко О.В. , Ілюхіної Г.П. секретар судового засіданняГалайдіна Г.І.

за участю сторін:

представник позивача - Відкритого акціонерного товариства "Сімбудтранссервіс"- Харахади Усеін Умерович, довіреність № 93 від 26.04.10

представник відповідача - Державної податкової інспекції у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим - Болібкова Алла Валеріївна, довіреність № 3/10 від 01.12.09

розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Циганова Г.Ю.) від 02.03.10 у справі № 2а-643/10/4/0170

за позовом Відкритого акціонерного товариства "Сімбудтранссервіс" (вул. Монтажна, 8, Гресівський, місто Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95493)

до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим (вул. М.Залки, 1/9, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95053)

про скасування податкового повідомлення-рішення

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 02 березня 2010 року позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства "Сімбудтранссервіс" задоволено.

Визнано протиправним і скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим №0017552301/0 від 31.12.09 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій до Відкритого акціонерного товариства “Сімбудтранссервіс” (ідентифікаційний код 01268621) у розмірі 20994,20 грн.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства “Сімбудтранссервіс”3,40 грн. судових витрат.

Не погодившись з постановою суду, Державна податкова інспекція у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим звернулася з апеляційною скаргою, вважає, що оскаржувана постанова суду ухвалена з порушенням вимог матеріального права, просить її скасувати, ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову .

Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 22.04.2010 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим.

Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 23.04.2010 закінчено підготовку та призначено справу до апеляційного розгляду.

Заслухавши доповідача по справі, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи в межах апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що позивач - Відкрите акціонерне товариство «Сімбудтранссервіс»звернулося до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з позовом до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі Автономної Республіки Кримпро визнання протиправними дій працівників Державної податкової інспекції у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим та скасування податкового повідомлення-рішення №0017552301/0 від 31.12.09 року.

Вимоги позову мотивовано тим, що висновки податкового органу про перевищення підприємством встановленого ліміту залишку готівки у касі є необґрунтованими і недоведенеми, крім того позивач зазначає про протиправність застосування штрафних санкцій на підставі Указу Президента України від 12.06.1995 року №436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»у податковому повідомленні-рішенні, вважаючи, що вказана форма рішення субєкту владних повноважень передбачена лише для визначення суми зобов'язань зі сплати податків, зборів (обовязкових платежів) перелік яких передбачає Закон України від 25.06.1991 року №1251-XII «Про систему оподаткування»та штрафних (фінансових) санкцій за порушення податкового законодавства.

Позивачем уточнено позовні вимоги, просив суд скасувати податкове повідомлення-рішення №0017552301/0 від 31.12.09 року.

Судом першої інстанції встановлено, що Відкрите акціонерне товариство "Сімбудтранссервіс" є юридичною особою, зареєстровано Виконавчим комітетом Сімферопольської міської Ради Автономної Республіки Крим 25.07.1996 року, ідентифікаційний код 01268621, перебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим.

Посадовими особами Державної податкової інспекції у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим проведено планову виїзну перевірку Відкритого акціонерного товариства "Сімбудтранссервіс" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2008 року по 30.09.2009 року.

Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог п. 2.10 Положення "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, перевищення ліміту каси у розмірі 10497,10 грн.

За результатами перевірки складено акт від 23.12.2009 року №1274/23-7/01268621, на підставі якого відповідачем прийнято спірне податкове повідомлення-рішення від 31.12.2009 року №0017552301/0, згідно із яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з штрафних санкцій у розмірі 20994,20 грн.

За порушення норм Положення "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, штрафні санкції застосовуються на підставі Указу Президента України від 12.06.1995 №436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки".

Статтею 2 Указу Президента України від 12.06.1995 №436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" встановлено, що штрафні санкції, передбачені цим Указом, застосовуються до осіб, зазначених у статті 1 цього Указу, органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань державної контрольно-ревізійної служби, фінансових органів та органів Міністерства внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день одержання органами державної податкової служби зазначених подань.

Таким чином не встановлено право відповідача визначати застосовані штрафні санкції як податкове зобов'язання з застосуванням процедур, встановлених Законом України від 21.12.2000 року №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а тому спірне податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій є протиправним в частині визначення суми штрафної (фінансової) санкції у розмірі 20994,20 грн. сумою податкового зобов'язання.

Відповідно до п. 2.10 Положення "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 підприємства мають право зберігати у своїй касі готівку, одержану в банку для виплат, що належать до фонду оплати праці, а також пенсій, стипендій, дивідендів (доходу), понад установлений ліміт каси протягом трьох робочих днів, уключаючи день одержання готівки в банку. Для проведення цих виплат працівникам віддалених відокремлених підрозділів підприємств залізничного транспорту та морських портів готівка може зберігатися в їх касах понад установлений ліміт каси протягом п'яти робочих днів, уключаючи день одержання готівки в банку. Готівка, що одержана в банку на інші виплати, має видаватися підприємством своїм працівникам у той самий день. Суми готівки, що одержані в банку і не використані за призначенням протягом установлених вище строків, повертаються підприємством до банку не пізніше наступного робочого дня банку або можуть залишатися в його касі (у межах установленого ліміту).

Підприємство має право зберігати в касі готівку для виплат, які належать до фонду оплати праці та здійснюються за рахунок виручки, понад установлений йому ліміт каси протягом трьох робочих днів з дня настання строків цих виплат у сумі, що зазначена в переданих до каси відомостях на виплату грошей.

Під час перевірки посадовими особами Державної податкової інспекції у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим проведено співставлення дат відрядження працівників (згідно із відмітками в посвідченнях про вибуття і прибуття з відрядження, проїзними документами) та даних про виплачені на відрядження суми готівки (згідно із відомостями на виплату грошей) і встановлено, що у червні та вересні 2009 року працівникам, які знаходились у відрядженні, виплачувались готівкові кошти. Ліміт каси на підприємстві встановлений у розмірі 2300,00 грн.

В акті перевірки зазначено про перевищення ліміту залишку готівки у касі, зокрема: 22.06.2009 року сума перевищення склала 2945,55 грн.; 01.09.2009 року 3674,35 грн.; 15.09.2009 року 3877,20 грн. (а.с. 39, зворотній бік). Зазначене пов'язано із тим, що 22.06.2009 року працівники ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 перебували у відрядженні, проте за даними відомості отримали кошти у розмірі 2103,23 грн. (сальдо каси на кінець дня 1772,32 грн.). Працівники ОСОБА_11, ОСОБА_5, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_3, Іванов отримували готівкові кошти 01.09.2009 року та 15.09.2009 року у розмірі 3600,00 грн. (сальдо каси на кінець дня 01.09.2009 року 2374,35 грн.; 15.09.2009 року 2577,20 грн.), проте на час отримання коштів вони також перебували у відрядженні.

Статтею 1 Указу Президента України від 12.06.1995 №436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.

П. 2.8 Положення "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки.

Відповідно до п. 1.3 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 327 від 10.08.2005 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 року за N 925/11205 акт це службовий документ, який стверджує факт проведення невиїзної документальної або виїзної планової чи позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності суб'єкта господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання.

Лише за умови дотримання контролюючим органом зазначених вимог щодо фіксування факту виявлених порушень є підстави для прийняття рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Суд першої інстанції правомірно вказав на те, що витрачання готівкових коштів на потреби підприємства за 22.06.2009 року, 01.09.2009 року, 15.09.2009 року для виплати працівникам (у тому числі тим працівникам, про яких зазначено в акті перевірки) коштів на відрядження підтверджено відомостями на виплату грошей (а.с. 49, 51, 52), в яких вказані працівники розписались про отримання коштів саме 22.06.2009 року, 01.09.2009 року, 15.09.2009 року.

Крім того, з матеріалів перевірки навпаки вбачається, що витрачання готівкових коштів підтверджено належно оформленими касовими документами. Висновки відповідача про порушення позивачем вимог Положення №637 засновані на припущеннях про неможливість отримання коштів особами, що перебували у відрядженні, проте належних доказів фактичного встановлення перевищення підприємством встановленого ліміту залишку готівки у касі податковим органом не надано і судом не встановлено.

На підставі викладеного судова колегія вважає правомірним висновок суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення.

Враховуючи, що позивач заявив вимогу лише про скасування спірного податкового повідомлення-рішення, замість визнання його протиправним і скасування, як це передбачено для правових актів індивідуальної дії, судова колегія вважає правомірним висновок суду першої інстанції про необхідність виходу за межі заявлених позовних вимог.

Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Беручи до уваги наведене, судова колегія дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм матеріального і процесуального права та не вбачає підстав для її скасування.

Керуючись ст.ст.195, 196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 02.03.10 у справі № 2а-643/10/4/0170 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення. Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту складення судового рішення в повному обсязі.

Головуючий суддяпідписН.П.Горошко

Судді підпис О.В.Дугаренко підпис Г.П.Ілюхіна Повний текст судового рішення виготовлений 13.07.2010

З оригіналом згідно

Головуючий суддя Н.П.Горошко