Ухвала суду № 11841318, 12.08.2010, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.08.2010
Номер справи
2а-7044/10/0570
Номер документу
11841318
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Головуючий у 1 інстанції - Голуб В.А.

Суддя-доповідач - Попов В.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2010 року справа №2а-7044/10/0570

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

Судді доповідача Попова В.В.,

суддів:Колеснік Г.А.,

Блохіна А.А.

при секретарі судового засідання: Задоєнко О.В.

за участю сторін: представника Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька Стасенко О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 червня 2010 року у адміністративній справі № 2а-7044/10/0570 за позовом Управління Державної служби охорони при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області до Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька про зобовязання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач Управління Державної служби охорони при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька про зобовязання вчинити певні дії.

11 червня 2010 року Донецький окружний адміністративний суд своєю постановою ( т. 3 арк. спр. 130-133) задовольнив позовні вимоги Управління Державної служби охорони при ГУМВС України в Донецькій області.

Відповідач в апеляційній скарзі (т.3 арк. спр. 136-140) просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які зявилися до судового засідання, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Фактичні обставини справи

Управління державної служби охорони при ГУМВС України в Донецькій області (надалі УДСО при ГУМВС України в Донецькій області) є юридичною особою, зареєстровано у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, присвоєно ідентифікаційний код № 08596860 (т. 1 арк. спр. 6).

УДСО при ГУМВС України в Донецькій області, у відповідності до Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» було самостійно визначено податкові зобовязання з податку на додану вартість.

Вказані самостійно визначені податкові зобовязання позивач перерахував до бюджету через обслуговуючий банк Донецьку філію ТОВ «Укрпромбанк» платіжними дорученнями: № 33616 від 24.11.09 р. на 59000,00 грн., № 33615 від 24.11.09 р. на 8100,00 грн., № 33617 від 24.11.09 р. на 7300,00 грн., № 33618 від 24.11.09 р. на 5300,00 грн., № 33619 від 24.11.09 р. на 19500,00 грн., № 20535 від 27.07.09 р. на 5650,00 грн., № 20536 від 27.07.09 р. на 7100,00 грн., № 20533 від 27.07.09 р. на 2000,00 грн., № 20534 від 27.07.09р на 1800,00 грн., № 20529 від 27.07.09 р. на 8350,00 грн.,№ 23924 від 27.08.09 р. на 1100,00 грн., № 23925 від 27.08.09 р. на 2600,00 грн., № 23927 від 27.08.09 р. на 23200,00 грн., № 23928 від 27.08.09 р. на 2800,00 грн., № 23929 від 27.08.09 р. на 2600,00 грн., № 23930 від 27.08.09 р. на 9000,00 грн., № 16839 від 25.06.09 р. на 3200,00 грн., № 16838 від 25.06.09 р. на 1160,00 грн., № 16841 від 25.06.09 р. на 18100,00 грн., № 16842 від 25.06.09 р. на 4950,00 грн., № 16843 від 25.06.09 р. на 17900,00 грн., № 16844 від 25.06.09 р. на 23200,00 грн., № 13234 від 25.05.09 р. на 29300,00 грн., № 13235 від 25.05.09 р. на 15100,00 грн., № 13232 від 25.05.09 р. на 35800,00 грн., № 13233 від 25.05.09р. на 17300,00 грн., № 13230 від 25.05.09 р. на 4800,00 грн., № 13231 від 25.05.09 р. на 6300,00 грн., № 13229 від 25.05.09 р. на 1400,00 грн., № 7055 від 23.03.09 р. на 3500,00 грн., № 7058 від 23.03.09 р. на 4800,00 грн., № 7059 від 23.03.09 р. на 5600,00 грн., № 7056 від 23.03.09 р. на 7800,00 грн., № 7057 від 23.03.09 р. на 25900,00 грн., № 7052 від 23.03.09 р. на 10600,00 грн., № 7053 від 23.03.09 р. на 1500,00 грн., № 2851 від 11.02.09 р. на 5400,00 грн., № 2853 від 11.02.09 р. на 3000,00 грн., № 2854 від 11.02.09 р. на 7350,00 грн., № 2855 від 11.02.09 р. на 7850,00 грн., № 2856 від 11.02.09 р. на 3950,00 грн., № 2857 від 11.02.09 р. на 4980,00 грн., № 4293 від 24.02.09 р. на 9800,00 грн., № 4296 від 24.02.09 р. на 3800,00 грн., № 4297 від 24.02.09 р. на 36800,00 грн., № 4298 від 24.02.09 р. на 5800,00 грн., № 4299 від 24.02.09 р. на 4230,00 грн., № 4490 від 26.02.09 р. на 2300,00 грн., № 4491 від 26.02.09 р. на 2000.00 грн. № 4293 від 24.02.09 р. на 9600,00 грн. податку на додану вартість у розмірі 526720,00 грн. Зазначені кошти були списані з рахунку позивача.

ДПІ у Калінінському районі м. Донецька до УДСО при ГУМВС України в Донецькій області була направлена перша податкова вимога № 1/74 від 02.02.2010 р., якою визначено податковий борг за узгодженими податковими зобовязаннями в розмірі 537456,94 грн.

Обґрунтування судом першої інстанції у задоволенні позовних вимог.

-направлення позивачем до свого банку належним чином оформлених платіжних вимог на оплату податкових платежів (при наявності необхідної кількості коштів на рахунку) є належними, необхідними та єдино достатніми діями, які платник податку повинен вчинити для оплати податкового зобовязання;

-відсутність з боку позивача порушення щодо перерахування до бюджету податкових зобовязань у строк, встановлений законом, та у сумах, самостійно узгоджених у відповідній податковій звітності;

-наявність у платника податків матеріально-правового інтересу в тому, щоб дані карток особових рахунків правильно відображали фактичний стан платежів до бюджету.

Основні доводи апеляційної скарги.

-відповідні кошти до бюджету не надходили;

-наявність лише платіжних доручень не є фактичним надходженням грошових коштів до бюджету;

Оцінка обставин справи, відповідності прийнятого судового рішення

нормам матеріального та процесуального права.

Згідно з п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі Закон) платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку зазначає у податковій декларації.

Підпунктом 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону визначено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:

а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім днем звітного (податкового) місяця;

б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) квартального (півріччя);

в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом «г» підпунктом 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;

г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступним за звітним.

Підпункт 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону встановлює, що платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 4.1.4 пункту 4.1 ст. 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Згідно п. 6.2 ст. 6 Закону у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання у установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податкові вимоги. Податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобовязань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення.

Відповідно до п.п. 16.5.1 п. 16.5 ст. 16 Закону за порушення строків перерахування податків, зборів (обовязкових платежів) до бюджетів або державних цільових фондів, встановлених Законом України «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні» банк сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, у розмірах, встановлених підпунктом 16.4.1 пункту 16.4 ст. 16, та штрафні санкції, встановлені підпунктом 17.1.7 пунктом 17.1 ст. 17 цього Закону, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Законом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податку, збору (обовязкового платежу) до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків, зборів (обовязкових платежів) звільняється від відповідальності за несвоєчасне або неповне зарахування таких платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.

Отже, якщо неперерахування податку, збору не є наслідком винний дій платника податку, то до нього не можуть бути застосовані штрафні санкції, пеня або предявлена вимога про повне перерахування податкових платежів до бюджетів та державних цільових фондів.

Підпунктом 16.5.2 ст. 16 вказаного Закону передбачено, що днем подання до установ банків платіжного доручення за всіма видами податкових платежів вважається день його реєстрації у цих установах.

Згідно з п.п. 16.3.1 п. 16.3 зазначеної статті нарахування пені платнику податку закінчується у день прийняття банком, обслуговуючим платника податків, платіжного доручення на сплату суми податкового боргу. У разі часткової сплати суми податкового боргу нарахування пені зупиняється на таку сплачену частку.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку про те, порушення порядку зарахування до бюджету та державних цільових фондів податків і зборів при предявленні платником податків до установи банку платіжних доручень у встановлений строк є виною банку, крім випадку, передбаченого п.п. 16.5.3 п. 16.5, яким визначено, що не вважається порушення строків зарахування податків і зборів (обовязкових платежів) з вини банку, якщо таке порушення стало наслідком регулювання Національним банком України економічних нормативів такого банку, що призводять до браку вільного залишку коштів на такому кореспондентському рахунку для здійснення зарахування; якщо у майбутньому банк або його правонаступники відновляють платоспроможність, відлік термінів зарахування податків, зборів (обовязкових платежів) розпочинається з моменту такого відновлення. Тобто перелік термінів зарахування податків, зборів (обовязкових платежів) після відновлення платоспроможності банку розпочинається також саме для банку, а не для платника.

Згідно з п. 1.4 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справленням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 18 липня 2005 р. № 276 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 2 серпня 2005 р. за № 843/11123 облік, контроль і складання звітності щодо платежів, що надходять до бюджету, здійснюється органами державної податкової служби з використанням автоматизованої інформаційної системи, що забезпечує єдиний технологічний процес уведення, контроль інформації обробки документів.

Відповідно до пункту 3.1, 3.8 розділу з зазначеної інструкції з метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами державної податкової служби на кожний рік відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками. У картках особових рахунків відображається умови справляння платежу та дані про платника податків,стан розрахунків платників з бюджетом (суми нарахованого та сплаченого платежу, пені, штрафних (фінансових) санкцій, плати за кредит щодо розстрочених (відстрочених) податкових зобовязань, суми податкового боргу, надміру та/або помилково сплачені, та суми, заявлені до відшкодування та інше).

Згідно з підпунктом 8.1 пункту 8 вказаної Інструкції у картках особових рахунків платників податків на дату проведення останньої облікової операції підбиваються підсумки за всіма графами карток особових рахунків з початку місця та з початку року (крім граф, що відображають сальдо розрахунків з бюджетом). На кінець місяця після проведення останньої операції здійснюється запис указаних підсумкових рядків до особового рахунку.

Відповідно до п. 11.1-11.3 Інструкції податковий борг платника податків, зборів (обовязкових платежів) обліковується в картках особових рахунків, що ведуться підрозділом адміністрування об лікування показників та звітності органу державної податкової служби у порядку, визначеному цією Інструкцією. Для контролю за погашенням податкового боргу та застосування передбачених нормативно-правовими актами заходів з його ліквідації за запитами підрозділів органу державної податкової служби підрозділом адміністрування облікових показників та звітності формується відомості про платників, що мають податковий борг. Зазначені відомості формуються на дату запиту для подальшої передачі вказаним підрозділам в електронному вигляді. На суми податкового боргу підрозділом забезпечення податкових зобовязань органами державної податкової служби формується податкові вимоги за формою та у порядку, затвердженим наказом ДПА України від 03.07.2001 р. № 266 «Про затвердження Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових вимог платникам податків», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 16.07.2001 р. за № 595/5786 (із змінами). Податкові вимоги формуються засобами програмного забезпечення на підставі облікових даних карток особових рахунків платників податків та реєструються у реєстрі виданих податкових вимог за кожним боржником окремо.

Наведені положення законодавства дають підстави для висновку про наявність у платника податків матеріально-правового інтересу в тому, щоб дані карток особових рахунків правильно відображали фактичний стан платежів до бюджету.

Викладене свідчить про відсутність з боку позивача порушення щодо перерахування до бюджету податкових зобовязань у строк, встановлений законом та у сумах, самостійно узгоджених у відповідній податковій звітності.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що постанова суду прийнята при вірному застосуванні норм матеріального права, при повному та всебічному урахуванні всіх обставин справи, тому відсутні підстави для її скасування.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 71, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька залишити без задоволення

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 червня 2010 року у адміністративній справі № 2а-7044/10/0570 - залишити без змін.

Вступна та резолютивна частини ухвали прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 12 серпня 2010 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення у повному обсязі.

Ухвала складена у повному обсязі та підписана колегією суддів 13 серпня 2010 року.

Суддя-доповідач /підпис/В.В. Попов

Судді : /підпис/Г.А. Колеснік

/підпис/А.А. Блохін

З оригіналом згідно.

Суддя В.В. Попов