Головуючий у 1 інстанції - Крилова М.М.
Суддя-доповідач - Юрко І.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 липня 2010 року справа №2а-9594/10/0570
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Нікуліна О.А., суддів Губської Л.В., Юрко І.В.,
при секретарі Сухоцькій Д.Ю. ,
за участю представника позивача Кошиби В.О., представника відповідача Сидорського О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 09 червня 2010 року по справі № 2а-9594/10/0570 за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Ясинуватської обєднаної державної податкової інспекції у Донецькій області про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 06.04.2010 року №0004751500/2, -
встановила:
Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Ясинуватської обєднаної державної податкової інспекції у Донецькій області про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення від 06.04.2010 року №0004751500/2, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем - збір за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 30854,91 грн., та яке вважає протиправним, оскільки у 1 кварталі 2009 року, 1 півріччі 2009 року податкові розрахунки повинні були надаватись до податкової служби за місцем податкової реєстрації. А тому позивач звітував у зазначені періоди до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку та сплачував відповідні суми зобов'язань по сплаті збору за забруднення навколишнього природного середовища в повному обсязі..
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 09 червня 2010 року у задоволені позову було відмовлено у повному обсязі.
Позивач не погодився з постановою суду і подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову, так як вона винесена з порушенням норм матеріального права та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
В апеляційній скарзі позивач посилається на те, що відповідачем неправомірно прийняте податкове повідомлення - рішення № 0004751500/2 від 06.04.2010 року, та відсутні підстави для донарахування збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 29385,63 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1469,28 грн.. У 1-му півріччі 2009 року діяло два нормативно правових акта, які встановлювали різні порядки справляння збору за забруднення навколишнього природного середовища. Позивач звітував 22.04.2009 року податковою декларацією за перший квартал 2009 року СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку та сплатив повністю зобовязання по сплаті збору за забруднення навколишнього природного середовища за вказаний період. Податковою декларацією за перше півріччя 2009 року позивач 30.07.2009 року звітував також до СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку та сплатив повністю зобовязання по сплаті збору за забруднення навколишнього природного середовища за вказаний період. З 31.07.2009 року набрали чинності зміни до Інструкції про порядок сплати збору, затверджені наказом Мінприроди України, Державної податкової адміністрації України від 22.06.2009 року № 327/322, яким передбачено, що платники збору, до складу яких включені обєднання, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи, які розташовані на території іншої територіальної громади, подають податкові розрахунки та сплачують збори за забруднення навколишнього природного середовища, за місцезнаходженням обєднань, філій, відділень та інших відокремлених підрозділів. У звязку з цим позивач звітував 09.11.2009 року за 9 місяців 2009 року до Ясинуватської ОДПІ та повністю сплатив зобовязання по сплаті збору за забруднення навколишнього природного середовища. Але суд 1-ї інстанції при постановленні рішення не врахував вищевказане та відмовив у задоволенні позову про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення від 06.04.2010 року.
В судовому засіданні представник позивача доводи апеляції підтримав у повному обсязі, та пояснив, що при наявності оскаржуваного повідомленні рішення відповідача, позивач двічі сплатить вказаний збір за забруднення навколишнього природного середовища за один і той же період. Та крім того буде змушений буде сплатити штраф.
В запереченні на апеляційну скаргу відповідач просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду 1-ї інстанції залишити без змін та вказує, що позивач відповідно до Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища повинен був подавати розрахунки за забруднення навколишнього природного середовища у 1 кварталі 2009 року, 1 півріччі 2009 року саме до Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції та сплачувати податкові зобов'язання до відповідної ради Ясинуватського району.
В судовому засіданні представник відповідача пояснив, що донарахування збору за забруднення навколишнього природного середовища за 1 квартал 2009 року, 1 півріччя 2009 року та нарахування штрафу позивачу було здійснено у звязку з тим, що у податковій декларації по вказаному збору за 9 місяців 2009 року була вказана сума збору без урахування сплати за 1 й квартал 2009 року та 1 півріччя 2009 року. Представник відповідача не заперечував проти того, що позивач можливо сплачував вказаний збір за 1 квартал та 1 півріччя 2009 року, а тому не повинен двічі сплачувати вказаний збір за один і той же період, але куди сплачував позивач вказаний збір - не перевірялось.
Заслухавши пояснення по апеляційній скарзі представника позивача, заперечення представника відповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в постанові суду 1-ї інстанції, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом 1-ї та апеляційної інстанції встановлено, Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» зареєстровано у якості юридичної особи виконавчим комітетом Донецької міської ради 03.09.2007 року та включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 00191678, знаходиться на податковому обліку у Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку ( л.с. 34).
Відповідач Ясинуватська об'єднана державна податкова інспекція є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України «Про державну податкову службу в Україні» повноваження. На підставі ст. 2 вказаного Закону завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Так, Ясинуватською об'єднаною державною податковою інспекцією проведена камеральна перевірка податкової декларації (розрахунку) зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, що подана Комунальним підприємством «Компанія «Вода Донбасу» за 9 місяців 2009 року, за результатами якої складений акт № 762/15-013/00191678 від 14.12.2009 року.
Як встановлено перевіркою, КП «Компанія «Вода Донбасу», порушено абз. 1 п. 6.1, абз. 1 п.6.3 р.6, абз. 2, З п.7.1 р.7 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженої спільним наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України від 19.07.99 № 162/379; п.п 1, 2 п. 9 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.99 р. № 303; п.п. 3.3.11 п. 3.3 р. 3 «Порядку заповнення розрахунку» Інструкції щодо складання податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженої наказом ДПА України від 17.12.2005 року № 111.
Як убачається з акту Ясинуватської ОДПІ від 14.12.2009 року про результати перевірки податкової декларації ( розрахунку) - Комунальним підприємством «Вода Донбасу» було допущено методологічну помилку при складанні податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за 9 місяців 2009 року, а саме податкове зобовязання з початку року зменшено на податкове зобовязання за попередній період.
На підставі акту перевірки відповідно до п.п. "в" п. 4.2.2. ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» було прийнято податкове повідомлення - рішення № 0004751500/2 від 06.04.2010 року, яким КП «Компанія «Вода Донбасу» визначено суму податкового зобов'язання за платежем - збір за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 30854,91 грн., у тому числі за основним платежем 29385,63 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями на підставі п. 17.1.4. п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» на суму 1469,28 грн.
На основі Законів України "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про підприємництво", "Про місцеве самоврядування", "Про систему оподаткування", "Про державну податкову службу в Україні", "Про відходи", "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 1 березня 1999 року № 303 "Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору" наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України від 19.07.1999 року № 162/379 затверджена Інструкція про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, яка визначає порядок обчислення і сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища (далі - збір), а також відповідальність платників за достовірність даних про обсяги викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти, розміщені відходи та за правильність обчислення, повноту і своєчасність сплати збору.
Разом з тим, позивач вірно посилається на те, що до спірних правовідносин підлягає застосуванню положення Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища у редакції, що діяла впродовж 1 кварталу 2009 року, 1 півріччя 2009 року, відповідно до п.7.1 якої платники збору складають податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища і подають його до органу державної податкової служби за місцем податкової реєстрації (місцеперебуванням на податковому обліку в органах державної податкової служби).
Як убачається з матеріалів справи 22.04.2009 року позивач зі сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища за 1-й квартал 2009 року звітував до СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку ( л.с. 16 18 ) та сплатив вказаний збір за вказаний період ( платіжне доручення від 14.05.2009 року л.с. 20).
30.07.2009 року позивач зі сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища за 1 півріччя 2009 року звітував до СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку ( л.с. 21 23 ) та сплатив вказаний збір за вказаний період ( платіжне доручення від 17.08.2009 року - л.с. 25, 27 ).
Таким чином, в матеріалах справи існує підтвердження апелянта про звітність зі сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища за 1 квартал та 1 півріччя 2009 року до СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку, та сплату вказаного збору за місцем реєстрації (місцеперебуванням на податковому обліку в органах державної податкової служби).
Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, Державної податкової адміністрації України від 22 червня 2009 року № 327/322 затверджені Зміни до Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України і Державної податкової адміністрації України від 19.07.99 № 162/379, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 09.08.99 за N 544/3837 (із змінами), які набрали чинності 31.07.2009 року.
Так, порядок подання податкового розрахунку та сплати збору визначений п. 7.2 Інструкції, відповідно до якого платники протягом 10 календарних днів, що настають після граничного строку подання податкового розрахунку, сплачують збір:
1)за місцем знаходження стаціонарних джерел забруднення - у разі здійснення викидів стаціонарними джерелами забруднення та скидів;
2)за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів - у разі розміщення відходів;
3)за місцем перебування платника збору на податковому обліку - у разі здійснення викидів пересувними джерелами забруднення.
Враховуючи те, що до платників збору не належать об'єднання, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи, які не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої територіальної громади, що були самостійними платниками збору до бюджету до 31.07.2009 р., головне підприємство починаючи з 31.07.2009 р. є платником збору (в тому числі за всі структурні підрозділи, які здійснюють викиди пересувними та стаціонарними джерелами забруднення) за скиди та розміщення відходів і повинно щодо них подавати податкові розрахунки і сплачувати збір.
Як убачається з матеріалів справи 09.11.2009 року позивач зі сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища за 9 місяців 2009 року звітував до Ясинуватської ОДПІ ( л.с. 30 32 ) та сплатив вказаний збір за вказаний період на користь Спартаківської селищної ради м. Ясинувата (платіжне доручення від 18.11.2009 року л.с. 33).
Таким чином, в матеріалах справи існує підтвердження апелянта про звітність зі сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища за 9 місяців 2009 року до Ясинуватській ОДПІ, та сплату вказаного збору за місцем знаходження стаціонарних джерел забруднення.
Згідно листа СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку КП «Вода Донбасу» сплачує податки і збори ( обовязкові платежі) за місцем реєстрації юридичної особи та сплачує окремі види податків і зборів ( обовязкових платежів) за місцем розташування ( реєстрації) своїх структурних підрозділів, транспортних засобів, стаціонарних джерел забруднення навколишнього природного середовища, тощо відповідного до чинного законодавства, яке регламентує оподаткування і порядок сплати зазначених податків і зборів ( обовязкових платежів).
Вказана в акті перевірки методологічна помилка позивача при складанні податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за 9 місяців 2009 року не потягла за собою зменшення податкових зобовязань.
А штрафні санкції, нараховані позивачу на підставі акту перевірки, були накладені не вразі виявлення арифметичної або методологічної помилки в поданій платником податків податковій декларації, а за недоврахування податкового зобовязання, якого саме не було, оскільки збір був сплачений до Держбюджету своєчасно.
Таким чином судова колегія вважає, що постанова суду першої інстанції не відповідає вимогам матеріального права і повинна бути скасована з підстав, що наведені в апеляційній скарзі позивача.
На підставі наведеного колегія суддів приходить до висновку, що донарахування позивачу збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 29385,63 грн. податковим повідомленням - рішенням № 0004751500/2 від 06.04.2010 року є неправомірним, а тому застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1469,28 грн. являється необґрунтованим.
З урахуванням викладеного, керуючись статтями 2, 11, 21, 70, 71, 159, 160, 184, 195, 196, 198 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів,
п о с т а н о в и л а:
Апеляційну скаргу Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 09 червня 2010 року по справі № 2а-9594/10/0570 за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Ясинуватської обєднаної державної податкової інспекції у Донецькій області про скасування рішення про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 06.04.2010 року №0004751500/2 - задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 09 червня 2010 року по справі № 2а-9594/10/0570 скасувати.
Позов Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Ясинуватської обєднаної державної податкової інспекції у Донецькій області про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 06.04.2010 року № 0004751500/2 задовольнити.
Визнати недійсним податкове повідомлення - рішення Ясинуватської обєднаної державної податкової інспекції у Донецькій області від 06.04.2010 року № 0004751500/2
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного з дня складення постанови в повному обсязі.
У повному обсязі постанову складено 26 липня 2010 року
Колегія суддів: Нікулін О.А.
Губська Л.В.
Юрко І.В.