Постанова № 11826900, 23.07.2010, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.07.2010
Номер справи
2а-8001/10/0570
Номер документу
11826900
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Головуючий у 1 інстанції - Козаченко А.В.

Суддя-доповідач - Арабей Т.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2010 року справа №2а-8001/10/0570

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого Арабей Т.Г.

суддів Міронової Г.М., Юрко І.В.

при секретарі Тімченко М.Ю.

за участю:

представника позивача Качури О.Ю., за довіреністю від 13.07.2010р. № 24/31400/10/10-316

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного багатопрофільного малого підприємства "Экос" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 травня 2010р. у справі № 2а-8001/10/0570 за позовом Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції до Приватного багатопрофільного малого підприємства "Экос" про стягнення штрафних(фінансових) санкцій,

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 26 травня 2010 року позов Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції до Приватного багатопрофільного малого підприємства "Экос" про стягнення штрафних(фінансових) санкцій задоволено в повному обсязі, в наслідок чого стягнуто з Приватного багатопрофільного малого підприємства «Экос» на користь державного бюджету України штрафні санкції у розмірі 3775 гривень.

Не погодившись з судовим рішенням, Приватне багатопрофільне мале підприємство "Экос" подало апеляційну скаргу, в якій просить постанову скасувати, прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог Макіївської ОДПІ в повному обсязі. Апеляційна скарга мотивована порушенням норм матеріального та процесуального права, зокрема Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Представник позивача під час апеляційного розгляду справи підтримала рішення суду першої інстанції та заперечувала проти задоволення апеляційної скарги.

Представники апелянта до суду не з'явилися, подали клопотання про розгляд справи за відсутності їх представника.

Заслухавши доповідь судді доповідача, пояснення представника позивача, розглянувши матеріали справи та вивчивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає останні обґрунтованими частково, а постанову суду такою, що підлягає скасуванню з наступних підстав.

Під час розгляду справи судом було встановлено наступне.

Приватне багатопрофільне мале підприємство "Экос" є юридичною особою, зареєстроване Виконавчим комітетом Червоногвардійської районної ради м. Макіївки 14.10.1992р. за № 496/1 та перебуває на обліку в Макіївськой ОДПІ (а.с.5-7).

Загальні умови і порядок контролю за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги) встановлені Законом України від 06.07.95 N 265 "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон N 265). Так статтями 15 та 16 Закону N 265 визначено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок.

Слід зазначити, що статтею 111 Закону України від 04.12.90 N 509 "Про державну податкову службу в Україні" визначені підстави та порядок проведення планових та позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) і у зв'язку з цим, ці норми не поширюються на перевірки щодо контролю за дотриманням вимог Закону N 265, який регулює питання порядку проведення розрахунків і не відноситься до законодавства з питань оподаткування.

При здійсненні контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), органи державної податкової служби керуються вимогами Закону N 265, яким контроль за проведенням готівкових розрахунків покладено на органи державної податкової служби, статтею 112 Закону N 509, в частині дотримання умов допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення планових та позапланових перевірок та чинними наказами Державної податкової адміністрації України.

Так, згідно підпункту 3.1 пункту 3 Методичних рекомендації щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 27.05.2008 N 355, працівниками органів ДПС відповідно до щомісячних планів органу ДПС здійснюються планові перевірки щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі, а також операцій купівлі-продажу іноземної валюти (далі - розрахункові операції) та касових операцій, а також наявністю свідоцтв про державну реєстрацію, патентів і ліцензій та позапланові перевірки у випадках, передбачених законодавством.

За результатами проведеної перевірки складається акт. Форма акта перевірки наведена у додатку 1 до Методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів перевірок за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, затверджених наказом ДПА України від 12.08.2008 N 534.

13.07.2009 року посадовими особами Макіївської ОДПІ була проведена перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності.

За результатами перевірки було складено Акт №5613/18/05/23-4/13517905 від 14.07.2009р., яким виявлено порушення пунктів 1, 2, 6, 12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: встановлено факт не проведення розрахункової операції через РРО; не зберігання протягом встановленого законодавством терміну використання книг обліку розрахункових операцій, а саме КУРО №0592001132/1; встановлено не ведення в порядку, встановленому законодавством обліку товарних запасів за місцем реалізації (відсутні накладні на реалізуємий товар згідно додатку) за цінами реалізації на загальну суму 1697,50грн., таким чином здійснюється продаж товарів, які не відображені у встановленому законодавством обліку.

Зазначені порушення описані в акті перевірки та відображені в акті інвентаризації наявності коштів від 22.09.2009 року, від підпису якого відмовився директор Приватного багатопрофільного малого підприємства «Экос», про що складено відповідний Акт посадовими особами Макіївської ОДПІ (а.с.14-19).

На підставі акту №5613/18/05/23-4/13517905 від 14.07.2009р. Макіївською ОДПІ було винесено спірне рішення № 0000452343 від 28.08.2009 року про застосування фінансових санкцій до відповідача у розмірі 3775 грн. (а.с.19).

Приймаючи рішення про фінансові санкції відповідач як на правову підставу посилався на п.1 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», яким за порушення вимог цього закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки; п.3 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», яким за порушення вимог цього закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або використання незареєстрованих чи не прошнурованих книг обліку розрахункових операцій, або не зберігання книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну; ст.20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», за порушення якої застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Апелянт із вищевказаним рішенням податкового органу не згодний у повному обсязі, тобто на суму 3775 грн.

Підставою для застосування штрафних санкцій послужило встановлене актом перевірки порушення позивачем пунктів 1,2 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг ” щодо не проведення розрахункових операцій на повну суму покупки через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій та не видання особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції, а саме: проведення розрахункової операції без застосування РРО(розрахункової книжки) при продажу товарів сигарет "Вірджинія" 1пачка на суму 8 грн., та не роздрукування відповідного розрахункового документу, що підтверджує виконання розрахункової операції. Однак такі висновки позивача спростовуються доказами наявними в матеріалах справи.

Статтею 1 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” встановлено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.

Згідно до п.1 ст.3 цього Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Як убачається з матеріалів справи, 13.07.09. о 12:02 год. суб'єктом господарювання ПБМП "Экос ", було проведено розрахункову операцію, при здійснені якої було видано розрахунковий документ встановленої форми - фіскальний чек на суму 8,00 грн. (а.с.34), тобто при наявності суми продажу товару у розміру 8,00грн. в денному звіті касира №577, зробленого 13.07.09. о 12 годині 06 хвилин (фіскальний номер реєстратора розрахункових операцій 0592001132), який залучений до акту перевірки та контрольній стрічці, а тому посилання в акті перевірки на не проведення розрахункових операцій через РРО та на невидачу розрахункового документу встановленої форми на повну суму покупки товару у розмірі 8,00грн., є безпідставними, крім того початок перевірки податковим органом зазначено 12:03 год., що відображено у Акті перевірки, тобто час після проведення розрахункової операції через РРО.

За таких обставин, колегія суддів вважає неправомірним висновок податкового органу щодо здійснення відповідачем розрахункової операції у порушення вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послу г”, а тому відсутні підстави для застосування штрафних санкцій згідно до п.1 ст.17 цього Закону в сумі 40 гривень.

Стосовно застосування штрафних санкцій щодо порушення позивачем пункту 6 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг ” щодо незабезпечення зберігання використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення, а саме: не зберігання протягом встановленого законодавством терміну використання книг обліку розрахункових операцій КУРО №0592001132/1, колегія зазначає.

Як убачається з акту перевірки від 14.07.2009р. у п.п.2.1.3 «Книга обліку розрахункових операцій на реєстратор розрахункових операцій» -№0592001132/2, зареєстрована 28.11.2008р., у п.п.2.1.6 «Остання використана книга обліку розрахункових операцій» вказано - не надано, у п.п.2.2.14 вказано, що в ході перевірки встановлено не зберігання протягом встановленого законодавством терміну використання книг обліку розрахункових операцій, а саме КОРО №0592001132/1, однак такий висновок фахівців податкової інспекція спростовуються доказами наявним в матеріалах справи.

Згідно п.6 ст. 3 Закону України №265/95 від 06.07.95р. із змінами та доповненнями «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницькою діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» зобов'язані забезпечувати зберігання використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення.

З матеріалів справи вбачається, що державною податковою інспекцією Червоногвардійського відділення МОДПІ 10.12.2007р. ПБМП «ЭКОС» видана Довідка № 0592001132 про реєстрацію книги обліку розрахункових операцій, в якій вказано реєстратор розрахункових операцій Міні 600.04 МЕ, зав. № ПА 64110256, фіскальний №0592001132, в розділі «Реєстрація» вказані наступні номери установленого засобу контролю та дати реєстрації книг обліку розрахункових операцій у т.ч.:

1.ВЖ 869454 дата реєстрації 10.12.07. (розпочата 10.12.07.,закінчена 30.11.08.),

2.ВК 228230 дата реєстрації 28.11.08. (розпочата 01.12.08., закінчена 31.12.09.).

Тобто, Книга обліку розрахункових операцій ПБМП «ЕКОС», яка зареєстрована у «Довідці №0592001132 про реєстрацію книги обліку розрахункових операцій» під порядковим №1 (в акті перевірки вказана як №0592001132/1), є останньою використаною книгою перед №0592001132/2 , була надана представникам податкової служби для перевірки, є в наявності та не знищувалась, і зберігається на підприємстві встановлений законодавством термін (а.с.35-38), у зв'язку з чим посилання в акті перевірки на не зберігання протягом встановленого законодавством терміну використання книг обліку розрахункових операцій, а саме книги №0592001132/1, є безпідставними.

Таким чином, колегія суддів вважає неправомірним висновок податкового органу щодо незабезпечення зберігання відповідачем використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення, що є порушенням вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, а тому відсутні підстави для застосування штрафних санкцій згідно до п.3 ст.17 цього Закону в сумі 340 гривень..

Стосовно задоволення апеляційної скарги в частині скасування штрафних (фінансових) санкцій які були застосовані до відповідача Макіївською ОДПІ, на підставі ст. 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення п.12 ст. 3 цього Закону, відповідно до якої суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг), колегія зазначає, що податковий орган в цій частині діяв правомірно, оскільки в ході перевірки встановлено не ведення в порядку, встановленому законодавством обліку товарних запасів за місцем реалізації (відсутні накладні на реалізуємий товар згідно додатку) за цінами реалізації на загальну суму 1697,50грн., таким чином здійснювався продаж товарів, які не відображені у встановленому законодавством обліку.

Крім того, колегія суддів погоджується з доводами апелянта, що застосовані штрафні санкції не є податковим боргом, як зазначено судом першої інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до п. 1.5 ст. 1 Закону України від 21.12.2000 р. N 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - Закон N 2181) штрафна санкція (штраф) це плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами.

Штрафні (фінансові) санкції, нараховані органами ДПС за порушення вимог Закону N 265, не є податковими зобов'язаннями у визначенні Закону N 2181, тому норми Закону N 2181 не поширюються на зазначені штрафні санкції.

У разі несплати такі штрафні санкції не можуть набувати статусу податкового боргу, а також не може застосовуватися порядок їх стягнення, передбачений Законом N 2181.

Однак колегія суддів зазначає, що стягнення несвоєчасно сплачених платниками податків штрафних (фінансових) санкцій, застосованих за порушення Закону N 265, здійснюється виключно у судовому порядку.

За перелічених обставин, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції постанова прийнята з частковим порушенням норм матеріального права, що є підставою для скасування постанови та прийняття нової постанови з частковим задоволенням позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, п. 3 ч.1 ст. 198, п. 4 ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст.ст. 207, 211, 212, 254 КАС України, колегія суддів,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Приватного багатопрофільного малого підприємства "Экос" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 травня 2010р. у справі № 2а- 8001/10/0570 задовольнити частково.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 травня 2010р. у справі № 2а- 8001/10/0570 - скасувати.

Позовні вимоги Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції до Приватного багатопрофільного малого підприємства "Экос" про стягнення штрафних санкцій у розмірі 3775 грн. задовольнити частково.

Стягнути з Приватного багатопрофільного малого підприємства «Экос» на користь державного бюджету України штрафні санкції у розмірі 3395 гривень (код платежу 21080900 на р/р 31113104700069, отримувач ВДК у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686736).

В решті позовних вимог відмовити.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 23 липня 2010р. Постанова у повному обсязі складена 26 липня 2010 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Головуючий Т.Г.Арабей

Судді Г.М.Міронова

І.В.Юрко