Єдиний державний реєстр судових рішень донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
06.10.2010 р. справа № 27/96б
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого:
суддів
за участю
представників сторін:
від кредиторів:Сумський В.В. директор (ТОВ "Гранд-Трейдинг")
Воробйова С.Г. за дов. № 17 від 02.04.2010р. (ДПІ у Київському районі м. Донецька)
від боржника:не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргуДержавної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька
на постанову господарського суду Донецької області
від27.07.2010року
у справі№ 27/96б
за заявоюТовариства з обмеженою відповідальністю "Гранд-Трейдинг", м. Донецьк
до боржникаТовариства з обмеженою відповідальністю "Ольво-торг", м. Донецьк
провизнання банкрутом В С Т А Н О В И В:
Постановою господарського суду Донецької області від 27.07.2010р. визнано боржника – Товариство з обмеженою відповідальністю „Ольво-торг” (м. Донецьк, вул. Зініна, б.19-А; код ЄДРПОУ 36380353) банкрутом.
Відкрито ліквідаційну процедуру строком на 3 місяці до 27.10.2010р.
Ліквідатором призначено ініціюючого кредитора –Товариство з обмеженою відповідальністю „Гранд-Трейдинг” (адреса- 83052, м. Донецьк, бул. Шевченка, б.133, оф.601; код ЄДРПОУ 36559917; керівник –Сумський Владислав Володимирович).
Зобов’язано ліквідатора:
- у п’ятиденний строк з дня прийняття постанови опублікувати відомості про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
- письмово повідомити про визнання боржника банкрутом та введення ліквідаційної процедури всіх засновників підприємства-боржника згідно установчих документів, або його власника; запропонувати засновникам підприємства-боржника або його власнику погасити в добровільному порядку суму кредиторської заборгованості, а також передати печаті, штампи та іншу бухгалтерську документацію (за їх наявністю).
- письмово повідомити про визнання боржника банкрутом та введення ліквідаційної процедури всіх відомих кредиторів боржника, крім того обов’язково: органи Державної податкової інспекції, Пенсійного фонду України, Фонди соціального страхування, Державної виконавчої служби, Центр зайнятості.
- по закінченні ліквідаційної процедури подати до суду звіт про проведену роботу та ліквідаційний баланс банкрута.
Постанова суду мотивована доведеністю факту відсутності боржника за місцезнаходженням , що підтверджений наданими кредитором документами.
Державна податкова інспекція у Київському районі м. Донецька, не погоджуючись з Постановою господарського суду, звернулась з апеляційною скаргою про її скасування , так як вважає, що дану Постанову прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права.
В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що підприємство ( боржник) подає звітність до ДПІ у Київському районі м. Донецька , відображає господарську діяльність , а таким чином , на думку скаржника, здійснює підприємницьку діяльність , що суперечить положенням ч. 1 ст. 6 та ч. 3 ст. 7 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в частині не підтвердження платоспроможності боржника.
Кредитор, Товариство з обмеженою відповідальністю «Гранд-Трейдинг»м. Донецьк, у судовому засіданні проти доводів апеляційної скарги заперечував вважає їх необґрунтованими та недоведеними . Просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, Постанову суду –без змін.
До нинішнього судового засідання представник Товариства з обмеженою відповідальністю "Ольво-торг" не з'явився. Поважних причин нез’явлення суду не повідомлено. Про час та місце проведення судового засідання сторони були сповіщені належним чином. Відзив на апеляційну скаргу суду не надав.
Зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та керуючись ст.75 Господарського процесуального кодексу України - справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Згідно зі ст. 101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв’язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, судова колегія встановила.
Господарським судом Донецької області ухвалою від 21.07.10р. порушена справа про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю „Ольво-торг” м.Донецьк відповідно до ст.52 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, розгляд справи призначено в судовому засіданні на 27.07.10р.
Постановою господарського суду Донецької області від 27.07.2010р. визнано боржника – Товариство з обмеженою відповідальністю „Ольво-торг” (м. Донецьк, вул. Зініна, б.19-А; код ЄДРПОУ 36380353) банкрутом.
Відкрито ліквідаційну процедуру строком на 3 місяці до 27.10.2010р.
Ліквідатором призначено ініціюючого кредитора –Товариство з обмеженою відповідальністю „Гранд-Трейдинг” (адреса- 83052, м.Донецьк, бул.Шевченка, б.133, оф.601; код ЄДРПОУ 36559917; керівник –Сумський Владислав Володимирович).
Зобов’язано ліквідатора:
- у п’ятиденний строк з дня прийняття постанови опублікувати відомості про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
- письмово повідомити про визнання боржника банкрутом та введення ліквідаційної процедури всіх засновників підприємства-боржника згідно установчих документів, або його власника; запропонувати засновникам підприємства-боржника або його власнику погасити в добровільному порядку суму кредиторської заборгованості, а також передати печаті, штампи та іншу бухгалтерську документацію (за їх наявністю).
- письмово повідомити про визнання боржника банкрутом та введення ліквідаційної процедури всіх відомих кредиторів боржника, крім того обов’язково: органи Державної податкової інспекції, Пенсійного фонду України, Фонди соціального страхування, Державної виконавчої служби, Центр зайнятості.
- по закінченні ліквідаційної процедури подати до суду звіт про проведену роботу та ліквідаційний баланс банкрута.
Перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, заслухавши пояснення та доводи повноважних представників сторін, що були присутні в засіданні суду, колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду дійшла висновку про не обґрунтованість апеляційної скарги, та відповідність оскарженого судового акта зі справи вимогам чинного законодавства та обставинам справи з таких підстав.
Згідно зі ст.41 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом , з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" .
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" неплатоспроможність - це неспроможність суб'єкта підприємницької діяльності виконати після настання встановленого строку їх сплати грошові зобов'язання перед кредиторами, зокрема із заробітної плати, а також виконати зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) не інакше як через відновлення платоспроможності.
Положення ст. 52 означеного Закону передбачають особливий порядок визнання боржника банкрутом та його ліквідацію.
За приписами ч. 1 цієї статті , у разі, якщо громадянин-підприємець - боржник або керівні органи боржника - юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника, заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання зобов'язань.
Я вбачається з матеріалів справи , та про це вже було позначено вище , Товариством з обмеженою відповідальністю «Гранд-Трейдинг»м. Донецьк було заявлено заяву про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «Ольво-торг»м. Донецьк як відсутнього боржника в порядку ст. 52 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом ”, тобто такого , що відсутній за місцезнаходженням.
Відповідно до ст. 93 Цивільного кодексу України місцезнаходженням юридичної особи є адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені. За приписами статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені
Згідно зі ст.ст. 16, 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців створюється Єдиного державного реєстру, який містить повне найменування юридичної особи та скорочене у разі його наявності; ідентифікаційний код юридичної особи; організаційно-правова форма; місцезнаходження юридичної особи; дата та номер запису про проведення державної реєстрації юридичної особи, дати та номери записів про внесення змін до нього; серія та номер свідоцтва про державну реєстрацію, дата видачі або заміни свідоцтва про державну реєстрацію; дані про установчі документи, дати та номери записів про внесення змін до них.
За вимогами ч. ч. 1, 3 ст. 18 вказаного Закону, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою.
Вказаний Закон також визначає порядок внесення до Єдиного державного реєстру записів про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, які здійснюються держреєстратором (п. 7 ст. 19 Закону).
Таким чином, нормами законодавства, передбачається обов'язкове зазначення місцезнаходження юридичної особи в її установчих документах, а у разі, коли відбувалася зміна місцезнаходження, повинні були вноситись відповідні зміни до установчих документів та проводитись державна реєстрація цих змін.
Так, згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АД №593525 станом на 11.06.10р. статус відомостей про юридичну особу ТОВ „Ольво-торг”: відсутність за місцезнаходженням.
Господарський суд у двотижневий строк з дня винесення ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство відсутнього боржника виносить постанову про визнання відсутнього боржника банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру і призначає
ліквідатором ініціюючого кредитора за згодою останнього.
У разі виявлення майна відсутнього боржника ліквідатора має бути замінено за клопотанням кредитора арбітражним керуючим, про що господарський суд виносить ухвалу.
У разі виявлення ліквідатором майна відсутнього боржника, визнаного банкрутом, сума виручки від продажу такого майна направляється на покриття витрат, пов'язаних з провадженням у справі про банкрутство.
У разі, якщо кредитор не подав до господарського суду клопотання щодо кандидатури арбітражного керуючого (ліквідатора), ухвала господарського суду надсилається державному органу з питань банкрутства, якою зобов'язується протягом семи днів від дати винесення ухвали забезпечити участь у справі ліквідатора з числа працівників державного органу з питань банкрутства.
Ліквідатор письмово повідомляє про визнання господарським судом відсутнього боржника банкрутом усіх відомих йому кредиторів відсутнього боржника, які в місячний строк з дня одержання повідомлення можуть направити ліквідатору заяви з вимогами до
банкрута.
За клопотанням ліквідатора у разі виявлення ним майна відсутнього боржника, визнаного банкрутом, господарський суд може винести ухвалу про припинення процедури ліквідації, передбаченої цією статтею, і переходу до загальних судових процедур у справі
про банкрутство, передбачених цим Законом.
Задоволення вимог кредиторів здійснюється в порядку черговості, передбаченому статтею 31 цього Закону. Кредитори можуть оскаржити результати розгляду їх вимог ліквідатором до господарського суду до затвердження господарським судом ліквідаційного балансу. ( Стаття 52 в редакції Закону N 3088-III ( 3088-14 ) від 07.03.2002 ).
Відповідно до вимог ч. 5 ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ліквідатор письмово повідомляє про визнання господарським судом відсутнього боржника банкрутом усіх відомих йому кредиторів відсутнього боржника, ті в місячний строк з дня одержання повідомлення можуть направити ліквідатору свої заяви з вимогами до банкрута.
Спеціальний Закон не передбачає іншого порядку повідомлення кредиторів відсутнього підприємства - банкрута, ніж направлення ліквідатором на адресу відомих йому кредиторів письмового повідомлення про визнання боржника банкрутом.
Обов'язковість направлення ліквідатором повідомлення про визнання відсутнього боржника банкрутом випливає з п. 6 ст. 31 Закону про банкрутство, а також ч. 3 ст. 60 Господарського кодексу України, оскільки державна податкова інспекція є явним та потенційним кредитором суб'єкта господарювання, який ліквідується.
Як вбачається з матеріалів справи , Постановою від 27.07.10р. у справі № 27/96б визнано банкрутом –Товариство з обмеженою відповідальністю „Ольво-торг", м. Донецьк (ЄДРПОУ36380353), що зареєстроване за адресою: 83004, м. Донецьк, вул. Зініна, б. 19А.
Відкрито ліквідаційну процедуру та ліквідатором по справі призначити ініціюючого кредитора - Товариство з обмеженою відповідальністю „Гранд-Трейдинг”, м. Донецьк (адреса: 83052, м. Донецьк, бул. Шевченка, б. 133, оф. 601, ЄДРПОУ 36559917) директор - Сумський Владислав Володимирович.
Приписано ліквідатору у 5 денний термін опублікувати оголошення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, повідомити про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури власника боржника, всіх можливих кредиторів в тому числі Управління Пенсійного фонду України, Фонди загальнообов’язкового державного соціального страхування, податкову інспекцію, органи державної виконавчої служби, а також Центр зайнятості.
Приписано, ліквідатору до закінчення ліквідаційної процедури представити до суду звіт та ліквідаційний баланс з доданими документами, передбаченими ст. 32 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Матеріалами справи підтверджено повідомлення ліквідатором податкового органу та відповідно до відповіді № 20437/0/24-08 від 05.08.10р. Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька, станом на 05.08.10р. ТОВ «Ольво-торг»не має заборгованості до бюджету ( а.с. 49).
Факт відсутності керівних органів боржника підтверджується довідкою з Єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців серія АД №593525 відповідно до якої внесена інформація щодо відсутності юридичної особи –боржника за адресою: 83004, м. Донецьк, Київський район, вул. Зініна, б. 19А.
Відсутність активів підтверджується довідками БТІ, ДАІ, відомостями державного земельного кадастру, а також довідками Державної податкової інспекції в Київському районі м.Донецька, Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Київському районі м. Донецька, Центральної міжрайонної виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, м. Донецьк, Донецького міського центру зайнятості, Відділу державної виконавчої служби Київського районного управління юстиції у м.Донецьку.
Крім цього, ліквідатором в газеті «МК Донбасс»№61 від 28.07.2010р. було опубліковане оголошення про визнання боржника банкрутом.
З матеріалів справи вбачається, що банкрут, крім заборгованості перед ініціюючим кредитором у сумі 39300грн., не має заборгованості перед іншими кредиторами.
Таким чином , судова колегія вважає висновок суду першої інстанції щодо ліквідації боржника-банкрута ТОВ «Ольво-торг»м. Донецьк є законним та обґрунтованим.
Згідно зі ст. 111 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" позаплановою виїзною перевіркою органами податкової служби своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться, у тому числі, - при проведенні реорганізації (ліквідації) підприємства. Тому факт проведення ліквідації підприємства - платника податків викликає необхідність обов'язкового проведення позапланової перевірки органами державної податкової служби повноти нарахування та сплати підприємством податків.
Оскільки кредитор в силу ст. ст. 25, 52 Закону про банкрутство зобов'язаний в місячний термін з дня отримання повідомлення про визнання боржника банкрутом заявити грошові вимоги до банкрута, то державна податкова інспекція повинна в цей термін здійснити позапланову перевірку банкрута.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 51 Закону про банкрутство, якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
Необхідною передумовою для звернення з такою заявою є дотримання ліквідатором (ліквідаційною комісією) вимог цивільного та господарського законодавства щодо добровільної ліквідації юридичної особи, зокрема: оцінка вартості наявного майна боржника, публікація оголошення, згідно з вимогами ст. 105 ЦК України з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства та складання проміжного ліквідаційного балансу.
У зв'язку з чим органи державної податкової служби після публікації оголошення та отримання повідомлення про ліквідацію підприємства повинні здійснити позапланову перевірку суб'єкта господарювання в двомісячний термін (ч. 4 ст. 105 Цивільного кодексу України).
Порядок виявлення кредиторів по ст. 51 Закону про банкрутство передбачений шляхом опублікування оголошення в офіційному друкованому органі. У зв'язку з цим усі кредитори, в т. ч. і органи державної податкової служби, зобов'язані в місячний термін звернутися з грошовими вимогами до ліквідатора банкрута. Іншого порядку повідомлення кредиторів, ніж публікація в офіційному друкованому органі, стаття 51 Закону про банкрутство не передбачає, в т. ч. і письмового повідомлення безпосередньо органів державної податкової служби.
Якщо державна податкова служба вважає, що боржник неналежним чином виконував свої зобов'язання щодо сплати податків, то вона не позбавлена можливості здійснити позапланову перевірку банкрута в місячний термін з моменту відповідної публікації в офіційному друкованому органі.
Відповідно до положень ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
За приписами ч. 1 ст. 32 цього ж кодексу доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Таким чином , апеляційна скарга Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька не підлягає задоволенню , оскільки доводи та вимоги скаржника не підтверджені жодним з належних та допустимих доказом.
На підставі викладеного, судова колегія дійшла висновку, що постанова господарського суду відповідає фактичним обставинам справи та чинному законодавству, а мотиви з яких надана апеляційна скарга не можуть бути підставами для її скасування.
Керуючись ст.ст. 91,99, 101, 103, 105, 106 Господарського процесуального кодексу України , суд
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька на постанову господарського суду Донецької області від 27.07.2010р. у справі № 27/96б –залишити без задоволення .
Постанову господарського суду Донецької області від 27.07.2010р. у справі № 27/96б –залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через апеляційний господарський суд.
Результати розгляду апеляційної скарги оголошенні в судовому засіданні.
Повний текст постанови підписаний 06.10.10р.
Головуючий
Судді: